TEST: AMD FX-8150 procesor v praxi - taktování, přínos upgradu a vodní chlazení AMD Tisk E-mail
Napsal Ladislav Hrňa a Jan Stach   
Pondělí, 13 únor 2012
Přejít na obsah
TEST: AMD FX-8150 procesor v praxi - taktování, přínos upgradu a vodní chlazení AMD
Takový typický upgrade ...
Taktování AMD FX-8150 v praxi
Vodní chlazení AMD
Vodní chlazení AMD v praxi - jdeme k 5GHz
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

 

  • TEST: AMD FX-8150 procesor v praxi

                                  - taktování, přínos upgradu a vodní chlazení AMD

Podívali jsme se trochu podrobněji na dnes nejvyšší model procesoru AMD i s vodním chlazením, které AMD k tomuto modelu dodává.

Na stránkách DDWorld.cz jste si samozřejmě mohli podrobnou recenzi procesoru AMD FX-8150 přečíst v den jeho uvedení na trh, od té doby jsme se ale platformě AMD příliš nevěnovali.

Je čas to napravit a podívat se na procesor a upgrade v praxi. Dnes jsme spojili síly s jedním naším čtenářem, který nám zaslal článek, jak upgradoval na procesor FX-8150 a jeho taktování v praxi. Rozhodli jsme se k tomu přidat ještě několik informací od nás, včetně rychlého testu vodního chlazení AMD.

  • Procesor AMD FX-8150 – 8jádrová/4modulová vlajková loď AMD

V loňském roce jsme se po mnoha mnoha letech dočkali vydání zbrusu nové procesorové architektury AMD. Samotná architektura je velmi zajímavá a potenciálně velmi funkční. Stejně tak jeho modulová stavba, kde základem procesu již není jedno jádro, ale jádrový modul=Bulldozer.

Nejvyšší model má tyto fyzicky dvoujádrové moduly 4, které ale jedním jádrem nejsou srovnatelné s jedním jádrem procesorů, jaké jsme tu měli doposud. Nelze tedy srovnávat 1 jádro buldozeru s 1 jádrem Phenom/Core, protože 1 jádro u Bulldozeru není funkčně samostatný celek. Zcela jiná stavba a architektura. Procesor se tedy tváří jako 8 jádro a je to vysokofrekvenční architektura, i když frekvence nejsou kvůli problémům s 32nm výrobou tak vysoko, jak by se slušelo, a co by měly být.

Procesor má dvoukanálový řadič DDR3 1866MHz pamětí a je to mainstream, který pasuje stále do patice AM3/AM3+. Bohužel AMD má s touto novou architekturou a řadou FX dva hlavní problémy:

1 – jen minimum aplikací správně využívá architektury a možností tohoto CPU. Dokonce ani Windows 7 jej správně nepoužívají a nevyužívají jeho plného potenciálu. Problém je právě v tom, že jedno jádro Bulldozer není jedno procesorové jádro, jak jsme jej znali doposud. Klíčem je ten modul jako celek. AMD podcenilo SW stránku a vydalo procesor bez toho, aby MS dokončil potřebnou záplatu a update Windows a drtivá většina běžného SW je na tom podobně. Výkon FX modelů tato situace samozřejmě omezuje. Mělo by se to ale zlepšovat s tím, jak tato architektura dorazí i do APU procesorů a SW pro to bude postupně v nových verzích připraven a optimalizován. 

2 – 32nm výroba u GF je vyloženě jalová. Intel má téměř 2 roky náskoku, zatímco AMD s 32nm výrobou sotva začalo. Není tedy vyladěná, navíc AMD má značně omezené kapacity a problém dělají i APU procesory Llano, které jsou stěžejním produktem AMD. Bohužel jejich výtěžnost je nízká a AMD tak muselo odložit výrobu Bulldozerů. Ty tak nabraly nepříjemné zpoždění.

Bohužel výroba ovlivnila předně i to, že FX modely jsou schopny běhat na opravdu hodně vysokých frekvencích. Samotná architektura Bulldozer má v tomto ohledu zatím nejvyšší možnosti ze všech uvedených x86 architektur CPU. Bohužel nevyladěná 32nm výroba neumožňuje hnát běžně frekvence kdovíjak vysoko a i to tak omezuje její praktický výkon. Navíc konkurence již brzy nasadí 22nm výrobu.

  • Vyplatí se, nevyplatí?

AMD FX-8150 dokáže být v mnoha ohledech velmi rychlé a konkurovat i velmi výkonným CPU Core i7-2600K, bohužel v mnoha dalších aplikacích dojede na nepřipravenost SW a aplikací na jeho architekturu a výkon se propadá. Značně nevyvážený výkon je tedy rozhodně hlavní funkční slabinou tohoto procesoru.

To samozřejmě negativně ovlivňuje jeho celkový výkon. V každém případě je rozhodně nutné objektivně zdůraznit, že FX-8150 nikdy nebyl a rozhodně není pomalý a slabý procesor. Je to velmi výkonný procesor a rozhodně s ním nebudete trpět nedostatkem v žádném ohledu. Jeho cena se stále drží poměrně vysoko a to 5750 korun vč. DPH. Konkurenční o něco pomalejší model Core i5-2500K ale stojí 5000 korun, většinou podobně výkonné Core i5-2550K (o 100MHz rychlejší než Core i5-2500K) je také levnější a stojí kolem 2350 korun. Celkově výkonnější Core i7-2600K je pak za mnohem vyšších 7300 korun vč. DPH a Core i7-2700K za 7650 korun vč. DPH. Konkurencí pro FX-8150 je tedy v každém případě jednoznačně jen Core i5-2600/2700. Poměrem cena-výkon bohužel FX-8150 nevychází zdaleka tak výhodně, jako proti konkurenci vycházely dnes už nevyráběné Phenom II X4/X6 procesory.

Výhodou AMD AM3+ platformy ale zůstávají levnější kvalitní základní desky – konkrétně stejně kvalitní, stejně schopná a vybavená základní deska podobné modelové řady u AMD platformy vyjde v některých případech až o 1500 korun levněji než podobá verze pro platformu Intel. A to poměr cena-výkon celé platformy výrazně ovlivní. FX-8150 je tedy stále dost zajímavý procesor a dost zajímavá platforma pro ty, kteří si za přiměřenou cenu chtějí pořídit slušně výkonný PC.

Zatímco základní schopnosti tohoto procesoru už známe, dnes se podíváme na podrobnější pohled na jeho taktování a věci s tím související, stejně jako zkušenosti s vodním chladičem AMD.   

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 686x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1367x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1276x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1675x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1151x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2