Doporučené PC sestavy (05/2018) 20 až 30 tisíc: Chci dobrý výkon za dobrou cenu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 28 květen 2018
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (05/2018) 20 až 30 tisíc: Chci dobrý výkon za dobrou cenu!
Jak vybírat PC a pohled do minulosti (rok 2015)
Dobrý výkon za dobrou cenu? PC za 20 až 30 tisíc korun
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • Doporučené PC sestavy (05/2018) 20 až 30 tisíc

                                                          - Chci dobrý výkon za dobrou cenu!

Je na čase se podívat, co je nového ve světě hardware a jak z toho poskládat konkrétní počítač. Jak jsem slíbil, pokračujeme po delší době s doporučenými sestavami, protože se nám na trhu změnilo už opravdu hodně věcí. Dobrou zprávou také je, že se více a více uklidňuje situace s grafickými kartami, které konečně klesají z těch absurdních cen kam se dostaly. Bohužel situace s operačními paměťmi je nadále špatná. Přesto všechno jsme dali dohromady přehled zajímavých sestav pro univerzální použití a zajímavých základů, od kterých se můžete odrazit při výběru a stavbě vašeho počítače.

Jako obvykle připomínám, že tohle není nějaké skládání podle papíru. DDWorld.cz snad jako jediný v ČR doporučené sestavy skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "ceníku". PC skutečně fyzicky u nás existují a snažíme se otestovat samostatně i minimálně 95% doporučených komponent (recenze na našem webu na ně obvykle najdete), což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.

  • Vyplatí se teď (05/2018) nakupovat ve středním segmentu?

Pokud jde čistě o kurz koruny vůči dolaru, kdy z dolaru jsou odvozovány ceny komponent i u nás, tak umělé oslabováním koruny skončilo před rokem. Od té doby kur koruny spadl z 25,5 na 20,5, dnes ale zase o něco povyskočil, takže je kolem 22 korun. Zkrátka už bylo i lépe, ale minulé 3 roky i mnohem hůře.

  V současnosti vychází počítač za 1000 dolarů v ČR s DPH asi o 3500 korun levněji, než před rokem, takže posun správným směrem :). Bohužel cena dolaru není to jediné, co by nás dnes především trápilo. Ceny grafických karet a ceny operačních pamětí nám hodně znepříjemňují život, zejména u sestav, kde počítáme opravdu každou korunu.

  • Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy v roce 2018

Začněme nejdříve u dobrých zpráv, kterých je poměrně hodně. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.

  • Procesory – AMD nabízí nejlepší výkon i výhodnost procesorů v mainstreamu!

První generace RYZEN procesorů se AMD hodně povedla a v mainstreamu znamenala největší výkonový skok od uvedení 4jádrových procesorů na trh před mnoha mnoha lety. Intel totiž do loňského roku nabízel nejlevnější 4jádrový (4vláknový) procesor Core i5 za více než 5 tisíc korun. A v mainstreamu neexistovalo nic lepšího, než 4 jádro s 8 vlákny v podobě Core i7 modelu a tak tomu bylo spoustu let. V posledních generacích se navíc prakticky zastavil růst výkonu Intel procesorů, když SKYLAKE z roku 2016 byl přejmenovaný na KABY LAKE a nyní z něj máme COFFEE LAKE, který pod tlakem AMD alespoň nabízí 6jádrové mainstreamové čipy.

Nicméně to pořád nestačí na AMD, které vyrukovalo se 6jádry/12vlákny za 5 tisíc (což byl ještě loni u Intelu high end s 3x vyšší cenou) a dokonce nabízí i 8jader/16vláken za méně než 8 tisíc, na což Intel doposud nemá v mainstreamu odpověď. AMD navíc letos znovu vylepšovalo a výsledkem jsou již 12nm procesory s vyšším takty, kdy AMD prakticky dotáhlo jednojádrový výkon Intelu, srovnalo efektivitu a převálcovalo ho celkovým výkonem a výhodností. 6jádrové RYZEN 5 s 12vlákny a 8jádrové RYZEN 7 se 16vlákny o 20% překonávají cenově srovnatelné Intel procesory, které jsou i tak dražší, mnohem více topí, v ceně nemají ani tak dobré chladiče a stav a rozšiřitelnost platformy Intel je také pochybná. Poprvé v historii tak můžeme objektivně říci, že AMD překonalo Intel a nyní nabízí lepší procesory a platformu.

  • Intel procesory mají bezpečností díry a přichází o výkon

Nutno říci, že Intel si situaci ještě výrazně zkomplikoval. Začátkem roku se provalil největší bezpečnostní problém, který zasáhl všechny PC a servery po celém světě. Zranitelnosti SPECTRE a především MELTDOWN. Zatímco SPECTRE trpí v podstatě všechny CPU (Intel, AMD, ARM …) a týká se spíše zabezpečení operačního systému a opravy nemají vliv na funkčnost či výkon systémů, MELTDOWN, které se týká výhradně Intel procesorů ano. A dost zásadní.

Chybu navíc nelze odstranit, jelikož je fyzicky součástí architektury a Intel ji využíval 10 let ke zvýšení výkonu v určitých situacích. To muselo přestat, takže záplaty se snaží zabezpečit tuto zranitelnost, ovšem reálně znamenají 2-15% pokles výkonu, horší je i stabilita systémů. Navíc aktuální zprávy hovoří o tom, že se našly další zranitelnosti, jejichž oprava si vyžádá dalších až 2-10% výkonu. MELTDWON a většinou SPECTRE problémem netrpí procesory AMD, protože daný prvek architektury právě z bezpečnostních důvodů vůbec nemají. Zabezpečení Intel procesorů je však vzhledem k jejich podílu na trhu nutné, a tak jsou záplaty součástí Windows Update, bohužel často způsobují problémy a snížení výkonu je jen jeden z nich. Intel navíc dál prodává všechny tyhle děravé procesory, protože jednoduše nemá novou generaci hotovou.

  • Základní desky – AMD B350 vs Intel B360 a ostatní

AMD si řeklo, že kromě pořádných procesorů, bude Intelu pořádně zatápět i s čipsety. Zvolilo tak označení čipsetů podobné těm od Intelu, z čehož musí mít běžný zákazník i běžný prodejce velkou radost (oba se v tom spolehlivě budou plést). Intel, aby to nebylo tak jednoduché, ale také přehlednosti nepřidává. Jeho současné stále 14nm COFFEE LAKE procesory, což je z nouze ctnost a v mnoha případech hlavně i 2 a 4 jádrových verzí jde jen o přejmenované KABY LAKE (SKYLAKE) totiž stále mají LGA 1151 patici a fyzicky je tak můžete dát do starších LGA 1151 desek. Ale nebudou fungovat! Intel COFFEE LAKE procesory totiž prostě musíte osadit do desek s čipsety 300 (tedy H310/B360/H370/Z370). Stále platí, že pokud si navíc chcete taktovat paměti nebo procesor (musíte mí K verzi procesoru), tak musíte mít Z370 desku. Na ostatních čipsetech nemá smysl osazovat ani rychlejší paměti, protože rychleji než 2400/2666MHz nepojedou. Aby toho nebylo málo, Intel chystá ještě Z390 čipset, který dost možná bude exkluzivní pro chystaný 8jádrový mainstreamový Core i7 COFFEE LAKE, který by měl za vyšší cenu konkurovat RYZEN 7. AMD však už chystá odpověď v podobě Z490 platformy a ještě rychlejších RYZEN čipů.

AMD má v současnosti 3 čipsety. A320 (nepodporuje taktování CPU, ale RAM ano), B350 (brzy dorazí B450) a X470 (nahradil loňský X370). Všechny desky podporují jak loňské RYZEN, tak ty letošní čipy (u starších A320/B350/X370 ale musíte mít aktualizovaný BIOS pro podporu nových RYZEN G či RYZEN 2000) a dokonce pravděpodobně budou podporovat i budoucí 7nm RYZEN 3000. B350 (B450) a X370 (X470) podporují plně i taktování procesorů i RAM. Výbava Intel/AMD čipsetů a desek je jinak téměř identická, AMD však vychází o něco výhodněji a zejména B350 proti B360 toho prostě umí víc. I cenově srovnatelně vybavená deska s AMD vychází o malinko výhodněji než pro Intel, ačkoliv rozdíly už jsou často malé. Každopádně i na základních deskách se událo hodně, skoro každá dnes má třeba M.2 PCIe slot pro M.2 SSD a to je další dobrá zpráva. X470 a Z370 platformy jsou jinak prakticky srovnatelné ve všech ohledech. Snad jen s výjimkou upgradovatelnosti, kdy AMD bude u X470 podporovat i chystané 7nm RYZEN příští rok, zatímco podporu budoucích 10nm Intel procesorů můžeme u Z370 zcela vyloučit.

  • SSD disky – superrychlé M.2. NVMe za super ceny!

Aktuální generace SSD disků umožnila uvést na trh opravdu rychlá řešení za hodně dostupné ceny. U SATA 2,5“ SSD a SATA M.2 jsme byli zvyklí na rychlosti čtení/zápisu tak 500 – 560MB/s. Nové M.2 NVMe SSD řešení však mají klidně kolem 2000 – 3000MB/s a stojí přitom to, co jsme ještě před rokem platili jen za ta SATA řešení.  256GB NVMe M.2 SSD můžete mít za méně než 2500 korun. Současně s tím klesly ceny SATA řešení, a to hlavně s ohledem na kapacitu. 480 - 512GB 2,5“ disk lze dnes pořídit za 3000 korun a to už je hodně zajímavá kapacita.

Snad jen doplním, že po delší době se výrazně správným směrem pohnuly i ceny a kapacity HDD, ačkoliv na rovinu, osobně bych osazovat HDD do PC už moc nedoporučoval. Jeden jako pracovní odkládací určitě ano, ale více disků bych do PC prostě nedával. Postavte si samostatný NAS, je to lepší řešení (už jen kvůli podpoře a softwarovému řešení a přístupnosti odkudkoliv a z čehokoliv). A teď tedy ty špatné zprávy …

  • Grafické karty v roce 2018 = katastrofa ale lepší se to!

Druhá polovina minulého roku, a hlavně začátek tohoto roku, je naprostá katastrofa, pokud jste chtěli koupit slušnou grafickou kartu. Prostě nebylo co kupovat a pokud bylo, tak cena byla klidně 2x – 3x vyšší, než co by karta měla stát. Šílenství jménem těžba kryptoměn jednak odčerpalo značnou část původně „herních“ karet, ale hlavně prodejcům dovolilo extrémně navýšit ceny toho mála, co těžaři nevykoupili. Zdražily také paměti o polovinu, což jsou desítky a desítky dolarů na každé kartě. Dnes tak v podstatě ani není možné, aby některé grafické karty stály to, co by stál dle oficiálních cen stát měly. Zdražil výrazně hlavně low end, kdy díky výkonu integrované grafiky v procesoru RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G nemá ani smysl klasický low end (RX 550/GTX 1030) pořizovat, protože ta v tom CPU je stejně výkonnější. Smysluplný o něco výkonnější low end jako RX 560 4GB nebo GTX 1050 Ti 4GB pak stojí 4500 – 5000 korun naprosto běžně, což jsou šílené ceny. Pokud chcete klasický mainstream, tedy RX 570/580 nebo GTX 1060 3GB/6GB, zjistíte, že musíte vytáhnout 7 – 10 tisíc korun. Dobrou zprávou je, že situace se poměrně znatelně lepší týden, co týden. Karty jsou dostupné a zlevňují.

Nemusím ale asi vysvětlovat, proč je dnes těžké postavit cenově rozumný PC s rozumnou grafickou kartou. Situace se v posledních týdnech už navíc výrazně zlepšila, ale pořád jsou ceny o skoro dvojnásobek výše, než by měly být. Alespoň však už se dají karty koupit. Otázka je, jestli to má smysl. Pravdou totiž je, že současná generace zejména NVIDIA GTX 1060/1070/1080 už je na trhu přesně 2 roky, nicméně na nástupce si ještě počkáme. S AMD Radeon to není o moc lepší. Nejpozději příští rok se ale nové generace mainstreamu obou výrobců dočkáme.

  • Operační paměti – výrobci rýžují, uživatelé trpí. Ceny jsou strašné!

Ceny pamětí u grafických karet vystoupaly minimálně o 50%, ceny operačních DDR4 pamětí pro klasické PC však zdražily až na dvojnásobek. Jediný pokles jsme zaznamenali u rychlých modulů, kdy 3000 až 3200MHz DDR4 dnes stojí v podstatě to samé, co základní 2133/2400, které už se přestávají dělat. Bohužel tak jako tak, zatímco 2x 8GB DDR4 2400MHz v podobě obyčejných Kingston FURY vás v roce 2016 stály 2000 korun, minulý rok to bylo už 3500 korun a letos neskutečných 4500 korun!!! 2x 4GB jsou o polovinu levnější, ale to je pořád 2500 korun za 8GB paměti je strašné, přitom z hlediska výrobních nákladu je to jedna z nejlevnějších věcí, která se dnes dá vyrábět.

Samozřejmě tyhle ceny podstatně ovlivní ceny celého PC a výrazně nám komplikují možnost se do cenových hladin, ve kterých stavíme, vůbec rozumně vejít. 8GB paměti je dnes prostě minimum, od výkonnějšího herního/pracovního PC je ale 16GB zkrátka nutnost. Bohužel výrobci SAMSUNG, HYNIX a MICRON kteří mají v podstatě monopol, si mohou diktovat ceny a ty jen tak neklesnou. Jedinou pozitivní zprávou je …. RGB podsvícení :). Ano, skoro každý výrobce pamětí má dnes RGB svítící a nastavitelný model a testovali jsme jich v poslední době hned několik.

Dalo by se toho napovídat více, ale na to máme naše pravidelné aktuality a recenze, kde o všem píšeme. Dnes se tedy podíváme, co za současné situace můžeme poskládat v mainstreamu, tedy cenové relaci 20 – 30 tisíc korun.  

To by bylo stručně k novinkám, teď se podívejme, ještě krátce do minulosti a také jak vybírat PC ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 210x
Komentářů: 1
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1017x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1014x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1283x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2456x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2137x
Komentářů: 0