ASRock B650E Steel Legend WIFI – TEST a RECENZE vybavené cenově dostupnější Gen5 desky Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 24 duben 2023
Přejít na obsah
ASRock B650E Steel Legend WIFI – TEST a RECENZE vybavené cenově dostupnější Gen5 desky
Základní deska
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Pro otestování základní desky jsem použil skoro to nejlepší, co se nyní pro tuto desku nabízí. Procesor Ryzen 9 7900X je druhý nejlepší model pro tuto novou patici s 12 jádry a 24 vlákny. Je to tedy přímá konkurence pro nejlepší procesory nové 13. řady Raptor Lake od Intelu. Pro co nejlepší testovací podmínky jsem použil teplo vodivou pastu Apex společnosti Alphacool, která poskytuje velmi slušných 17 W/mK.

Abych dokázal prověřit možnosti základní desky na maximum, zvolil jsem vodní chlazení společnosti Alphacool s velkým 280mm radiátorem, celo měděné konstrukce. Jako referenční disk jsem nakonec použil NVMe SSD disk Rocket 4 plus 2TB od společnosti Sabrent s rychlostí přes 7000MB/s.

Ohledně pamětí, nakonec jsem desku osadil pamětmi DDR5 TridenZ5 Neo RGB 2x16GB 6000MHz od společnosti G.Skill. Jedná se momentálně o nejlepší paměti na trhu speciálně naladěné pro soket AM5 s extrémně nízkým časováním CL30, které dokážou potrápit základní desku v tom, zda v ní budou bez problému fungovat.

Referenční grafika byla nakonec Radeon RX 6800XT 16GB Gaming od společnosti Gigabyte. Testovací sestava pak byla napájena 1500W zdrojem Be Quiet! Dark Power Pro 12 s titanovou certifikací. Aby byly výsledky testů, co nejlepší rozhodl jsem se provést aktualizaci BIOSu základní desky. Tím byl BIOS verze 1.11 ze 4 listopadu 2022.

Pokud jde o to jak se Ryzen 9 7900X na těchto dvou deskách chová se základním nastavení BIOSu, kde jsem pouze zapnul přednastavený profil na pamětech. Frekvence jednoho jádra se běžně pohybuje kolem 5665MHz, tedy o 65MHz více než garantuje přímo AMD. To je velmi dobrý výsledek.

Pokud jsem vytížil všechna jádra, klesla frekvence někam k 5016-5290MHz, což je opravdu krásný výsledek, zvlášť pokud to porovnám s předchozí generací. AMD v tomto ohledu udělalo obrovský pokrok.

Co se ovšem velmi negativně zvýšilo, jsou provozní teploty. AMD přešlo na model Intelu a pustilo limity teploty na 95°C, kterých se snaží cíleně dosáhnout. Procesor tedy běžně dosahoval na 67-89°C v maximální zátěži. Co je ovšem pozitivní, během velmi intenzivního testování se mi nikdy nepodařilo to, že by procesor začal snižovat frekvenci na jádrech, což i9-12900K dělala celkem běžně i s vodním chlazením. Zřejmě je to dáno tím, že i přes takto vysoké takty, nemel Ryzen 9-7900X spotřebu vyšší než 180W, což je vůči i9-12900K méně jak polovina, ten si řekne klidně i o 400W. Navíc procesor tak ani moc netopí, protože ta vysoká teplota je jen na velmi malé ploše, což souvisí pochopitelně s čipletovou konstrukcí a tím, že samotné čipy jsou velmi malé.

Co je, ale velmi pozitivní jsou teploty testované základní desky. Čipová sada se hřála na maximálních 47,4°C a další čidla na základní desce ukazovala kolem 32-57°C.

Co se týče pamětí DDR5, je to pro AMD novinka od této generace. Zřejmě se ale vyplatilo počkat cca rok od uvedení na trh, protože jsem neměl jediný problém ani s nejlepším modelem DDR5 pamětí pro tuto platformu od G.Skill. Paměti naskočili na první najetí, což se u prvních rychlejších pamětí na soketu LGA1700 rozhodně říci nedalo.

Pokud se zaměřím na taktování procesoru Ryzen 9 7900X, moc ho nedoporučuju. Procesor má opravdu velmi malé rezervy a hlavně za to ani nestojí onen nárůst spotřeby a teplot. Většinou má smysl se spíše spoléhat na automatické taktování základní desky, nebo doprovodného programu přímo od AMD. I tak se nějakého velkého nárůstu nedočkáte a dočkáte se spíše jednotek procent výkonu navíc.

Pokud porovnáme výkon procesoru Ryzen 9 7900X proti Ryzen 9 5900X, je rozdíl celkem dramatický, i přes fakt že počet jader se nezměnil. Nová generace procesoru dokáže ve více vláknovém zatížení dodat o 37% více výkonu. Je to dáno novou architekturou a také tím, že procesor běží při vytížení všech jader na mnohem vyšší frekvenci. Ve výkonu na jedno jádro je sice nárůst menší, ale stále slušných 25%. V rámci rozdílu pouhé jedné generace je to ovšem nevídané. Pokud se ptáte na výkon procesoru Ryzen 7 7900X na desce s čipsetem X670E vs. B650, naměřil jsem identický výkon, rozdíly jsou opravdu minimální v rámci odchylky měření.

Nakonec jsem otestoval i možnosti integrované zvukové karty Realtek ALC897. To jsem prováděl pomocí sluchátek HyperX Orbit S, které disponují opravdu kvalitním přednesem a dokážou opravdu prověřit, jak si na tom zvukové karty stojí. Pozitivní je také dodávaný program Nahimic ve spolupráci se společností Steelseries, která je známá svými kvalitními sluchátky a DAC převodníky. Bohužel musím konstatovat, že úroveň zvukové karty není žádný zázrak, pokud by ASRock vsadil alespoň na ALC1200 udělal by mnohem lépe, zvlášť s ohledem na fakt, že tímto lepším kodekem byla vybavena i B550 ve stejní edici. Pokud jste tedy fanoušci kvalitního zvuku, koupi nějakého DAC externího převodníku se bohužel nevyhnete.

Pokud jde o integrovanou síťovou kartu s rychlostí 2,5Gbit, jsem bohužel nemohl, jak ji otestovat, v době testování jsem neměl doma na to potřebný switch. Ovšem se zapojením do standardního 1Gbit sítě jsem žádné problémy nezaznamenal.

Takže k závěrům … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 162x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1325x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2202x
Komentářů: 7