Vybíráme PC - od teorie k praxi - Kapitola II Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM   
Středa, 12 duben 2006
Přejít na obsah
Kapitola II
Kapitola II
Kapitola III

 

 

 

 

Vybíráme PC  - od teorie k praxi

    Výběr vhodných dílů je velice složitou a zároveň nejkritičtější fází, při pořízení nového stroje, rozhodl jsem se, že sepíši takový soupis důležitých věcí, které by se neměli opomenout a kde také uvedu nejčastější chyby při výběru sestav a dílů. Samozřejmě většina věcí má svou životnost i tyto rady mají svou omezenou dobu platnosti, s příchodem nových formátů a standardů se poměry změní, ale v té době tady opět budu s novým aktuálním článkem. Tento článek by tak měl sloužit jako vodítko a soupis informací, jak nenaletět a vybrat opravdu to nejlepší možné za vaše peníze. 

37070m.jpg 

1, s čím začít?

  Na co vlastně budu PC používat:

   Účel, pro jaký nový stroj pořizujete, je první nad čím by jste se měli zamyslet. Zda potřebujte komplet na kancelářskou práci, herní vyžití, či náročnější programy. Až v tomto budete mít jasno, pak je čas přistoupit k samotnému výběru.

   Často se stává že v rámci utahování opasků se sice ušetří pár stokorun, ale zejména na strojích do 20000,- je každé takové ušetření poznat, když už ne tolik na výkonu, tak na kvalitě součástek, Sestava tak nedosahuje vašich výkonových ani kvalitativních představ při koupi. Heslo nejsme tak bohatí, abychom si mohly dovolit kupovat levné věci, bych při výběru nového PC, (se kterým nejspíše plánujete nějaký čas vyžít), měl opravdu na zřeteli.  Navíc často se to ušetření pár stokorun, nedá za ušetření ve výsledku ani považovat. Samo sebou přihazovat korunky má smysl, jen do určité částky ceny kompletu (tak 25 000,- na sestavě), kdy každá 100,- se projeví na kvalitnějším výrobci, vyšším výkonu, lepším provedení apod. … nad tuto částku už jsou příplatky v řádech tisíců a to už jde mimo správnou strategii většiny: nakupování poměrem cena-výkon/kvalita. Opačným problémem jsou tzv. ,,velké oči“. To je, když nakoupíte hodně výkonný a hodně drahý hardware a pak vlastně zjistíte, že ty hry až tak nehrajte a že na word a surfování po netu, by vám bývala bohatě stačila místo grafické karty za 15000,- , grafická karta za 5000,- .

    Samostatnou kapitolou je vlastně ono vybírání vhodného výrobce konkrétně procesoru (dle CPU vybíráte celou platformu), kdy každý výrobce nabízí procesor výkonnější v těch a těch typických aplikacích a je tedy jen na nás, jaké aplikace používáme zvolit pro vás vhodný procesor.

 

2, Hledat, hledat, hledat …

     Informace jsou dnes často ceněny zlatem a ten, kdo je má, ví proč. Rozhodně není dobrou strategií naběhnout hned k prvnímu vykutálenému obchodníčkovi a nechat si seskládat sestavičku, dle jeho rad a doporučení. Opět se zde uchýlím k lidovému rčení: ,,Dvakrát měř jednou řež“. Raději se dvakrát zeptat, či spíše správněji strávit více času hledáním potřebné informace, než jednou špatně koupit. V dnešní době není vůbec problém sehnat názory, rady a zkušenosti dalších lidí, kteří se nacházejí, či nacházeli ve stejné situaci jako vy. Nejvíce mohu doporučit pro toto internetová diskusní fóra. Zde najdete opravdu více než dostatečné množství rad, ale je třeba se mít na pozoru, také se tam pohybuje spousta lidí, kteří zrovna kompetentní radit úplně nejsou. Ale také je tam řada těch, co kompetentní jsou a ty poznáte vcelku snadno, jednak jsou na fórech většinou déle, jejich názory jsou respektovány a hlavně jejich názory jsou podložené důvěryhodnými testy (i několika) a vůbec mají úroveň..

    Samozřejmostí je, alespoň trochu vědět, cože to vlastně vybírám, takže není na škodu se podívat po webech s testy hardware (jako je třeba typicky ten náš), na CZ internetu jich je několik. A zjistit tak, co a jak zrovna je, co a který výrobce si jak zrovna vede. Ono vybírat komponenty s názory a znalostmi 3 roky opožděnými opravdu není dobrý nápad. Určitě je velice dobré si prohlédnou recenze a testy pro vás nejzajímavějších produktů a udělat si obrázek, aby vás pak kdejaký obchodník netahal za nos a nenabízel vám něco čeho se potřebuje zbavit a z čeho by jste radost opravdu neměli. Také však, díky této vaší znalosti situace na trhu, můžete snadno poznat solidního obchodníka, který vám nabídne opravdu to, co by v dané době nabízet měl.

  Hledat a získat potřebné informace značně usnadní vybírání, sestavování a mnohdy i používání PC.

 

3, Nenechat se napálit! – kde vůbec nakupovat?

    V dnešním světě je tak snadné někomu naletět, mnoho lidí to bohužel zná, ale nenaletět není tak těžké, jak se může na první pohled zdát. S tím úzce souvisí otázka:  ,, Kde nakupovat? “ . Nemůžu zde nic, než zcela upřednostnit internetové obchody. Nejsem si vědom nějaké převažující výhody kamenného obchodu, jen spousty jejich nevýhod.

    Výhod e-obchodu je několik. Například to jsou maximálně nízké ceny, spousta obchodů neudržuje velké skladové zásoby a skladuje jen to nejprodávanější, tímto ušetří nemalé finanční prostředky a tak může nabídnout často i výrazně nižší ceny než kamenný obchod. Ovšem i rozdíly mezi e-obchody mohou činit na stejné sestavě třeba 15 stovek a to už rozdíl je. Navíc také záleží na výši marže, kterou si každý obchodník na výrobcích účtuje.  Výběrem toho správného obchodu se dají ušetřit nemalé finanční prostředky za nákup stejné věci. Ale nesmíme zapomínat na kvalitu služeb, která je stejně důležitá jako cena, tudíž výběru správného obchodu věnujte také nějaký ten čas.  

   Po zkušenostech mnoha lidí si dokonce troufám tvrdit, že takové vyřízení reklamace je často rychlejší u internetového obchodu než u kamenného. Není to však pravidlo, jsou tu čestné i nečestné výjimky na obou stranách. Záruční podmínky jsou úplně stejné u obou.

   Další nespornou výhodou e-obchodu je i maximální výběr komponent, kdy máte opravdu výběr! Ne jako některé kamenné obchody, které nabízejí často dvě značky, navíc i dost pochybné značky a zákazníku vyber si (bláto nebo louži). Takovým obchodům, kde není příliš výběr z kvalitního zboží a může to být jak kamenný, tak internetový obchod, se radím obloukem vyhnout.   

   Jedinou nevýhodu (a to v uvozovkách - pro mě je to spíše výhoda), je nutnost zasílání zboží, obousměrně. Když pominu českou poštu, tak je skvělou alternativou některá zásilková společnost. Nikam se s ničím nemusíte tahat, objednáte, přijedou si, odvezou a často druhý den to je na místě určení.

   Takže výběr obchodu je důležitý, ale jak poznat dobrý obchod?! Kromě dobrých cen, které dobrý obchod  prostě mít musí, má hlavně kompletní údaje u prodávaného zboží (k jednotlivým trikům se dostanu v dalších částech článku). Skutečné nejen informativní foto výrobku je také často samozřejmostí. Funkční kontakty, rychlé a kvalitní odpovědi také ledascos napoví, a rozhodně se nezdráhejte obchodníků ptát, uděláte si obrázek s kým to vůbec jednáte. Výběr obchodů v CZ je opravdu veliký a rozhodně před nákupem doporučuji si jich pár projít, reference na ně od obyčejných lidí - zákazníků jako vy, opět můžete často získat na diskusních fórech.

  Samostatnou kapitolou jsou obchody typu supermarket. Tam bych se po věcech kolem PC raději ani nestaral. Jednak málokde umí kvalitně poradit, jednak jejich sestavy, co tam mají, jsou často několik let pozadu, ale s dnešními cenami. 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 815x
Komentářů: 8
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 258x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 976x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1784x
Komentářů: 4
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!Úterý, 23 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1281x
Komentářů: 1
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?Sobota, 20 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1907x
Komentářů: 10