Preview: Čipové sady AMD řady 900 na ASUS Sabertooth 990FX – kvalita pod AMD Bulldozer FX Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 27 září 2011
Přejít na obsah
Preview: Čipové sady AMD řady 900 na ASUS Sabertooth 990FX – kvalita pod AMD Bulldozer FX
ASUS SaberTooth AMD 990FX - Technologie
ASUS SaberTooth AMD 990FX - Parametry a balení
ASUS SaberTooth AMD 990FX - Základní deska
ASUS SaberTooth AMD 990FX - Testovací sestava a OC
ASUS SaberTooth 990FX - Závěr a hodnocení
alt

  • Preview: Čipové sady AMD řady 900 na ASUS Sabertooth 990FX

                                                                   – kvalita pod AMD Bulldozer FX

Už se rozhlížíte po kvalitní základní desce pro nový 32nm procesor AMD řady FX? Tak to pro vás máme tip.

Asi jste si všimli, že jsme zatím základním deskám s čipsety AMD 900 nevěnovali příliš pozornosti. AMD je totiž vydalo hlavně pro potřeby procesorů Bulldozer FX, které s tím byly krásně načasovány na červen. Jenže jak víme, 32nm výroba nových APU procesorů Llano A4/6/8, které tvoří přes 60% odbytu AMD, mají výrazně horší výtěžnost, než se očekávalo. Jenže protože prostě mají přednost, doplatily na to právě úplně nové procesory architektury Bulldozer, jejichž výroba musela být odložena, protože je prostě nebylo kde vyrábět. K vydání těchto modelů pro AM3+ patici tak nakonec dojde až nyní, konkrétně v říjnu. Je tedy čas si představit AMD 900 čipsety    

 

  • Čipové sady AMD 900

Co vlastně jsou zač ty nové čipové sady AMD 900? Možná nám má někdo za zlé, že jsme se jim právě v uplynulých 2 měsících nevěnovali, ale nemusí, protože AMD 900 je v podstatě lehce inovovaná AMD 800 řada :). Ale to má svůj důvod. AMD se totiž snaží udržet kompatibilitu procesorů co nejdéle. A tak platformy a sockety jen lehce obměňuje. AMD 900 a základní desky AM3+ tu tak jsou přímo určeny a optimalizovány na použití s novými procesory FX architektury Bulldozer. A ačkoliv mají zcela odlišnou architekturu a stavbu než současné Athlon/Phenom II procesory, je ale úplně normálně možné tyto desky osadit stávajícími procesory Athlon/Phenom II AM3. Zkuste si do desky Intel LGA 1156 (začátek roku 2010) osadit nový Sandy Bridge (LGA 1155) procesory a naopak starší CPU do desky LGA 1155 (Začátek roku 2011) a uvidíte, že generační kompatibilita není vůbec samozřejmostí. U AMD to nějakým způsobem dokázali.  

AMD 900 je tak tvořeno lehce optimalizovaným a modernizovaným, ale jinak stejným severním můstkem stále 65nm výroby a jižní můstek je v podobném duchu vylepšený SB850, dnes tedy SB950. Zastaralé? V čem? Ono v podstatě není na těch čipsetech co vylepšovat. S výjimkou nativní podpory USB 3.0, což bude až záležitost nové generace jednočipových čipsetů, jež dnes u AMD zastupuje A75 pro Llano FM1 (jediný čipset na trhu s USB3.0 a SATA6G podporou), mu nic nechybí. AMD 900 tak mají nativní SATA 6G podporu. Nově ale AMD trochu optimalizovalo výkon toho řadiče a vylepšilo TRIM podporu pro SSD, takže už by neměl výkonově ztrácet proti Intel platformě.

AMD 900 je prostě osvědčený AMD 800 čipset s vylepšeními a optimalizacemi pro dokonalou podporu AMD FX procesorů a nových SATA6G zařízení. V ostatních ohledech prostě není, co vylepšovat. Jedinou cestou je umístit řadič PCIe a další věci z čipsetu, do procesoru. A to logicky vzhledem k současným procesorům AM3 a AM3+ jaksi nejde. To že se jedná o osvědčené čipsety s malými vyladěními má jednu velkou výhodu. Jsou osvědčené a nemají prostě chyby, takže se nemůže opakovat třeba problém, který měl Intel se svými čipsety na začátku roku. Jedna věc, či vlastně dvě, se ale přeci jen změnily.

První věcí je, že AMD 990FX podporuje kromě CrossFireX i SLI zapojení více grafik! NVIDIA zkrátka neměla na výběr, protože jinak by svůj systém na deskách AMD platformy vůbec neměla. Ono nikdy nebyl technický důvod, proč by to nemělo fungovat, jen politické důvody to neumožňovaly. Ty jsou ale odstraněny. Druhou věcí je, že v řadě AMD 900 najdeme pouze čipsety AMD 970, AMD 990X a AMD 990FX. Ty se liší podle výbavy. Nenajdeme už žádný AMD 990GX či 980G, tedy čipsety s integrovanými grafikami. Jejich úlohu převzaly procesory Llano FM1 s mnohem lepšími integrovanými grafikami, ale ty nejsou pro AM3/AM3+ platformu.

 

  • Preview: ASUS SABERTOOTH 990FX – základní deska  

Abychom si dnes ten nový čipset ukázaly v praktickém nasazení, podíváme se na základní desku společnosti ASUS. A to nic menšího, než desku vynikající edice Sabertooth, která je zaměřena na maximální kvalitu zpracování za dostupnou cenu.   

Asus Saberttoth 990FX jde ve šlépějích předchozích Sabertooth modelů pro Intel platformu. Nyní tedy stejná kvalita i pro procesory AMD, včetně nových 32nm AMD FX. Hned ze začátku se musím zmínit o ceně této desky. Prodává se kolem pět tisíc korun, což není vzhledem k její výbavě a hlavně naprosto špičkovému kvalitativnímu zpracování, mnoho.

Tak se na ní podívejme blíže … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
AMD říká, že má jiný přístup než NVIDIA a velké plány!
AMD říká, že má jiný přístup než NVIDIA a velké plány!Pondělí, 03 květen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1234x
Komentářů: 0
The Tomorrow War – ukázka z pořádné sci-fi od AMAZONu
The Tomorrow War – ukázka z pořádné sci-fi od AMAZONuČtvrtek, 29 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1689x
Komentářů: 5
Intel CPU Core 11000H v testu – vyhněte se jim!
Intel CPU Core 11000H v testu – vyhněte se jim!Pátek, 23 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1933x
Komentářů: 3
Shadow and Bone dorazil na NETFLIX
Shadow and Bone dorazil na NETFLIXČtvrtek, 22 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2106x
Komentářů: 1
King’s Bounty II se blíží – větší důraz na RPG
King’s Bounty II se blíží – větší důraz na RPGČtvrtek, 22 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 981x
Komentářů: 0
Mass Effect Legendary Edition – srovnání vylepšení v praxi
Mass Effect Legendary Edition – srovnání vylepšení v praxiStředa, 21 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1373x
Komentářů: 6