MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI – TEST a RECENZE dobré mainstreamové AM5 desky pro RYZEN Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 02 prosinec 2022
Přejít na obsah
MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI – TEST a RECENZE dobré mainstreamové AM5 desky pro RYZEN
Základní deska
V praxi - výkon a provoz
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI – TEST a RECENZE

                                           dobré mainstreamové AM5 desky pro RYZEN

Situace na poli nabídky AM5 desek se pomalu zlepšuje. Velmi pomalu. Konečně se na DDWorld.cz podíváme také něco od MSI, kterému se bohužel jeho start AM5 desek příliš nepovedl. Jeho modely zejména na náš trh dorazily pozdě a dostupnost je stále horší, než jiných značek. Na recenzi se k nám nedostala zatím žádná z lepších X670E variant tohoto výrobce, což je škoda, protože jde jednoznačně o nejlepší a nejzajímavější platformu současnosti. MSI se ale nakonec podařilo k nám na test dostat jeho historicky jeden z nejpopulárnější modelů předchozích generací, tedy TOMAHAWK. A to tedy zbrusu novou B650 verzi, která by měla být kvůli solidní výbavě a dostupnější cena jedním z nejatraktivnějších modelů nejen tohoto výrobce pro velkou část uživatelů, kteří si AMD a jeho atraktivní RYZEN 7000 procesory plánují pořídit.

Jak víte, tak AMD vydalo s novou AM5 paticí i nové čipsety. Ty jsou dokonce čtyři. X670E a B650E, a také X670 a B650. Jde o fakticky stejná řešení, liší se jen v tom, zda na těch deskách je PCIe 5.0, nebo „jen“ PCIe 4.0. Faktem totiž je, že PCIe 5.0 zpracování PCB a elektroniky kolem, stojí pořádně něco extra. A ne každý to samozřejmě použije.

Tím spíše, že v nastupující generaci grafikou nejsou a nebudou na trhu žádné PCIe 5.0 grafiky a Gen5 SSD dorazí až v dalších měsících. Každopádně pokud chcete mít Gen5 všechno připraveno pro následující roky, jsou zde X670E a B650E desky, které musí mít vždy alespoň 1x PCIe x16 Gen5 + 1x M.2 Gen5. Nicméně pak jsou zde ještě X670 a B650, které nemusí mít PCIe 5.0 plně. Je doporučeno, aby X670 měla jeden Gen5 M.2 slot, ale třeba B650 pak nemusí mít ani jedno a vystačí si kompletně jen s Gen4. Prakticky vzato tedy B650 desky nabízí, co nabízely jen X570 desky u předchozí generace AM4.

 

  • MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

Dnes se tedy podíváme na typického zástupce dobře vybavené nové B650 platformy. Žádné drahé PCIe 5.0, ani ve formě slotu pro GPU ani pro M.2 SSD. Je zde ovšem hromada PCIe 4.0 linek, což dnes rozhodně nikoho nijak omezovat výkonem v praxi nebude.

Tohle je současně jedna z lépe vybavených B650 desek, není zde tedy prioritou co nejnižší cena, ale maximalizace běžné výbavy. Vše, co může uživatel potřebovat, zde je.  V první řadě zásadní žádné šetření na PCB a napájecí kaskádě. Je tak velmi solidně zpracované v úrovni, které jsme dříve viděli jen na dražších deskách. Dále plná Gen4 podpora v grafických slotech, ale i rovnou trojici M.2 pro SSD.

Ve výbavě je také Wi-Fi 6E modul a současně 2,5Gbit LAN. Hromada různých verzích USB včetně 20Gbit. Bohužel nejnovější USB 4.0 už se cenově nevešlo. Ale je zde plná konektorová výbava v případě HDMI/DP (jak víte, tak všechny RYZEN 7000 procesory mají integrovanou grafiku) a zvuku, kterým je solidní ALC 4080.

Celkově prostě solidně vypadající, kvalitně udělaná deska s dobrou výbavou se vším, co běžný uživatel skutečně potřebuje a může využívat. Podívali jsme se na ni tedy v praxi … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Středa, 01 únor 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1660x
Komentářů: 6
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Pondělí, 30 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1537x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Pátek, 27 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2007x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Středa, 25 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyPátek, 20 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1458x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Úterý, 17 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 1