TEST: AMD RYZEN 9 3900X – 7nm procesor nové generace a 12jádrový vládce mainstreamu v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 07 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: AMD RYZEN 9 3900X – 7nm procesor nové generace a 12jádrový vládce mainstreamu v akci!
Procesor Ryzen 9 3900X, výbava a testování
Cinebench R15 a R20
7-Zip - Komprimace dat (AES)
POV-Ray 3.7 - RayTracing
Blender - Rendering
Video Encoding
Výkon ve hrách
Spotřeba, teploty a taktování
Závěr a hodnocení


 

  • Závěr a hodnocení

Až do této doby AMD dohánělo Intel. Ten mu to ovšem výrazně usnadnil, protože není schopen se pohnout z místa! Dávno jsme měli mít na trhu jeho 10nm procesory nové architektury a místo toho jen oprašujeme 14nm, které se navíc ukazují značně problematické, děravé jak cedník a řešení a záplaty nadále snižují jejich výkon, zhoršují stabilitu atd. A skutečné novinky a 10nm od Intelu nejsou v dohledu.

A zatímco tedy 14nm RYZEN 1000 a 12nm RYZEN 2000 doháněly Intel a jeho výkon, efektivitu atd. nový 7nm RYZEN 3000 už jednoznačně v mnoha směrech Intel překonává. Obrovskou výhodou je rozhodně konstrukce, která je mnohem efektivnější než cokoliv, co má Intel (a to je jeho zásadní problém dnes). AMD má v ruce pokročilejší výrobní proces, a to musíme říci že TSMC se 7nm teprve začíná, není to ani nejvyspělejší verze 7nn, a vůbec poprvé vyrábí TSMC něco tak komplexního, jako je x86 procesor! Zásadní výhodou AMD je ale čipletový design, který umožňuje s obrovskou výtěžností (údajně přes 85%) vyrábět jen ten jeden jednoduchý 8jádrový čip, který AMD může ve více kusech osazovat i do high endových procesorů a tak vytvářet multijádrová monstra za cenu, ke které se Intel není schopen ani přiblížit. A má to samozřejmě hromadu dalších výhod. AMD jednoznačně překonalo Intel v oblasti návrhu, konstrukce a výroby CPU! Není to sice poprvé (kromě lepšího výrobního procesu, to poprvé je), ale je to poprvé s tak ohromným, jasným a nezamaskovatelným náskokem.

Roky se Intel chlubil tím, že má nejvyšší výkon na jádro, nejlepší IPC atd. A roky to byla pravda. AMD s FX-8000 sérií se snažilo o odlišný přístup, ale nevyšlo to. S RYZEN tedy naskočilo na stejnou filozofii, jakou má Intel, ale vylepšilo ji. AMD RYZEN mají efektivnější vlákna s vyšším přínosem než je HT u Intelu. Dosud ale hlavně díky menším cache a nižším taktům měl Intel vyšší výkon na jádro i vyšší IPC. RYZEN 3000 a ZEN2 to mění! AMD navýšilo IPC nevídaným způsobem. O 13-15% proti minulé generaci a jednoznačně tak překonává Intel v tomto ohledu. Když nastavíte stejný takt, bude AMD výrazně výkonnější. Díky tomu AMD nepotřebuje honit tak vysoké takty, což je navíc na každé nové výrobě už problém. Mnozí mají za to, že 5GHz je něco super extra a zlatý grál. Ale není. 5GHz sice 14nm Intel dokáže, ale potřeboval k tomu spoustu let vývoje a ladění. A i tak to nedokáže každý jeho čip. K 5GHz se nedokáže dostat ani nová 10nm výroba Intelu (což je jeden z důvodů, proč to s ní Intel vzdal, 10nm procesory by nepřekonaly 14nm díky) a ani 7nm výroba TSMC apod. A je otázkou, zda se o to vůbec snažit. Na 5GHz je 14nm Intel tak provozně neefektivní, topí a žere tak moc, že to prostě nedává smysl. Ano, 7nm AMD nemá 5GHz, ale dokáže výkon 5GHz Intelu překonat s mnohem nižším taktem a tomu odpovídající mnohem nižší spotřebou, a tedy o třídu lepší efektivitou. Sám Intel ví, že honit se za takty nedává dnes smysl a jsou lepší a efektivnější způsoby, jak zvýšit výkon. Jenže k tomu potřebujete novou architekturu a nový výrobní proces a novou konstrukci atd.

Herní výkon byl také modlou Intelu. Ne proto, že by jeho procesory byly skutečně výrazně výkonnější, ale proto, že hry využívající obvykle 4-8 vláken dnes, těžily z vysokého taktu na těchto vláknech. Takže 4-8jádrové procesory nemají ve hrách více FPS než 16 a více jádrové procesory proto, že by byly skutečně výkonnější, ale proto, že na těch několika málo jádrech co hry využívají mají vyšší takt. To je všechno. Díky navýšení IPC a výkonu na jádro ale RYZEN 3000 ZEN2 prakticky smazal náskok, který Intel měl. Ano, pokud nastavíte 5GHz bude Intel v některých případech stále o něco málo výkonnější, ale mimo pár extrémů to nikde nemáte šanci prakticky poznat. Zdaleka už tedy neplatí, že Intel je na hry lepší. Pokud netaktujete, tak nebude o nic výkonnější než často podstatně levnější 7nm RYZEN 3000 procesory a ty díky optimalizacím her a využíváním většího počtu jader, mohou být nakonec opravdu výkonnější. Poslední bašta Intelu tak padla, protože pokud jde o aplikační výkon, Intel dávno už není ani ve stejné lize.

  • AMD a jeho RYZEN 9 3900X posouvá hranice. A to není ani TOP model!

Ano, je to tak, 12jádrový RYZEN 9 3900X je „jen“ druhý nejvýkonnější model v mainstreamová řadě AM4 procesorů RYZEN 3000. Nad ním je totiž ještě 16jádrový RYZEN 9 3950X, který dorazí v září! Ale jeho cena už je 20 tisíc a přeci jen bude mít o něco nižší takty, takže třeba prohry asi bude 12jádro zatím lepší. Ovšem pokud půjde o celkový výkon, ukáže ale 16jádro záda i TOP high endovému Intelu za 50 tisíc. To je asi už všem jasné z testů 12jádrového modelu.

RYZEN 9 3900X je totiž neuvěřitelný! Určitě výkonnější, než se čekalo. Tenhle mainstreamový procesor překonává o 17% i high endový 12jádrový ThreadRipper 2920X. Dokáže to ovšem s mnohem nižší cenou i spotřebou! Nemluvě o Intelu, kdy potřebujete nejméně 16jádrový Intel za 40 tisíc, abyste s 3900X dokázali vůbec někde držet krok. Intel však za cenu 3900X nabídne do mainstreamu jen pomalý 8jádrový Core i9-9900K, ten stojí 14 tisíc a je bez chladiče. Zatímco za 13,5 tisíce můžete mít 3900X už i s použitelným chladičem v ceně (i když si myslím, že tady už je možná zbytečný, kdo má 14 tisíc na CPU má i na chladič a bude osazovat pořádný chladič).

RYZEN 9 3900X je o 32% výkonnější v průměru měření v aplikacích proti cenově srovnatelnému 9900K. A ani ve hrách už Intel neuniká o více než jednotky %. Takže nemá smysl ani pro hráče platit ty obrovské peníze za pouhé 8jádro. 9900K by byl slušný procesor, ale musel by svůj výkon, neefektivitu a zastaralost platformy zohlednit tomu odpovídající cenou. Takže 8 tisíc korun maximálně. 14 tisíc je prostě šílenost. To RYZEN 9 3900X si svou cenovku bez potíží obhájí, nic tak výkonného na trhu za tyhle peníze ještě nebylo a jeho poměr cena/výkon je fantastický! Stejně jako fantastická je jeho efektivita, kdy Intel se k tomu nedokáže ani přiblížit. Vždyť oba čipy mají prakticky stejnou spotřebu, ale AMD dokáže být běžně o třetinu výkonnější! AMD si dalo záležet i na fyzickém zpracování procesoru, který má kvalitní pájku atd. Chladič v ceně je také použitelný, i když pochopitelně tenhle čip už klade vyšší nároky, není to žádný problém.

Co však určitě mnozí uživatelé ocení je fakt, že ani k tomuhle fantasticky výkonnému procesoru, který má výkon TOP high endu, nemusí nutně kupovat novou desku. Nebo nemusí kupovat drahou desku. Máme vyzkoušeny X470 i B450 modely a všude běhá skvěle. Rozdíl výkonu je v průměru několik jednotek % ve prospěch X570, což ale dává smysl (samozřejmě vám to ukážeme v samostatném testu, ale už teď říkám, že kombinace B450 + RYZEN 3000 se vůbec nemusíte bát). Fakt že ale můžu tenhle čip dát do B450 desky za 2500 korun a on tam prostě pojede s výkonem jaký má mít, Intel by si měl dělat poznámky, jak má vypadat chování k zákazníkům a servis pro ně.

  • Závěr a hodnocení

Co dodat? První generace a půl generace RYZEN, byly velmi dobré a AMD s nimi překvapilo asi i samo sebe. V době, kdy výrobní procesy jsou stále náročnější, kdy dostát slibům a plánům je často nemožné a výsledek zaostává za očekáváním, AMD pokračuje v překvapování a dodržování slibů. RYZEN 3000 je lepší ve všech ohledech, než kdokoliv doufal.

Výkon, efektivita a cena, za kterou to nabízí, dostává Intel do vyloženě trapné situace, protože neexistuje omluva pro fakt, že Intel ve svém postavení, který zabetonoval na 4jádrech celý trh na dekádu, nemá nic konkurenceschopného a mnohonásobně menší a chudší firma ho technologicky válcuje. Bude urážkou zdravého rozumu, pokud za stávající ceny bude někdo Intel procesory stále nakupovat. Intel není ze hry, ale musel by spolknout hrdost a přiznat si porážku, že je dnes až ten druhý. Hlavně tomu přizpůsobit ceny. Všichni víme, že AMD FX procesory nebyly zrovna super, ale byly výborné v poměru cena/výkon, protože byly hodně levné. A tak své místo na trhu měly. Intel procesory od low endu po high end za jejich stávající ceny místo na trhu nemají. Tedy nikdo při smyslech nemůže ty peníze za ten mizerný výkon a vlastnosti, které za to dostane, prostě zaplatit. Pokud Intel sníží ceny odpovídajícím způsobem, tedy u mainstreamu o 40% minimálně, u high endu o 60%, bude alespoň trochu konkurenceschopnou volbou. Ale za stávající ceny by každému, kdo to za ně koupí, měli vystavit papíry na hlavu.

AMD má jednoznačně v tuto vpravdě historickou chvíli nejlepší procesory, nejlepší platformu, nejlepší technologie a nejlepší ceny i efektivitu na trhu. 7nm ZEN2 a RYZEN 3000 procesory dotáhly Intel tam, kde bylo třeba a současně překonaly v mnoha klíčových aspektech. Přináší opět zásadní posun ve všech ohledech a mnozí mají opravdu pádný důvod upgradovat své počítače a tvůrci aplikací konečně ten výkon náležitě využít. Neexistuje totiž nic, jako „dostatek výkonu“! AMD opět dělá ještě nedávno high endový procesorový výkon mainstreamem a je díky němu dostupný široké skupině uživatelů. Nový RYZEN 9 3900X můžeme jen a jen doporučit. Bezkonkurenční procesor. Zdaleka však není jediným dobrým procesorem, který AMD na 7nm má. A na další se brzy podíváme, stejně jako si vyzkoušíme a prověříme řadu věcí, od X570 desek, přes paměti atd. … snad jen bych poprosil AMD, příště to vydávat na etapy, ne v jeden den všechno. Nedá se to zvládnout a zůstat fit a při smyslech :). Takže se omlouvám, ale více jak jednu recenzi denně prostě nedávám, mám rozpracovaných dalších 6 a nedá se to najednou stíhat, když do toho musíte testovat další věci. Takže prostě postupně, den co den ….

   

(už nemám více ocenění :) .... jak víc ocenit nejvýkonnější, nejpokročilejší a cenově excelentní produkt?!)

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:14:34
avatar
Tak jsme se konečně dočkali, i když až 8.7. Super procesor za tu cenu! Škoda, že tak skvělý poměr cena/výkon proti konkurenci nemá AMD i u grafických karet. Tam je to bída.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:28:16
avatar
no já to měl už 7.7. ale byl jsem tak utahanej, že jsem si šel lehnout, tak jsem to nasázel na web až teď a pokračuji v psaní a testování další věci .... v noci je klid na práci už několik dní/nocí jen sedíme, děláme testy a sepisuji to tu ... až teď oceňuji, když vychází jen jeden produkt s odstupem několika týdnů od druhého .... vydat najednou 7 procesorů, 40 desek, 2 grafiky a chtít na všechno recenze .... za to by mě měl někdo platit

a nesouhlasím s tím, že grafiky jsou bída ... RX 5700 jsou jasně lepší a to nejlepší co se za ty peníze kdy objevilo ... kromě toho chladiče se jim nedá nic vytknout ... Odkaz a i ten chladič není taková hrůza. nechápu, jak někdo může tvrdit, že je hlučný a horší než cokoliv jiného. O něco horší, ale podobný chladič má RX VEGA 64 v referenci a ta má 295W TDP, RX 5700 má 175 RX 5700 XT 220W ... není to nijak extrémně hlučné, nepískají cívky na rozdíl od NVIDIA 2070/2070 SUper ... ano měly být reference rovnou, pak by to bylo ještě výkonnější, tiché a bez výhrad. Ale chápu proč tam tenhle chladič je a vysvětlím to.

Radeon RX 5700 dodělávám, bude v pondělí na webu a je to vynikající karta.

vážně nechápu, kde někteří berete to že je to bída ... nejlepší karty co kdy za ty peníze byla a to vám nestačí? nemluvě o tom, že v segmentu do 12 tisíc AMD jednoznačně vede výkonem i výhodností .... od RX 570/580 po RX 5700/5700XT ... včetně výprodejových VEGA, všechno má lepší výkon a za lepší cenu než NV. Takže AMD má skvělou pozici v grafikách a opravdu nepochopím, proč někdo tvrdí, že ne .... pro 70% trhu je AMD jasně lepší nabídkou, ano v high endu NV vede, ale to zajímá mnohem méně lidí .... v diskusích mám ale pocit, jako by to bylo naopak a všichni kupovali jen grafiky za 20 - 30 tisíc, pak ano, pak by AMD byla bída nabídka .... ale drtivá většina grafik se prodá v v ceně 3 až 12 tisíc a tam má AMD jednoznačně navrch ....
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:58:20
avatar
Ještě tady nejsou recenze na RX 5700(XT), abych mohl přehodnotit co jsem napsal.
Jinak uvažuju právě o RX 5700 v nereferenci ale cena mi moc radost nedělá, když mám napnutý rozpočet. Kdyby byla max za 8500 kč, tak bych byl štastnej.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 08:01:27
avatar
Počítám, že neref. modely budou +1tis a více...
RX 5700 vypadá dobře, líbí se mi více než RX 5700XT...kor když porovnávám se současnou RX 580. Při o něco málo menší spotřebě super výkon navíc
S limitem 8500,- bych to viděl na Vegu 56 nebo konkurenci.
hanzoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 12:27:26

dost lidi nechápe že hi end prodává mainstream a je to otázka prestiže, AMD se NAVI dostala zase do povědomí jako 2. a chudá známa ... v kategorii 500 dolaru a výše je opět nekonkurenceschopná, pořád jen dotahuje - je vidět že není leader a přes divný název i kopiruje krabici od konkurence, to už je opravdu ubohý pokus zaujmout

a to nemluvím o blower chladiči, když jste tady psali jak je v pohodě a lepší než u VEGA, tak dle testu je to jeden z nejhorších chladičů co jsou teď u grafik. Už se těším jak se budete snažit obhájít 50db monstrum ve vaší recenzi.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 12:50:26
avatar
To asi nebylo na mě, viď?
hanzoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 13:31:50

ne z nějakého důvodu to dalo jako "odpovědět" sorry, prostě tenhle prvorepublikový web už potřebuje update, složíme se ? : )
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 03:17:18
avatar
V porovnani s procesory, kde amd dokazalo s cpu za 10K konkurovat cpu intelu za 50K je myslim bida to spravny slovo. Kdyby ted melo grafiku za 10K, ktera ma podobny vykon jako 2080ti, tak by to byla teprve bomba.
martyn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 07:06:56
avatar
Este by bolo zaujimave otestovat gaming + streaming alebo gaming + enkodovanie videa. Myslim ze tam by AMD jasne odskocilo do Intelu. Prave na takyto typ vyuzitia su viacjadrove CPU robene.
Zacinam rozmyslat nad tym ze vyhadzem vsetky PC z domu a pre vsetkych postavim 1 PC. S x3900 alebo x3950 to uz nebude problem a vo finale usetrím na upgrade HW nemale peniaze.
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 11:43:41
avatar
DD chcem sa opýtať, akú ste mali voltáž pri 4.3 allcore(CPU vCORE, CPU VDD, CPU VDDNB), lebo ho chcem osadiť na moju G K7 X370 a vymoženosti Ryzen Masteru a PBO nebudem mať. Steve z HWunboxed jeden odrovnal, doporučené je 1.325 - 1.4 max allcore, automatické riadenie na max turbo ide vyššie s voltami. Váš názor? Môj 1700 mučím až za hranice možností a stáje funguje bez problémov, dávam pozor na teploty - do 70, pri AVX 80, ale to len výnimočne.
amadjr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Gigabyte X370 K7 2019-07-08 14:04:08

take se pripojuji.. vlastnik GB x370 K7 ktera jak vime, nema tu nejlepsi kaskadu pod sluncem, je dobry napad ji provozovat s R9 3900X? bude spravne fungovat boost?
Rolko 75 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:14:12
avatar
Myslim si ze pre nasu dosku GB X370 K7 je ideal R7 3700X maximalne R7 3800X. Ale som zvedavy na testy a potom uvidim.
amadjr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 22:11:47

nemyslim si.. videl jsem testy 3700X na GB X370 K3 ktera ma skoro polovinu fazi a bylo vse ok.. jen si nejsem jist, zda X370 zvladne spravne pracovat s boostem
amadjr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - drahe RX 5700 2019-07-08 15:05:02

ono je to vetsinou chapano, ze kdysi byl za 12K high-end R9 290X a dnes je za 12K jen vyssi stredni trida.. a co radeony HD3000 a 4000? tam byl top model za 6K.. jasny ze to nemuzeme doslova srovnavat ale naferovku, bylo by fajn kdyby se ten trh zase trochu narovnal.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:30:13
avatar
nějaké info o dostupnosti v ČR by nebylo , kdy by ho měli mít eshopy skladem ?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:37:35
avatar
zjistím
Vlkodlak80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:30:54

Víc vykřičníků pls
Vlkodlak80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:32:37

Jen v zaveru a hodnoceni jich je 19
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:37:22
avatar
no jo mělo by jich tam být jen 7 ;)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:36:45

Ohledně raytracingu. AMD nic nenutí mít RT jednotky v gpu, může se opřít o multithread svých cpu.
Co bude standardem určí kdo?
To možná bude v rámci platforem Intelu a AMD v blízké budoucnosti možné
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 01:43:01
avatar
AMD už má patentovanou hybrdní technologii RT v GPU skrze klasické jednotky kterou do pro NAVI GPU nasadí... samozřejmě extra jednotky na to jsou plýtvání místem, i když čipletový design by byl řešením ... každopádně na mainstreamovém malém čipu nemají extra RT jednotky smysl ani přínos ... stejně jako je RT k ničemu na podobně výkonných RTX 2060/2070/2060S ....

RX 5700 plně RT podporují ale jen skrze existující RT standardy ... je jen na vývojářích her a engine, zda toho a jak využití .... ale nejsou třeba žádné RT jednotky na real time akceleraci RT což už nedávno jeden engine prezentoval. NAVI tedy podporu RT normálně má, jen to není RTX co má NV a to není a nebude standard .....
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 07:19:56
avatar
No to je teda největší blbost co jsem tu zatím četl.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak 2019-07-08 01:53:54

procáky jsou bomba, pokud vezmeme aplikační rozdíl 31% ve prospěch AMD (3900x proti 9900k)a známý fakt, že Intel nabízel do core řady 7. max. 5% mezigenerační nárůst výkonu (ale taky 1%), tak tu máme šestigenerační náskok AMD před Intelem (1,05 na 6). Z toho je vidět, jak nás Intel tahal za nos. Je jasné, že Intel bude muset přidat na jádrech a znovu zvětšit čipy, proti stejné konkurenci AMD. Za to by měla dnes AMD prodávat 80% CPU, jenže ta zabedněnost kupujících. I ty grafiky 5700, co jsem koukal na guru3D vypadají velmi dobře. Klobouk dolů, před Lisou Su, tohle je prostě PC zemětřesení.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 04:03:41
avatar
Zajímalo by mě, jestli ten menší rozdíl ve hrách co jsi změřil je způsoben tím, že měříš AMD CPU + AMD GPU a nebo tím, že i pokud bys měřil s 2080, vyšlo by to stejně, ale když někde (třeba HW Unboxed) měří s 2080Ti, tak 9900K utíká trochu víc.
Ne, že by na tom záleželo, vždycky je to v takových hladinách FPS, že to nemá člověk šanci při hraní poznat, ale ty rozdíly s 2080Ti jsou místy výrazně větší, než ti to vyšlo s Radeon VII.

Těším se na recenzi RX 5700/XT, páč jinde to určitě budou testovat s 9900K, což pro většinu zájemců nedává žádný smysl. Jediná karta, kterou pravděpodobně lidé kupují vždycky k 9900K je 2080Ti. RX 5700/XT si všichni, kdo mají alespoň půlku mozku koupí k nějakému Ryzen CPU;-)
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 06:34:53

tu v tomto pripade je bottleneck gpu, ak by pouzil 2080ti, tak intel utecie, ale len vdaka tomu, ze ma vysdie frekvencie a hry nedokazu vyuzit 4+ jadra, cize tu bude mat stale intel navrh dokym bud:
- amd neda tiez 5ghz
- sa nenaucia vyvojari lepsie pisat kod

to prve mi pride pravdepodobnejsie ale i tak sa ti intel neoplati, vykon ako celok nema ryzen obdobu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:05:12
avatar
V některých hrách mají rozdíly větší protože místo DX12 používají zastaralý DX11 a to i ve hrách kde DX12 normálně je, což fakt nechápu ... navíc protože mám Radeon VII je DX12 jasná volba.

Druhý důvod, používám ty Intel CPU s neodemčeným TDP a bez MCE apod., tedy 9900K/9700K jede na těch 95W ne na těch 150-200W a netaktuje všechno v turbu na 5GHz, ale jede tak jak ho Intel prodává v základu .... jako všechny CPU.
luke777 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Deska 2019-07-08 05:25:44

Rozdil mezi cipset 350 a 570 je mizivej. Takze objednavam asusku crosair 6 za 3300.
https://pclab.pl/art81116-38.html
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 08:16:19
avatar
Jj, v hodně případech bude výhodnější koupit topku X370 / X470.
Asus Crosshair VI Hero za tu cenu nemá chybu. Taky jsem na to koukal a takhle uvažoval
Jules [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 16:26:02

Je to lakave, tiez sledujem tu moznost s C6H, ale este by som sa do toho asi moc nehrnul. Tie biosy su este zabugovane a neodladene a clovek by mohol mat viacej starosti ako radosti - treba to asi este trosku sledovat a pockat na solidne testy. Konkretne C6H a C7H maju problemy s RAMkami a prednost asi bude mat ladenie biosu pre X570.

https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1728878-ryzen-3000-memory-fabric-x370-x470-x570.html
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 07:37:48

Plánuje AMD udělat nějaké bundly CPU+GPU? Ideální chvíle
vondry87 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 07:50:21

Dobrý test. Jen bych trochu ubral na subjektivních dojmech v sekci "hry". AMD si i přes nižší takty vede dobře, takže netřeba metodiku shazovat. Pokud všichni testeři po celé zeměkouli něco nějak dělají, tak to většinou nějaký smysl má a nemá smysl hrát si na chytřejšího než je zbytek světa. Protože ve skutečnosti je to přesně naopak - testy ve 4k nemají žádný smysl. Protože jednak v tomto rozlišení nikdo nehraje (1 % hráčů podle loňského průzkumu a nevím, jak moc se to od té doby zvedlo) a druhak v tom rozlišení je očividně brzdou grafická karta. Taky proto v tom rozlišení nikdo nehraje, když není na čem. Naopak 1080p je stále jednoznačně dominantním rozlišením, kdy při stažení detailů a použití dostatečné silné GPU (a tady měla být jednoznačně použita konkurenční karta) je možné otestovat přínos CPU v dané hře.

"Je tedy důležité připomenout, že to, co ve hrách testujeme, není výkon procesoru, ale to, jak hra výkon CPU skutečně používá."

A toto je právě ta polopravda, kterou ostatní testeři vyvrací. Pokud v jedné hře podá jeden procesor o stejném počtu jader lepší výkon než druhý, jak můžete hovořit o tom, že tento výsledek neodráží jejich výkon? Jistě hraje roli optimalizace, ale čtenáře právě zajímá ten reálný výkon ve hrách a ne hypotetický v multi-thread aplikacích ušitých procesorům na míru. Protože špatně optimalizované hry tu vždycky byly, jsou a budou. Naopak považuji za důležité, že většina her víc jader nevyužije a spíše těží z vyšší frekvence, což nehraje úplně do karet AMD a chtělo by to zmínit, že ve hrách budou pravděpodobně výkonnější procesory s nižším počtem jader, které dosahují vyšších frekvencí.

AMD se nová generace CPU povedla a i já si její procesor koupím, ale mluvit o zákaznících Intelu jako o někom, komu by měli vystavit "papíry na hlavu".. to sem prostě nepatří. Lze napsat slušnější formou, že AMD je lepší volba v poměru cena/výkon.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:07:27
avatar
jsem si naprosto jistý, že lidi co kupují CPU za 14 tisíc a grafiku k tomu za 20+ hrají ve 4K většinou (jsem jeden z nich) ....

Neoznačil bych 1080p za dominantní dnes většina nadšenců co kupuje lepší HW má alespoň 1440p apod.

Je to velmi slušná forma, AMD není už zdaleka jen o poměru cena/výkon .... koupit Intel za současné peníze je prostě nesmysl, nejen kvůli tomu poměru, ale i kvůli výkonu, technologii, efektivitě a v neposlední řadě i bezpečnosti, kdy všechny CPU Intel jsou rozbité a děravé a bude to dělat problémy .... takže kdo za současné situace koupí Intel za současné peníze když má na výběr po všech stránkách lepší AMD platformu, tak si o ty papíry na hlavu říká ;) Stojím si za tím ....

jo pokud Intel zlevní mainstream LGA 1151 o 40% a high end LGA 2066 o 60%, tak to bude něco jiného ..... ale za současných podmínek racionálně nelze ospravedlnit/obhájit nákup Intelu, pokud stavíš celý nový PC ....
vondry87 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:33:23

No jelikož zde není otestovaný levnější procesor, tak zrovna v případě her, které logicky nevyužívají všechna jádra, k výsledkům přistupuji spíš jako k výsledkům testu architektury a než konkrétního procesoru za 14 tis. tzn. ten argument ceny nepovažuju za relevantní. Ale klidně to můžeme rozvést u testu 3600x nebo 3700x, protože ty výsledky budou stejné. Ale tady se přece jedná o test CPU a ne o průzkum, kdo v jakém rozlišení hraje. Smyslem je porovnat různá CPU v různých podmínkách. A pokud se porovnávají v nízkém rozlišení, tak to nemusí nutně znamenat, že v takovém rozlišení budou majitelé CPU provozovat. Ale může to být ukazatel něčeho, co daná CPU může od sebe odlišovat. A do budoucna ten rozdíl může být větší. A je dobré to vzít v úvahu. A já mám upřímně radost, že AMD se na Intel v této disciplíně dotáhlo, takže to je celkem jedno. Ale v předchozí generaci byl Intel na hry podstatně lepší volba a to se právě ukázalo jen a pouze v těchto "nesmyslných" testech, které jsou teď "v módě"

AMD je v současnosti určitě lepší volba, ale jde to napsat i tak, aby to vyznělo neutrálně a nepodkopávalo to nestrannost testu. A neurazilo některé čtenáře, pro které to bude pravděpodobně první a poslední návštěva tohoto serveru. To je spíš doporučení než kritika.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:50:21
avatar
tak zrovna 3900X bych čistě na hraní her nedoporučoval, protože je to opravdu overkill .... hry nepoužívají 12jader/24vláken .... současně lze ale na jeho případě dokázat, že 3900X není ve hrách pomalejší tedy nemá méně FPS, protože by to byl slabší CPU ;) naopak jako procesor je mnohem výkonnější než 9900K apod. ale protože hry nevyužívají jeho výkonu tak vlastně netestujeme výkon CPU ale optiamlizaci a výkon dané hry a ty se mohou měnit a mění s aktualizacemi, optimalizacemi atd.... takže herní výkon CPU je hodně imaginární věc ... procesor má prostě jasně daný výkon a to kolik ho daná aplikace používá je druhá věc. zejména u her je to prostě viditelné ....

dnes bych čistě na hry doporučil určitě levnější 3700X/3800X/3600X, nemá smysl plýtvat 12jádrem pro čistě hráče .....
vondry87 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 11:36:14

Ano souhlas. O to mi přesně šlo. Pro spoustu lidí a zejména hráče je vlastně test optimalizace důležitější než samotný výkon. Proto AMD hrálo v minulé generaci druhé housle. Jader sice hodně, ale k čemu je to platné, když to hra neuměla využít. Takže ty procesory byly v ideálních podmínkách úžasné, ale zákazník doma provozuje systém v reálných podmínkách a zajímají ho reálné výkony tzn. pro který CPU jsou aplikace lépe optimalizované. Nebo spíš opačně - který CPU je lépe optimalizován pro současný software. A tady Intel zákazníkům dával přesně to, co si žádali. Ale jsem rád, že se doba změnila a už se těším, až mi zase na bedně bude zářit logo AMD, protože Intel to bude mít teď hodně těžké. nVidia jistě brzy zahájí protiútok, ale co vymyslí Intel.. no jsem na to moc zvědav..
Jiry89 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 20:37:07

Všechno co píšeš je sice hezké ale žádný test nebude simulovat reálnou zátěž do té doby,než se bude provádět na rok běžícím hardwaru, který byl denně používán, má nainstalovaných X desítek programů běžících na pozadí atp...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 04:34:26
avatar
"CPU je lépe optimalizován pro současný software" !? :-O
To nemůžeš myslet vážně:-D
Vždy je to tak, že vyjde nový HW a SW se ho časem naučí využívat. Nikdy to není obráceně a nikdy nebude. To nedává smysl, ať se na to podíváš odkud chceš.
Navíc jak píše Jiry89, ty testy co vidíš v 99% recenzí jsou nereálné, protože běží na čisté instalaci Win a neběží tam nic na pozadí.
Reálné podmínky doma u zákazníka budou tedy mnohem více hrát do karet procesoru s více jádry, protože ten zvládne i ty roky staré Windows, ve kterých běží na pozadí spousta dalších věcí.
A jestli správně rozumím tomu co píšeš, tak ti přijde, že testy jako Cinebench jsou ty ideální podmínky pro CPU. OK, to je pravda. Ale to jsou právě testy, které ukazují, jaký výkon CPU dokáže podat, když vývojář napíše správně SW a dokáže ho využít.
Takže tyhle testy mnohem více ukazují, jak bude tento CPU fungovat za pár měsíců/let, až se ho i ostatní vývojáři naučí využít.
Rozhodně jsou mnohem víc vypovídající, než testy her v nízkém rozlišení s nejvýkonnější kartou která jde koupit. Takový test naopak neříká vůbec nic o tom, jak bude ten CPU fungovat v budoucnu v reálném rozlišení s ještě výkonnějšími kartami (což je argument, který všichni pro takové testy uvádí). Takový test jen do jisté míry ukazuje, kolik snímků za vteřinu je schopný ten CPU pro GPU připravit v aktuální verzi hry. To se zaprvé může dost změnit v nějaké novější verzi hry, pokud vývojáři konečně začnou optimalizovat na více vláken a zadruhé ti to maximálně tedy řekne, že ani s výkonnější GPU nedáš v dané hře víc než XY FPS, přičemž to XY je i u Ryzen CPU většinou bezpečně nad 100, spíše 150+. Počet lidí, pro které je 100+ FPS omezením je velmi malý...
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD je král!!! 2019-07-08 07:59:56
avatar
Tomu říkám perfektní produkt - lepší poměr cena/výkon než konkurence a ještě k tomu technologický posun. Pro mě je teda velký i výkonostní posun, ale nechci se dotknout omezenců co hodnotí výkon CPU podle nepodstatných rozdílů ve výkonu ve hrách (často zaostalých).

Když vidím jak se zvedlo AMD a jaký to má přínos, tak si ze srdce přeji, aby se takhle zvedla i Via nebo někdo s ARM. Nádhera a velký dík AMD za novodobý Athlon64.
karel743 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Výmluvné grafy :-D 2019-07-08 08:15:37
avatar
Tak ty grafy mně pobavily, a pak že 7nm není potřeba :-D IPC je prakticky stejné s intelem,takže i ty bájné výkony ve hrách jsou pro intel stracené...
steny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - No, 2019-07-08 16:59:13

Ne, ne, pletete si výkon na jádro a IPC. AMD má IPC vyšší než Intel. Intel dohání výkon pouze frekvencí.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DD 2019-07-08 10:35:47

Byly zjištěny problémy při gaming testování s Nvidia grafikami a sice, že při testování max. výkonu procesoru se používá nejvýkonější Nvidia grafika GTX 2080 Ti, aby procesory měli co krmit a u Nvidia grafik nefunguje správně boost jader na AMD. Jádra nejdou výše než 4,2 Ghz místo aby šly na 4,6 Ghz. Krásně je to vidět třeba na https://www.youtube.com/watch?v=bYXqCwhcbwk . Gaming výkon je tak díky tomu na mnoha webech zkreslený. AMD grafiky tímto problémem netrpí, můžeš DD toto chování potvrdit? Problém bude buď v AGESA Bios nebo Nvidia driveru.
více na Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:12:51
avatar
tak ano, dlouhodobě AMD grafiky mají na Intel platformě nižší výkon než na AMD to je pravda .... NVIDIA grafika současně nějak negativně ovlivňuje výkon AMD platformy taky to se ví, není to poprvé ... ale na X570 to nemám zatím otestovaný, protože používám Radeon VII na testování ne NVIDIA .... každopádně nepřekvapilo by mě to .... takže zatím nepotvrzuji, ale podívám se na to.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 12:48:01

Citace:
dlouhodobě AMD grafiky mají na Intel platformě nižší výkon než na AMD to je pravda

jsou k tomu nejaka cisla, ktera tuhle pravdu potvrzuji nebo to jsou "objektivni" dojmy misto pravdy??? jine redakce to maji namereno a cisla hovori jinak nez ty: https://www.techspot.com/article/1809-amd-intel-radeon-geforce-config-test/

problemy u nove platformy muzou byt (a meli by byt ale brzo vyreseny)..ale pokud to je dlouhodobe, tak jakou vypovidajici hodnotu maji pak vase testy NV grafik na AMD platforme?? pokud se platformy vzajemne takle omezuji, tak nemuzu byt objektivni a vase testy uz vubec ne, protoze pak ukazuji jen jednu stranu mince. a naopak pro intel a amd grafiky... i kdyz vubec nechapu proc by mel intel omezovat amd grafiky na ukor NV, o ktere si tady tvrdil ze ji intel nesnasi jeste vic nez AMD, s kterym naopak casto spolupracuje - viz treba cpu intel s integrovanym gpu od amd v notebooku.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 14:25:15

Nvidia driver nenastavuje násobič CPU, nejde ten boost vynutit ručně? (Quick CPU / BIOS desky)
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 08:48:25

Z článku vlastně plyne, že pokud nestavím čistě high-end herní PC, nejvýhodnější volba po uvedení Ryzen 3000 na trh je... Ryzen minulé generace. Dalo se to čekat, ale stejně je to zajímavé.
mojzisl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 09:06:58

Zajímalo by mě, jaké je zde na webu rozložení uživatelů do těchto dvou skupin:

1) Uživatelé, kteří svoje PC používají pro produktivní práci a je pro ně důležitý výkon jako Cinebench, Blender a podobně, NEBO hrají na 1-3 monitorech se 4k rozlišením a tím pádem jsou vždy limitování GPU místo CPU.

2) Uživatelé, kteří mají PC z 99% na hraní, místo 4k monitorů mají nebo chtějí pořídit monitor s nižším rozlišením a 144, nebo 240 Hz a zajímá je každé FPS, aby z těchto herních mašin vytáhli úplně maximum.

Testy na DDWorldu jsou čím dál tím více zaměřeny na skupinu 1 a skupina 2 je tu považována pomalu za "pomatenou" minoritu a je v testech naprosto ignorována.

Můj SUBJEKTIVNÍ pohled je ten, že neznám ani jednoho člověka ze skupiny 1, ale mám 4 kamarády (se mnou 5), kteří patříme do skupiny 2. Já sice o upgradu CPU neuvažuji, ale 2 známí, kteří ano, jsou čím dál tím více přesvědčeni o koupi i7-9700K a já je i docela chápu. V rámci daného způsobu používání PC jim prostě nabídne více.
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 09:47:42

https://www.youtube.com/watch?v=S6yp7Pi39Z8

Já si myslim, že až udělají test Ryzen 3xxx s vyladěnýma Ramkama, pujde FPS hodně nahoru a nižší propady FPS dolu.
Peřina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 09:51:20

Já jsem evidentně ten, koho addmin považuje za magora, protože mám 9700 k a jsem spokojenej. Mám to čistě na hraní. Jen teploty i s top vzduchovým chladičem sou dost vysoko, a to mám jen 4.9 Ghz na všech jádrech. Na 5 Ghz už bych musel jít s voltáží vysoko, že bych potřeboval vodu. Bohužel špatnej kus, ale on ten přínos +100 není nic dramatického, to už by to muselo jet třeba na 5,2, aby to bylo fakt znát.

Dřív se tady dělaly testy u procáků na full hd, aby se opravdu testoval výkon cpu a ne grafiky. Nevím, proč najednou se na to kašle.

Prostě ten, kdo chce mít max fps ve hrách, tak prostě bere intel a myslím, že mu je jedno, že je u admina za blázna, hlavně, že mu to v levým horním rohu ukazuje dostatek fps, o tom to je.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:16:13
avatar
FullHD v testech normálně máme ;) a budeš se divit, ne všude je i tam dnes Intel výkonnější ;)
Peřina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:29:55

Ještě bych se chtěl zeptat, když jste tady.

Mám noctua NHD 15 s a jak píšu teploty celkem vysoko při voltáži 1.28 a 4.9 Ghz na všech jádrech. Jde to i k 80 stupňům. Je to běžná teplota u 9. generace nebo bych měl pro jistotu přepastovat? Já byl zvyklý na max teploty do 70, tak se pro sichr ptám.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:46:11
avatar
teploty jsou bohužel normální .... Intel topí a žere jako tank, zejména když ho pustíte na 4,9GHz .... to je jeden z důvodů, proč ta honba za 5GHz je nesmysl ...

jediný způsob jak to snížit by byl delid .... ale to vřele nedoporučuji. Prostě Intel 9té generace je přímotop zejména když ho ženete k 5GHz ....
Peřina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:49:45

Dobře, děkuju. Právě proto na těch 5 nejdu, zkoušel jsem to a dostal jsem se na 1.35 v a to mám strach, že bych vyhořel:-D, pak jedině už ta voda, ale kvůli těm asi 2% výkonu to nemá smysl.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:51:37
avatar
jj 5GHz jedině s vodou a i tak se bude v tom okruhu vařit . Je to prostě neefektivní ....
Peřina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:55:16

O to víc mě zaráží, že OBR na PC tuningu se dostal na 5 Ghz při 1.25v :-D Holt, kusy pro recenze nejsou kusy z retailu:-D
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 11:00:14
avatar
silikonová loterie .... existuje dokonce společnost, která prodává ty speciálně lepší kusy a ještě delidované ;) sotjí klidně 2násobek toho co normální ....
Peřina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 11:03:16

Ještě jednou díky za odpověď.
yenda81 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 08:17:23

Delid není tak složitý, jak se zprvu může zdát. Stačí nebýt levý na ruce a nespěchat. Osobně jej velmi doporučuji. Také nemám příliš dobrý kus křemíku od Intelu a delid pomohl snížit teploty na jádrech o 13 °C v zátěži a otevřel možnosti přetaktování o dalších 400 MHz. Pokud je teplota, kterou jste zmiňoval na jádrech, není nijak pro CPU bez delidu přemrštěná. S delidem bude pravděpodobně vaše chlazení naprosto dostatečné (pokud nemáte problém s prouděním vzduchu ve skříni).
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:03:42
avatar
Tak já třebas hraji jen ve FullHD, nemám potřebu většího rozlišení. Z pouhého hraní jsem časem trochu vyrostl a přešel i na jiné rekreační činnosti (foto, video a modelování), takže už Ryzen 8c/16t byl jasná volba (po 4c/4t). No a 12c/24t se mi teď líbí. Upgrade na něj je víceméně jasný, ale až budou fufníky. Pak ještě malý upgrade GPU a doufám, že na x let budu mít od HW pokoj

Honění se za každým fps mi přijde zbytečné (kor když mám více než 75fps), ale to je právě ta věc názoru a užití nejen PC, ale i peněz
Peřina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:07:09

Ano pro vás je ryzen lepší volba. Ale je rozdíl říct, že honit se za víc fps je pro vás zybtečné, a říct, že kdo si koupí intel, je debil:-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:19:07
avatar
kdo si koupí Intel za současných podmínek a hlavně za současné peníze tak ano, o ty papíry na hlavu si říká. Prostě to nedává smysl ani pro hry ani pro maximální FPS, protože AMD neztrácí ani v extrémech tolik, aby to stálo za řeč, natož abys to reálně někde poznal a je výrazně lepší a výkonnější po všech ostatních stránkách .... jo pokud Intel o 40% minimálně zlevní, pak se budeme bavit jinak .... ale za současné peníze, nezlob se na mě .... a už jen že o tom polemizuješ mě dost děsí .... Intel procesory za současné peníze prostě nestojí a to pro nikoho .... jejich cena neodpovídá výkonu, technologii, efektivitě, prostě ničemu ...
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 18:26:24
avatar
Pokud chce někdo maximální výkon ve hrách a pouze a jen ve hrách (např. profi, nebo "závodní" hráč) a nevadí mu, že v ostatních oblastech bude CPU zaostávat, tak si prostě i9 9900K koupí.
A připadá mi to naprosto relevantní.
Těch uživatelů bude mizivé procento, ale pro ně toto CPU má význam.

Pokud někdo bude chtít parádně pařit a třeba streamovat, nebo prostě mít jen pocit, že má za své peníze to nejlepší, asi sáhne po AMD 3xxx.

Můžu koulet očima a dívat se na někoho se soucitem, že si koupí Intel, jenom protože Intel, ale rozhodně bych jej neurážel.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 18:41:45
avatar
nesoulasím, za 14 tisíc 9900K není relevnantí pro nikoho .... za 8 tis prosim .....
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 19:00:31
avatar
Ale jo, je to váš názor a respektuju to, nicméně nesouhlasím

Edit: Tedy z 8k souhlasím, s relevantností už ne.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:43:42
avatar
To je taky pravda
yenda81 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 11:57:26

Tak DD v komentářích jiných článků klidně píše, že "střílečky" jsou na 60Hz monitoru hratelné naprosto v pohodě, čímž odůvodňuje, že není více fps potřeba. To akorát vypovídá o jeho přehledu v kompetitivním hraní. Pokud hrajete FPS hru na soutěžní úrovni a vaše senzomotorické dráhy mezi rukou a mozkem jsou vytrénované natolik, že rozeznáte/cítíte 100ms rozdíl v input lagu, je 144 Hz minimum, které rozeznáte pohybem myši za 2 vteřiny. Osobně snadno rozeznám rozdíl mezi 120 a 144 Hz. I rozdíl mezi 144 Hz a 240 Hz je docela snadno poznat. V kompetitivním hraní si klidně můžete raději snížit i 1080p rozlišení na 720p, pokud to znamená, že vám to zvýší minimální fps ze 100 na 140, protože to je ve výsledku rozhodující pro herní výsledek (ne to, jak to vypadá "krásně"). Dovoluji si tvrdit, že pokud by hrál někdo ze světové špičky duel v Quake Champions (např. hráč "Clawz") proti někomu z z 50. příčky žebříčku a posadili byste jej k 60Hz monitoru, klesla by jeho šance na výhru z cca 95+ % na 10- %. Proto testování v rozlišení 1080p na nízké detaily (ne ultra jako zde), má svou vypovídací hodnotu a hodnotí CPU.

Podobné nesmysly tu vídám na téma, že je něco předražené a měnění si úhlu pohledu nekonzistentním způsobem pro vlastní potřebu. Vše je to jen popírání základních principů trhu. Pokud nemáte konkurenci, zvedáte cenu, jinak byste byli špatní podnikatelé. Pokud byste nastavili cenu tak vysoko, že by váš produkt nikdo nekupoval, byli byste stejně tak špatní podnikatelé. Takže cena je vždy nastavena, ať na úrovni výrobce, tak na straně prodejce, že on nese riziko svého podnikání a je tedy vždy v pořádku. Prosazování subjektivního pohledu na to, jaká by měla být cena pro koho, jsou jen socialistické tendence mysli. Pokud za to ten, kdo naceňuje, nese vlastní odpovědnost/riziko k zisku/ztrátě, je to vždy jen jeho rozhodnutí, jehož hodnocení nikomu jinému nepřísluší. Hodnocení ceny z pohledu spotřebitele je vždy pouze subjektivní a je to tak v pořádku. Každý spotřebitel tak má právo do ceny promluvit jen do výše ceny své spotřeby. Ochota zaplatit požadovanou cenu je jinými slovy naprosto spravedlivý systém hlasování, jaká by podle kupujícího měla být cena. Váha jeho hlasu je dána právě (ne)ochotou zaplatit a zaplaceným objemem/zakoupeného množství. Doporučuji při přemýšlení nad cenou vždy zkusit zaujmout pohled, jak byste se chovali vy, kdybyste vyráběli/prodávali.

Jinak super léto všem!
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 19:20:35

K prvnímu odstavci se vyjadřovat nemůžu, protože na této úrovni nehraju, no reflexy v mém věku nejsou, co bývaly, tak jsem se dal radši na strategie. Ten druhý ovšem přesně vystihuje ne můj názor, ale fakt, jak funguje trh. Víc než jeden bod ti dát nemůžu, škoda.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:22:56
avatar
Taky jsem chtěl vždy 8 jádro než jsem zjisil, že pro opravdovou tvorbu je potřeba vlastně HEDT a ne mainstream. Takže mám teď doma 1 ryzen a jeden TR. Ryzen je jen protože už to prostě bylo koupený Jinak by byl TR.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:25:52
avatar
TR platforma je hlavně o 4kanálu a hromadě PCIe ... pokud ani jedno pořádně nevyužiješ, dává zejména teď 12/16 jader pro AM4 smysl i pro tvorbu ;) jediné kde je AM4 omezené je prostě počet PCIe linek .... osadíš jednu grafiku a jeden pořádný NVMe a máš prakticky plno
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 11:01:45
avatar
Právě proto. Jedna karta je pro mě nedostatečná a používám i Raid Nvme disků.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:48:32
avatar
Je to o tom jak kdo to moc využije.
Pokud potřebuji řekněme jednou týdně zpracovat video nebo udělat konvert do h265, tak asi zase nemá smysl jít do TR.
Ale neomezuje mě to jako 4c/4t/8t.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:09:53

Promiň, ale všichni tví známí a kamarádi mají RTX 2080Ti a hrajou v 1080p CS:GO nebo jak? Protože jinak si nedovedu představit, kde chceš naměřit aspoň trochu znatelný rozdíl v FPS mezi procesory i7 9700K a třeba Ryzen 7 3700X.

Dále to, že ti přijde, že se tady někdo zaměřuje na jednu skupinu lidí taky není úplně pravda. Jasně máš dané testy výkonu pro práci a testy výkonu pro hry. Je jen na tobě, k čemu chceš své PC používat. Ale DD jako správný recenzent nemůže přeci vyhodnocovat produkt jen na základě měření z her. Navíc, pokud procesor za stejnou cenu podá o v průměru 3% nižší výkon ve hrách, ale 32% vyšší výkon při práci, tak mi přijde jasně lepší než procesor konkurence. Tak to vidím já, ty vidíš o 3% lepší výkon ve hře, tak běž a kup si to. Já jsem zastánce toho, že 3% jsou skoro chyba měření, takže bych něco takového ani neřešil, ale těch 32% v aplikačním výkonu je naprosto jasných a radši si za své peníze koupím Ryzen s tím, že "Kdybych na tom chtěl i něco rozumného dělat tak můžu" než si koupit i7/i9 s tím, že mám o 3% vyšší FPS a můžu si honit triko, ale jinak je ten procesor "k ničemu".
mojzisl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 11:27:12

Ne, většinou jsou to GTX 1080 nebo 1070, případně jeden má ještě 970, ale právě letos upgraduje.

Většinou se hraje v 1080p, já ve 1440p, na low až medium, podle hry a dostupného výkonu, je jasné, že ten s GTX 970 hraje na nejmenší detaily, tak, aby se FPS pohybovalo ideálně mezi 120 - 140 FPS. Někdy ani toho nejde dosáhnout, proto chce upgradovat.

Hraje se převážně Battlefield 4, 1 a V, Apex, já do toho ještě hraju Destiny 2 a WoWko. Před tím se ještě hrálo Overwatch, ale to už je mrtvé.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:15:24
avatar
jsem si naprosto jistý, že i skupina 2 bude s RYZEN 3000 naprosto spokojena a bude to dávat maximum v mnoha hrách a současně ten CPU bude mít výkon lepší všude jinde ... navíc hry jsou stále lépe optimlizované a začínají využívat více a více jader/vláken, takže jsem si naprosto jistý, že výkon AMD dále poroste, zatímco výkon Intelu bude klesat i kvůli dalším bezpečnostním záplatám atd. a
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 20:18:59

Radim se do kategorie hracu fps (CSGO) na vysoko hz monitorech. Myslim si, ze je mnohem vice hracu jak ja nez hracu, co hrajou 4K. Urcite me ale zajima vykon pri streamingu nebo pri neake te praci, jelikoz nekdy k tomu pc taky pouzivam. Jsem ale fanousek AMD, takze budu kupovat i AMD gpu.
Clous [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 09:27:08
avatar
Hezký článek a díky!
Deenz0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 09:57:16

Myslím si, že je třeba si uvědomit, že každý hráč je jiný a preferuje něco jiného.
Ti co mají doma 140Hz monitory prostě chtějí a potřebují mít co největší framerate,aby dosáhly kýženého efektu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:23:44
avatar
no a to ti RYZEN 3000 bez potíží nabídne, žádný problém, i v extrémech je Intel jen o pár % lepší a někde ani to ne ... rozdíl je v jednotkách FPS obecně a to nemáš šanci vůbec v praxi poznat .... a nedává smysl vybírat CPU na základě několika bezvýznamných FPS, když se může objevit nová aktualizace hry, windows či záplata bezpečnostní a výkon zase trochu změnit a prakticky nikdy to v poslední době nebylo směrem, že by to zlepšovalo výkonu Intelu ale naopak ;)

Já chápu že herní výkon byl mantrou poslední doby u Intelu, ale je to pryč. AMD se dotáhlo tak moc, že rozdíl je bezvýznamný, zejména když je tu ten obrovský problém s cenou a efektivitou. Jo kdyby Intel stál méně, jak říkám kdyby zlevnil o 40% mainstream a o 60% High end, tak to bychom se bavili jinak ale za současné ceny, ne vážně ani hráč nadšence s LCD 144 nebo dokonce 240Hz nepotřebuje nutně Intel, RYZEN to zvládne taky .... a bude lepší současně ve všem ostatním a za lepší cenu.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:43:46
avatar
To CPU je prostě paráda. Samozřejmě jen treba přičíst kvalitní chladič. Většina lidí ma uz ale určitě nejakej doma ze starého CPU.Je prostě vzdy lepší koupit na danej Socket ten nejlepší(cenově dostupnej) chladič. Nejlépe nějaké AiO s velkým vyparnikem. Pak máte pokoj na několik let. Jen měníte CPU. No a ty VGA.. Prostě pro mne osobně je tato řada prostě pomalá. Az přijde 5900..a dozene ci mírně predzene RTX 2080TI.. Tak tady bude uz nova NV.. A možná snad ten Intel. Protože nevěřím tomu,ze by cekal na další generaci GPU od NV. Prijde v case uvedení karet od NV a AMD(5900).No...uz se těšíme... PS:na Threadrippera III samozřejmě taky
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 13:19:43

Kvalitnejši chladič čo sa tyka 3700 ani nieje nutny je to 65W s max turbom 88W to zvladne uchladiť hoci čo dokonca i box. Čo sa tyka 3900 tak ta v plnej zaťaži žerie s turbom cca 150W tam to už chce niečo ine ako box. Za 30€ sa daju kupiť velmi slušne chladiče pre AM4 dimenzovane na 220-250W s hmotnosťou 0,9-1kg alebo vodnik 3x120 za 60€
Problem vidim skvor u GPU 5700 zatial niesu chladiče pre tieto GPU dufam že nas nenechaju dlho čakať
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Honzo 2019-07-08 11:08:00

chovalo se vám to při testování stejně? Viz můj post výše.

Edit: Tak jsem vaší odpověď přehlédl. Omlouvám se. Podle všeho se to tak chová většině respondentů a výkon to ovlivňuje docela dost, protože je vidět, že GPU na GTX 2080ti nejede na 100% pod FHD rozlišením. Rozdíl bude dělat kolem 10% výkonu navíc pro AMD (prosté podělení frekvencí), pokud pojedou jádra jak mají. Tím se zhroutí poslední bábovička Intel fanatikům. Nehledě na to, že se vlastně stejně netestuje reálné vytížení procesoru. Všichni testují na čistých instalacích Windows, jak vypadají vidle po půl roce s x procesy navíc, Denuvem, antivirem, firewallem, apd. tak tam začne mít AMD teprve navrch. Taky nikdo netestoval gaming s online streamováním a procentním propadem výkonu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 10:53:08
avatar
pod postem máte odpověď ;)
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 12:58:38
avatar
GamersNexus testoval streaming
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 13:19:13
avatar
muzete mi nekdo vysvetlit tohle tuten test?

stary test 9900k s 1080FE Odkaz


zde novy test 3900x s 2080ti Odkaz

vykon R2700x beze zmen...
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 15:06:57

linky nefunguju
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 13:32:02

nove cpu jsou fajn, intel ale nebyl konkurenci uz k ani ryzenum 2, ktere ho vsude kde bylo podstatne prekonavali za mnohem lepsi prachy, takze zadne velke prekvapeni, ze je jeste vic v haji, kdyz ryzen 3 je co se tyce vykonu dost velke zlepseni oproti minule generaci...a hlavne se mi dost libi vykon oproti tomu threadripperu, k tomu luxusne nizka spotreba.

par veci se mi ale moc nelibi, zvlast oproti predchazejici generaci ryzenu:
1. vysoke teploty..je sice fajn ze to cpu zvladne vydrzet, ale ohriva se tim od chladice cela skrin, zvlast v lete a to i kdyz je dobre vetrana
2. omezene taktovani, dava to sice smysl, ale amd ztraci proste vyhodu mozneho pretaktovani oproti intelu i predchozim ryzenum, ktere jdou taktovat pekne (asi castecne i diky mnohem nizsim teplotam)
3. cipletovy design...prijde mi to spis jako znouzecnost kvuli drahymu 7nm a taky navrat tak trochu zase k north/south bridge konstrukci, jen ted je northbridge zvlast pod heatspreaderem cpu misto zvlast na desce..efektivitou co se tyce vykonu to bude vzdy horsi nez monolit, latence budou vzdy vyssi, nevidim v tom nic noveho. cpu jadra pak k sobe intel uz skladal pred lety, viz pentium D a c2q...
4. podle testu vetsi latence u cache/pameti a diky zmene pam. radice jiz neni prinos kvalitnich rychlych ddr4 tak velky jak drive, ale spise mizivy a narusty srovnatelne jak u intelu..https://www.techpowerup.com/review/amd-zen-2-memory-performance-scaling-benchmark/

jinak v clanku klasicky dost nepresnosti...treba TSMC se 7nm vyrobou rozhodne nezacina, ale naopak uz dost dlouho vyrabi i cip a12 pro apple, ktery je mnohem slozitejsi nez nove 8c ryzen a taky vetsi s pomalu dvojnasobkem tranzistoru (6,9 miliardy na 83.27mm2)...
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 13:55:33

Říkám to už dlouho. Na Ryzen 3000 rodinu se vyplatilo si počkat, protože tohle je skutečně hotový Zen po všech stránkách a v těch grafech je to krásně vidět. První řada byla doslova prototyp a je to dnes krásně vidět, kdy Ryzen 3600 ji rozcupuje na kusy. Druhá generace už přinesla řadu doplnění a vylepšení, ale stále to nebyla plná náhrada Intelu ve všech směrech a ve hrách třeba i zde Ryzen 3600 je lepší než 2700X. Čili teď teprve je pro mne Ryzen plně schopen nahradit Intel procesory a nabídnou všestranně stejný výkon po stránce IPC a frekvence nebo lepší výkon díky počtu jader.

Pro mne zajímavé bylo srovnání v aplikacích s TR 2920X, kde frekvenční nárůst není zase tak vysoký, počet jader je stejný, TR má navíc výhodu v lepší platformě, ale nárůst v oblasti výkonu je někde i přes 15%. Na to, že mají oba stejný počet jader a jedná se přitom o vyšší a mainstream platformu, tak R9 3900X předvádí vynikající výkon a AM4 platforma bude po příchodu R9 3950X zajímavá i pro lidi, kteří doposud uvažovali a koukali po TR4 platformě.

V herních testech mne pak zajímá srovnání s R7 2700X, kde je opět vidět ten pokrok u této generace Ryzenu. Je tam krásně vidět, že Ryzeny rodiny 2000 prostě ještě nebyly konkurencí pro Intel. Kdy tam byl citelný odstup od Intelu. Ten nyní v řadě her odpadá a v podstatě je možné říct, že mezi Intelem a AMD není už ve hrách znát rozdíl. Respektive naměříte ho, ale v té hře už ho nepoznáte.

Generace založená na Zen2 už znamená opravdový problém pro Intel. Výkon na vlákno se již plně srovnal. Frekvence sice Ryzenům ještě trochu chybí, ale už se umí dostat dost nad 4GHz. Zásadní výhoda AMD je pak ve schopnosti snadno poskládat velké množství jader a tím Intel prostě přeskočit. Intel se sice dostane až na 5GHz, ale v aplikacích je dnes lepší mít sice jen pár set MHz přes 4GHz, ale zato o polovinu více jader.

Škoda jen cen těch desek, protože pokud chce někdo plně využít schopností Ryzenu 3000, tak prostě potřebuje X570 a ty desky jsou prostě drahé. Kvalitní deska bez kompromisů je prostě otázka 8 tisíc s daní a více.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zloženie PC 2019-07-08 14:01:43

Nejake namietky na zloženie takych komponentov na nove PC?
CPU: AMD Ryzen 7 3700X, Wraith Prism 341,90 €
Chladič: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 34,50 €
Doska: GIGABYTE B450 AORUS ELITE (rev. 1.x) 94,85 €
Disk: ADATA SX8200 PRO, SSD, 512GB, 81,90 €
RAM: ADATA XPG Gammix D10, 2400MHz, 16GB (2 x 8 GB) 56,56 €
Skriň: EVOLVEO T3 37,80 €
Zdroj: Seasonic 450W, SSP-450RT 80+ Gold 63,25 €

Celkom s DPH: 710,76 €
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 14:14:45
avatar
RAMky zkusíš taktovat? Páč jinak bych bral aspoň 3200MHz CL16.
Jaká bude grafika?
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 14:45:31

Tak tato varianta je max. na GPU mi ostane len 480€ azda sa tam 5700XT nereferenčna vmesti. Ram samozrejme planujem taktovať, ale tak som zobral o trochu papierovo vykonejšie.

Doska: ASUS TUF GAMING X570-PLUS 208,90 €
CPU: AMD Ryzen 7 3800X, Wraith Prism chladič 406,00 €
Chladič: SilentiumPC chladič CPU Grandis 2 XE1436 43,15 €
RAM: G.Skill Sniper X 3000MHz, 2x8GB, DDR4 65,70 €
Disk: ADATA XPG SX8200 Pro, SSD, 1TB 179,90 €
Zdroj: EVGA 650 GQ, 650W, 80 Plus GOLD, modulárny 76,50 €
Skriň: EVOLVEO T3 37,80 €
Celkom s DPH: 1 017,95 €
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 14:55:44
avatar
Nevím, řekl bych, že připlácet za X570 desku nemá smysl.
Slušná B450 bude stačit, případně X470.

RAM natáhni na 3200+. Možná jak Navy píše níže na 3600MHz. Záleží na ceně.

EDIT: stejně budeš chvíli čekat na neref. RX 5xxx.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 15:00:48

Tak slušna B450 alebo X470 stoja 150€+ to už tych par € za X570 sa doplati, lepšie sa na nej taktuje RAM vraj to ide až na 5000MHz.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 15:44:35
avatar
Hmm, jak myslíš. Snad ty větráky jsou na deskách OK.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 16:02:12

Ak by som tam dal dosku ktoru odporuča DD s 3700 65W ktora si vystači aj s boxom podľa recenzii,
tak by som dosť ušetril a max spotreba komponentov by klesla zo 400W na 300W tak že by stačil relativne aj slabši zdroj. Predpokladana spotreba v klude 50W zaťaž kolo 250W
ASUS TUF B450-PRO GAMING 89,26 €
AMD Ryzen 7 3700X, Wraith Prism chadič 341,90 €
Celkom s DPH: 791,06 €
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 16:52:28
avatar
Jsem na 649 EUR (alza.sk) a bez desky:
CPU: AMD Ryzen 3700X
RAM: G.Skill Ripjaws V, 2x8GB 3200MHz CL16
SSD: ADATA XPG GAMMIX S11 Pro 512GB
PSU: EVGA SuperNova 650 W G2
Skrin: Evolveo T3

Chladič CPU jde pořešit kdykoliv, takže bych nejdřív testnul ten od AMD a podle toho se rozhodl.

Jestli je tvůj limit bez GPU 1000 EUR tak je i na slušnou desku...hodně slušnou desku. Jen je kurňa otázka kterou

Faktem je, že většina X570 bude mít slušně postavené napájení...asi i proto ty ceny jsou takové.
luke777 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ram 2019-07-08 15:56:48

ideal je 3200 c14 anebo 3600 c16, na x570 se vyprdni.
Staci mrknout na amd reddit a blbe vetrana skrin a grafika fouka teplej vzduch primo na ten cipset takze to ma pak slusny otacky.Zajimava volba ssd diky za tip
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 17:03:01
avatar
EDIT: u těch ramek je problém s cenou (alza.sk)
3200MHz CL16 od 85 €
3200MHz CL14 od 155 €
3600MHz CL16 od 185 €
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 17:02:58

Tak že po dalšich upravach, takto to dopadlo.
CPU: AMD Ryzen 7 3700X 341,90 €
Cladič: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 34,50 €
Doska: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING 107,10 €
RAM: G.Skill Trident Z Series, DDR4-3200, CL16 - 16 GB Kit 83,56 €
Disk: ADATA XPG SX8200 Pro, SSD, 1TB 179,90 €
Zdroj: Seasonic Focus Plus 550W Platinum 97,55 €
Skriň: EVOLVEO T3 37,80 €

Celkom s DPH: 882 €

PS: zdroj 650W je zbytočne silny predpokladana spotreba v zaťaži 250W ale ked 450W je malo, tak 550W musi stačiť.
Tak RAM ste ma ukecali, ako taktuju sa bezproblemov, ale tych par € navyše nech je nataktovane od vyroby a hlavne ma ukecal ten velky pasivny chladič na RAM .
Chladič na 65W CPU asi by stačil box čo uchladi v pohode 95W, ale 220W chladič aspoň bude rezerva, alebo pasiv chladenie.
GPU bude 5700 ale počkam na nereferenčnu, teraz do rozpočtu 1500€ sa vmesti v pohode je na ňu vyše 600€.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 17:30:19
avatar
Deska v poho, ta utáhne i překroucený 16c
3700X je podle mě lepší volba než 3800X.
Zdroj taky vypadá dobře, chladič tak.

Noo, asi to máš

Možná na to SSD ješte nějaký chladič, ale to je pár EUR.

EDIT:
Zase nemůžeš zdroj šponovat na max kvůli teplotám, navíc jsou i různé špičky, takže je potřeba jej předimenzovat.
U OC všeobecně nemáš nikdy jistotu že bude dle očekávání. Když ty ramky nepůjdou taktit, máš aspoň jistotu že zvládnout to co píše výrobce. U 2400MHz by tě to docela naprdlo viď?
S dobrým chlazením to CPU možná samo povolí trošku lepší takty. A jak říkáš, buď bude točit málo a potichu nebo to možná půjde i na pasiv.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 18:23:07

ten M2 disk ma pribaleny chladič, len pozeram že v inom eshope ten disk maju za 149€ a aj celkom pekne 32GB RAM 141€, asi sa to bude objednavať s viacerych zdrojov... Tak že kozmeticka uprava
RAM: Corsair VENGEANCE LPX BLACK 32GB 2x16GB / DDR4 / 3200MHz / PC4-25600 / CL16-18-18-36 / 1.35V / 141 €
Disk: Disk: ADATA XPG SX8200 Pro, SSD, 1TB 149 €
Celkom s DPH: 908€ € o 26€ na vyše, ale za tych 32GB RAM azda to stoji. Dam ešte deň na rozmyslenie a môžu biť vianoce v lete
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 18:38:39

Nedávno mi tu hanili nejlevnější SSD od Intelu 660p 1TB prý jako systémový disk nebrat. Má QLC čipy a po shlédnutí recenzí je to průměr. No když zapnu pc tak se ani neotočím a hned mam plochu a vše je krásně rychlé. A hlavně mám na platformě od AMD i kousek Intelu, takže za mě spokojenost a doporučuji
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 14:17:43
avatar
ram je hrozna, kup aspon 3200mhz...
lepsi zkusenenosti mam s deskou asus rog strix b450 E
zdroj za me naprosto nevyhovujici, za me jedine evga SUPERNOVA G2/G3
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 15:17:39

Ram sa taktuju, doska tak už tych par € za dosku s X570 priplatim, zdroj 650W gold musi stačiť, neplanujem žravu GPU a tie Ryzeni žeru max 150W, tak že zostava pri max vyťaženi neprekroči 400W, bežne počitam so zaťaženim do 300W v klude cca 80W. Podla mňa by to mal zvladnuť aj ten 450W, ale pre kludne spanie 650W
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 15:58:46
avatar
Ramky nepretaktujes z 2400 na 3200... mozna jo tak cl329... 450w oem seasonic nevim nevim, a vis ze nejde jenom o watty ale taky o to kolik konkretni vetev umi dat... a nenapsal si tam grafiku... ta TUFx570 je hrozna... to radsi vem nakou dobrou b450... vtom druhym mas supernovu GQ kvalitativne jsou horsi nez G2/3...
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 14:36:32
avatar
Na co má PC sloužit?

Jinak chladič vzít určitě lepší proti boxu, např. Scythe SCMG-5100 Mugen 5, rev.B, nebo SPC Grandis 2
RAM G.SKill TridentZ RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3600
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 15:08:56

Samozrejme na zabavu, bude to domace PC. Ten grandis 250W dimenzovani asi bude lepši. Akukolvek RAM ked hodim na 1,4V bude sa dať taktovať do nebies, ja na RAM hlavne pozeram aky ma pasiv
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 11:58:11

Odkaz
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 18:21:43

Na X570 dosku my povedali že je to sprostosť pre 65W CPU, chladič za 95€, ked vodnik 2x120 stoji 60€ a 3x120 69€ a hlavne na 65W CPU čo moc taktovať neide... zdroj 750W, v plnej zaťazi na 30%v idle na 8% to je kapanek predimenzovane.
Proste do mojho zoznamu vysoky vykon, niska spotreba za rozumnu cenu to nepasuje, ale dik.
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 20:31:15

Záleží aký máš rozpočet a aký je účel zostavy.

Pôvodne si navrhoval procesor za 400 Eur, ale ostatné komponenty boli slabšie, tak som navrhol niečo vyváženejšie.
X570 dosky sú drahé, ale podporujú najnovšie technológie. Ak chceš ušetriť tak väzmi x470 a nebudeš tam mať ani vrčiaci chladič na sockete.
Ryzen 3600x má TPD 95W, na Alze majú chybne uvedené 65W.
Čo sa týka chladiča, ak chceš ticho, tak len Noctua (prípadne väzmi lacnejšiu verziu). Vodník má síce vysoký výkon, ale pumpa stále vrčí a ventilátor časom aj tak vymeníš za Noctua. Prípadne použi chladič od AMD a ak ti bude vadiť jeho hlučnosť, tak si neskôr dokúp mnou navrhovaný.
Zdroj som pôvodne chcel 650W, ale 750W verzia je o 5 Eur drahšia, tak som použil ten.

Najväčší problém je za mňa aktuálne referenčná RX 5700 XT, ktorá má ten otrasný hlučný chladič. Hlavne kvôli tomu by som počkal s nákupom zostavy, kým nebudú dostupné nereferenčné verzie od ASUS alebo MSI.


PS: DD už určite chystá článok, kde budú odporúčané zostavy pre 07/2019.
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 14:50:55

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cacwf9/psa_ryzen_3000_gaming_performance_is_being_gimped/

DD co myslis? vyzera to tak, ze vsetky testy musia byt znova spravene, kedze je problem s biosmi

zaznamenal si nieco podobne?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 16:40:28
avatar
hmmm .... nepřišlo mě že by byl výkon nízký, ale používal jsem nejnovější BIOSy atd. .... každopádně já problém s ničím neměl, tak nevím.

Ale je pravda, že kolem BIOSů bylo spoustu zmatků a je asi i dále ....
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 18:12:09

ako ten vykon ani nie je nizky len zoznamenali problem s frekvenciami, ci si nieco take nepostrehol

je mozne, ze vznikol zmätok no, ako pri 1. generacii
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 16:19:54

Kedy môžeme očakávať recenziu 3600x?
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 16:33:59
avatar
Mě by zase zajímalo, kdy tady bude recenze R5 3600?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 16:41:34
avatar
RYZEN 5 modely do redakce ještě neodrazily .... a upřímně ani na ně nespěchám, mám tu hodně co testovat z první várky, takže upřímně nevím kdy budou v testu, prostě to nejde najednou zvládnout všechno ... sorry ....
jan333 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - intel 2019-07-08 16:51:26

zdravím zaujala mě tato pasáž:
Intel není ze hry, ale musel by spolknout hrdost a přiznat si porážku, že je dnes až ten druhý.
JAK KONKRÉTNĚ BY TO MĚL INTEL PROSÍM PROVÉST? BYLO BY POSTAČUJÍCÍ SVOLAT TISKOVOU KONFERENCI KDE BY NAPŘÍKLAD CEO OZNÁMIL PROPAD NA DRUHÉ MÍSTO?
pardon osobně bych řekl,že toto už je k smíchu.Opravdu si myslíte,že se zde soutěží o první místo?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 16:47:59
avatar
to tvrdíte vy .... nám ostatním by úplně stačilo, kdyby Intel přiznal realitu a svou pozici dnes tím, že sníží ceny LGA 1151 procesorů o 40% a LGA 2066 čipů o 60%, tedy na odpovídající úroveň tomu co nabízí včetně nevýhod jako je dnes vyšší spotřeba, zastaralost a nižší výbava platforem, bezpečnostní problémy, nestabilita a rozkolísaný výkon díky záplatám apod.

snížení cen na odpovídající úroveň by nám všem stačilo, v soutěžení o první místo a tiskovky se sebevraždami nechám vám ....
yenda81 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 11:59:07

Proč mluvíte za ostatní? Doporučuji mluvit pouze sám za sebe. Odpovědní zástupci Intelu i AMD, kteří dostali pevně stanovené kompetence a odpovědnosti za stanovení obch. strategie a cen (podepsáním smlouvy je obě strany přijali) za obchodní výsledky, nastavují ceny vždy s co nejracionálnějším úsilím sledujícím zájmy toho, koho hájí. Pokud selžou, ponesou za to odpovědnost (finanční ohodnocení, nevyplacení bonusů, třeba i výpověď). Vy za své hodnocení žádnou odpovědnost vůči obchodním výsledkům těchto společností ani jiným spotřebitelům, než Vás samotného, nenesete.

Neexistuje nic jako "ODPOVÍDAJÍCÍ ÚROVEŇ" ceny. Cena je výsledek tržního soupeření do nějž promlouvají jen zodpovědní jedinci - ti co nastaví požadovanou cenu a ti, co požadovanou cenu (ne)zaplatí. Ti, co nejsou ochotni cenu zaplatit, hlasují svým hlasem pro zlevnění. Ale tvrdit, že nějaká cena BY BYLA ODPOVÍDAJÍCÍ, je ohromná hloupost. Jinými slovy, vše nad rámec přímé účasti tohoto tržního chování, je jen "mlácením prázdné slámy" hubou.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - TDP a PPT 2019-07-08 16:50:41
avatar
Moc hezký kousek křemíku. O tom žádná. Díky za recenzi. Mám jen takové hnidopišské dotazy. V recenzi se píše:

"TDP procesoru je 105W a na rozdíl od Intelu je tohle TDP vztaženo na boost takt ne na ten základní, kdy těch 95W co udává Intel pro 9900K je právě na ten základní takt, zatímco v boostu má reálně Intel kolem 150W."

To vypadá, že není tak úplně pravda. Já jsem našel info, že TDP není ani v případě AMD max možná spotřeba. AMD udává ještě PPT (Package Power Tracking). Pro 65W TDP je až 88W a pro 105W TDP je až 142W. A tam může spotřeba právě při boostu vylézt. Jak to tedy je? Ono ani těch 142W není žádná tragédie na 12/24 CPU.

A nešlo by prosím udělat pár měření s Intelem s neomezeným TDP? Docela by mne zajímal rozdíl ve výkonu a spotřebě. Třeba Cinebench a nějaký herní test.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-08 17:56:38

V zátěži v OCCT mi R 2600 také jde přes 65W až někam k 75W.
Ale to je zátěžový killer, tak nevím jak se to chová při běžném hraní.
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 10:31:21

Gratuluji k úspěšnému vyhnutí se problematických kombinací grafik/biosů/driverů při recenzi. Takový AnandTech je momentálně na redditu dost proklínán.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 10:50:34
avatar
tak ono to nebylo zase tak těžké, jen se ty testy a recenze nesměli dělat týden dopředu, ale počkat na ovladače a BIOSY, bohužel ty věci dorazili třeba až v sobotu ...

se sobotními ovladači pro RX 5700 grafiky nemám žádné problémy s chlazením, přehříváním apod. Funguje i OC ...

BIOS to samé, poslední update posílá boost tam, kde má být a žádný problém .... ani ty ventilátory na deskách neslyším, a osobně trochu pochybuji, že jsou vůbec třeba ....
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 10:57:40

v drivejsim clanku si tvrdil ze ty ventilatory na deskach nepojedou porad, ale budou se zapinat jen pri velmi specificke cinnosti, kterou si nemohl prozradit protoze NDA? tak jak to je?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:06:42
avatar
také jdou vypnout ;)
petr.valkoun@gmail.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Herni testy v 144 fps 2019-07-09 12:00:30

Poridil jsem si herni monitor, ktery umi 155Hz a je to obrovsky rozdil oproti 60, na to se uz neda koukat. Bylo by tedy dobre tomu i upravit testy, tedy snizit detaily, aby se sestavy dostalo na cca 140-150 fps. Tam se uz muzou projevit rozdily mezi CPU vyraznejsi nez kolem 60-100. Jen pro info, vetsina profi gracu Apex Legends hraje 1080p 240Hz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:08:05
avatar
profi hráči jsou malinká skupinka lidí, pro ně jsou speciální testy .....

já to dělat nebudu, 60Hz monitorů je mezi hráči 95% minimálně, 120/144Hz apod. jsou okrajová záležitost ....
Kamilek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Objektivita 2019-07-09 16:44:34

Co se Intel/AMD a NVIDIA/AMD týče, považuju se za nestrannýho. Dlouho jsem na tomto webu byl pouze pasivní konzument, ale už mi to opravdu nedá.
aDDmine opravdu máte pocit, že jsou vaše testy objektivní? Proč by měl být člověk, který si koupí Intel procesor a kartu od nVidia adept na papíry na hlavu? Třeba pro editaci fotek v Adobe Lightroom a Adobe Photoshop (zatím jsem stále nenarazil na testy nových AMD procesorů a grafik) dosud byla lepší kombinace Intel procesoru a nVidia grafiky než AMD. Proč bych si pak měl kupovat cpu a gpu od AMD? Jen kvůli tomu, že jsou menší a chudší než Intel a NVIDIA a vy jim držíte všechny palce?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:06:29
avatar
objektivita není o pcitu ale o faktech a ano, jsem si jistý že fakta jasně říkají že objektivní jsme ....

spíše by mě zajmalo, zda podle vašeho příspěvku máte pocit, že můžete mluvit o tom, kdo je objektivní ...

Citace:
Jen kvůli tomu, že jsou menší a chudší než Intel a NVIDIA a vy jim držíte všechny palce?


nikoliv, AMD nemáte držet palce jen proto, že je menší, ale hlvně proto, že je to jediná konkurence Intelu a NV a jako zákazníci potřebujeme konkurenci ...

Co je zajímavé vzhledem k velikosti AMD, že ačkoliv musí udělat stejný objem prací na CPU jako Intel a stejný objem prací na GPU jako NV, dokáže to i když je menší!!! To hraje velkou roli v objektivním srovnávání produktů, protože pokud vezmeem v potaz velikost firem a prostředky, které mají, což ovlivňuje schopnost a výsledné produkty, tak AMD dělá neuvěřitelně efektivní a dobrou práci .... a držet tomu palce nemusíte, ovšem fakta jsou jasná ...

takže jestli vy se považujete za nestranného, tak nechápu co mě a DDWorld.cz vyčítáte .... a ano v mnoha věcech je nákup CPU Intelu za současné ceny na papíry na hlavu a nevím co je na tom urážlivého nebo dokonce neobjektivního ...
Kamilek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:46:31

Ano, souhlasím s tím, že to co aktuálně AMD předvádí tzn. soupeří s Intelem na poli cpu a s NVIDIA na poli gpu je obdivuhodný a jsem za to rád, protože na tom ve finále vyděláme my, spotřebitelé. Co se mi ale nelíbí je vaše neustálé a přehnaně opakované kopání do NVIDIA a Intelu a přehnané vyzdvihování AMD s často lehce pokrouceným (rozumějte neobjektivním) pohledem. Protože plánuji upgrade GPU (čekám, jak dopadne rozstřel mezi novinkama AMD a NV právě v Lightroomu a Photoshopu), tak jsem se vrátil ke svým dříve oblíbeným "hardware webům". Po pročtení několika vašich článků jsem ale právě tím neustálým se navážením do NV a Intelu docela otráven. Myslím si, že se dá napsat recenze nebo info o novinkách i bez těchto zbytečných útoků.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:57:03
avatar
no problém je v tom, že si pletete kopání s prostým vypichováním faktů .... já se nenavážím do Intelu ani do NV, jen píšu jak to je .... když se vám to nelíbí, musíte za Intelem a NV ať to udělají lépe ...

já s ADOBE produkty končím, snažím se přejít na lepší. Problém ADOBE je dlouhodobá ignorace nových technologií a HW ta firma nic neoptimalizuje. Photoshop, Lightroom premiere všechno používá často staré prvky, nevyužívá nové architektury, více jader, vláken atd. ADOBE prakticky až teď vůbec mluví o optimalizacích pro RYZEN a mě už nebaví čekat .... jsou programy, které využíváají lépe ten výkon a jsou použitelné minimálně stejně.

Ano recenze se bez útoku npasat dají, a také je píši. Já neútočím na Intel ani NV ani na jejich zákazníky, já jen píši objektivně jak se věci mají a prostě když je něco hodně nevýhodné, tak jasně řeknu že nákup toho je blbost a bohužel třeba právě ADOBE produkty, tam není Intel lepší že jsou výkonnější, ale prostě proto že ADOBE dlabe na optimalizace pro AMD ale i optimalizace obecně. To kritizuji a není to nic proti Intelu ...
yenda81 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 08:51:26

Objektivita je jen hypotetický "ideální" stav, o který má smyslu usilovat, ale nikdy jej v hodnocení HW nelze dosáhnout. Vždy dojde ke zvolení testovací metodiky, metod a jejich kritérií subjektem (hodnotícím) a test nemůže být z principu chápání definic těchto termínů nikdy objektivní. Tvrzení, že je jeho názor/hodnocení objektivní, je hloupost. I tvrzení, že subjektivně volená fakta a subjektivně volený úhel pohledu a zejména jejich verbální/psaná interpretace je objektivní, je naprosto subjektivním hodnocením.
Pepan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 09:26:24

Takže čistě na hry je pořád králem i7-9700k? Má stejný, nebo zanedbatelně lepší výkon než 3900X.
je o 3t levnější, jsou levnější desky a není třeba kupovat drahé paměti, jelikož nemají takový vliv jako u AMD.

Tedy čistě jako herní stroj je platforma celkově o dost levnější.
Ušetřené peníze mohu dát do lepší grafiky a mám celkově herní výkon jinde.
Adrian1990 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RAM 2019-07-10 18:41:08

Zdravím, chtěl bych se zde expertů zeptat na názor, či radu ohledně RAMek, které jsem si pořídil a zda jsou vhodné k Ryzen procesoru 3900x, který si hodlám pořídit až se někde objeví skladem. Pořídil jsem si tedy G.SKill TridentZ Royal DDR4 16GB (2x8GB) CL16 3000 Mhz. Mám 4x8 GB. Moje obava pramení z toho, že všude figurují paměti 3200 Mhz a výše. Představuje to nějaký velký problém a omezení, co se výkonu tyče? Desku mám AORUS X570 ULTRA.
A ještě se chci zeptat na jednu věc. Objednával zde někdo někdy něco přímo z shopu amd.com? Avizují Ryzen 9 3900X skladem asi o 800 Kč dráž než ukazují obchody u nás a tu není skladem a kdo ví kdy bude. Má tedy smysl odtamtud něco objednávat? Hlavně co se tyče doby dodání? Diky za případně odpovědi.
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 19:05:20

Na poměr cena výkon jsem zatím našel nejlepší kombinaci 3600Mhz CL16, těch 3000Mhz bude nic moc.
Adrian1990 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 19:16:27

A když něco málo přetaktuju?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 19:29:03
avatar
RAM na 3000MHz jsou jednotky % maximálně proti 3200MHz nebo 3600MHz, nic co bys výrazně pořídil. Pokud už je máš, neměnil bych a mimoto ty Royal edice by měly jít ručně nastavit na víc, ale není tam ten XMP profil, takže musíš prostě zkusit ručně napsat ty hodnoty všeho do biosu sám. Jestli chceš jistotu, zkus ty 3000MHz vrátit a pořídit 3200 nebo 3600, jinak se s tím smiř a nebo to zkus prostě sám přenastavit. Rozdíl bude jednotky %.

co se týče CPU, je o ně zájem, AMD se snaží uspokojit poptávku, nakupovat přímo z AMD jsem nezkoušel, teoreticky by to mělo jít jako bys nakupoval normálně z EU ale nikdy jsem to nezkoušel a mělo by to být u nás také nově oficiálně možné.
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 19:23:37

Nooo, když už, tak už, radši bych tam našel fakt to nejvýhodněší v poměru cena výkon, ale když už ty paměti má.....
Adrian1990 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 21:08:58

Děkuji za vyčerpávající odpověď....mimochodem paměti už mám, protože se mi zamlouvaly vzhledově a i podsvícením. Vždycky jsem měl sen si takový počítač postavit, a teď když jsem na to začal mít, tak si to plním.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1313x
Komentářů: 5
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1093x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1127x
Komentářů: 3
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1342x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2575x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2188x
Komentářů: 0