TEST: ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB – nová verze výkonného chlazení s dlouhou zárukou Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Monday, 08 August 2022
Přejít na obsah
TEST: ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB – nová verze výkonného chlazení s dlouhou zárukou
Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB
Instalace a výkon v praxi
Závěr a hodnocení

 

  • Instalace a výkon v praxi

Testovací sestava se skládá z procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Asus s modelem ROG B550-XE STRIX Gaming WiFi, taktéž i grafickou kartu RTX 2080 8GB v edici STRIX.

Paměti dodala společnost G.Skill s modelem TridentZ Neo DDR4 2x32GB 3600MHz. Od společnosti Kingston jsem pak dostal i rychlý NVMe SSD disk KC3000 2TB s rychlostí přesahující 7GB/s, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Be Quiet! Dark Power 12 1200W s platinovou certifikací. Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. V tomto směru odvedl Arctic již tradičně dobrou práci. Také hadice od bloku jsou dostatečně dlouhé a ohebné, proto s nimi nebudete mít problém ani v menší skříni, kde bude třeba hadice sem tam někde ohnout, aby se do skříně vešly. Jako bonus pak výrobce zvolil opletené hadice, které vypadají na pohled mnohem lépe než ty klasické gumové. Také potěší již předinstalované ventilátory na radiátoru.

  • Výkon chladiče v praxi

Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností.  Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod.  U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.

Z grafu je patrné že model Freezer II dokázal bez problémů srovnat krok s mnohem dražšími modely konkurence při stejně velikém radiátoru. Poměr cena/výkon je v tomto ohledu velmi dobrý. Dokonce dokázal porazit i stejný model bez podpory RGB. Co ovšem činí tento model dobrým je hlučnost jak pumpy, tak ventilátorů, i na maximální výkon je chladič velmi tichý a přes zavřenou bočnici skříně o něm nevíte.

V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vzduchovými modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 28°C při pokojové teplotě 21°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.

 

Při taktu 4GHz a opravdu vysokém napětí 1.45V dokázal chladič zkrotit procesor Ryzen 7 1700X v OCCT na krásných 60°C, vzhledem k malému výkonu ventilátorů díky nižším otáčkám se jedná o naprosto luxusní výsledek. Věřím tomu, že uchladit nový Ryzen 9 5900X by také neměl představovat velký problém.

Pojďme k závěru. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?Thursday, 01 December 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 473x
Komentářů: 0
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategie
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategieWednesday, 30 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 393x
Komentářů: 0
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?Tuesday, 29 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1333x
Komentářů: 5
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!Thursday, 24 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1269x
Komentářů: 1
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!Wednesday, 23 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1631x
Komentářů: 5
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!Tuesday, 22 November 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1448x
Komentářů: 5