ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING – TEST a REVIEW nové základní desky pro Intel „Coffee lake“ Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 05 říjen 2017
Přejít na obsah
ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING – TEST a REVIEW nové základní desky pro Intel „Coffee lake“
ASUS ROG STRIX Z370-F Gaming - základní deska
Testy a výkon desky
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING

               – TEST a REVIEW nové základní desky pro Intel „Coffee lake“

K novým až 6jádrovým procesorům Intel potřebujete i novou desku. Tak se na jednu podívejme. Dnes vychází původně takto neplánovaná 8.generace procesorů Intel, známá jako Coffee Lake. Nemá příliš smysl si něco dlouze vyprávět, vše už v podstatě bylo řečeno dříve. Jedná se o stejnou procesorovou architekturu jako jsou SKYLAKE a KABY LAKE, stejná je i integrovaná grafika, "stejná" je patice LGA 1151 a přesto jde o zdaleka nejzajímavější a největší upgrade a generační skok v rámci mainstreamových Intel procesorů za posledních skoro 10 let! Proč? Protože AMD …

Procesory AMD RYZEN 5 a RYZEN 7 udělaly z plánů a nabídky Intelu trhací kalendář a bylo opravdu hloupé kupovat si místo těchto 6 a 8 jádrových procesorů za stejné ceny jen dosud maximálně 4jádrové Intely. Jak moc hloupé ukazuje nyní i Intel s jeho novými Coffee Lake, které se snaží dorovnat výkon RYZEN procesorů (a úspěšně). Prodeje Core i5 a Core i7 letos vydaných KABY LAKE a Z270 platformy šly do háje, i když se zdaleka nezastavily, spousta lidí prostě nemá přehled nebo o dobré rady nestojí. AMD dokázalo udělat revoluci na trhu a takovou vlnu, kterou Intel už nemohl ignorovat. A po mnoha letech musel změnit své zažité zvyky a nabídku. Do uvedení RYZEN procesorů bylo to nejlepší, co jsme si mohli koupit v mainstreamu, 4jádrové Core i7 za 10 tisíc. Běžná Core i5 měla dokonce jen ta 4jádra/4vlákna a stála od 5 tisíc výše. AMD však nabídlo 6jader/12 vláken za cenu i5 a dokonce 8jader/16vláken za cenu i7 a výkon odpovídal TOP high endu, který Intel dosud nabízel za desítky tisíc pro mnohem dražší X99 platformu. Bylo tedy jasné, že Intel musí něco udělat. Bohužel s jeho plány ohledně nové generace 10nm procesorů už to jde nějaký čas z kopce a ještě hůř, a přitom už měly být 10nm CANNON LAKE čipy dávno na trhu! Nejsou a nebudou minimálně do závěru příštího roku. To Intel už nějakou dobu věděl, takže místo toho přichází další 14nm refresh a „8.generace“ procesorů Core. Stále jde však technicky o loňský SKYLAKE alias letošní KABY LAKE, ale Intel tentokrát přidal fyzicky další 2 jádra/4vlákna. A to je sice jediná, zato velmi podstatná změna.

Ačkoliv jde o v podstatě o třetí znovuuvedení jinak stejné architektury CPU, jde o největší posílení a největší nášup CPU výkonu v mainstreamu od Intelu za posledních mnoho let. Místo 4 jader dostaneme 6 jader – ceny víceméně zůstávají. Procesory „COFFEE LAKE“, tak dorazí v obvyklých verzích Core i3, Core i5 a Core i7, ale místo mnoho let neměnných konfigurací 2jader/4vláken pro i3, 4jader/4vláken pro i5 a 4jader/8vlákne pro i7 budou mít nově 4jádra/4vlákna pro i3, 6jader/6vláken pro i5 a 6jader/12vláken pro i7! Nicméně tomu se budeme věnovat v dalším článku.

 

  • Kompatibilní s LGA 1151 ale ne se Z170/270 deskami?!

Jenže je tu háček. Pokud se těšíte, že si nové procesory osadíte do své nedávno pořízené Z270 nebo Z170 desky, když patice LGA 1151 zůstává, tak to sice můžete zkusit, procesory do té patice dokonce fyzicky osadíte, ale fungovat prostě nebudou. Neoficiálně by sice mohlo, kdyby Intel chtěl, oficiálně ale nechce a fungovat to tak prostě nebude. Kvůli přidání až dvou jader mají nové procesory vyšší spotřebu a vyžadují prý silnější napájení, a tak je využito o něco více pinů než u KABY LAKE, což je oficiální „výmluva“ proč jsou nové čipy jen pro Z370 (už to ovšem nevysvětluje proč jen 4jádrové varianty také, anebo proč do nových Z370 nejde dát staré čipy …). Pokud tedy chcete, musíte si koupit novou Z370 základní desku a skoro novou Z270 desku hoďte rovnou do koše. Taková praktická ukázka optimální efektivity využití zdrojů "by Intel".

 

  • Rozdíl mezi Z370 a Z270? Inu ....

Jaký je rozdíl mezi čipsety Z370 a Z270? Jediný, jméno … nic víc. Bohužel, protože uvedení COFFEE LAKE nebylo plánováno na letošní rok, ale až na příští rok, bude Z370 zatím jediným dostupným řešením pro nové čipy. Levnější H370 a B360 čipsety a desky dorazí až příští rok v průběhu Q1 2018. A v tuto chvíli to vypadá, že všechny tyto čipsety budou jen pro COFFEE LAKE 14nm procesory, protože nástupce, tedy 10nm Cannon lake nebo Ice lake, už bude pro zcela jinou patici, a tedy zase pro úplně jiné desky. Mimochodem Z370 ani nebude TOP řešením, později se objeví ještě Z390, kdy se navíc spekuluje o tom, že spolu s ním dorazí ještě 8jádrové mainstreamové varianty COFFEE LAKE procesorů, které si do Z370 také nestrčíte.

Výrobci desek tak jako tak musí podruhé v tomto roce vydávat nové základní desky pro mainstreamovou platformu Intel. Práci mají jednodušší v tom, že prostě mohou vzít stávající Z270 modely, přebarvit je, některé možná lehce upravit (některé ne) pro Coffee Lake procesory a jejich potřeby (což není moc složité) a šup s tím na trh (na krabicích stačí vlstně jen vyměnit logo). Žádné nové designy a návrhy desek nemusí dělat. A tak přesně v tomto stylu můžete očekávat většinu Z370 desek. Nicméně u některých modelů výrobci desek alespoň poladili některé věci.

 

  • ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING

Pokud se vám zdá, že COFFEE LAKE je taková z nouze ctnost, tak máte pravdu. Pokud by nevyšly RYZEN procesory, rozhodně bychom se jich dočkaly mnohem později a určitě ne za ceny, za které se musí teď prodávat. Je to paradoxní, ale COFFEE LAKE jsou nejzajímavější procesory Intel pro běžné uživatele za celou téměř poslední dekádu! Poprvé Intel servíruje 6jader pro mainstream a kvůli AMD tak musí činit za ceny, za které dosud prodávat jen 4 jádra (nebo v případě 4jádrových variant jen 2jádra). Takže z tohoto pohledu jsme nadšeni, ale pokud tyto nové CPU budete chtít, musíte si koupit poměrně drahou novou desku, a tak nás čeká spousta testování. A začneme hned.

ASUS nám poslal novou STRIX Z370-F (existuje ještě verze E s lehce odlišným barevným schématem + WiFi/BT modulem). Tedy populární sérii pro běžné hráče. Testovali jsme před časem téměř identickou Z270 verzi, designově je nová Z370 skoro identická. Největším rozdílem je fakt, že nyní zvětšený hliníkový pasiv na čipsetu kryje i celou jednu pozici pro M.2, a tedy slouží jako pasiv pro M.2 SSD.

Jinak příliš novinek není. Deska má dvě pozice pro M.2, ale primární je ta spodní, která je tedy chlazena. Má fyzicky posílené sloty, ve výbavě najdeme vše, včetně solidního zvuku. Nechybí ani podsvícení, včetně přídavných konektorů pro RGB pásky atd.

Standardem je špičkové zpracování všech částí desky, elektronická ochrana atd. Není to deska vybavena pro extrémní taktování jako ROG MAXIMUS série, ale rozhodně vám taktovat dovolí a slušně. Jak si ukážeme.

Podívejme se na ní tedy podrobněji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 198x
Komentářů: 0
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1017x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1014x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1283x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2456x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2137x
Komentářů: 0