TEST: G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6400 CL32 – TOP výkonné a kvalitní DDR5 paměti v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 05 červenec 2022
Přejít na obsah
TEST: G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6400 CL32 – TOP výkonné a kvalitní DDR5 paměti v akci!
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Pro test pamětí jsem si připravil to nejlepší, co lze nyní v oblasti základních desek na trhu zakoupit. ASRock poskytl svůj TOP model Z690 Taichi Razer Edition, který je oficiálně doporučován na stránkách G.Skill jako jeden z mála, který si s těmito moduly poradí. Například moje druhá testovací deska Z690 Xtreme od Gigabyte oficiální podporu zatím nemá, a paměti mi na této desce opravdu odmítaly naběhnout, pokud jsem v BIOSU zapnul XMP profil. Také je velmi důležité mít na desce nahraný poslední BIOS. Nejdřív tedy změřím, jak si paměti vedou na přednastavením XMP profilu od výrobce, a pak otestuji až na jak frekvenci budou paměti stabilně pracovat, či jaké nejnižší časování dovolí paměti nastavit. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě latence budu provádět v nejnovější verzi programu AIDA 64.

Paměti Trident Z5 RGB se prodávají od frekvence 5200MHz do vrcholového modelu s 6600MHz CL34. Ohledně kapacit, jsou prozatím jenom dvě, bud 2x16GB, nebo 2x32GB.

Ohledně nastavení pamětí, stačí pouze v BIOSu zapnout XMP profil a dát restart. Na této základní frekvenci si paměti nevedly vůbec zle, nakonec dle programu Aida64 dosáhly na rychlost 100 GB/s. Staly se tak vůbec prvními testovanými pamětmi, co jsem tu měl, které dokázaly tuto metu pokořit.

Pokud jde o taktování paměti jsem se nakonec nepohnul ani o píď. Nepomohlo navýšení napětí, ani snížení časování. Důvodem je pravděpodobně použitá základní deska a omezení ALDER LAKE procesorů, kdy taktování DDR5 není na Z690 tak jednoduché. Na jiných deskách by to určitě ale šlo. Co jsem viděl, tak by mělo být možné dosáhnout s tímto kitem na 6800MHz při stále jen CL32. Zda to půjde i více se dozvíme, až na trh dorazí nová AMD X670 platforma, která na rozdíl od Intel Z690 podporuje nativně DDR5 a využívá plně jejich potenciálu a možností a taktování je tam prý hodně zajímavé.

O něco úspěšnější jsem dnes byl ale se snížením časování, kde jsem nakonec paměti ještě o malinko „utáhnul“ na CL32.38.38.78. To mělo pozitivní vliv jak na propustnost, tak samozřejmě na nižší latence. Nakonec jsem ještě udělal menší srovnání pamětí DDR4 vs. DDR5 na různých frekvencích na platformě INTEL Z690, jak je vidět DDR4 na frekvenci 4800MHz podávají slušné výsledky, ale teprve až 6400MHz meta u DDR5 dokáže více odskočit.

  • Výkon

Jak je patrné z grafu, s takto vysoko taktovanými pamětmi se už toho opravdu moc dělat nedá. Tyto paměti si také kupují většinou lidé, kteří právě už ladit ani nechtějí a platí peníze navíc právě za to, že jsou paměti už v základu odladěny na své maximum. Ovšem nějaké možnosti tu stále jsou.

Celkem pozitivní změnu k lepšímu vůči již dříve testovaným DDR5 pamětím s nižší frekvencí jsem zaznamenal u latencí, kde se už pohybujeme na hranici 63ns. K dalšímu poklesu došlo, pokud jsem si na XMP frekvenci pohrál s časováním.

Herní výkon jsem měřil s grafickou kartou Radeon RX 6800XT 16GB Nitro+ od Sapphire. Bohužel vliv pamětí a jejich nastavení nemá u Intelu skoro žádný vliv na výkon.

U procesoru i7-12700KF to bylo s bídou kolem 1 %. Intel tedy viditelně na paměťovém řadiči moc nezapracoval, protože podobný problém měla i předchozí 10 a 11 generace. Což není moc divu, nativně jsou ALDER LAKE procesory prostě DDR4. Podpora DDR5 je u nich hlavně kvůli marketingu a Intel musel učinit určitá HW omezení té podpory, aby to vůbec fungovalo. Jinými slovy bohužel tahle platforma nedokáže demonstrovat skutečně možnosti DDR5.

 

Vliv výkonu u aplikací byl o něco lepší než u her, stále ale v řádu jednoho procenta. Zde je to ovšem dáno i tím že paměti se nedají taktovat a vliv časování není zas až tak veliký.

Takže k závěru … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dead Space remake vypadá skvěle!
Dead Space remake vypadá skvěle!Úterý, 04 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 480x
Komentářů: 0
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!Sobota, 01 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 1
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!Čtvrtek, 29 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1098x
Komentářů: 4
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 775x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 863x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 656x
Komentářů: 0