TEST: AMD RYZEN 5 3600X – zabiják Core i5 a nejvýkonnější 6jádrový procesor všech dob v akci Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 03 srpen 2019
Přejít na obsah
TEST: AMD RYZEN 5 3600X – zabiják Core i5 a nejvýkonnější 6jádrový procesor všech dob v akci
Procesor RYZEN 5 3600X a výbava pro testování
CineBench R15/R20
7-Zip - komprimace dat
POV-Ray - RayTracing
Blender - Rendering
Video encoding
Výkon ve hrách
Spotřeba, teploty a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Jak jsem napsal v úvodu, RYZEN 5 3600X je nejvýkonnější 6jádrový procesor všech dob. Poráží Intel 8700K o 9%, přičemž stojí polovinu! A 8700K byl a je objektivně jeden z nejlepších procesorů, které Intel v poslední dekádě vůbec udělal. Cenově srovnatelné Core i5 naprosto zadupává do země a padnul jednoznačně i argument, že Intel je lepší pro hry. Není, dokonce říkám na rovinu, že stávající Core i5 bych nikomu do herního PC nedoporučil! Proč? Protože moderní hry dnes běžně používají 8vláken. Ty ovšem stávající Core i5 nemá, má jen 6vláken, zatímco RYZEN 5 má 12vláken. V praxi tak sice vypadají průměrné FPS ještě dobře, ale i hry na Intelu jedou hůře, protože jsou zde větší propady. A to se bavíme o testech v ideálních podmínkách. V běžném světě, kdy kromě hry jede v pozadí více věcí, je počítač s Core i5 mnohem horší, má horší odezvu, pokud máte něco náročnějšího v pozadí, výkon jde rapidně dolů atd. protože 6vláken je prostě málo.

RYZEN 5 3600X má o téměř 30% i více vyšší výkon na celek v půrměru, než Core i5-9600K a v extrémech je rozdíl až 50%! RYZEN je současně výkonnější i na jádro, mají podobnou efektivitu atd. Výhodou AMD je také lepší platforma AM4, která nemá bezpečnostní problémy a z nich pramenící potíže se záplatami. Není absolutně nic, kde by se Core i5 dalo považovat za konkurenceschopný procesor proti RYZEN 5.

Intel se ale „statečně“ tváří, jako že je stále všechno v pořádku. A pořád se najdou tací, kteří jdou a ten Core i5 i dnes si koupí. Řeknu na rovinu, že jen 6vláknová Core i5 jsou dnes na hranici použitelnosti. AMD donutilo Intel přidat vlákna u výkonnějších CPU a vývojáři her a všeho na to slyší. 8jader/16vláken je dnes běžný mainstream a programy a hry toho začínají plně využívat. 6jader/12vláken u RYZEN 5 je rozumný základ, zejména s ohledem na dostupnou cenu. Ale 6jader/6vlákne u Core i5 už přináší v praxi znatelná zpomalení a problémy.

V současné situaci je stávající Intel Core i5 za stávající ceny prostě špatný procesor a špatný produkt. Je jasné, co by měl Intel udělat. Odemknout Core i5 na 12vláken. Jenže se tomu brání, protože ještě méně lidí by mělo důvod připlácet na jeho ještě předraženější 8jádra. Navíc Hyper Threading (HT) je jedním z hlavních zdrojů problémů Intelu, pokud jde o zranitelnosti, záplatování a problémů s výkonem s tím spojených. U řady věcí prostě nejde ty zranitelnosti záplatovat jinak, než HT zcela vypnout. Navíc HT u Intelu je méně efektivní, než SMT u AMD. Zkrátka Core i5 se 6jádry/12vlákny by nedokázal výkon RYZEN 5 vyrovnat. Ale byl by alespoň použitelný. Takhle není co řešit. RYZEN 5 3600/3600X jsou za stávající situace bez konkurence.   

  • Závěr

Samozřejmě levnější RYZEN 5 3600 je zajímavější, je to stejný CPU jako RYZEN 5 3600X, jen má omezené TDP v základu a tomu odpovídající nižší takty a výkon. Pokud ale zapnete PBO, tak výkon obou procesorů bude podobný. Jinými slovy, jednoduše můžete z levného 3600 udělat dražší 3600X a ušetřit zhruba 1100 korun. Fakt, že tohle vůbec jde, je sám o sobě také zajímavý.

Často vidíte v recenzích nesmysly o tom, jak nové RYZEN procesory nemají žádný OC potenciál apod. Ale oni jej mají. AMD dává domácímu taktování totiž na rozdíl od Intelu smysl. V případě Intelu si musíte připlatit těžké peníze na to privilegium vůbec moci taktovat. Přitom nikdy nemůžete udělat z levnějšího produktu ten dražší. Ale to je celý smysl domácího taktování! Prostě koupím si levnější verzi procesoru a můžu si z ní udělat dražší „zadarmo“ taktováním. A to přesně jde. RYZEN 5 3600 můžete snadno nataktovat na úroveň dražšího 3600X, a nikdo vám za to nic nenaúčtuje. Dokonce tak můžete udělat na laciné B350/450 desce a nemusíte kupovat X470/570. Ovšem takový Intel Core i5-9400 nataktovat na úroveň 9600K nemůžete, a to ani když si koupíte dražší desku. Na levnější nemůžete dokonce ani taktovat paměti.

Žádný skutečný příznivec taktování nemůže označit možnosti OC u RYZEN 3000 za špatné. Pro domácí OC je mnohem lepší než Intel, dává prostě smysl. A pokud jste skutečně nadšenci do OC, tak vás zajímá taktování pod dusíkem apod. a tam má AMD velké možnosti, čehož je důkazem řada světových rekordů, které padají. Takže o jakém malém potenciálu a zajímavosti pro OC tu někdo mluví? Navíc jaký má smysl nechávat třeba 20% výkonu ladem, který by šel využít běžně běžným chlazením atd.? AMD RYZEN 3000 s perfektně vyladěným systémem boostování a automatickým PBO, které bere ohled na všechno (desku, napájení, chlazení a nutnost ten výkon poskytovat s ohledem na maximální efektivitu), je naprosto perfektní systém pro běžné použití a dostáváte tak celý výkon, za který skutečně platíte, a můžete ho plně využívat. Mnozí si pletou pojmy a dojmy. Intel procesory nemají v posledních letech větší potenciál pro taktování, ale mají potenciál pro dojení zákazníků, protože Intel vám potřeboval prodávat každý rok o 100-200MHz rychlejší čipy za stejnou nebo vyšší cenu. Proto tam byl ten „potenciál“ ;) A Intel vám to buď účtoval každý rok v rámci nové generace, nebo jste museli koupit ten nejdražší model rovnou. AMD vám naopak nabízí maximální výkon, jakého je ten čip v každé cenové hladině schopen za každých okolností a neúčtuje si za možnost taktování levnějšího produktu na úroveň dražšího nic extra. Hlavně je to udělané bezpečně, rozumně, efektivně a maximálně jednoduše.

RYZEN 5 3600X je za 6700 korun tedy určitě méně zajímavý a výhodný, než RYZEN 5 3600 za 5500 korun. Nicméně pořád je to vynikající a výhodný procesor. Mnohem lepší, než cokoliv, co má za podobné peníze Intel. Jeho současné Core i5 jsou bez přehánění odpad. Horší ve všech ohledech, a to i o více jak třídu. Jediné, co RYZEN 5 3600X dokáže konkurovat, je Core i7-8700K (6jader/12vláken) nebo Core i7-9700K (8jader/8vláken). Oba procesory jsou ale pořád o něco slabší a stojí prakticky dvojnásobek a jsou pro zcela mrtvou platformu. Intel ani nepředstírá, že se o konkurenci dnes snaží. Spoléhá na nebetyčnou hloupost a setrvačnost některých zákazníků, kteří půjdou a Core i5 si místo RYZEN 5 i dnes koupí. A pokud se chce někdo hádat, že nákup Core i5 není hloupost, tak by se měl nad sebou hodně vážně zamyslet.

RYZEN 5 3600X je skvělý procesor za dobrou cenu. Nejvýkonnější 6jádro všech dob. O více jak 15% běžně překonává předchozí 2600X a o 30% je výkonnější než dva roky starší původní RYZEN 5 1600X. A to pořád stojí podobné peníze. Takhle má vypadat každoroční pokrok. Tuhle úroveň výkon navíc měly před těmi dvěma lety procesory na úrovni absolutně nejvýkonnějších TOP modelů Intelu za 40 tisíc korun. Ani dnes nedokáže nabídnout Intel srovnatelný výkon za méně jak dvojnásobek, přitom i ve všem ostatním je jeho platforma dnes prostě horší. RYZEN 5 jsou parádní ukázkou toho, jak může vypadat cenově dostupný procesor a vývoj, pokud to podmínky na trhu dovolí. Dva roky staré pouze 4jádrové/4vláknové procesory Core i5 jsou dnes na hranici použitelnosti, novější 6jádrové/6vláknové Core i5 už taky. RYZEN 5 se 6jádry/12vlákny by měl být dnes v každém případě jedinou volbou pro každého, kdo chce cenově dostupný CPU kolem 5-6 tisíc korun. Zde není konkurence, ale na rozdíl od předchozích let, nám to zase tak nevadí. Pokud AMD dokáže doručit 15% nárůst výkonu za stejnou cenu každý rok, je všechno v pořádku. A mnohem lepší, než že 4/4vlákna za minimálně 5 tisíc musí stačit všem na věčné časy, jak tomu bylo poslední téměř dekádu pod taktovkou Intelu.

Pokud tedy hledáte dnes cenově dostupný procesor se slušným výkonem, RYZEN 5 je to, co chcete. Rozhodně doporučím RYZEN 5 3600 preferovat, je výhodnější. O 1100 korun dražší RYZEN 5 3600X dává menší smysl, i když je stále extrémně výhodný také. Byl by podle mě atraktivnější, kdyby k němu AMD dávalo místo SPIRE také ten PRISM chladič jako k RYZEN 7 a 9 řadám. Pak by s vyšším TDP v základu a lepším chladičem za ten příplatek byl vynikající volbou. Takhle je jen pro ty, kteří se nechtějí s nastavováním TDP, PBO a ničeho podobného vůbec zdržovat a chtějí maximální výkon hned a všude. Je to stále skvělý procesor za dobrou cenu s vynikajícím poměrem cena/výkon. A můžeme ho jen doporučit.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 78
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-19 21:10:35

Threadripper 1920X v tabulce cena/výkon chybí proč, když je výkonnější a levnější než 3600x? Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-19 22:39:52
avatar
promiň ale výprodejové ceny běžně už ne všude dostupných CPU nelze brát v potaz ;) není to přeci běžná cena
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1721x
Komentářů: 4
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 812x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2571x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5400x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 805x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1638x
Komentářů: 2