TEST: Intel Core i7-9700K a Core i5-9600K - „Pentium 4“ naší doby? Žravé, slabé a předražené? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 19 říjen 2018
Přejít na obsah
TEST: Intel Core i7-9700K a Core i5-9600K - „Pentium 4“ naší doby? Žravé, slabé a předražené?
Intel Core i7-9700K a Core i5-9600K
CineBench R15
7-Zip
POV-Ray
Blender
HandBrake
VeraCrypt AES
Výkon ve hrách
Spotřeba, teploty a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: Intel Core i7-9700K a Core i5-9600K

                              - „Pentium 4“ naší doby? Žravé, slabé a předražené?

Dnes se podíváme na horké novinky společnosti Intel. Dva procesory, které připomínají staré, ale nikoliv zlaté, časy. AMD se loni vrátilo ve velkém stylu a ukázalo celému trhu a světu domácích PC, že doba 4jádrová skončila. Procesory RYZEN (14nm ZEN) výrazně překvapily úplně všechny, včetně samotného AMD. Úplně nejvíce byl ale zjevně překvapený Intel, který nebyl vůbec připravený na situaci, že bude mít opět nějakou konkurenci, a že ho AMD na mnoha frontách dožene, či dokonce překoná. AMD nejen efektivně zdvojnásobilo počet obvyklých jader/vláken u procesorů ve všech cenových hladinách a segmentech s tomu odpovídajícím výkonem, navíc vše nabídlo za ceny, které znamenaly skutečně zemětřesení a revoluci na trhu. No a v letošním roce AMD přidalo další vylepšení v podobě 12nm ZEN+ a RYZEN 2000 procesorů, které ještě několik nezanedbatelných % zlepšení přidaly. Navíc cenově je s nimi AMD dokonce ještě mnohem agresivnější. Výsledkem tak je, že dnes za pouhých 4400 korun vč. DPH můžete mít 6jádrový/12vláknový RYZEN 5 2600 procesor, který nabízí super výkon, jež do loňska byl výsadou několikanásobně dražšího high endu Intelu. No a pokud chcete 8jader/16vláken, tak RYZEN 7 2700 stojí 7600 korun a má výkon jako TOP high end minulé generace Intelu, ovšem extrémní efektivitu díky reálným a dodržovaným 65W TDP. TOP mainstreamovým modelem je pak jeho továrně přetaktovaná verze, navrch dodávaná s parádním chladičem Wraith PRISM RGB v základu, a to vše za 8600 korun (v zahraničí už i pod 8 tisíc). Vše výše už má více jader/vláken, například 12jádrový/24vláknový Threadripper 1920X stojí dnes přes 10 tisíc, 16jadrová verze kolem 20 tisíc a tak dále.

AMD také extrémně zapracovalo na efektivitě, kdy dalo zapomenout na žravé a topící FX modely. RYZEN jsou násobně efektivnější a neuvěřitelně chladné, kdy všechny AMD i kvalitně pájí, takže i ty základní BOX chladiče je dokáží uchladit na teploty kolem 60°C v běžné zátěži a naprosto tiše. AMD také výrazně stáhlo náskok Intelu ve výkonu na jádro, v IPC je to téměř vyrovnané, kdy Intel má již jen 3% náskok. Hlavní výhodou Intelu je díky na velké procesory zaměřenému výrobnímu procesu (AMD přeci jen používá proces vycházející ze 14nm FinFET Samsung pro ARM SoC) schopnost dosahovat vyšších taktů. AMD se pohybuje kolem maximálně 4GHz, kdy 4,3 – 4,4GHz jsou pak maximum na 1-2 jádra v boostech u nejlepších modelů. Intel dokáže jít na 4,6-4,7GHz na více jádrech a 5GHz na 1-2 jádrech v boostu. Nicméně Intel své procesory nepájel, jen pastoval, takže štafetu legendárních přímotopů po FX převzaly právě Core i7 a Core i9 modely.

Když to tedy vše vezmeme dohromady, AMD udělalo s RYZEN pořádný skok ve všech segmentech. Posunulo výkon PC procesorů jako naposledy příchod 4jader před téměř dekádou a pořádně zamávalo trhem (i když zdaleka jeho současný podíl stále neodpovídá vlastnostem a výhodnosti jeho CPU). Od Intelu jsme tedy nečekali nic menšího, než že zdvihne hozenou rukavici a začne se pořádně snažit a vydá něco, čím zase on posune hranice výkon, dorovná AMD poměrem cena/výkon a efektivitou, zkrátka nabídne nám něco lepšího než přeznačený SKYLAKE (14nm Core 6000 z roku 2015) alias KABY LAKE (14nm Core 7000 z roku 2016) alias COFFEE LAKE (14nm Core 8000 řadu z roku 2017), která prostě výkonem, efektivitou, bezpečností a hlavně výhodností začíná silně pokulhávat. A dnes se podíváme na to, co si tedy připravil, protože Intel Core 9000 procesory právě vstoupily na trh … ať žije konkurence?

  • Intel Core 9000 „COFEE LAKE Refresh“ alias „WTF“?!

… tak nic. Pokud jste čekali, že Intel představí pořádnou bombu a nová generace procesorů pořádně zatopí AMD na všech frontách, tak se nedočkáte. Tedy zatopí, to ano, ale tak akorát pod sebou. Nová generace Intel procesorů má totiž s novou generací společného asi tolik, jako kočka s letadlem. Zatímco se AMD od minulého roku posunulo ze 14nm ZEN na 12nm ZEN+ se znatelnými vylepšeními na všech frontách (AMD to ani novou generací nenazývá), Intel strávil většinu času přepisováním roadmap a plánů a dalším odsouváním 10nm výroby, vymýšlením odůvodnění vyhazovu šéfa a udržování absurdních nevýhodných vysokých cen při aktivním potlačování AMD a příchodu skutečné konkurence zejména do OEM segmentů. Vývoji vlastních procesorů Core 9000 věnoval minimum času. To, co Intel nyní vydává, nemohlo zabrat více než jeden dva týdny tomu obrovskému početnému teamu procesorových inženýrů, který si Intel vydržuje.

Intel představil pro mainstreamovou LGA 1151 platformu tři „nové“ modely. Dnes se podíváme na ty dva nižší a cenově „dostupnější“, kdy se o nich jako o mainstreamu, dá se sebezapřením alespoň trochu hovořit. Jde o 6jádrový Core i5-9600K a 8jádrový Core i7-9700K.

  • Co je nového?

Popravdě? Nic moc. Po otestování obou levnějších „novinek“, nejdříve zkontrolujete, jestli dobře vidíte, pak přeměříte několik výsledků a pak se začnete ptát, jestli si z nás Intel dělá srandu nebo prostě ví, že zákazníci jsou blázni a tohle budou opravdu kupovat.

Procesorová architektura je totiž stále stejná. Žádná změna! Je to stále COFFEE LAKE, alias KABY LAKE alias SKYLAKE. IPC je stále stejné, všechny prvky zůstávají včetně těch škodlivých, kdy Intel má z hlediska bezpečnosti děravé procesory jak ementál a většina zranitelností MELTDOWN, SPECTRE atd. stále není většina opravena (na to by Intel potřeboval novou architekturu). Nezměnila se ani integrovaná grafická karta. Stále stejná jako už několik „generací“, stále se belhá výkonem, výbavou i efektivitou daleko za integrovanou VEGA grafikou v RYZEN G procesorech. Na rozdíl od nich ji však Intel cpe do každého čipu, ačkoliv ji tam většina uživatelů nikdy nevyužije.

Procesory jsou stále vyráběny 14nm procesem, Intel jen přidává + znaménka, aby to odlišil, i když změny prakticky nestojí zmínku. Intel ždímá proces z posledního, snaží se nalhat všem svým uváděným TDP, že prolomil fyzikální zákony. Realita je však neúprosná. Intel využívá maximum taktů, které jeho 14nm čipy dokáží vůbec dosáhnout, což sebou nese ohromnou spotřebu a teplotní zahřívání. Intel se tomu u Core 9000 snažil pomoci „STIM“ tedy výměnou pasty za kovovou pájku, ale podle prvních měření se to moc nepovedlo. Nejde o kvalitní kovovou pájku, kterou používá AMD u RYZEN, ale o nějakou alternativu a proti pastě tak není příliš rozdíl. Bez toho by pak ale Intel nedokázal udržet ty takty tak vysoko, jak inzeruje. Právě STIM je přitom jedinou výraznou novinkou.

A jaké jsou tedy procesory? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Čtvrtek, 14 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1379x
Komentářů: 3
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Úterý, 12 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1862x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Úterý, 29 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3574x
Komentářů: 7
Monster Hunter vstoupil do kin
Monster Hunter vstoupil do kinČtvrtek, 17 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2876x
Komentářů: 3
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGE
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGEPondělí, 14 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2567x
Komentářů: 5
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.Pátek, 11 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2397x
Komentářů: 1