TEST: AMD RYZEN 5 5600 – dobrý procesor za dobrou cenu a konkurence Core i5-12400 v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 27 červen 2022
Přejít na obsah
TEST: AMD RYZEN 5 5600 – dobrý procesor za dobrou cenu a konkurence Core i5-12400 v akci!
AMD Ryzen 5 5600 a testy
Cinebench R20
7-Zip komprimace
POV Ray - RayTracing
Blender
Video Encoding
Výkon ve hrách
Spotřeba, teploty a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Spotřeba, teploty a taktování

Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP a tak dále.

Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv MCE apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na maxima, což je výhoda hlavně pro Intel, který udává TDP jen pro základní takty, ale potřebuje mnohem vyšší, aby dosahoval často deklarovaného výkonu. To je problém u Intelu, který sice může udávat 65W, ale ve skutečnosti boostuje k 117W. U výkonnějších modelů je to ještě horší, kdy oficiálně 125W procesor má v praxi až 250W. A protože někteří výrobci desek upravují nastavení tak, aby ten boost byl nepřetržitý, ačkoliv má být v praxi jen velmi krátký, dělá to pak rozdíl v měřeních. V našem případě tedy dodržujeme krátkodobé boost omezení, tak jak ty CPU mají být. To platí i o AMD, které ale v praxi výrazně (prakticky vůbec) udávaných 65W nepřesahuje, jeho boost prostě funguje jinak a TDP je udáváno realisticky.

Co to v praxi znamená? Že AMD je při stejném nebo vyšším výkonu úspornější. Když tedy dodržujete TDP limity (včetně časových) i u Core i5-12400, tak nejde o zdaleka tak žravý procesory, jako Core i7/i9 varianty a není tedy spotřebou zase o tolik horší než AMD. Nutno ovšem říci, že je to dáno faktem, že i5-12400 (i R5 5600) běží na velmi konzervativních taktech. Ale oba tyto procesory jsou jedny z nejúspornějších v aktuální generaci a třídě, i když ne nutně nejefektivnější, protože AMD má mnoho modelů s podobnou nebo jen o něco vyšší spotřebou, které jsou o poznání výkonnější.

  • Chlazení

RYZEN 5 5600 má u sebe chladič. Jde ale jen o ten základní nízký Wraith Stealth, což je opravdu základní řešení. S ním se teploty pohybují podle typu zátěže od 75 do 85°C, a je relativně tichý. Je tedy použitelný, i když ty teploty nejsou nic moc. Pokud použijete něco výkonnějšího, v našem případě jsme jej chladili 280mm AiO, tak teploty se pohybují pod/kolem 60-65°C. I Core i5-12400 má BOX chladič, teploty jsou kolem 80°C, ale je o něco hlučnější. S výkonným AIO se pak teploty také pohybují pod/kolem 65°C. Oba dva čipy jsou tedy velmi nenáročné.

  • Taktování

Ohledně taktování platí i u RYZEN 5000 to, co u předchůdců. Vřele nedoporučuji ruční domácí taktování RYZEN 5000/3000/2000 modelů vůbec! Pokud chcete lepší výkon, osaďte lepší chladič a procesor dejte na lepší desku. Obojí zvedne boost takty. AMD pak nabízí propracované automatické zvýšení výkonu přes technologii „PBO“, kdy stačí aktivovat tuhle funkci v RYZEN Master aplikaci/nebo v BIOSu a procesor pojede na vyšší limit TDP. Ovšem stále bude fungovat boost na méně jádrech, takže nebudete nikdy přicházet o výkon. AMD umožňuje aktivovat PBO a do toho ještě automatické přetaktování, což dokáže vytáhnout vůbec nejvyšší výkon, ale je to samozřejmě za cenu ještě vyšší spotřeby atd.

Osobně doporučuji osadit procesory na co nejlepší desku a hlavní je osadit co nejlepší a nejvýkonnější chlazení. To většině bude stačit k nejlepšímu využití potenciálu CPU. Pokud chcete, zapněte PBO, kdy budete mít všechny výhody vyššího výkonu, které přináší obvykle taktování, ovšem bez nevýhod v podobě nižšího výkonu na jádro, vyšší spotřeby v situacích, kdy to není třeba atd. Funguje to i u RYZEN 5000, kdy AMD prakticky perfektně vyladilo dosahování maximálních boostů za vás a ručním laděním prakticky nic nezlepšíte, naopak. RYZEN 5 5600/5600X mají teoreticky čipy horší kvality, než jsou ty plně aktivní u RYZEN 7 variant. Je tak na místě předpokládat, že bude i o něco horší na taktování včetně PBO. Ale v praxi to moc neplatí. RYZEN 5 5600 jde taktovat stejně dobře jako 5600X a pokud zapnete PBO, dosahují stejných výkonů.

Nicméně RYZEN 5 5600, je plně odemčený. V pohodě jej přetaktujete na úroveň výkonu dražších procesorů jako RYZEN 5 5600X apod. Což není nezajímavé. Stojí za pozornost, že nárůst spotřeby je minimální. Intel Core i5-12400 proti tomu oficiálně taktovat nejde, lze to přes BCLK na některých deskách neoficiálně, ale obvykle jen dražších, a i to se Intel snaží zrušit a zakázat. Jediným oficiálním odemčeným Core i5 na trhu je 12600K, který má ale už 10jader/16vláken navíc, takže je o kategorii výše a konkuruje RYZEN 7 5800X. V žádném případě tedy i kdyby 12400 taktovat šel, z něj 12600K neuděláte, což z 5600 udělat 5600X klidně můžete :). AMD zkrátka dává domácímu taktování smysl, jaký v minulosti mělo (byť je význam dnes menší).

Jinak dobře všichni vědí, že RYZEN 5000 procesory milují rychlé paměti, ideálně 3600 až 4000MHz, s poměrem 1:1 (k rychlosti vnitřní sběrnice) a s co nejnižším časováním. To v mnoha případech zvedá znatelně výkon proti třeba základním DDR4 3200MHz. RYZEN 5600 se v tomhle nijak neliší od všech ostatních RYZEN 5000 modelů.

Podívejme se tedy na závěry a hodnocení 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl s novou ukázkou!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl s novou ukázkou!Pondělí, 27 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 485x
Komentářů: 0
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3855x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4607x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3522x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3281x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5326x
Komentářů: 0