GIGABYTE AB350-Gaming 3 – TEST nejzajímavější základní desky na trhu! Aneb jak AMD válcuje Intel Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 07 červen 2017
Přejít na obsah
GIGABYTE AB350-Gaming 3 – TEST nejzajímavější základní desky na trhu! Aneb jak AMD válcuje Intel
Základní deska
Testy a výkon desky
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Řekl jsem v úvodu a říkám znovu, dnes testovanou základní desku GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3, považuji za nejzajímavější současnou základní desku na trhu pro většinu počítačů. Důvodem je její nízká cena v kombinaci s velmi slušným zpracováním, výbavou a funkční podporou. Tahle deska je pro mě současný etalon poměru cena-výkon na poli základní desek. Na trhu za tyhle peníze neseženete nic lepšího a zároveň je to deska, která naprosto stačí 90% uživatelů všech počítačů a to se bavíme i o velmi výkonných PC s RYZEN 7 procesory.

Intel platforma plně srovnatelnou desku nabízí zcela jednoznačně také, ale je o nezanedbatelných 500 korun dražší, ovšem už nemá k sobě s RYZEN srovnatelné procesory. Intel Core i5 a Core i7 modely jsou za současné ceny hloupost, naprosto nezajímavé a vlastně velmi slabé čipy vzhledem k ceně. RYZEN 5 1600 v kombinaci s touhle deskou je naprosto úžasný základ a z pohledu poměru cena-výkon absolutní king, kdy Intel není ani ve stejném vesmíru. A to nejen poměrem cena-výkon, kdy AMD bylo vždy výhodnější než Intel. V současnosti však AMD drtí Intel i výhodností a efektivitou procesorů, tedy tím, co až dosud nabízet právě jen Intel. Jenže vedle 6jdárových RYZEN 5 jsou tu ještě 8jádrové RYZEN 7 a hlavně RYZEN 7 1700, který za 9 tisíc nabízí efektivitu a výkon, jaký Intel vůbec nabídnout pro mainstream nedokáže. A když RYZEN 7 přetaktujete na ty 4GHz, tak máte výkon na úrovni Ultra TOP high end CPU za 50tisíc dnes! To vše s deskou B350 za 3 tisíce na mainstreamové platformě a nepotřebujete k tomu nic extrémního.

Je směšné, za jakých podmínek se Intel i5/i7 procesory do LGA 1151 ještě vůbec nabízí a smutné, že ji někdo za současných podmínek kupuje. Kombinace po všech stránkách lepších procesorů AMD RYZEN s deskou, jakou je GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3, nemá objektivně konkurenci a troufám si tvrdit, že zcela stačí drtivé většině uživatelů počítačů. Deska je sice levná, ale nabízí vše, co je třeba a nešetří na to hlavním. To je kvalita PCB, kvalita výbavy včetně zvuku a kvalita podpory. Navrch má i trochu toho pozlátka RGB LED podsvícení. Ač osobně mám rád kvalitní a drahé základní desky, nemohu prostě přehlížet, že spousta z těch věcí na kvalitních deskách je tam prostě „už pro ten pocit“ a drtivá většina uživatelů to prostě pro běžný provoz PC rozhodně nepotřebuje. Vliv na běžný výkon je malý až žádný, jediný rozdíl je potenciál, výkon, a možnosti taktování, ale vzhledem k relativně omezeným možnostem taktování RYZEN CPU dnes, kdy 4GHz jsou tak nějak běžné maximum a tato frekvence neklade na desky žádné extrémní nároky, tak i GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3 na to prostě bez potíží stačí. Ano, není to tak propracované a pohodlné, ale když to jednou nastavíte, tak to drží a pro běžné uživatele zcela dostatečné! Tím spíše, když je ten výkon, jaký je a za cenu jaká je.

Znovu připomínám, srovnatelná deska pro Intel (GIGABYTE Z270-Gaming K3 - Intel Z270) stojí 3500 korun, k tomu je maximem Core i7-7700K, za 10 tisíc. Dohromady tedy 13 500 tisíce za nic moc výkon. Na podobný výkon 4jádrového CPU vám stačí u AMD tahle deska (3000,-) a k tomu RYZEN 5 procesor za 5-6 tisíc. Když si koupíte výkonnější 6jádrový RYZEN 5 1600 za 6600 korun, už jste výkonem výše, při nataktování úplně v jiné kategorii výkonu, a přitom se pořád se vejdete cenou do 10 tisíc za komplet! Dejte na tuhle desku RYZEN 7 1700 (9700,-) přetaktujte ho na 4GHz a jste na necelých 13 tisících za desku a procesor! Tedy pořád níže, než co dáte za i7-7700K a srovnatelnou desku k tomu, ovšem výkon AMD platformy je nad úrovní procesoru Intel za 30 tisíc + 5 až 6 tisíc za desku minimálně k tomu a efektivitou provozními vlastnostmi výrazně horší. Ano, taková je teď situace. Stejně se ale nejdou tací, kteří stále doporučují Intel, kupují Intel a hledají pro něj výmluvy. Těžko je označit jiným termínem, než nějakou lékařskou diagnózou.

Gigabyte nám servíruje perfektní podvozek pod RYZEN procesor. Perfektní pro toho, kdo nechce platit za desku více, než nutně musí. Osobně považuji GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3 za absolutní minimum pro kvalitní PC. Ano, jsou na trhu i levnější B350 desky, ale je to na nich vidět i v praxi znát. Kvalita, potřebný materiál i komponenty k jejímu dosažení, prostě něco stojí. Testovaná deska sice vypadá jako jedna z mnoha B350 desek na trhu, ale 99% z těch které jsou v obchodech prostě jednoznačně předčí právě v otázce kvality. Pozor, existují i dvě další, vzhledem a jménem podobné (AB350M GAMING 3 a AB350 GAMING), bohužel na obou už se šetřilo více, hlavně na zvuku i několika dalších věcech a cena přitom není už o moc nižší. Osobně bych rád, kdyby GB takto podobné modely nedělal a nemátl tak zákazníky (ale chápu že to konkurence vyžaduje). Hlavně mě mrzí, že ta mATX verze není prostě jen zmenšená testovaná deska, ale že má ty drobné úspory, hlavně v oblasti toho integrovaného zvuku. Doufám, že Gigabyte dodá i lepší verzi a také ITX verzi (již existuje). V současnosti však, pokud bych stavěl PC a nechtěl utratit za desku moc, tak je GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3 jasnou volbou.

Etalon nejlepšího poměru cena/výkon při rozumné kvalitě. Neříkám, že je dokonalá, není, ale ta kombinace je opravdu hodně blízko. Co bych jí vytkl, tak to je rozhodně absence USB 3.1 Type-C (redukce tedy budou vždy nutné). Určitě bych také zvážil místo zbytečných několika PCIe slotů, osazení druhého M.2. Jinak ale za ty peníze? Mlčím, protože zpracování i výbava je prostě akorát a stydím se to skoro říci (jako dlouhodobý uživatel TOP high endu), ale klidně bych tu desku používal sám v kombinaci s RYZEN 7 1800X na 4GHz. Fakt, že v tom není žádný problém, žádný úbytek výkonu, prostě nic, je úplně úžasný. Gigabyte ji možná udělalo až moc dobrou, protože se bude běžným uživatelům těžce vysvětlovat, k čemu tedy jsou desky za 2-3 násobek ceny, a proč si je pořídit. Pro nás nadšence zde důvod samozřejmě je … už pro ten pocit maxima možného :). Ale z ekonomického a dnes i fakticky výkonového hlediska … doplňte si sami.

  • Závěr

Na trhu je spousta výborných základních desek, jen za některé ty věci, jež většinou ani pořádně nevyužijeme, platíme i tisíce korun navíc. Nic proti tomu, jako nadšenci ty věci milujeme. Gigabyte ale přichází s deskou, která kromě pozlátka RGB podsvícení, servíruje jen maximálně nutné věci a nešetří vyloženě každý centík na kvalitě zpracování, možnostech, výkonu i kvality výbavy. GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3 výrazně vykukuje z davu desek, i když se to na první pohled nezdá. Tohle je v současné době pravděpodobně nejzajímavější základní deska na trhu vůbec. Umožňuje postavení kvalitních, efektivních a velmi výkonných PC, o kterých si v rámci Intel platformy můžete nechat tak akorát zdát za nevídaně nízkou cenu. Intel nemá naprosto nic, co by se tomu v mainstreamu byť jen přiblížilo. GIGABYTE AM4 AB350-Gaming 3 je téměř perfektní podvozek, díky naprosto bombastické kombinaci solidní kvality, výbavy, ceny a dostupnosti extrémně výkonných a zároveň efektivních RYZEN procesorů. Doufejme, že se ve stejné, nebo i ještě lehce vylepšené verzi objeví to samé i ve velikosti mATX a ITX.

Hodnocení GIGABYTE AM4 AB350-Gaming: 96%

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1419x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1003x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1354x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3957x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1510x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1411x
Komentářů: 0