GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA – TEST a RECENZE skvěle vybavené mini-ITX desky pro Intel Core Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 09 červenec 2020
Přejít na obsah
GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA – TEST a RECENZE skvěle vybavené mini-ITX desky pro Intel Core
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy a výkon desek v praxi

Pro nové Z490 desky jsme použili Core i9-10900K procesor. Jako grafická karta je tu referenční Radeon RX 5700 XT, testujeme s DDR4 3200MHz paměťmi a kvalitním chlazením i napájením.   

Pro otestování jsme zvolili několik aplikací, které prověří jednotlivé oblasti, jež nás zajímají.

  • Testy a výkon desky

A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech a specifikací procesoru od Intelu (tedy žádné MCE, nelimitované TDP atd.).

Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém ani anomálii. Což se o Z490 deskách obecně moc říci nedá. Jsou mezi nimi poměrně velké rozdíly, rozhodně chování speciálně s i9-10900K je dost různorodé. A o to více překvapí kompaktní GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA, je dobře vyladěna.

Výkon nicméně ve skutečném základním nastavení procesoru, je v souladu s očekáváním a kde má být. Vše funguje, jak má. Tedy skvěle. Žádné změny nejsou v oblasti výkonu a fungování SATA/M.2 proti Z390, kdy bohužel PCIe 4.0 tahle Intel platforma zatím neumí, a tak jsou v ní stávající PCIe 4.0 NVMe SSD disky pomalejší. Výkon Intel platformy je také ovlivňován neustálými problémy a opravami ohledně Meltdown, Spectre a mnoha dalších zranitelností, kterou budou konstantním problémem vyžadující neustálé aktualizace Windows, Biosů atd. Má to vliv na výkon a funkčnost a dokud Intel neopustí 14nm SKYLAKE architekturu, tak to nelze vyřešit.

GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA je na tom i z hlediska integrovaného zvuku dobře. Ne tak špičkově, jako některé vyšší modely Gigabyte, které mají více místa na sobě, ale pořád ten základ v podobě ALC 1220 slušný.

Podívejme se dále, a to na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Timberborn 1.0 – bobří budovatelská strategie má datum vydání
Timberborn 1.0 – bobří budovatelská strategie má datum vydáníČtvrtek, 05 únor 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 1
Crimson Desert – akční RPG adventura vypadá až příliš dobře?
Crimson Desert – akční RPG adventura vypadá až příliš dobře?Středa, 04 únor 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 648x
Komentářů: 0
Masters of the Universe – filmový remake vypadá solidně
Masters of the Universe – filmový remake vypadá solidněÚterý, 03 únor 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1040x
Komentářů: 1
Na Kingdom Come 3 se nepracuje. Ale bude další české RPG!
Na Kingdom Come 3 se nepracuje. Ale bude další české RPG!Pondělí, 02 únor 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 676x
Komentářů: 1
První herní katastrofa 2026 je tu – vyšlo Highguard!
První herní katastrofa 2026 je tu – vyšlo Highguard!Úterý, 27 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1311x
Komentářů: 1
FABLE má herní ukázku – vypadá to překvapivě dobře!
FABLE má herní ukázku – vypadá to překvapivě dobře!Pondělí, 26 leden 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1883x
Komentářů: 0