GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER – TEST a RECENZE základní desky pro nejlepší PC platformu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 13 březen 2020
Přejít na obsah
GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER – TEST a RECENZE základní desky pro nejlepší PC platformu
Základní desky
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER je skvělá deska. Ale asi nikdo nečekal nic jiného, když se bavíme o základní desce za 16 tisíc korun.

GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER je tak vlastně střídmější verzí odvozené od špičkové luxusní AORUS XTREME edice, jež jde skutečně do extrému v každém ohledu. Jenže ne všechny prvky mají vliv na reálný výkon či běžnou funkčnost, jen prostě ty speciality a extra řešení stojí výrazně více. Z hlediska funkčnosti a výkonu tak MASTER verze nabízí drtivou většinu všeho, co XTREME edice, ale přitom stojí o 9 tisíc méně. A ne každý potřebuje ty unikátní prvky a extra maximalistickou výbavu a ejí unikátní zpracování.

Ano, stále si myslím, že mnoha reálným zájemcům o AMD TRX40 platformu a fantasticky výkonné procesory Ryzen ThreadRipper 3000, na několika tisícovkách už moc nezáleží. Nejlevnější procesor pro tuhle platformu, v podobě současného 3960X, který tam vůbec jde osadit, stojí pořád značných 37 tisíc (a ta cena je zcela odpovídající tomu, co nabízí). Takže řešit u této platformy, jestli základní deska stojí 16 nebo 25 tisíc se zdá trochu zbytečné. Stále si tedy myslím, že AORUS TRX40 XTREME varianta je jasnou volbou pro nadšence a zájemce o bezkonkurenční výkonu s ThreadRipper procesory.

Na druhou stranu, těch 9 tisíc korun rozdílu cenu, není málo. V praxi nelze ignorovat, že z hlediska běžného výkonu a běžné použitelnosti, tam vlastně není rozdíl. A za těch 9 tisíc máte třeba 4x 16GB DDR4 3200MHz paměti. Takže AORUS MASTER TRX40 má určitě výrazně lepší poměr cena/výkon. Není tak extrémisticky unikátně stylově vybavená jako XTREME verze, ale pořád jde o luxusní a velmi bohatě vybavenou desku s extrémně kvalitním zpracováním. Pokud tedy nekoukáte na pozlátka, je samozřejmě podstatně výhodnější.

Není ještě nejlevnější TRX40 deskou v nabídce Gigabyte. Tato pozice přísluší modelu AORUS PRO WiFi, která stojí jen 12 tisíc korun. Je viditelně jednodušší, se slabší kaskádou i chlazením atd. a méně vybavena. Rozhodně není pro nějaké velké taktování 64jádrového RYZENu, ale bude na ní určitě fungovat vše bez potíží a má výhodu, že zatímco všechny ostatní dražší TRX40 Gigabyte desky jsou velkoformátového E-ATX nebo XL-ATX, tak PRO verze je standardní ATX formát. Bez potíží se tedy vejde do běžných skříní a pořád nabízí všechny výhody a výkon TRX40 platformy. Pokud tedy máte skříň, kam se E-ATX varianta lépe vybavené a udělané AORUS Master nevejde, je PRO varianta vaše záchrana.

Jinak bych ovšem TRX40 AORUS MASTER doporučoval spíše. Ten rozdíl ceny zhruba 4200 korun proti základní PRO edici je zcela opodstatněný. MASTER edice má zpracováním a robustností mnohem blíže XTEREME edici. Tedy disponuje kvalitnějším PCB, masivnějším lepším napájením i chlazením a má pár extra prvků výbavy, zejména co do kvantity. Zejména díky tomu fyzicky robustnějšímu zpracování desky, napájení a chlazení, bych osobně MASTER přeci jen proti PRO verzi upřednostňoval, pokud moje skříň dokáže pojmout E-ATX formát.

  • Závěr

Celkové hodnocení je dnes jednoduché. Dříve testovaná luxusní GIGABYTE TRX40 AORUS XTREME za 25 tisíc korun je fantastická základní deska. Ale bavíme se o modelu, který má vše v nejlepší možné kvalitě a s unikátnějším provedení některých prvků, což stojí i násobně více proti jinak z hlediska běžné funkčnosti často stejným běžným prvkům. U TRX40 platformy a ThreadRipper procesorů už ne každému sice na těch několika tisících korunách sejde, ale pokud přeci jen i tady hledáte dobrý poměr cena/výkon, tak vzhledem ke kvalitě a provedení je dnes testovaná GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER přesně tím, co pro svůj ThreadRipper procesor hledáte. Má stále naprosto TOP špičkové zpracování a provedení všeho zásadního, velmi podobné XTREME modelu. Má i super výbavu ale už bez některých zbytečných pozlátek a extra zdobení, což v běžné praxi ničemu nevadí a jsou mezi námi uživatelé, kteří prostě zavřou desku do skříně a víc se s ní nekochají :).

MASTER je prostě z velké části XTREME model, jen bez toho extra zdobení a speciálních neobvyklých prvků konstrukce a zpracování. To znamená, že je to vynikající kvalitní a robustní deska plně odpovídající potřebám a možnostem té nejlepší současné PC platformy reprezentované až 64jádrovým ThreadRipper procesorem RYZEN od AMD. Rozhodně ji tedy doporučujeme. Pokud nepotřebujete extra zdobení a třeba ten rozšiřující PCIe Gen4 M.2 adaptér, který má XTREME edice, je MASTER přesně pro vás a těch 9 tisíc korun rozdílu můžete narvat do jiné komponenty ve vašem PC. Výběr tedy máte.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-14 19:50:52
avatar
Nechápu tohle rozložení PCi-E slotů Proc nejsou ob jeden? tak jako to má třeba Taichi nebo Creator? Takhle je to deska pro mě automaticky k ničemu.

Obrázek
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-14 21:21:58
avatar
Gigabyte má kromě 4x PCIe x16 ještě jeden PCIe x4, pořadí je 16 / 8 / 16 /8, ty dva sloty pro GPU mají pod sebou 2 sloty ... co je na tom k ničemu?

ty máš 4x dvouslotovou kartu?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 10:42:20
avatar
Ano mám 4x dvouslotovou kartu a je to vcelku normalni build u lidi co pouzivaji GPU na práci. Ony se snad ještě dělají jednoslotové GPU?

A ti co na to nemají finance si stejne koupí tu desku co jsem poslal s jendou kartou a jak jdou finance pridavaji dalsi karty. Vcelku běžná věc.

Na rovinu řikám, že toto rozloření slotů je absolutně nesmyslný. Nevím zda to je levnější na výrobu, ale recenzovat to já už by za to měla automaticky velkej mínus. Má to být deska pro tvůrčí platformu a hraje si to na nějaký "gaming" pozlátko, už by se ti výrobci měly probrat a uvědomit si co vlastně chtějí vyrábět. Na tyhle kokotiny ať si hrajou s 570tkovejma deskama.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 00:28:25
avatar
Uz podle konfigurace bych rekl, ze ta deska je vylozene navrhnuta jen pro dve graficke karty stim, ze zbyle dve pomalejsi pcie jsou jako moznost pro jina rozsireni, treba dalsi rychle disky atp.
Pokud uzivatel potrebuje desku pro ctyri grafiky, tak ho tento model urcite nebude zajimat a podiva se po jinem - to neznamena, ze nekoho jineho oslovit nemuze.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 11:35:24
avatar
Můžeš mi ukázat desku co má všechny 4 sloty 16tkové ?

Je vidět, že píšeš o něčem o čem absolutně nic nevíš, prostě další teoretik.

Všechny HEDT desky mají při zapojení 4 karet 8*/8*/8*/8* A je jedno jaké mají uspořádání slotů. Tohle uspořádání je jednoduše fyzicky omezující a nedává, žádný smysl. Bohužel, se jej výrobci z nějakého nesmyslného důvodu drží a většina desek má právě toto uspořádání. Nebýt Assrocku tak tu je už jen jedna další deska s uspořádáním pro 4 karty.

Mi tedy pověz jaké to uspořádání na zdejší Gigabyte má výhodu? Alespoň tedy teoreticky prosím.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 11:47:26
avatar
co to je za kec, že ASrock je nějak vyjímečný? .... Gigabyte má v nabídce 4x TRX40 desku ... PRO a MASTER mají 5 slotů, DESIGNARE a XTREME mají ty 4 sloty (ob pozici) ....
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 12:02:49
avatar
Stojí 22 000 to je ten kec.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 13:38:36
avatar
Designare je za 19 tis, Xtreme je za 25 tis
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 23:24:04
avatar
A ti co na to nemají finance si stejne koupí tu desku co jsem poslal s jendou kartou a jak jdou finance pridavaji dalsi karty. Vcelku běžná věc...
takže si odporuješ, najprv že si drahšiu dosku stejne kúpia, potom že je drahá...tak si vyber jeden smer.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 07:50:55
avatar
https://www.czc.cz/asrock-trx40-creator-amd-trx40_2/277457/produkt

Achjo. Když to čtěš, jde to pochopit i z druhé strany, ale ok.

tech 14 000 je ještě " přijatelná cena" Ale je to v celém TRX4 porfoliu jediná taková deska.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 11:50:00
avatar
minimum lidí používá 4 grafiky, takže tvoje nadutost a vztahovačnost, že ty je zrovna používáš a tak je pro všechny tahle deska nanic, je neuvěřitelné ... drtivá většina lidí má jednu grafiku a pár rozšiřujících pokud jde o nadšence a tahle deska je tedy zcela v poho ...

no ale dobře, do téhle desky 4 grafiky dvouslotové nedáš, není tedy pro tebe, u Gigabyte ale nejsou hloupí a mají dvě desky, které mají uspořádání pro 4 dvouslotové grafiky. Takže pro tebe je tu třeba ta GIGABYTE TRX40 DESIGNARE nebo GIGABYTE TRX40 AORUS XTREME, ty mají ty PCIe x16 sloty vždy ob jeden .... takže výběr máš a pak nechápu, proč se tu tedy tak vyjadřuješ o produktu, který není pro tebe? ...

Jinak co nechápeš? Že mít 5 slotů PCIe je více než 4? Prostě mám jednu dvou/tří slotovou grafiku, k tomu můžu mít síťovky, Rozšiřující M.2 PCIe karty, zvukovou kartu, střihovou kartu ....
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 12:02:30
avatar
Myslíš tu desku za 22 000 ? Já že jsem nadutej? Proč mě napadáš? Jakou výhodu má to usporádání? Můžeš mi říct jedinej logickej důvod, proč by ty desky nemohly mít všechny slot ob jeden?

Jo aha takže ta výhoda má být ten jeden slot? Pci-e 4x WOW No to dává teda smysl. Hlavně pokud použiju 2 dvouslotové karty, tak jej stejně zaplácnu
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 12:38:30
avatar
ne jsi jenom omezenec, ktery ma zrejme predstavu, ze se cely svet toci jen kolem tebe a tvych konkretnich potreb. Vetsina tvojich prispevku smrdi takovou porci arogance, az se z nich kouri. Tahle deska jednoduse neni urcena pro ctyri grafiky, co je na tom nepochopitelneho? Neni vhodna pro typ okrajoveho uzivatele, ktery ma potreby jako ty. To ale neznamena, ze nekdo jiny si do ni muze dat treba jen dve grafiky a porad ma moznost do zbylych slotu osadit neco jineho. pro koho je to dobre? Tak treba pro toho, kdo chce jen dve grafiky, hodi se mu pripadna rezerava dalsich pcie na pripadna jina zarizeni a zaroven nechce priplacet na obrovskou, drahou a zzaberem pouziti jen okrajovou desku se ctyrma pcie s velkymi rozestupy?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 13:01:35
avatar
No pominu ten bullshit na začátku k mé osobě a přesunu se k tomu podstatnému.

Ty desky se 4ma Pci-e v době TR4 stály 8000 teď stojej 13 000 pro TRX4 (Creator), když pominu předraženou gigabyte Extreme (22 000). Tak existuje cca 20 desek od ceny 8000-26000 s layoutem 5 slotů, takže to neznamená, že 5 slot je levnější jak 4 slot.

Uvědomuješ si, že do toho 4slotového layoutu si můžeš strčit jednu grafiku a 3 další karty?

A neexistuje žádný důvod proč by deska se 4 slotovým layoutem, měla stát více než tahle. A to je celý ten problém, který očividně nejsi schopen pochopit. Nebo jsi na tuto látku při teorii chyběl?
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 14:00:34
avatar
Prave ten bullshit svym textem jenom znovu a znovu potvrzujes
Jiny chipset, jine soucastky, jina vyroba, jina doba, to se divis jine cene? Ta jina cena tak nejak plati napric celym odvetvim a krom toho ze je to napytel s tim tak nejak nemame sanci neco udelat. Bud koupime nebo zustaneme na stare generaci. Tobe vyhovuje jina deska? Super, kup si ji a spokojene uzivej. To ale neznamena, ze stejne pozadavky jako ty (troufam si rict ze dost hodne okrajove) museji mit i vsichni ostatni. Pokud asrock nasel diru na trhu pro uzivatele jako ty, tak nema konkurenci a treba na takovem modelu potom patricne vydela, tak sve portfolio do budoucna urcite rozsiri a treba se toho chytnou i ostatni vyrobci desek. A nebo takovych uzivatelu moc nebude a zustanou nadale na okraju zajmu vyrobcu.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 14:07:34
avatar
Já se nedivím že TRX4 desky jsou drazší. Zmínil jsem TR4, protože jsou stále k dostání.

Jde udělat i 5slot layout tak aby šlo osadit 4 grafické karty.

Obrázek

Co je tedy špatné na tomto layoutu?

Hehe, no dokud všechny recenze budou vypadat jako tahle, kdy je s deskou vše v naprostém pořádku tak se opravdu nic nezmění to máš pravdu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 13:41:34
avatar
ano jsi nadutý .... nechápeš, že prakticky nikdo nepoužívá v běžném PC 4 dvouslovoté grafiky a že 5 slotů je více než 4 ...

třeba já a mnozí jiní máme 1 grafiku ... tu dám do toho horního slotu ... zatímco na té tvé vysněné ASROck apod. deskách s jen 4 sloty mám pak už jen 3 sloty pro rozšiřující karty, na této desce mám pořád ještě extra 4 sloty .... a zvukovky, střihové karty, síťovky a PCIe adaptéry pro SSD jsou jednoslovoé, takže se pod tu grafiku vejdou další 4 PCIe karty zatímco na tu tvojí desku už jen tři ....

nejsi schopen to pochopit?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 14:26:45
avatar
To jsem schopen pochopit a kolik uzivatelu potrebuje realne dalsi 4 sloty? Myslíže že jich bude více než těch co použije další grafiky? Že jim 3 nestačí. Já netvrdím aby přestaly vyrábět 5 slotové desky, tvrdím ze ty 4 slotové se defakto nedělají, Asus se na to třeba vysral úplně. A dále proč by těch pár 4 slotových mělo stát 20 a více tisíc? Když tedy pominu Asrock, kterej ji má za 13 000. Tohle je to co mě zajímá.

No a v neposlední, řadě jde udělat i 5ti slotovej layout do kterého dáš 4 2slotové grafické karty, to by ale při tom návrhu musel někdo zapojit hlavu a né prdel. A výrobci to mezi sebou nesměli jak ocásci kopírovat. Taková byla například Gigabyte PRO s TR4.

Obrázek

A takovej dodatek. HEDT není běžné PC. A na hry si jej kupuje určitě méně lidí, jak právě na tvorbu grafiky. Což je vlastně díky Pci-e lajnám jeho asi největší odvětví. Totiž renderovat si video přes CPU, můžeš i na 16 tkovým ryzenu. S grafikou na X570 moc parády nenaděláš.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 15:11:22
avatar
víš proč to tak je???? Protože prakticky nikdo nepotřebuje a nepoužívá v jednom PC 4 grafické karty .... takže oni zapojili hlavu a správně vydedukovali, že mnohem více uživatelů ocení 5 PCIe slotů než jen 4 a ti kteří ty 4 sloty zaplní 4 dvouslotovými grafikami tak jim je určitě jedno jestli deska stojí 15 nebo 25 tisíc ...

jenže na ThreadRipperu můžeš těch videí renderovat i několik najednou ....
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 15:39:03
avatar
Kdyby zapojily hlavu tak dělají tohle:
Obrázek

Mám doma 2 PC každé svého času za 100 000 a ne 20 a více bych jim za desku nedal. A určitě mi to není jedno, to jsou jen stupidní kecy.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 16:58:18
avatar
to je také dobré rozložení, 2 grafiky a 3 použitelné sloty k tomu .... když máš na 4 GPU máš i 20 tis na desku ... jinak do toho spodního slotu nedáš dvouslotovou grafiku, nevejde se ti to do mnoha skříní ....

prostě přestaň tady všechny napadat a urážet .... jsi prakticky jediný o kom jsem slyšel, že má 4 GPu v PC .... a to se pohybuji v tomhle mnoho let ....
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 19:42:59
avatar
A koho jsem prosím napadnul? Myslíš toho co mi tu tvrdil, že deska musí mít 4x 16pci-e lines? Očividně neví o problematice vůbec nic. A jediné co jsem řekl, že je teoretik.

Zatímco od tebe a něj jsem se dověděl, že jsem zabedněnec, a omezenec, tak vlastně nevím kdo tu koho napadá a uráží.... Dále jen čtu, zlehčování dané věci, že jsem jediný co s tím má problém. To že se pohybuješ v jiné sekci uživatelů neznamená, že jsem jediný, já ti mohu říct, že znám desítky lidí jako já.

A ono stavět si renderovací nod, kde jen deska bedna a věci okolo vyjdou na 100 000 je dost mimo rozpočet většiny, proto se většinou zameřují právě na tyto HEDT sestavy a raději se postaví 2 3 až X počítačů po 4GPU než jeden s 10. Lidi nejsou blázni a nebudou ti za desku utrácet o 10 víc, když nemusí.

Ohledně dolního slotu, karta tam vejde je to ve stejném místě jako při 4 slotovém layoutu. Je na to potřeba samozřejmě myslet u bedny. Takže být všechny layouty jako u té Aorus PRO, nikdo by si nestěžoval.
tukanos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-26 19:49:26

Musím souhlasit s Dextrem. Také bych uvítal mnohem více layout MOBO, který by zvládnul 4x GPU.

Netuším proč jich je tak zoufale málo
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 759x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1141x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2251x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1982x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1161x
Komentářů: 1