TÉMA: Postavte si malý, ale výkonný počítač - Stavíme herní dělo ve velikosti herní konzole! Tisk E-mail
Napsal Redakce   
Tuesday, 27 August 2013
Přejít na obsah
TÉMA: Postavte si malý, ale výkonný počítač - Stavíme herní dělo ve velikosti herní konzole!
První krok - správný výběr komponent
Výběr komponent pro výkonný herní mini-ITX PC
Jde se stavět minipočítač!
Usazujeme komponenty v Case
Malý, ale výkonný PC v praxi - Výkon a tak dále
Závěr
alt

 

 

 

 

  • TÉMA: Postavte si malý, ale výkonný počítač

                                       - Stavíme herní dělo ve velikosti herní konzole!

Jak si postavit mini-výkonný PC? Nacpali jsme Core i7 a Radeon HD 7990 do "krabice od bot".

 

Už dávno nemusí být výkonný herní ("nejen") počítač obří šedá bedna. Současný trh nám nabízí velmi kvalitní a výkonné komponenty s minimalistickými rozměry, z kterých si můžeme poskládat počítač o velikosti jen o malinko větší, než je typická herní konzole (v podstatě krabice od bot). Přičemž na rozdíl od konzolí máme k dispozici podstatně vyšší výkon pro mnohem lepší detaily ve hrách a také nesrovnatelně větší univerzální použití a funkcionalitu na vše ostatní + možnost jednoduchých upgradů a v neposlední řadě platíme mnohem méně za stejné hry, které navíc na tom PC vypadají mnohem lépe.

(Xbox One vs DDWorld MiniMaxi Gamer ITX PC)

Ono je to aktuální téma, jelikož jak jistě víte, nová generace konzolí, tedy SONY PlayStation 4 a Microsoft Xbox One, je vlastně druh "OEM" PC. Postavené jsou totiž na x86-64 AMD procesoru jinak velmi podobné architektury, která je nyní v počítačích s procesory AMD. Stejné je to, i pokud jde o grafickou kartu, kdy obě nové "konzole" mají čip AMD Radeon architektury GCN (tedy aktuální HD 7000/8000 i 9000 Radeon grafiky). Technicky jsou to tedy levné PC, ve skutečnosti mají ale řadu umělých omezení (dané systémem a návrhem uspořádání HW platformy) = konzole, a ani ten výkon nebude nijak úžasný, ve srovnání s tím, co dnes můžeme v podobě herního PC běžně mít a co bude potřeba na pořádné detaily pro hry do dalších let.

Přesto jsou tyto nové konzole hlavně pro PC hraní skvělá zpráva - PC jako platforma totiž evidentně překonalo a porazilo konzole jako takové. Nyní je to prostě technicky stejná platforma a hry tak budou vznikat jednotně na stejných technických základech. Ostatní bude jen optimalizaci úrovně detailů. Tedy to, co si na PC běžně můžeme v menu nastavení detailů grafiky hry dělat sami. Více o srovnání toho, co nabídnou nové konzole ve srovnání s PC v následujícím článku:

Víme už, že konzole a to včetně těch z nové generace, jsou pěkná past na peníze. Lákají sice na relativně nízkou pořizovací cenu, ale následně zjistíte, že jejich funkce jsou značně omezeny a 100% funkčně závislé na libovůli a systémech výrobce. A hlavně nižší pořizovací cena je vyvážena o třetinu vyšší cenou stejných her, které v lepších detailech můžete hrát na PC. Takže když už si koupit nějakou hru a "ztrácet" s ní svůj čas, proč si ji neužít s PC naplno? Během například 3 let provozu tak zjistíte, že by vás sice pořízení výkonné PC přišlo na začátku na více, ale časem by naopak více stály konzole kvůli vyšším nákladům na hry. A to nemluvíme ani o tom, že PC toho zvládne podstatně více než konzole a nejen hry. Co s tím?

  • Postavit si malý, ale výkonný PC!

Výkonné PC většina z nás zná v podobě velkých skříní, často ve velikosti BigTower, která mají klidně i 60-70cm na výšku a váží sami o sobě i 20kg. Co kdybych vám řekl, že můžete mít výkonný herní PC, který bude mít rozměry jen o málo větší, než jaké má třeba nová herní konzole Xbox One. Ta má rozměry 34,3cm x 26,3cm x 8 cm. Náš, podstatně výkonnější a vybavenější malý herní PC bude mít celkové rozměry 37,4cm x 25,0cm x 21cm, tedy něco jako "krabice od bot".

Ano, do tak malé skříně bez problémů nacpeme jeden z nejvýkonnějších současných procesorů vůbec a nejvýkonnější současnou grafickou kartu. A to se vším chlazením s veškerou myslitelnou a potřebnou výbavou včetně velkého diskového prostoru. A to vše ve špičkové kvalitě, možnostmi přizpůsobení výběru požadavkům i možnostem a tak dále. Jinými slovy kompletně vybavené a opravdu výkonné PC vhodné i jako centrální domácí PC umístěný třeba v obývacím pokoji, ke kterému budete moci přistupovat třeba i z tabletů, chytrých telefonů, či chytrých fotoaparátů a dalších zařízení vybavených WiFi či BlueTooth bezdrátovými funkcemi.

Začněme tedy naši stavbu tím nejdůležitějším. A tím je správný výběr komponent!



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Sunday, 03 July 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 485x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Sunday, 26 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 915x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Tuesday, 14 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2565x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Monday, 13 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1984x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Friday, 10 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Thursday, 09 June 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 3