Doporučené PC sestavy (05/2018) 40 až 100 tisíc: Chci výborný výkon a vysokou kvalitu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 30 květen 2018
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (05/2018) 40 až 100 tisíc: Chci výborný výkon a vysokou kvalitu!
Vysoký výkon za dobrou cenu - 40 až 65 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 100 tisíc korun
Shrnutí a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • Doporučené PC sestavy (05/2018) 40 až 100 tisíc:

                                                     Chci výborný výkon a vysokou kvalitu!

Co vybrat, když chcete hodně výkonu a kvality a jste ochotni za to zaplatit, abyste jen nevyhazovali peníze? Jak jsem slíbil, pokračujeme po delší době s doporučenými sestavami, protože se nám na trhu změnilo už opravdu hodně věcí. Dobrou zprávou také je, že se více a více uklidňuje situace s grafickými kartami, které konečně klesají z těch absurdních cen kam se dostaly. Bohužel situace s operačními paměťmi je nadále špatná. Přesto všechno jsme dali dohromady přehled zajímavých sestav pro univerzální použití a zajímavých základů, od kterých se můžete odrazit při výběru a stavbě vašeho počítače.

Jako obvykle připomínám, že tohle není nějaké skládání podle papíru. DDWorld.cz snad jako jediný v ČR doporučené sestavy skutečně prakticky testuje a zkouší a nestaví je tak říkajíc jen podle "ceníku". PC skutečně fyzicky u nás existují a snažíme se otestovat samostatně i minimálně 95% doporučených komponent (recenze na našem webu na ně obvykle najdete), což je samozřejmě časově náročné. Jako obvykle vybíráme navíc na základě testů většího počtu modelů, objektivně ty nejlepší možné varianty a k tomu přidáváme několik alternativ.

  • Vyplatí se teď (05/2018) nakupovat?

Pokud jde čistě o kurz koruny vůči dolaru, kdy z dolaru jsou odvozovány ceny komponent i u nás, tak umělé oslabováním koruny skončilo před rokem. Od té doby kur koruny spadl z 25,5 na 20,5, dnes ale zase o něco povyskočil, takže je kolem 22 korun. Zkrátka už bylo i lépe, ale minulé 3 roky i mnohem hůře.

V současnosti vychází počítač za 2000 dolarů v ČR s DPH o mnoho tisíc korun levněji, než před rokem, takže posun správným směrem :). Bohužel cena dolaru není to jediné, co by nás dnes především trápilo. Ceny grafických karet a ceny operačních pamětí nám hodně znepříjemňují život, zejména u sestav, kde počítáme opravdu každou korunu.

  • Novinky a situace, které ovlivňují výběr a nákupy v roce 2018

Začněme nejdříve u dobrých zpráv, kterých je poměrně hodně. V mnoha oblastech jsme se totiž dočkali zásadního zlepšení a navýšení výkonu za zajímavých cenových podmínek.

  • Procesory – AMD se vrátilo do high endu s plnou parádou a přineslo revoluci!

Až do minulého roku Intel neměl konkurenci v cenové hladině nad 5tisíc korun. A tak se vývoj skoro zastavil. Vrcholem byl 4jádrový procesor v mainstreamu za 10 tisíc, a desetijádrový v high endu za 50 tisíc. Nejlevnější 8jádro stálo přes 30 tisíc. Jenže pak se z ničeho nic odkudsi vynořilo AMD a zbytek už asi všichni známe.

Nejdříve zdecimovalo Intel v high endu, kdy uvedlo stejný výkon, jaký Intel prodával za 50 tisíc, tak za 8 – 14 tisíc v podobě 8jádrových RYZEN 7 a pak ještě připravilo šokující překvapení v podobě složených procesorů RYZEN ThreadRipper, které znamenají největší technologickou a výkonovou revoluci v podstatě od uvedení 4jádrových procesorů před 10ti lety. AMD prostě nacpalo dva malé čipy do jednoho velkého pouzdra a nabídlo plný výkon 16jader/32vláken za 25 tisíc (1000 dolarů). Chvíli to trvalo, než posbírali vedení společnosti Intel ze země, protože AMD rázem mělo nejvýkonnější procesor na trhu. Intel nebyl schopen odpovědět, protože jeho výrobně neefektivní monolity nemohou co do ceny s AMD vůbec soupeřit. Intel počítat s maximálně 10 jádry a to také uvedl, takže za stejnou cenu dnes nabízí 10jádrové Core i9, které je ovšem o 30% slabší než za stejnou cenu prodávaný AMD ThreadRipper 1950X. Intel si nakonec po čase výkonovou korunu udržel uvedením 18jádrového Core i9-7980XE za 50tisíc, což je ale fakticky jen přeznačený XEON s příšerným poměrem cena výkon. Ale pokud chcete to nejlepší, je to nejvýkonnější desktopový CPU na trhu. AMD však jednoznačně přehrává Intel v high endu, pokud jde o efektivitu a cenu a výkon ve většině cenových segmentů a na letošní rok si přichystalo 12nm RYZEN procesory. Každopádně po mnoha letech máme důvod k upgrade, když procesory nyní nabízí výkon, který jste ještě před rokem měli tak s dvouprocesorovou sestavou či serverem.

  • Intel procesory mají bezpečností díry a přichází o výkon

Nutno říci, že Intel si situaci ještě výrazně zkomplikoval. Začátkem roku se provalil největší bezpečnostní problém, který zasáhl všechny PC a servery po celém světě. Zranitelnosti SPECTRE a především MELTDOWN. Zatímco SPECTRE trpí v podstatě všechny CPU (Intel, AMD, ARM …) a týká se spíše zabezpečení operačního systému a opravy nemají vliv na funkčnost či výkon systémů, MELTDOWN, které se týká výhradně Intel procesorů ano. A dost zásadní. Chybu navíc nelze odstranit, jelikož je fyzicky součástí architektury a Intel ji využíval 10 let ke zvýšení výkonu v určitých situacích. To muselo přestat, takže záplaty se snaží zabezpečit tuto zranitelnost, ovšem reálně znamenají 2-15% pokles výkonu, horší je i stabilita systémů. Navíc aktuální zprávy hovoří o tom, že se našly další zranitelnosti, jejichž oprava si vyžádá dalších až 2-10% výkonu. MELTDWON a většinou SPECTRE problémem netrpí procesory AMD, protože daný prvek architektury právě z bezpečnostních důvodů vůbec nemají. Zabezpečení Intel procesorů je však vzhledem k jejich podílu na trhu nutné, a tak jsou záplaty součástí Windows Update, bohužel často způsobují problémy a snížení výkonu je jen jeden z nich. Intel navíc dál prodává všechny tyhle děravé procesory, protože jednoduše nemá novou generaci hotovou.

Základní desky – AMD vs Intel

AMD si řeklo, že kromě pořádných procesorů, bude Intelu pořádně zatápět i s čipsety. Zvolilo tak označení čipsetů podobné těm od Intelu, z čehož musí mít běžný zákazník i běžný prodejce velkou radost. Kromě soubojů X370 (AMD) a Z370 (INTEL) v mainstreamu tu máme souboj X299 (Intel) a X399 (AMD) platforem. Kupodivu Intel prohrává v highendu, který měl roky pro sebe, i zde. X299 je OK, ale X399 je prostě lepší. AMD nabízí až 64 linek na všech čipech, Intel jen 16, 28 nebo 44. X399 platforma umí i ECC paměti a RAID bez extra placení, X299 Intel ECC neumí a za RAID musíte připlácet. Jinak jsou platformy srovnatelné a obě nabízejí úžasné základní desky, kdy většinu jsme pro vás otestovali.

  • SSD disky – superrychlé M.2. NVMe za super ceny!

Aktuální generace SSD disků umožnila uvést na trh opravdu rychlá řešení za hodně dostupné ceny. U SATA 2,5“ SSD a SATA M.2 jsme byli zvyklí na rychlosti čtení/zápisu tak 500 – 560MB/s. Nové M.2 NVMe SSD řešení však mají klidně kolem 2000 – 3000MB/s a stojí přitom to, co jsme ještě před rokem platili jen za ta SATA řešení.  256GB NVMe M.2 SSD můžete mít za méně než 2500 korun. Současně s tím klesly ceny SATA řešení, a to hlavně s ohledem na kapacitu. 480 - 512GB 2,5“ disk lze dnes pořídit za 3000 korun a to už je hodně zajímavá kapacita.

Snad jen doplním, že po delší době se výrazně správným směrem pohnuly i ceny a kapacity HDD, ačkoliv na rovinu, osobně bych osazovat HDD do PC už moc nedoporučoval. Jeden jako pracovní odkládací určitě ano, ale více disků bych do PC prostě nedával. Postavte si samostatný NAS, je to lepší řešení (už jen kvůli podpoře a softwarovému řešení a přístupnosti odkudkoliv a z čehokoliv). A teď tedy ty špatné zprávy …

Grafické karty v roce 2018 - situace se lepší!

Druhá polovina minulého roku, a hlavně začátek tohoto roku, je naprostá katastrofa, pokud jste chtěli koupit slušnou grafickou kartu. Prostě nebylo co kupovat a pokud bylo, tak cena byla klidně 2x – 3x vyšší, než co by karta měla stát. Šílenství jménem těžba kryptoměn jednak odčerpalo značnou část původně „herních“ karet, ale hlavně prodejcům dovolilo extrémně navýšit ceny toho mála, co těžaři nevykoupili. Zdražily také paměti o polovinu, což jsou desítky a desítky dolarů na každé kartě. Dnes tak v podstatě ani není možné, aby některé grafické karty stály to, co by stál dle oficiálních cen stát měly.

Dobrou zprávou je, že ceny karet už podstatně klesly, zejména u High end modelů to bylo rychlé, protože distribuci najednou zůstávaly na skladech, takže karty jsou opět dostupné pro nás hráče a ceny u výkonnější GTX 1070/1070Ti/1080/1080Ti a RX VEGA 56/64 klesají doslova každý den a některé už se opravdu zase dají koupit za doporučené ceny! Takže to jsou dobré zprávy. Špatné zprávy jsou že GTX karty jsou na trhu už 2 roky, nástupce letos dorazí, ale nevíme kdy a za kolik.

  • Operační paměti – výrobci rýžují, uživatelé trpí. Ceny jsou strašné!

Ceny pamětí u grafických karet vystoupaly minimálně o 50%, ceny operačních DDR4 pamětí pro klasické PC však zdražily až na dvojnásobek. Jediný pokles jsme zaznamenali u rychlých modulů, kdy 3000 až 3200MHz DDR4 dnes stojí v podstatě to samé, co základní 2133/2400, které už se přestávají dělat. Bohužel tak jako tak, zatímco 2x 8GB DDR4 2400MHz v podobě obyčejných Kingston FURY vás v roce 2016 stály 2000 korun, minulý rok to bylo už 3500 korun a letos neskutečných 4500 korun!!! 2x 4GB jsou o polovinu levnější, ale to je pořád 2500 korun za 8GB paměti je strašné, přitom z hlediska výrobních nákladu je to jedna z nejlevnějších věcí, která se dnes dá vyrábět.

Samozřejmě tyhle ceny podstatně ovlivní ceny celého PC a výrazně nám komplikují možnost se do cenových hladin, ve kterých stavíme, vůbec rozumně vejít. U high end sestav nás to ale zase tolik netrápí, i když jsou ty ceny hnusné. Čína jako největší odběratel, však v těchto dnech silně tlačí na tu trojici výrobců, aby zvedli výrobu a ceny snížili. Tak uvidíme, co z toho bude.

Dalo by se toho napovídat více, ale na to máme naše pravidelné aktuality a recenze, kde o všem píšeme. Dnes se tedy podíváme, co za současné situace můžeme poskládat ve vyšších segmentech za pořádná PC! 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 312x
Komentářů: 0
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1932x
Komentářů: 5
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 879x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2673x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5522x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 840x
Komentářů: 0