ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 – TEST a RECENZE základní desky pro Core 12000 s DDR4 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 13 prosinec 2021
Přejít na obsah
ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4 – TEST a RECENZE základní desky pro Core 12000 s DDR4
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4

                   – TEST a RECENZE základní desky pro Core 12000 s DDR4

Nová mainstreamová platforma Intel Z690 je první PC platformou, která používá novou generace operačních pamětí DDR5. Obvykle je přitom nová generace paměťového formátu nasazovaná v high endu, kde se obvyklé velmi vysoké ceny novinky snáze akceptují. Intel však dnes prostě nemá žádné výkonné procesory, které by se výkonem daly nazývat high end. Na ten si v podání jeho chystané 10nm SAPPHIRE RAPIDS a nové X799 platformy (s DDR5 a PCIe 5.0), budeme muset ještě minimálně rok počkat (Q3/Q4 2022). Takže uvedl DDR5 paměti nejdříve do mainstreamu v rámci nových Z690 desek (LGA 1700) pro nové procesory ALDER LAKE.

DDR5 přináší několik novinek, kde jedna zásadní se týká funkční konstrukce související přímo se základními deskami. Z těch se totiž přestěhovala napěťová a další čipová regulace a obvody, přímo na paměťové moduly, kdy doposud tato elektronika byla integrovaná na desce (DDR4 atd.). Teoreticky by to tedy mělo „zlevnit základní desky“, ale na druhou stranu zdraží paměťové moduly. Bohužel stejně jako u každého nového formátu DDR, i nejnovější DDR5 jsou při svém startu na trhu o pořádný kus dražší, než ten dosavadní (DDR4). Což je problém speciálně pro mainstreamovou platformu. Potenciální zákazníci a uživatelé totiž koukají i na rozumné ceny a poměr cena/výkon – speciálně u procesorů jako Core i5 těžko někdo bude dnes rozumně akceptovat několika-tisícový příplatek na DDR5 proti DDR4. Možná by tu vyšší cenu byli někteří ochotni za DDR5 zaplatit, pokud by měly nějaký výrazný přínos. Ten je ovšem v kombinaci s procesory Intel ALDER LAKE naprosto zanedbatelný, ačkoliv mají DDR5 samotné běžně až dvojnásobnou propustnost proti běžným DDR4 pamětem. Nicméně tohle všechno bude téma až jiného článku.

Dnes se budeme věnovat recenzi jedné z nejlepších základních desek Z690, která je nabízena ve variantě s DDR4 sloty, a tedy pro DDR4 paměti.

  • Výběr kvalitních Z690 desek s DDR4 je velmi omezen!

Prakticky všichni výrobci se rozhodli, že nabídnou své vyšší modely desek výhradně ve verzích s DDR5. Což by bylo fajn, pokud by zkrátka měly DDR5 nějaký přínos na této platformě, který by ospravedlnil těch několik tisíc korun navíc, které musíte za DDR5 proti DDR4 zaplatit. Na rovinu, pokud nejste fanda technologií, co rád zkouší nové věci, tak finančně nelze pořízení DDR5 dnes obhájit. DDR4 jsou jasná volba a ještě skoro rok se na tom nic nezmění. Jenže co když prostě chcete procesor Core 12000 a kvalitní základní desku pod něj? Možnosti jsou, ovšem omezené.

ASUS například uvedl všechny své špičkové ROG MAXIMUS Z690 výhradně v DDR5 provedení, takže tady máme s DDR4 paměťmi prostě smůlu. Nejlepší ASUS deskou se Z690 čipsetem je tak až ROG STRIX Z690-A, která je obvykle takovou lepší, ale už spíše střední variantou v nabídce ASUS desek, a samozřejmě nemá ROG vymoženosti a zpracování. Pod ní se pak nachází dnes testovaná deska, která je obvykle cenově dostupnějším modelem s herním designem a základní výbavou.

  • ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WIFI D4

Tohle je tedy vyjma STRIX Z690-A modelu, nejlepší herní deska od ASUS, pro nové Core 12000 procesory, pokud nechcete připlácet dvojnásobek za DDR5 proti DDR4. Má tedy DDR4 sloty. Existuje i v DDR5 provedení, kdyby někdo chtěl :). Nicméně nás dnes zajímá právě D4 varianta. Záměrně zatím neprozradím ceny, to je téma až na závěr článku. Kdo nějakou tu dobu sleduje naše recenze a situaci obecně, tak asi dobře ví, co je ASUS TUF Gaming série desek zač.

Jde většinou o atraktivní modely s dobrým poměrem cena/výkon, které nabízejí skutečně kvalitní zpracování, při rozumném stupni výbavě, ovšem vyhýbají se nějakým extra prvkům. Výbava je sice znatelně osekána proti TOP variantám desek STRIX nebo ROG, zkrátka proto, aby se udržela cena níže. Vždyť TUF běžně stojí polovinu, či dokonce čtvrtinu toho, co ty nazdobené a výbavou přeplácané TOP modely desek.

Nová TUF Z690 pokračuje přesně v tomto duchu. Máme zde tedy vše, co je třeba ale jen v množství, v jakém je to skutečně pro většinu uživatelů třeba. Žádné plývání :). V základu kvalitní 6vrstvé PCB s kvalitním napájením a elektronikou, ovšem bez nějakých těch luxusních specialit a výbavy pro taktování apod. Šetřilo se na konektorové výbavě, ale i tak má deska vše, co je skutečně třeba.

Například oceníme hned 4x M.2 sloty pro SSD a všechny jsou ve verzi Gen4 x4! Ano, Z690 platforma sice podporuje PCIe 5.0, ale pouze díky 16linkám z procesorů ALDER LAKE. Ovšem ty jsou vyhrazeny jen tomu 16linkovému grafickému slotu. Ten jediný PCIe 5.0 podporu má. Všechny ostatní sloty a konektory na Z690 deskách využívají maximálně PCIe 4.0.

Ve výbavě desky potěší i dvojice Type-C konektorů, 2,5Gbit LAN a v našem případě i Wi-Fi 6 síťovka. Takže výbava se vším všudy. Co tedy nabízí v praxi tahle jedna z nejlepších Z690 desek s DDR4 sloty v nabídce? Podívejme se … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Neděle, 03 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 482x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Neděle, 26 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 914x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Úterý, 14 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2563x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Pondělí, 13 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1984x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Pátek, 10 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Čtvrtek, 09 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 3