TEST: Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB DDR4 – Nové paměti od Micron s variabilním RGB v akci Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 20 červen 2018
Přejít na obsah
TEST: Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB DDR4 – Nové paměti od Micron s variabilním RGB v akci
Ballistix Tactical Tracer RGB v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Ballistix Tactical Tracer RGB jsou designově velmi pěkné paměti na pohled a v PC se opravdu vyjímají. Z tohoto hlediska nemám námitek. Chladič není nějak drasticky vysoký, takže kompatibilita s chladiči by měla být opravdu velmi dobrá. Výrobce počítá s tím, že můžete paměti rozebrat, vyjmout tu základní podsvícenou lištu a nahradit ji vlastním výtvorem.

Na svých stránkách nabízí k dispozici "3D mapu" pro 3D tiskárnu, pomocí které si můžete vytisknout lištu dle libosti. A mnozí zašli s vlastním designem samozřejmě výrazně dál:

Crucial své paměti vybavil velmi silnou sestavou diod (16x LED v 8 zónách), které tedy podsvítí i vyšší lišty. Výsledkem je tak zajímavý designový variabilní prvek RGB, který většina výrobců pamětí nenabízí. K dispozici je i pěkný videonávod, jak si můžete vlastní lištu vytvořit:

Co mě ale osobně hodně zklamalo, bylo taktování těchto pamětí. Přece jenom vyhnat paměti ze základní frekvence 3 000 MHz pouze na 3 200 MHz není moc zajímavý výsledek, pravda výrobce je nenabízí jako OC modely. A to jsem opravdu zkoušel vše možné, jak z pamětí vymačkat opravdu maximum. A není to jen mou testovací Intel platformou, ani na jiných deskách a v kombinaci s AMD RYZEN procesorem to není jiné. 3200MHz je maximum se štěstím s 1T nastavením. Více to ale prostě nejde.

Pokud jste tedy fandové do taktování a chcete hnát i paměti pořádně vysoko, tak tento model pro vás nebude to pravé ořechové. Pro ty z vás, kteří to neřeší a stačí jim 2666/3000 a maximálně 3200MHz, pak samozřejmě není problém (AMD a Intel ještě oficiálně více než 2933MHz v základu nepodporují, vyšší takty než to, jsou OC). Výkon odpovídá tomu, co na těchto taktech mají nabízet. Problémem ale bude asi cena.

  • Závěr

Tedy ne, že by problém s cenou neměly i všechny ostatní paměti dnes, ale přeci jen, 2x 8GB DDR4 2666MHz verze stojí 5000 korun, 2x 8GB 3000MHz verze je za 5900 korun vč. DPH. To jsou samozřejmě stejně šílené ceny jako u všech ostatních dnes, ovšem i to je trochu problém pro tento konkrétní model. kvalitativně srovnatelné modely od ADATA, Patriot apod. totiž v uvedených verzích pořídíme za 4500/4800 korun, což je znatelný rozdíl.

Za ceny, za které se prodává Ballistix Tactical Tracer RGB totiž můžete mít i u nás dříve testované Kingston HyperX Predator RGB nebo G.SKILL TridentZ RGB, ze kterých jsme vytáhli podstatně více. Takže při podobných cenách to opravdu není pro příznivce taktování pamětí žádná složitá volba.

Cena těchto pamětí by měla být nastavena podstatně níže, aby konkurovala právě nejlevnějším RGB modelům a nikoliv těm nejdražším, které mají prostě podstatně schopnější čipy. CRUCIAL se nicméně snaží vyšší cenu vysvětlit tím zpracováním RGB, které má více diod a zón a to kvůli podsvícení vyměnitelné lišty, kterou si můžete udělat dle svého návrhu na 3D tiskárně na základě základní 3D mapy, kterou CRUCIAL Ballistix k těmto pamětem poskytuje. Výsledkem tak mohou být naprosto originální paměťové moduly, což samozřejmě jiné modely v tomto provedení nenabízí.

Pravdou tedy je, že tento model pamětí se soustředí primárně právě na design RGB elementu a fyzický design pamětí jako takových. Za to se platí. Z hlediska výkonu a možností OC lze za podobné peníze pořídit výkonnější a schopnější paměti s lepšími čipy, nicméně pokud netaktujete a stačí vám takty v základu podporované výrobci CPU (tedy obvykle 2400/2667MHz u Intelu a 2667/2933MHz u AMD), tak samozřejmě tyto paměti nabízí vše, co je třeba. Nicméně je evidentně, že tento model je zaměřený na moddery a uživatele, který si rádi designově přizpůsobují svůj hardware a PC, a není to nezajímavý nápad. Takže pokud právě něco takového hledáte, mohou být tyto paměti velmi zajímavou volbou pro vás. Pokud vám ale jde jen o to, aby paměti svítily, tak na stejné rychlosti (2666/3000MHz) a s RGB podsvícením se dají pořídit cenově mnohem přijatelnější modely. A pokud vám o RGB ale hlavně o pořádným výkon a možnostmi taktování, tak za cenu testovaných Ballistix RAM zasse lze pořídit zajímavější paměti jako takové.

V tomto případě (Crucial Ballistix Tactical Tracer RGB) jde o sice solidní paměti, ale hlavním prvkem je variabilní a unikátně přizpůsobitelný design podsvícené lišty, s čímž výrobce počítá a dokonce k tomu vybízí, ale také si za tuto možnost a design účtuje. tak to můžete vyzkoušet, ostatně kdo by nechtěl mít své jméno velkými písmeny RGB podsvícené na liště svých operačních pamětí :).

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


 / 14
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-22 09:31:45

Boha, to už bude dnes v těch bednách svítit úplně všechno?
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-22 10:19:28
avatar
je to trend dnesni doby. pokud nekdo RGB podsvetleni neholduje neni problem si vybrat pameti bez podsvícení.
roll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-23 14:49:15

To podsvícení se tedy ovládá přímo z patice RAM, nebo je potřeba nějaký kabel?
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-06-24 18:38:52
avatar
zadny kabel neni treba
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 963x
Komentářů: 1
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 646x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2306x
Komentářů: 23
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5119x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 745x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1583x
Komentářů: 2