ASRock B760 PRO RS – TEST a RECENZE cenově dostupnější dobře vybavené desky pod Intel Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 17 červenec 2023
Přejít na obsah
ASRock B760 PRO RS – TEST a RECENZE cenově dostupnější dobře vybavené desky pod Intel
Základní deska
V praxi
Závěr a hodnocení

        

 

  • Závěr a hodnocení

Jak asi víte, aktuální generace desek série Intel 700 měly definitivně uzavírat kapitolu jménem LGA 1700 platforma. Ale nebudou. Intel nedokázal připravit novou platformu a hlavně nové konečně již ne 10nm procesory včas, opět mají zpoždění a tak ještě jednou opráší ty současné. Core 13000 série tedy dostane zvýšení taktů a u nižších modelů (hlavně Core i7 variant) zvedne Intel počet aktivních jader a budou tak tvořit Core 14000 sérii. V základu ale jde o stejné procesory. Základní desky 700 série tedy budou plně kompatibilní a možná výrobci představí i desky s 800 sérií čipsetů, což ale budou zase jen přejmenované ty současné. Žádné zásadní novinky a vylepšení u stávající LGA 1700 platformy prostě nečekejte a fakt že tady bude strašit určitě až do roku 2025, přestože už letos měla být nahrazena zcela novou, je prostě problém.

Platí, že už dnes je LGA 1700 Intel platforma horší, než co nabízí konkurence, zaostalá v mnoha směrech a speciálně vlastnosti procesorů do ní jsou podstatně horší. AMD má výhodu, že jeho AM5 je zbrusu nová a bude podporovat skutečné nové generace procesorů v dalších letech, speciálně RYZEN 8000 (ZEN 5), která dorazí v polovině příštího roku a opět přinese znatelný posun věcí proti současným RYZEN 7000. A Intel proti tomu bude mít stále tohle co teď má, jen pod novým jménem Core 14000 série. Takže smysluplná upgradovatelnost je nulová, protože prostě žádné lepší procesory, než současná architektura pro tuhle platformu nevzniknou.

To je podle mého názoru asi největší bolístka tohoto čipsetu obecně. Mezi čipsetem B760 a B660 je také minimální rozdíl, jak ukázaly testy, tak i jako upgrade jsou tyto nové desky pro stávající majitele desek totální nesmysl. Je zde také fakt, že přes veškerou snahu výrobců desek, prostě jsou levnější modely „horší“ ve smyslu že současné Intel Core i7/i9 procesory jsou natolik náročné na napájení a chlazení, že levnější desky s horšími kaskádami a horším chlazením nedokáží prostě stabilně udržet tak vysoké takty a TDP hodnoty a výkon je tak o pár % v praxi nižší, proti špičkovým robustním a násobně dražším Z790 modelům. Zatímco u AMD dokážete ten špičkový výkon RYZEN 9 mít i na levné desce, u Intel prostě kvůli neefektivitě a extrémním nárokům současných Core procesorů, o pár % přijdete. Nemluvě o tom, že AMD nijak nelimituje taktování ani na levnějších deskách B650 proti X670, zatímco Intel jej limituje v případě B760 vůči Z790.

Pokud se ale vrátím k dnešní základní desce B760 PRO RS od ASRock, jedná se o slušně vybavenou základní desku vhodnou spíše do kancelářských sestav, ale i jako levná alternativa pro sestavy herní. Přece jenom herní edice Z790 stojí úplně jiné peníze a zákazník s touto deskou může ušetřit několik tisíc korun. Snad jen ta zvukovka mohla být lepší, protože typický uživatel a zájemce o PC s takovou deskou by ji opravdu mohl chtít používat a ALC897 opravdu není dobré řešení. Nicméně bohužel v této cenové hladině u podobných desek je to stále celkem běžně používaný základ na místo o trochu dražšího, ale podstatně lepšího ALC 1220/4080. Pokud však sháníte levnou základní desku LGA1700, nepotřebujete taktovat procesor a nejste vyznavači herního designu či RGB blikátek, mohu tento model klidně doporučit. Určitě je vhodný pro zahříváním a spotřebou rozumnější Core i5/Core i7 modely. Pokud je tedy z nějakého důvodu chcete a hledáte rozumnou desku pro ně, tak takhle je OK.

Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:

 

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 41x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1482x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1241x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2199x
Komentářů: 7