TEST a RECENZE Arctic Freezer 50 s ARGB ovládáním – Výkonný klasický chladič za dostupnou cenu Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 22 prosinec 2021
Přejít na obsah
TEST a RECENZE Arctic Freezer 50 s ARGB ovládáním – Výkonný klasický chladič za dostupnou cenu
Arctic Freezer 50 ARGB
Arctic Freezer 50 v praxi - Instalace a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Arcitc Freezer 50 v praxi - Instalace a výkon

Testovací sestava se skládá s procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Asus s modelem ROG STRIX B550-XE Gaming Wi-Fi. Grafickou kartu pak dodala společnost KFA2 s modelem GeForce RTX 3060Ti EX 8GB.

Paměti dodala společnost G.Skill s modelem TridentZ Neo 2x32GB 3600 MHz s RGB podsvícením. Od společnosti Adata jsem pak dostal i rychlý NVMe SSD disk Gammix S70 s rychlostí 7GB/s a kapacitou 1TB, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Gigabyte AORUS 1200W s Platinovou certifikací.

Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 5 minut, což je takový lehký nadprůměr. U většiny podobně velkých vzduchových chladičů je instalace rozhodně složitější. Akorát bohužel pod přední ventilátor se mi nakonec nevešla jedna paměť. Bylo to sice cca o 1-2mm, ale prostě se mi to nepodařilo to tam dostat. Pokud tedy máte vyšší paměti, budete muset ventilátor z této pozice odstranit.

  • Chladící výkon

Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností.  Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod.  U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.

Jak je vidět z grafu maximální teploty v programu OCCT, chladič Freezer 50 od Arctic patří mezi nejlepší vzduchové modely na trhu. Chladič dokonce konkuruje nejlevnějším AIO chladičům na trhu, což není vůbec špatný výsledek, zvláště pokud přihlédnu k faktu, že tento chladič je zaměřen hlavně na tichý chod. Pokud by Vás zajímal výkon chladiče na 7 a 5V tak ani zde si nevedl nějak špatně. Teplota se zvedala zhruba o 2-4°C při každém kroku s napětím směrem dolů. Podle mého názoru je ideální se držet do 1000 RPM, v tomto režimu je ventilátor zcela neslyšný.

V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vzduchovými modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 31°C při pokojové teplotě 23°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4Ghz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.

V přetaktovaném režimu, kdy má procesor zvýšenou voltáž i frekvenci a výhřevnost dosahuje na velmi vysokou úroveň, dokázal Arctic Freezer 50 uchladit procesor na velmi pěkných 65°C a umístil se na samotném vrcholu doposud testovaných vzduchových chladičů. Jako Bonus jsem pak vyzkoušel chladič osadit i na můj nový testovací procesor Ryzen 9 5900X a teplota v OCCT na základní frekvenci se pohybovala kolem 67°C. To považuji za parádní výsledek, protože procesor má 12 nativních jader a nároky na chlazení jsou tedy vysoké.

Pojďme k závěru. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Středa, 01 únor 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1485x
Komentářů: 4
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Pondělí, 30 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1467x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Pátek, 27 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1941x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Středa, 25 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1461x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyPátek, 20 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1452x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Úterý, 17 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1304x
Komentářů: 1