TEST: Intel Core i7-980X: Jeho excelence, šestijádrové CPU přichází – to nejlepší pro váš PC! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Středa, 24 březen 2010
Přejít na obsah
TEST: Intel Core i7-980X: Jeho excelence, šestijádrové CPU přichází – to nejlepší pro váš PC!
Core i7-980X: To nej od Intelu
Intel Core i7-980X - Retail Balení a chlazení
Intel Core i7-980X: Testovací sestava
Intel Core i7-980X: Herní testy
Intel Core i7-980X: Výkonové testy
Intel Core i7-980X: Jak na taktování?
Intel Core i7-980X: 4,7GHz se 6ti jádry!
Intel Core i7-980X: Provozní vlastnosti
Intel Core i7-980X: Hodnocení

 

 
  • Intel Core i7-980X: 4,7GHz se 6ti jádry!

Testovali jsme na dvou základních deskách. Pro správný chod procesoru na EVGA X58 Classified je zapotřebí aplikovat značený BIOS "44" případně vyšší (ideálně k dnešnímu datu aktuální 49). A na Asus Rampage II Extreme jsme nafleshovali BIOS s číslem 1802.

Jak jsme se již zmínili, taktování tohoto procesoru jde snadno díky otevřenému násobiči všemi směry. Kéž by takových procesorů bylo více a dali se pořídit i za mnohem přívětivější ceny. Obáváme se, že se takto nikdy nestane a procesory s otevřeným násobičem zůstanou pouze pro ty nejlepší ES verze a prodejní vlajkové lodi se značením Extreme. Při dosahování vysokých frekvencí hodně záleží, na jak dobrý kousek "křemíku" natrefíte. Nám se "poštěstilo" a dostali jsme velice vydařený kousek, který byl na taktování doslova jak "ďas".

Takto program CPU-Z hlásí Core i7 980X ve výchozím nastavení. Teda až na QPI sběrnici, kterou jsme nechtěně nastavili na mnohem nižší hodnotu, než jaká je nastavená "z továrny". Napětí procesoru jsme měli nastaveno na "AUTO", takže procesor si "schramstl" o trošku více, než by dle specifikací měl. Výchozí napětí, je stanoveno na 1.225V s napětím procesoru nechaným na "AUTO" se procesor "odvážil solit" do sebe 1.24V.

Po překročení 4,0GHz mety jsme si řekli, že by nebylo do věci zkusit zda-li náš procesor zvládne 4500MHz se 100% stabilitou za použití BOX chladiče. Po úspěšném hodinovém průběhu OCCT na frekvenci 4300MHz jsme přidali na napětí a BCLK frekvenci. Procesor krásně naběhl na 4513MHz s napětím ve Windows na hodnotě 1.392V. Po zapnutí OCCT a 100% zatížení procesoru na všech šesti jádrech se napětí zvýšilo na 1.448V, což můžete vyčíst ze screenu na který najedete klinknutím na fotku výše. Napětí jenž jsme měli v BIOSe nastaveno bylo 1.475V. Na to že jsme chladili BOX chladičem je tento výsledek více než skvělý. Jelikož je naším zvykem vymačkávat z hardwaru co se nám dostane do rukou přijatelné maximum, tak jsme se snažili jej "vyhnat" na vyšší frekvence. Nasadili jsme chladič Noctua NH-U12P a snažili se pokořit frekvenci 5,0GHz.

Procesor do frekvence 4700MHz byl plně stabilním díky tomu, že jeho teploty byly ještě v přijatelných mezích. Při vyšších frekvencích jsme již museli enormně "nakotlit" napětí, což nám již bohužel anulovalo stabilitu díky vysokým teplotám. 4700MHz již ale bylo s chladičem Noctua na hraně a dalo se přemýšlet nad použitím vodního okruhu. Výše zmíněná frekvence si vyžádala napětí 1.49V, což je maximální přijatelné napětí pro 32nm čip. Přesto není vhodné jej provozovat dlouho době na takové to frekvenci. Osobně bychom ale toto neřešili. Kdo si pořídí takto drahý CPU tak zcela jistě do roka jej bude zase měnit za vyšší model. Frekvence 4762.7MHz s napětím 1.528V je již opravdová šílenost, která se dá uchladit jedině high-endovým vodním chlazením. Pro každodenní provoz se vzduchovým chlazením toto není ani za boha použitelné. OCCT tuto frekvenci neustálo stabilně. Jediné kde tato frekvence vydržela, bylo 32M SuperPI a Crysis po dobu 15min. Více zkoušet jsme se neopovážili, jelikož jsme měli strach, aby nám procesor neshořel pod "rukama".

Frekvence 4762MHz by se dala považovat za stabilní, kdybychom měli po ruce nějaké to lepší chlazení. Jestli disponujete "vodníkem", tak se můžete těšit na bezproblémové provozování Core i7 980X na frekvencích blízkých 4700 až 4800MHz. Vyšší frekvence vidíme, že budou uchladitelné leda tak suchým ledem případně dusíkem. Poslední frekvence, která nám byla ochotna ustát validaci a práci v prostředí Windows byla 4883MHz s napětím 1.552V. Teploty již byly doslova šílené. 70 stupňů celsia v prostředí Windows není nic pěkného. Původně jsme plánovali zataktovat i za pomoci suchého ledu, ale bohužel ve firmě kde jsme jej měli objednán se pokazil stroj na "granulát" a suchý led k nám nedorazit v požadovaném termínu. Věříme, že bychom se dostali na mnohem vyšší frekvence, díky možnosti puštění vyššího napětí do procesoru. Přesto naše dosažené výsledky jsou nadmíru uspokojující, a když jsme obhlíželi výsledky jiných, zjistili jsme, že náš kousek je nadprůměrně podařeným. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1310x
Komentářů: 2
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 702x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2444x
Komentářů: 25
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5228x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 768x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1608x
Komentářů: 2