TEST: AMD RYZEN 5 2600X – univerzálně výkonný a cenově výhodný procesor pro každého? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 24 duben 2018
Přejít na obsah
TEST: AMD RYZEN 5 2600X – univerzálně výkonný a cenově výhodný procesor pro každého?
CineBench R15
7-Zip
POV-Ray 3.7
X265
TrueCrypt
Výkon ve hrách
Podívejme se na provozní vlastnosti a taktování
Ceny, celkový výkon a výhodnost nákupu
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Nový RYZEN 5 2600X je skvělý procesor vzhledem k ceně. V současnosti totiž v jeho cenové hladině nekoupíte rozhodně nic lepšího (tedy snad mimo aktuálně výhodné výprodejové starší modely RYZEN 1000).

Intel Core i5 jednoduše nepředstavují skutečnou alternativu. RYZEN 5 2600X má totiž 6jader/12vláken, což je stejná konfigurace jako má Core i7-8700/8700K a tak se není moc čemu divit, že právě i7-8700/8700K má k výkonu RYZEN 2600X nejblíže (mnohem blíže než i5), dokonce jej díky o něco vyšším taktům v základu předčí, ale jen o několik jednotek %. Intel tedy má výkonovou konkurenci k RYZEN 5 2600X, ale nejsou to současné Core i5 modely.

Bohužel taková 12vláknová i7-8700K stojí 9 tisíc korun. Asi se shodneme, že maximální cena tohoto čipu by měla být kolem 6 tisíc, tedy to, co dnes stojí naprosto nevýhodný Core i5-8600K. Ten je naprosto poražen, nedokáže prostě držet s RYZEN 5 2600X krok, a ani když ten i5 přetaktujete na 5GHz (nedožene ani nepřetaktovaný 2600X). Pořád mu bude chybět těch 6vláken navíc. AMD RYZEN 5 je navíc znatelně levnější a má u sebe použitelný tichý BOX chladič, nemluvě o tom, že obecně o něco méně topí i díky kvalitnějšímu zpracování s kovovou pájkou uvnitř.

Pokud tedy vybíráte mezi Core i5 a RYZEN 5, tak není co řešit. Core i5 jednoduše na RYZEN 5 výkonově vůbec nestačí. Pokud byste chtěli stejný výkon, jaký má nový RYZEN 5 2600X, museli byste si koupit Core i7-8700/8700K, které mají těch 6jader/12vláken a výkon tomu odpovídající. Intel by rozhodně měl tyhle procesory výrazně zlevnit, a to právě na úroveň i5 modelů, pokud chce nabídnout odpovídající konkurenci 6jádrovým RYZEN 5.

  • AMD má ale ještě eso v rukávu – do hry vstupují operační paměti

V předchozím článku s RYZEN 7 2700X jsme to neukázali, na testech stále ještě pracujeme, ale dílčí výsledky už máme, takže to ukážeme dnes. Doposud jsme testovali všechny procesory s RAM nastavenou na rychlosti, které výrobci udávají jako základní. Pro Core i5/Core i7 COFFEE LAKE je to tedy 2666MHz stejně jako pro původní RYZEN 1000, ovšem pro nové RYZEN 2 AMD udává podporu 2933MHz RAM se kterými jsme je tedy testovali. Jenže tedy začíná teprve legrace.

Pokud rychlejší RAM osadíte k Intelu, můžete sice na kvalitních deskách dosahovat vysoko nad 4000MHz taktů u pamětí, ale z hlediska výkonu jsou zde malé přínosy. Osadili jste jen rychlejší pamětí, ovšem za cenu horšího časování. Rychlejší paměti ale nemají ve většině případů podstatný vliv na výkon Intel platformy. To samé se ale rozhodně nedá říci o AMD RYZEN. Ty totiž mají konstrukci, kdy vnitřní sběrnice procesoru běhá na stejném taktu, jaký mají právě použití RAM. To znamená, že osazením rychlejších pamětí opravdu zrychlíte procesor. A je to velmi znát:

Zejména u her, kdy najednou RYZEN procesory získávají výrazně více výkonu. Tak moc, že stáhnout jakýkoliv náskok, který Intel ve hrách měl. A to i když použijete stejně rychlé paměti u Intelu. U AMD má zkrátka použití rychlejších pamětí vzhledem k architektuře CPU opravdu smysl a znatelný nárůst výkonu celku, což vzhledem k lepší vyladěnosti nových RYZEN 2000 pro rychlejší RAM, kdy 3600MHz už také není u kvalitních modulů a desek žádným velkým problémem, může přinést ještě hodně. Každopádně díky pamětem Intel přichází i o tu jedinou malou převahu, kterou ještě se svými čipy někde měl, a to je právě výkon ve hrách. S 3200/3400MHz+ DDR4 RAM totiž AMD srovná krok i v těch extrémnějších případech. Nemluvě o běžných nastaveních a kombinacích.

  • Závěr

Souboj RYZEN 5 2600X proti Core i5-8600/8600K má tedy jednoznačného vítěze. Core i5 prostě výkonem nestačí a to znatelně, ale není se moc co divit. Nemá prostě 12vláken, které má až Core i7, kdy tak není příliš velkým překvapením, že RYZEN 5 2600X za 5600 korun má velmi často blízko výkonu Core i7-8700K, který ovšem stojí 9 tisíc (a bez chladiče). Intel nabízí rozhodně mnohem méně za cenu RYZENu, kdy nepřetaktovatelné slabší 65W Core i5-8600 stojí 5500 korun a přetaktovatelné Core i5-8600K je za 6400 korun a absolutně nic tuhle cenu nevysvětluje a neomlouvá (možná integrovaná grafika?).

Samozřejmě téměř nikdo si nebude kupovat 6jádro s 6vlákny, kdy za stejnou nebo nižší cenu může mít 6jader/12vláken. V případě RYZEN 5 vs Core i5 neuspěje ani to, že: „Intel má vyšší výkon na jádro a vyšší výkon ve hrách“. Rozdíly jsou totiž téměř neznatelné, protože takty procesorů v této cenové hladině jsou vyrovnané. Zejména ve hrách pak stačí k RYZEN procesorům osadit 3200/3400/3600MHz paměti a rázem nejen že modely Intelu (i třeba se stejnými RAM) dožene, ale v řadě případů jej i předežene a stále mu zůstane mnohem vyšší výkon všude mimo hry. A i pro hraní her, pokud plánujete streamovat nebo něco dělat v pozadí hraní samotné hry, je RYZEN 5 znatelně výkonnější právě díky 12vláknům proti jen 6 u Core i5. Tam se prostě celkový výkon a rezervy CPU projeví.

Celkově tak není nad čím moc bádat v současnosti. AMD RYZEN je jasná volba. Teď už se jen musíte rozhodnout, zda vám stačí 6jádrový RYZEN 5 nebo si připlatíte rozumnou cenu na dnes v mainstreamu úplně bezkonkurenční 8jádrový RYZEN 7. AMD to tentokrát udělalo trochu zajímavější, kdy rozdíly v cenách jsou velmi malé. Taktéž jsou v nabídce vždy továrně přetaktované, perfektně vyladěné modely s X na konci, a pak levnější níže taktované verze, které jsou velmi efektivní, zároveň však zajímavé pro ty, kteří chtějí taktovat, protože AMD vrací domácímu taktování pravý smysl: „Můžete si udělat z levnějšího modelu ten dražší a výkonnější, a nemusíte za to nesmyslně připlácet extra“.

V dohledné době tedy doplníme testy i o ty levnější 65W edice nových 12nm RYZEN modelů. Modely 2600X a 2700X pak považujeme ale za velmi atraktivní pro ty, kteří chtějí vysoký výkon bez nutnosti něco ladit, vyladěnou stabilní a spolehlivou platformu a to nejlepší, co si lze v daných cenových hladinách do mainstreamu vůbec koupit. Druhá generace RYZEN jako vylepšení té první je velmi povedenou záležitostí, která odstranila některé dětské nemoci, vylepšila překvapivě znatelně řadu aspektů a znatelně zvýšila výkon hlavně na méně jader, zatraktivnila ceny a celkově celou platformu udělala prostě optimalizovanou a vychytanou. Ocenit musíme kvalitní zpracování procesorů s pájkou uvnitř, nízké teploty čipů i s tichými BOX chladiči v ceně u všech modelů a možnost si je osadit i do starších B350/X370 desek. A vzhledem k tomu že jde o nejlepší současné procesory v jednotlivých cenových hladinách, těžko se jim dá něco výrazného vytknout. Konkurence totiž téměř ve všech ohledech za podobnou cenu nabízí znatelné méně.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 21
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
AndreasCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 13:16:54
avatar
Obecne to vypada, ze R5/7 2000 jsou na tom s vykonem dost dobre.
Nicmene pokud bych se zameril na hry jako hlavni faktor a byl ochoten trochu taktovat, tak i5 8600K zni jako nejlepsi varianta ale za vyssi cenu. i7 uz neprinasi prakticky zadny bonus.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 14:03:36
avatar
jenže to bude platit jen do doby, než hry začnou využívat více než 4-6 vláken, nebo když při hraní hry nebudeš mít v pozadí nic jiného, pak se stane, že Core i5 se 6vlákny prostě nebude stačit .... v testu to máme ukázano v kapitole s hrami ;)

Hry se ale vyvíjí a začnou využívat více vláken, do teď to nebylo, protože Intel nás roky držel na maximálně 4jádrech/8vláknech a optimalizace her tomu odpovídala.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 14:33:32

Hry rozhodně v dohledné době 3-4 let, což je morální životnost toho procesoru, nebudou dělány na více jak 4 jádra s HT. Kdo by se s tím dělal, když je cílem do roka vypustil s co nejnižšími náklady rychlokvašku. Stačí se podívat na Far Cry 5. Máme rok 2018, jak dlouho už je tu DX12 a Vulkan. A Far Cry 5, jedna z největších pecek roku 2018, jede na DX11. Proč myslíte, že za dva nebo tři roky se bude někdo dělat se hrou, která by využila víc jak 8 vláken?
Už prakticky 5 let tu máme konzole s 8 jádrovým CPU. Kdy ta jádra Jaguaru jsou opravdu hodně slabá, takže zde mají vývojáři velkou motivaci využít víc jader. A ani to nedonutilo vývojáře vydávat hry, které by uměly standardně 8 vláken využít. Ani po tolika letech. Naopak konzolové porty jsou jedny z nejhorších, co se optimalizace týká.

To, že AMD vydalo své levné Ryzeny s IPC podobným Intelu, znamená pro vývojáře jediné. Že si řada domácích uživatelů vymění své letité FX procesory a další dosud nepoužitelné procesory za nové s vyšším IPC a vysokými frekvencemi. Tedy, že výkon na jádro se u běžného hráče zvýšil a tak není nutné kdo ví jak optimalizovat hru na více jader. Což ostatně dokládá i Far Cry 5. Drtivá většina lidí ve hrách v příštích 4 letech nikdy nepozná, zda má v PC Ryzen 2600X nebo 2700X. Právě proto je Ryzen 2600X jasný král současné nabídky.

A představa, že hraju hru a současně ripuju video ... to je hodně velká exotika, která se týká ani ne 1% uživatelů. To není zrovna velká uživatelská skupina.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 14:50:32
avatar
3-4 roky? tomu sám nevěříš, že ne?


Jinak stojím si za tím, že celkově výkonnější CPU s více jádry/vlákny je lepší volba než za stejnou či vyšší cenu kupovat slabší CPU jen proto, že v extrémních případech může mít o bezvýznamné jednotky FPS více A ani to nemusí být vždy pravda)..

Výkonnější CPU je výkonnější CPU a osobně si myslím, že když si dnes kupuješ CPU za více než 4-5 tisíc že tě výkon ve hrách (pokud nejsi streamer apod.) nemusí vlastně vůbec zajímat u procesorů rpotože vždy bude více než dostatečný ...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 15:25:46
avatar
DD uvědomuješ si, že svou poslední větou jsi mu nakonec dal zapravdu? ;-)

Navíc mi přijde, že jsi si nevšiml, že závěrem celého toho komentáře je, že aktuálně nejlepším CPU je 2600X :-)
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 16:10:35
avatar
mě tu skvěle vychází do nižšího segmentu jako král i5-8400, za ty peníze kopa muziky skoro na vše (jen je škoda že ho DD neporovnává ve všech grafech)
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-26 07:44:45

S jednogenerační MB je to dost mizerný král.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-26 18:34:38
avatar
Mě by na low/mid pc ani nevadilo kdyby to na tu desku přidělali natvrdo, osobně doufám že v době výměny stejně bude lepší MB než teď... Ještě nikdy jsem nemusel zůstávat na staré desce (novější DDR, PCIe, SATA, M2 NVMe, USB, ... )
Prostě je to levnější a levná deska na to taky stačí, navíc to má i integrovanou grafiku co na kancl stačí bohatě.

By mě zajímalo kolika firmám si měnil procesor v generačně out strojích a desky si nechával.

Nepopírám že Ryzen je na práci super procesor, více vláken tam kde to člověk využije je +.
redtroll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 18:37:49
avatar
Dle mého to není pravda, co říkáš, např, Streamuješ nějakou hru ve vyšším rozlišení a slulšnou grafikou - Hra sama zabere efektivně např 3 jádra a na Inetl ti jede na 103 FPS na AMD i kdyby "jen" 90, jenže stream program, multitasking a další věci ti zaberou další jadra a aby se ti to nesekalo atp. procesor jede stále "živit" hru na 90FP, ale v pohodě ti přehraje video, streamuje a obstarava multitasking a další procesy v pc s prstem v nose, kdežto intel s dalším jen jedním nevyužitým jádrem se ti "zadře"
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 16:23:51
avatar
Ono to není všechno zas až tak žhavé. Sám bych si sice rád, mít na to peníze, obměnil základ v bedně, postavený na 2600X, a to samé bych udělal i svým dvěma klukům, co taky rádi hrají, ale jednak na to peníze nemám a druhak FC5 jedu ve fullHD na i5 4690K (momentálně na zákl.taktech), 8GB DDR3 1600MHz a 1060 gtx 3GB na ultra a jsem happy. Syn má i3 4130 na 3,4GHz, 960 gtx 2GB a též 8GB DDR3 1600MHz a jede mu to na high - very high na win10 plynule. A na pozadí max. Skype, když hraje online.
Tady je prostě vidět, že HW udělal velký posun vpřed, ale SW pořád zaostává. A pokud si chci dobře zahrát, stačí mi na to prakticky stále "HOME" nebo v některých případech skoro až "OFFICE" sestava.
Jinak ale AMD fandím. Ryzen se povedl, tak to má být. V minulosti jsem míval AMD CPU pořád. Změna přišla až s core2 duo a pak i3, které jsem po půl roce měnil za i5.
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 21:09:16

Battlefield 1 vyuzije 12 vlaken a novy Battlefield V bude bezat na rovnakom engine len bude upgradovany a teda vsetky nove hry od DICE vyuziju 6+jadrier a 12+ vlaken.
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 16:27:03

bolo to testovane s novymi agesa ovladacmi? kedze clanok predtym poukazuje na tuto skutocnost tak by ma to zaujimalo, ci toto preslo s nimi alebo bez
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 17:42:18
avatar
ne, bylo to testované minulý týden
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 21:25:16

aha a bude nejaly retest pripadne nejake porovnanie s novymi?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-25 21:42:10
avatar
časem určitě
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-26 09:06:11

Trochu nerozumím těm grafům.
Jak může být 99% FPS 58 a zároveň průměrné FPS 73?
To by vycházelo, že to poslední procento jede na 1558 FPS!
To je pořádný ranec!
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-26 11:15:22
avatar
jsou to minima, graf má špatný popisek, sorry
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - minimum? 2018-04-27 11:11:46

ja som to chapal ako percentil.. takze minimum.. ok..
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-27 12:50:52

OK, ale pak tedy je dost nešikovné řadit ty výsledky podle minima namísto průměrných FPS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na Rallycross
DiRT Rally 2.0 se představuje – zaměří se na RallycrossČtvrtek, 17 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 889x
Komentářů: 5
METRO Exodus v delší herní ukázce
METRO Exodus v delší herní ukázceStředa, 16 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 925x
Komentářů: 2
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v pořádné ukázceStředa, 16 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1154x
Komentářů: 2
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1094x
Komentářů: 0
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1742x
Komentářů: 18
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvícení
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvíceníPondělí, 14 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 754x
Komentářů: 2