Doporučené PC sestavy (09/2018) 10 až 20 tisíc: Co koupit a neprohloupit? PC nejen pro školáky. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 25 září 2018
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (09/2018) 10 až 20 tisíc: Co koupit a neprohloupit? PC nejen pro školáky.
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 10 až 15 tisíc
Solidní výkon pro každého - PC za 20 tisíc korun
Shrnutí a závěr

 

 

  • Shrnutí a závěr

Vidíte sami, že věci se na trhu poměrně rychle mění. DDWorld.cz je pro vás ale sleduje a včas vás na ně upozorňuje, ať už prostřednictvím aktualit nebo testů. Výběr PC není jednoduchá věc, zvlášť pokud se tomu nevěnujete pravidelně. Ale když víte co a jak, tak vybrat ideální PC pro každého není vůbec žádný problém. Nemusíte tedy tápat, stačí sledovat DDWorld.cz, protože zde sledujeme celý trh za vás. Kromě toho děláme i hromady testů, takže s výběrem jednotlivých komponent a toho nejlepšího za naše peníze, není žádný problém. Pozor na různé "amatérské" přehledy vycházející bohužel i na větších webech, často vznikající podle papíru, tedy bez znalosti toho, zda reálně ta kombinace vůbec bude možná. Obsahují chyby či ne úplně objektivně nejlepší možnosti. Na spoustu věcí přijdete, až když si to sestavíte, což v našem případě, kdy máme ke všem komponentám přístup, děláme.

Na vás zůstává jen výběr vhodného obchodu a sestavení. Obojí můžete vyřešit jednoduše, kvalitní internetové obchody nabízejí i možnost sestavení a instalaci, takže vás žádné těžkosti nečekají. Rozhodně ale nenakupujte v obchodech s nejnižšími cenami, protože to také může být na úkor servisu a dalšího přístupu k zákazníkovi.

Nezapomínejte také na to, že počítač je nutné udržovat, a to jak po stránce softwaru, tak HW. Pokud víte, že pracujete v prašném prostředí, nezapomínejte PC pravidelně čistit. Pokud jde o výkon a funkčnost, zejména grafické ovladače jsou důležité a rozhodně také stahujte a instalujte nejnovější bezpečností aktualizace operačního systému, prohlížečů i antivirových programů.

Celý trh a jednotlivé komponenty pro vás dále sledujeme. DDWorld.cz je nezávislý uživatelský magazín, který je tu pro vás a naším cílem je poskytování nezávislých, objektivních a zcela přesných informací, bez ohledu na to, zda se někomu hodí do krámu nebo nikoliv. Na prvním místě je vždy uživatel a to, zda je po něj/nás daný produkt to nejlepší, co za své peníze může mít a loga na čipu vám opravdu žádné výkony ani kvality navíc nepřinesou. Vybírejte tedy chytře a s námi :). 

  • Závěr

Pokud chcete polemizovat nad naším výběrem, doufám, že jste si pečlivě přečetli vše pod našimi tabulkami, kde popisuje proč objektivně zvolit to, a ne to a stejně tak naše testy, ze kterých samozřejmě z vlastní zkušenosti s jednotlivými doporučenými komponenty vycházíme. Neřídíme se výběrem podle značek a doporučujeme vám totéž. Zapomeňte na to, co platilo o výběru před několika lety, kdy tahle a tahle značka třeba nabízela lepší produkty, nyní s několikátou novou generací produktů je situace úplně jiná. Jak ale bylo řečeno, nemusíte se prodírat recenzemi a vším možným abyste se dostali do obrazu, stačí se podívat na náš přehled, kde máte všechno pohromadě. Většinu uvedených sestav, tak jak jsou, jsme měli postavené (nebo s alternativními komponenty) a většinou komponent máme otestované a víme, proč je doporučujeme, včetně nejvhodnějších alternativ. Samozřejmě věci i časy se mění, takže můžete zase očekávat aktualizovaný přehled, hned jak se nám věci dají do pohybu a nynější výběry již nebude aktuální …

Situace je bohužel složitá, zatímco situace s grafickými kartami se snad pomalu uklidnila, ale pořád to není úplně ono, situace s RAM se jen tak nezlepší. Do toho se diametrálně změnila situace na procesorovém trhu, kdy nejen že Intel nedokáže konkurovat AMD výkonem v jednotlivých cenových hladinách, jak musel zvětšit procesory, tak jich teď vyrábí méně a nestíhá je tak ani dodávat v potřebných množstvích. Takže spousta Intel procesorů není, hned tak nebude a zbytek zdražil, že o nich ani neuvažujte. AMD tedy opravdu po prvé v historii naprosto jednoznačně poráží Intel na všech frontách a to takovým způsobem, že Intel v současnosti ani nepředstavuje alternativu. Chystáme pro vás přehled i dražších sestav, budeme teď dělat dražší sestavy, i tam je ale docela jasno. Nicméně na upgrade PC je dost dobrý čas, procesory jsou lepší než kdy dříve a za fantastické ceny (tedy alespoň od jednoho výrobce), parádní jsou desky, fantasticky levné jsou rychlé SSD, grafické karty stojí normální peníze, jen ty RAM to trochu kazí. No a hlavně díky RGB podsvícení snad všeho, si můžeme poskládat opravdu zajímavé počítače ;).

Určitě se v diskusi podělte se svými dojmy, tipy a zkušenostmi a samozřejmě diskuse je zde i pro ty, kteří aktuálně sestavu vybírají a chtějí nějakou radu. A brzy tedy u dalších cenových kategorií …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 14
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 02:32:33
avatar
U sestav mi chybí HDD, neznám nikoho kdo by i se základním PC vystačil s kapacitou 240GB-500GB. Naopak NAS který je zmíněný jako doporučení místo HDD řeší minimum lidí. Nedovedu si představit že bych si kupoval PC za 10-15 tisíc a k tomu řešil NAS za dalších X tisíc když za 2500 korun mám 3TB seagate ironwolf, nebo za 1100 korun 1TB baracudu do nejlevnější sestavy.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 09:44:43
avatar
HDD jsou tam jako doporučení, protože věř tomu nebo ne, spousta lidí si s 240 - 500GB dnes opravdu vystačí ...
Jerrow [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 12:19:56
avatar
Kdo má herní pc a hraje více než 1 hru, tak mu 250GB SSD nemůže nikdy stačit.
Já mám v pc 4TB disky a Nasku na filmy fotky atd., a v pc pořád zápasím s místem. Pravda, mám nainstalovaných asi 20 her, kde ta největší má přes 100GB, ale mě prostě nebaví hrát pořád jednu a tu samou hru, za večer když mám čas vystřídám třeba 4...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 12:50:18
avatar
Ehm ... tak pokud potřebuješ mít nainstalováno 20 her, samozřejmě se bez disku neobejdeš, ale vážně to potřebuješ?


Vážně si neumíš představit, že by někdo s omezeným rozpočtem si koupil to 480GB SSD a vystačil si s ním a radši měl třeba jen 2-3 hry nainstalované současně, než se snažit do omezeného rozpočtu nacpat i extra disk a uskrovnit se tak na CPu či grafice?

jsem náročný hráč, ale stejně mám nainstlaované jen 3-4 hry současně a vystačil bych si s 512GB SSD bez potíží na vše, co dělám (kdybych musel) ..

jsme v nejnižších cenových hladinách sestav. Radši doporučím vystačit si se 480-512GB SSD než se snažit do 15-20tisc vejít nutně i s 1TB HDD navíc (bez SSD PC nechceme) ...

samozřejmě že ve vyšších cenových hladinách to HDD v PC bude, ale tady jsme v nižší cenové hladině a troufám si tvrdit, že ti 240-480GB SSD úplně stačí na drtivou většinu věcí, co běžný uživatel s PC dělá ... zejména když si vždycky může ten HDD nebo NAS dodatečně přikoupit, ale prostě 240-480GB je v dnešní době dostatek prostoru pro běžné věci ...
Jerrow [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 14:07:09
avatar
500 SSD je přes 3 tisíce, za tu cenu mám 250 SSD a 2TB disk na data
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 15:05:15
avatar
že ty už si se dlouho nekoukal na ceny, že ne?

480-500GB SSD stojí dnes 2000 korun ;) a upřímně, zrovna u pomalejších PC bych radši ty hry měl také na SSD ... ;)

já neříkám, že není 240GB SSD + 2TB HDD (1200 + 1600) zajímavá alternativa, ale prostě stojím si za tím, že 480GB je také zajímavé,. mnoha lidem bude úplně stačit a je levnější dnes ... zejména v nižších cenových hladinách tak atraktivnější ... HDD mezi doporučenými komponenty ale máš ;)
Jerrow [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 15:23:17
avatar
Na ceny koukám, právě před týdnem jsem kupoval 2TB HDD a popravdě jsem přemýšlel původně o SSD, ale aby se na něj taky něco vešlo. Proto jsem vzal klasiku a místo zase řešit nemusím - ten troj a více násobný příplatek mi za tu rychlost opravdu nestojí.
Je pravda, že při koupi nového pc stačí SSD a HDD se dá snadno dokoupit třeba za měsíc nebo 2, když dojde místo, ale proč ho nevzít rovnou, že?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 15:27:21
avatar
no a jsme právě u toho, tady se snažíme vejít do určitého limitu ceny a myslím si že tedy jen SSD je lepší řešení a většině lidí může stačit (nepotřebuje mít nainstalováno 20 her)
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 15:45:39
avatar
Domácí PC bez SSD je snad nemyslitelné v této době, i kdyb si člověk za 1800 koupil jen 480GB SSD na OS + 2-3TB HDD na data. (osobně bych klidně vystačil na doma s 1TB SSD za 4000 (filmy neskladuji a her naráz víc hrát asi nikdy nebudu).

za cca 650kč má člověk 120GB SSD
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 10:14:47

Když se mě někdo ptá na tu nejnižší hranici okolo 15 tisíc. Tak vždy doporučuju nějaký repas od Dellu,HP,Lenovo a do něj novou výkonou kartu. Je to za pár šušňů a odvede to stejně dobrou službu jako nové, ale podstatně dražší.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 10:17:46
avatar
no jo, ale to nemohu v doporučených sestavách doporučovat ;)
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 10:28:17

Samozřejmě. Jen uvadím, že i tato možnost je schůdná. A každý, kdo nakupuje zalevno, by ji měl zvážit.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 10:36:26
avatar
To já bych to zas na herní počítač nikdy nedoporučil. Jako "multimediální" počítač na vše ostatní, proč ne, ale nikdy ne na hry.

- skříň stojí většinou za prd z hlediska chlazení grafiky
- zdroj bývá dimenzovaný na nějakou lowend grafiku max
- chipset desek bývá lowend - takže v biosu nic nenastavím a OC se nebude určitě konat
- je to starý, je to repas - když se něco podělá, tak to můžu vyhodit celý
- disk bude mít něco nalítáno, větráky budou uřvaný... atd atd..

Prostě repasy ano, ale nešťourat se v nich, maximálně přidat nějakou z portu napájenou grafiku, jen aby to získalo moderní porty a standardy. Ale brát to jako základ pro herní pc, to ne. Obzvlášť při dnešních cenách čtyřjader...
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 10:56:58

Na repas je 12 až 24 měsíců záruka.

-Skříň je absolutně normální. Asi jako každá do 1000Kč.
-Zdroj vyrabí většinou Delta, Fortron nebo seasonic. A na provoz nějaké 1060/1070 spolu s 3770/4770 ti 400w stačí bohatě.
- Kdo kupuje PC za 15 a počítá s taktováním? Co jiného by jsi chtěl v Biosu nastavovat?
-disky samozřejmě mohou mít nalítáno, ale že by u nich byla větší šance na poruchu než u nového bych teda netvrdila.

Repasovaný PC je stejný jako každý jiný tak stejně jako herní PC je stejný jako každý jiný. S nálepkou "Gaming ULTRA BRUTUS TURBO" Hmmm...

Nevidím v tom žádný problém.

Jediné co hovoří pro nové je samozřejmě spotřeba která bude o kousek nižší. A možnost PC v budoucnu vylepšit o nový CPU, ale to stejně v této cenovce udělá málokdo.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 13:04:08
avatar
Hele, pošli link, ať se bavíme konkrétně. Napsal jsme tady asi odstavec a radši ho smazal, protože to bylo vztažené k tomu, co já si představuju pod repasem, ale možná máš nějaké dobré dodavatele. A ukazovat "nedostatky" nějakého obecného repasu je takové ošemetné, protože se dá vždycky vyargumentovat jiným, který to bude mít jinak.
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 13:47:36

No teď je celkem slabší výběr, žádnýho dodavatele nemám. Něco v tomto stylu :
https://www.importpc.cz/stolni-pocitace/skrine/tower/hp-workstation-z210-8133.html
Aktuální cena je ale nic moc.

Jinak technimax, gigacomputer. Teď to mají, ale nějaké všichni vybrané. ( žádný i5 a i7 a většina jen v desktopu)
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 15:23:50
avatar
Asi se dost platí za ty dva roky záruky, co já občas koukám tak standrard je 6-12 měsíců.

Ale přijde mi, že za ty samý prachy složíš novou věc:

1 kejs
1 zdroj
1,5 deska
2,5 cpu
2 ram

Ok chybí mi tam disk, ale zrovna jetýmu plotnovýmu bych nevěřil a tady už třeba mám 8gb ram... atd... Prostě mi to na jetou věc nepřijde nijak zvlášť výhodný. Jako za pět bych ani necek.... ale postrádat těch několik let vývoje mi za to nějak nestojí a výkonově to v dané cenové doženu. (Díky tomu co loni předvedlo amd s posunem výkonu)
Kate$ka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-26 16:41:58

Ano jak jsem řekla aktuální nabídka je celkem žalostná.
Ultimate [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - sestava 2018-09-26 16:48:37

Co rikate na tohle? Do budoucna dalši ramky..
https://www.alza.cz/Order1.htm?list=1#sel=33720931

Grafiku bych koupil v bazaru(1070ti/1080/1080ti)
8vasa8 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-27 09:08:21

Košík nejde zobrazit
Ultimate [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-28 20:37:15

https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=76656E6C6A71617A5
Piti [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nákup nového PC 2018-09-26 22:55:29

Plánuji nákup nového PC,vytipoval jsem si následující sestavu, kterou ještě doplním o přídavné ventilátory. Uvítám připomínky

Odkaz

Požadavky:
1) PC bude v provozu průměrně 100 hodin / týdně
- stávající notebook používám ve stejném rozsahu
- pracuji z domova + další aktivity
- 90-95% času současně kancelářská práce na PC + internet + internetová TV nebo Youtube
- silný procesor s velkou cache pamětí volím kvůli pravidelnému provádění automatizovaných matematických výpočtů velkého množství dat v MS Excel.

Ryzen 5 2400G s integrovanou grafikou by byl svým procesorovým výkonem dostačující, velkým omezením je nižší cache pamět (srovnával jsem vliv procesorů 3 MB a 6 MB)

2) PC bude provozován v létě při teplotě místnosti 30-35 stupňů

3) Hry hraji příležitostně (strategie, simulátory), ale RX580 v současnosti vychází nejlépe v poměru cena/výkon
Piti [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-28 14:52:04

Vzhledem k ročnímu zatížení cca 5000 hodin je otázkou, jestli místo chipsetu B450 zvolit o 1000-15000 Kč dražší X470. Větší výbavu nepotřebuji, kvalitu použítých součástek B450 x X470 nejsem schopen posoudit.
8vasa8 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-27 09:07:17

Pokud stavím pc jako dárek k vánocům, vyplatí se z nějakého důvodu počkat? Mohli by být ceny lepší nebo horší? Díky
Piti [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-28 10:31:05

Pravděpodobně to je jedno kdy provedeš nákup

1) Technologické novinky bych do konce roku neočekával

2) Ceny grafických karet střední třídy klesly na přijatelné úrovně (AMD RX 580), nyní bude problém s cenou procesorů Intel. Ceny operačních pamětí se drží vysoko a jejich výrobci chtějí stávající ceny udržet omezením nabídky

3) Vzhledem k volatilitě kursu USD/CZK těžko říci, jestli Kč posílí nebo oslabí. Jak česká, tak americká centrální banka zvyšuje úrokové sazby = důvod k posilování měny. Česká koruna je slabší než očekávala ČNB i analytici a naše měna je primárně ovlivňována vývojem v eurozoně.V krátkodobém horizontu bych očekával, že kurs USD/CZK se bude pohybovat v pásmu 22-23 Kč/USD (aktuálně 22,09 Kč/USD). Posílení koruny pod 20 Kč/USD v letošním roce neočekávám.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - GPU 2018-09-28 14:29:19

Nuz nemyslim si ze je vhodne do tej drahsej zostavy odporucat RX580 4GB ked RX580 8GB verzia je drahsia "len" o 20-30 euro (cca 1000 Kc). Ked sa uz niekdo rozhodne zakupit hernu grafiku tak nech to dava dobry zmysel
Dost vela hier uz vyuziva > 4 GB GRAM. Pri 8GB nemusia "swapovat" textury do pomalsej systemovej RAM. Vid story o NXC 1060 3GB...
Ja osobne som zvazoval upgrade z RX 380X 4GB prave na RX580 8GB (bazarovu z mining rigu za 150 euro). Ale zavrhol som to kvoli tomu zeby mi to brzdil stary CPU. Namiesto upgrade neskor poskladam daco komplet nove.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-28 15:21:09
avatar
tohle mají být sestavy do 20 tisíc a už tak jsem přes ;)
siborvla [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - sestava 2018-10-05 16:54:23

Tak jsem si složil sestavu přesně dle vašeho doporučení.
TJ. Platforma AMD do 20 tisíc včetně 480GB M2 disku. Jen VGA jsem volil 1060 6gb.
Musím uznat, že v této ceně velmi dobrá sestava. Vše chodí jak má.
Děkuji za dobrý tip. :-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-05 17:13:10
avatar
jj rádo se stalo ...
Akus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - GIGABYTE B450 AORUS M vs MSI B 2018-10-11 13:36:26

GIGABYTE B450 AORUS M vs MSI B450M MORTAR

Kterou desku by jste vybrali ? k 2200G Ryzenu
Taktovat asi nehodlam..
Nekde jsem cetl ze ta Gigabytka se relativne prehriva o proti te MORTAR.. Cena je stejna. Co se tyka kvality a zkusenosti ? Dekuji

Jinak na alze u gigabyte akce 1000Kc do STEAMu
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 774x
Komentářů: 0
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 618x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2280x
Komentářů: 23
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5073x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 732x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1579x
Komentářů: 2