ASUS AI Overclocking – TEST AI taktování v praxi na ROG Crosshair X670E Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 15 prosinec 2023
Přejít na obsah
ASUS AI Overclocking – TEST AI taktování v praxi na ROG Crosshair X670E
Nastavení a vliv na výkon v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Ač by si firmy jako ASUS a další přáli, aby taktování bylo rozšířeněji používáno, tak realitou je, že většina lidí prostě netaktuje. A to proto, že je to samozřejmě určité riziko, byť kvalita desek a různé bezpečnostní funkce a ochrany toho rizika hodně eliminovali. Stále však taktování vyžaduje určité znalosti a čas pro testování všeho. Aby tedy taktování a tím i přínos „výkonu zadarmo“, výrobci otevřeli pro širší skupinu uživatelů, přicházejí s těmi funkcemi jako je AI Overclocking.

Tedy funkce automatického taktování, která nevyžaduje, abyste znaly detailně každé zákoutí BIOSu a zkoušeli sami stovky nastavení. Dokáže vše nastavit za vás, otestovat a vyhodit stabilní přetakt a nastavení. Pochopitelně výsledkem nebude tak vysoký takt a výkon, kterého by se dalo dosáhnout ručním laděním s agresivnějšími napájeními apod. Přeci jen ASUS, co by výrobce desky, poskytuje záruku na fungování, takže nepůjde do nějakého rizika, aby vám hnal váš procesor či paměti za limity. Nechává si hodně prostoru, čímž tedy současně nejde do rizika, že by to AI přetaktování udělalo váš systém méně stabilní a spolehlivý. Nepochybuji o tom, že by tahle funkce dokázala hnát procesor a celý systém mnohem výše, ale protože má jít prostě o funkci určenou a dostupnou speciálně pro „ne OC nadšence“ cílem je i spolehlivost.

ASUS tedy prezentuje funkcionalitu AI Overclocking v současnosti jako pomocníka pro méně zkušené uživatele, jak si přetaktovat svůj procesor. A podle mého názoru tuto funkci plní velmi dobře. Během mého testování v praxi dokázala zvednout výkon mezi 3-5% a celý proces zabral kolem hodinky mého času. A systém nemá nějak extrémně zvýšenou spotřebu, zahřívání a nejeví známky nestability. Ačkoliv tedy nejde o nějaký extrémní přínos výkonu, přínos tam je, a fakticky zadarmo a bez nějak zvýšeno rizika nestability, bez rizika ztráty záruky apod.

Pokud tedy nejste znalý ve všech zákoutích BIOSu základní desky a prostě nechcete, nebo nemáte čas podstupovat dlouhé hodiny ladění a zkoušení stability je to opravdu šikovný pomocník a rozhodně se vyplatí si ho zapnout. Jediné a jasné doporučení, které pro vás mám, je mít opravdu kvalitní chlazení na vašem procesorů, ideálně nějaký ten AIO s vyšším výkonem, protože čím lepší chlazení máte, tím dosáhnete na větší přetaktování a tím pádem i lepšího výkonu ve hrách a dalších aplikací.

Také samozřejmě hodně záleží na vaší základní desce. Čím bude deska lépe zpracována, vybavena a chlazena, tím lepších výsledků dosáhnete. Také si dejte pozor na to, aby vaše základní deska tuto funkci podporovala. Pochopitelně ani ASUS nenabízí automatické taktování na všech svých deskách, protože jednoduše jen některé desky na taktování staví. Tuto funkci vesměs najdete hlavně u základních desek ASUS jako AMD X670E modely ala: ROG STRIX, ROG Crosshair, TUF X670E. U Intel platformy pak moderní verze Maximus, ROG Strix ale i některé edice TUF, obvykle tedy Z690/790 řešení, kdy samozřejmě jsou některé věci dány i rozdílem přístupu k taktování ze strany AMD či Intelu. U Intelu většina procesorů ani nejde oficiálně taktovat, AMD to zdaleka tak neomezuje. Na druhou stranu díky pokročilému nastavení řízení spotřeby a využívání boost taktů, TDP atd. už prostě mnohé procesory využívají velmi dobře svých limitů a přínos taktování tak dnes není zdaleka takový, jako kdysi. O to jednodušší je pro výrobce desek nabídnout tu automatickou OC funkci, která tedy dokáže ještě několik % bezpečně v limitech přidat, bez negativních důsledků, které obvykle taktování jinak provázelo.

 

  • Závěr

Co tedy říci závěrem. AI proniká do všech oblastí technologií a taktování není výjimkou. Ostatně strojové učení a testování používají i výrobci čipů pro všechno možné. I proto už přínosy taktování jako takového, nejsou zdaleka tak vysoké, jako v minulosti. Díky tomu podrobnému strojovému testování a využívání limitů napájení v různých stupních využití CPU, mohou výrobci už z výroby a v základu nastavit věci blíže těm limitům, které jinak byly dosažitelné pouze tím taktováním. Samozřejmě jsou tam stále rezervy, tak aby všechny čipy, i ty nižší kvality, se dokázaly v těch nastavených parametrech spolehlivě pohybovat. Taktování a jeho výsledný přínos je tak i nadále kusovou záležitostí a umožňuje tedy vašemu konkrétnímu kusu křemíku ve vašem PC dosáhnout výše.

ASUS a jeho AI Overclocking je tak celkem zajímavá funkce, která dokáže ještě několik % výkonu přidat proti základu, bez toho abyste šli za limity, do rizika a vlastně o taktování museli něco zásadního vědět. Stačí pořídit kvalitní komponenty, včetně samozřejmě odpovídající desky ASUS ROG/TUF s touhle funkcí, a současně pořádný chladič na váš CPU a nechat to na automatice. Několik % výkonu sice není mnoho, ale je to výkon zadarmo, který není za cenu nějakého absurdně vysokého zvýšení spotřeby, snížení spolehlivosti a stability systému či vysokého zahřívání. Nicméně pokud jste fanda taktování, tak zatím můžete být v klidu, protože tahle „AI“ funkce vás „o práci“ zatím nepřipraví. Ovšem co není, může být. Fakt že ASUS nenechává to automatické taktování jít a překračovat limity napájení, výrazně přenastavovat napětí atd. je čistě strategickým obchodním rozhodnutím s ohledem na fakt, že ASUS musí poskytovat záruku a stabilní provoz na celou desku. Ovšem jsem si naprosto jistý, že kdyby chtěl, mohl by dovolit tomu AI taktování jít mnohem dál a testovat i extrémnější nastavení prolamující ty limity. Ovšem to by prostě šlo za hranice záruk apod. Ovšem nepřekvapilo by mě, kdyby nějaký podobný nástroj pro vyloženě extrémní taktování (a tedy nijak kryté zárukou) chystal a z extrémního taktování se tak během dalších let stal vyloženě souboj AI nástrojů a strojového učení a testování.

Nicméně pro běžné uživatele a běžné PC je samozřejmě stabilita, rozumná spotřeba atd., důležitější. A tak se záměrně ASUS AI Overclocking drží limitů a byť zvýšení výkonu není (ani nemůže být) nijak dramatické, je to pár % výkonu zadarmo a prakticky bez práce. A nemusíte o taktování jako takovém, vlastně vůbec nic vědět. Rozhodně tedy zajímavá možnost, jak maximalizovat bezpečně výkon vašeho PC a systému. A není to o moc obtížnější, než zapnutí XMP/EXPO profilů na pamětech, což je podle mě vrcholem toho, co většina běžných uživatelů dnes dokáže udělat. Takže díky funkcím AI Overclocking může stejně jednoduše i maximalizovat výkon svého systému a díky tomu v této podobě žije i domácí taktování.

Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 443x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 783x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3033x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1340x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1207x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1891x
Komentářů: 1