Biostar X670E Valkyrie – TEST a RECENZE solidní a zatím nejlepší základní desky od Biostar Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 17 leden 2023
Přejít na obsah
Biostar X670E Valkyrie – TEST a RECENZE solidní a zatím nejlepší základní desky od Biostar
Základní deska
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • V praxi

Pro otestování základní desky jsem použil skoro to nejlepší, co se nyní pro tuto desku nabízí. Procesor Ryzen 9 7900X je druhý nejlepší model pro tuto novou patici s 12 jádry a 24 vlákny. Je to tedy přímá konkurence pro nejlepší procesory nové 13. řady Raptor Lake od Intelu. Pro co nejlepší testovací podmínky jsem použil teplo-vodivou pastu Apex společnosti Alphacool, která poskytuje velmi slušných 17 W/mK.

Abych dokázal prověřit možnosti obou desek na maximum, zvolil jsem vodní chlazení společnosti Alphacool s velkým 280mm radiátorem, celo měděné konstrukce. Jako referenční disk jsem nakonec použil NVMe SSD disk Rocket 4 plus 2TB od společnosti Sabrent s rychlostí přes 7000MB/s.

Ohledně pamětí, nakonec jsem desku osadil pamětmi DDR5 TridenZ5 Neo RGB 2x16GB 6000MHz od společnosti G.Skill. Jedná se momentálně o nejlepší paměti na trhu speciálně naladěné pro soket AM5 s extrémně nízkým časováním CL30, které dokážou potrápit základní desku v tom, zda v ní budou bez problému fungovat.

Referenční grafika byla nakonec Radeon RX 6800XT 16GB Gaming od společnosti Gigabyte. Testovací sestava pak byla napájena 1500W zdrojem Be Quiet! Dark Power Pro 12 s titanovou certifikací. Aby byly výsledky testů, co nejlepší rozhodl jsem se provést aktualizaci BIOSu základní desky. Tím byl BIOS verze X67AEA06 z 6. října tohoto roku.

Pokud jde o to jak se Ryzen 9 7900X na těchto dvou deskách chová se základním nastavení BIOSu, kde jsem pouze zapnul přednastavený profil na pamětech. Frekvence jednoho jádra se běžně pohybuje kolem 5706MHz, tedy o 106MHz více než garantuje přímo AMD. To je velmi dobrý výsledek.

Pokud jsem vytížil všechna jádra, klesla frekvence někam k 5000-5280Mhz, což je opravdu nadprůměrný výsledek, zvlášť pokud to porovnám s předchozí generací. AMD v tomto ohledu udělalo obrovský pokrok.

Co se ovšem velmi negativně zvýšilo, jsou provozní teploty. AMD přešlo na model Intelu a pustilo limity teploty na 100°C. Procesor tedy běžně dosahoval na 80-87°C v maximální zátěži. Co je ovšem pozitivní, během velmi intenzivního testování se mi nikdy nepodařilo to, že by procesor začal snižovat frekvenci na jádrech, což i9-13900K dělala celkem běžně i s vodním chlazením. Zřejmě je to dáno tím, že i přes takto vysoké takty, nemel Ryzen 9-7900X spotřebu vyšší než 200W, což je vůči i9-13900K méně jak polovina, ten si řekne klidně i o 400W.

Co je, ale velmi pozitivní je teplota napájecí kaskády, kde čidla na základní desce ukazovala teplotu kolem 41-47°C. Je to dáno tím, že deska si vypomáhá malým ventilátorem, který je umístěn v chladiči zakrývající VRM kaskádu. Dobrou zprávou ovšem je to, že chladič neběží furt a je velmi tichý.

Co se týče pamětí DDR5, je to pro AMD naprostá novinka. Zřejmě se ale vyplatilo počkat cca rok od uvedení na trh, protože jsem neměl jediný problém ani s nejlepším modelem DDR5 pamětí pro tuto platformu od G.Skill. Paměti naskočili na první najetí, což se u prvních rychlejších pamětí na soketu LGA1700 rozhodně říci nedalo.

Pokud se zaměřím na taktování procesoru Ryzen 9 7900X, moc ho nedoporučuju. Procesor má opravdu velmi malé rezervy, a hlavně za to ani nestojí onen nárůst spotřeby a teplot. Většinou má smysl se spíše spoléhat na automatické taktování základní desky nebo doprovodného programu přímo od AMD. I tak se nějakého velkého nárůstu nedočkáte a dočkáte se spíše jednotek procent výkonu navíc.

Pokud porovnáme výkon procesoru Ryzen 9 7900X proti Ryzen 9 5900X, je rozdíl celkem dramatický, i přes fakt, že počet jader se nezměnil. Nová generace procesoru dokáže ve více vláknovém zatížení dodat o 36% více výkonu. Je to dáno novou architekturou a také tím, že procesor běží při vytížení všech jader na mnohem vyšší frekvenci. Ve výkonu na jedno jádro je sice nárůst menší, ale stále slušných 17%. V rámci rozdílu pouhé jedné generace je to ovšem nevídané. Pokud se ptáte na výkon procesoru Ryzen 7 7900X na desce s čipsetem X670E vs. B650E, naměřil jsem téměř identický výkon, rozdíly jsou opravdu minimální v rámci odchylky měření.

Nakonec jsem otestoval i možnosti integrované zvukové karty Realtek ALC1220. To jsem prováděl pomocí sluchátek HyperX Orbit S, které disponují opravdu kvalitním přednesem a dokážou opravdu prověřit, jak si na tom zvuková karty stojí. Zde musím konstatovat, že úroveň zvukové karty s kodekem ALC1220 je na velmi dobré úrovni. Sice není tak dobrý jako poslední verze 4082, ovšem stále podává dobré výsledky.

Pokud jde o integrovanou síťovou kartu Intel s rychlostí 2,5Gbit, jsem bohužel neměl, jak ji otestovat, stále nemám doma na to potřebný switch. Ovšem se zapojením do standardního 1Gbit sítě jsem žádné problémy nezaznamenal.

Takže k závěrům … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3010x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3616x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2965x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2814x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 4196x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5684x
Komentářů: 4