TEST: 4x AMD X570 desky v akci: ASUS CrossHair, Gigabyte Master, ASRock Extreme a MSI EDGE Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Čtvrtek, 12 září 2019
Přejít na obsah
TEST: 4x AMD X570 desky v akci: ASUS CrossHair, Gigabyte Master, ASRock Extreme a MSI EDGE
Testy RAM a CPU na jednotlivých deskách
AMD RYZEN 7 3700X nataktovaný a s AiO chlazením v praxi
Závěr

 

 

  • AMD Ryzen 7 3700X a taktování s vodním chlazením v praxi

Kdo si kupuje nejlepší čipset X570, očekává se, že asi bude chtít procesor i přetaktovat s lepším chlazením, než je dodávaný chladič Wraith Prism od AMD, který najdete v balení procesoru. Ačkoliv musím říci, že pro mnoho uživatelů nedává nahrazení Wraith Prism žádný smysl, protože je to velmi schopný chladič s rozumně tichým provozem a i s PBO dokáže RYZEN 7 3700X uchladit zcela dostatečně. Nicméně pochopitelně fyziku neoklamete, větší chladiče s větším chladícím potenciálem jsou prostě lepší. Takže jaký je RYZEN 7 s pořádným AiO?

Jako referenční desku jsem použil tu od MSI, protože je nejlevnější a očekával jsem, že bude potřebovat o něco větší napětí na finální frekvenci 4 350 MHz na všech jádrech, což se nakonec potvrdilo. Deska potřebovala pro stabilní chod procesoru napětí 1.425V a jak se během následujících dnů testování potvrdilo, ostatní desky neměly problém tuto frekvenci zvládnout i s napětím o 0.040V nižší. Procesor jsem opět "trápil" v programu OCCT, ale změřil i teplotu procesoru v "herním" režimu, kdy jsou plně vytížené 2-4 jádra procesorů.

U všech desek jsem tedy nastavil v BIOSu 1.425V, ovšem jenom dvě z nich toto napětí držely i během zátěže. Byly jimi modely od Asus a MSI. Gigabyte i Asrock napětí mírně snižovaly, Asrock až o 0.040V. Ovšem na všech deskách byl procesor plně stabilní. Například pokud jsem zkusil u desky od MSI snížit napětí jenom o píď, vedlo to do 20 minut v OCCT k samovolnému restartu počítače. V tomto směru je tedy dobré vědět, že dražší desky od Asrocku i Gigabyte jsou schopné držet stabilitu na frekvenci 4 350 MHz pro všechny jádra i s nižším napětím, což má pozitivní vliv na maximální teploty i spotřebu sestavy. Opět se prostě vyšší cena a vyšší kvalita v extrémech projeví, což je zcela v pořádku, proto si za ně připlácíte.

Co se týče teplot procesoru, nejlépe dopadla deska od Asrocku, právě díky onomu nižšímu napětí. Maximální teplotu, jakou jsem během trápení v OCCT naměřil, byla teplotní špička 72°C, ovšem průměrná teplota byla o 10°C níže. Herní teplota procesoru (protože u her typicky není žádný procesor s více jak 6 jádry/12vlákny dnes zatěžován plně) byla daleko nižší a dosáhla pouze na hodnotu 55°C. Naopak nejhorší výsledek jsem naměřil u nejlevnějšího modelu v testu MSI MPG X570 Gaming. Vlivem onoho nejvyššího napětí na procesoru se sice moc nezvýšila maximální teplotní špička, tu jsem naměřil 76°C. Ovšem průměrné teploty byly o 5°C horší ne na deskách od Asrocku a 4°C horší než u Gigabyte. Druhá nejhorší deska ohledně teplot byla ta od ASUS, ovšem jenom díky tomu, že deska striktně dodržela napětí, jaké jsem nastavil v BIOSU, v tomto ohledu je tato deska velmi vhodná pro fanoušky taktování, protože bez dalšího ladění BIOSu je deska schopná držet napětí takové, jaké potřebujete, a hlavně napětí během zátěže nekolísá.

Pokud se podíváme na teploty čipsetu, tak ani jedna deska už nezvládla chladit pasivně. Akorát model od MSI dokázal střídavě ventilátor vypínat a zapínat, jak se teplota pohybovala kolem hraniční teploty 70°C. Všechny ostatní modely ho měly zapnutý permanentně. Například u základní desky Asus mi to přišlo celkem zbytečné, protože teplota se pohybovala jenom těsně nad hranicí 60°C a pokud by výrobce například nastavil režim Start/Stop někde kolem 70°C jako MSI, věřím tomu, že by fungoval velmi podobně.

Pokud bych porovnal, u které desky stouply teploty nejvíce v porovnání se základním taktem tak je to model od MSI, zde se teplota čipsetu zvedla o 18°C, nejméně pak u Asusu, kde se teplota změnila o 1°C. Velmi dobře si ale vedl i Extreme 4 od Asrocku, kde se teplota změnila jenom o 2°C. Ovšem musím připomenout, že obě tyto desky měly ventilátor neustále zapnutý a točil se kolem 3000 otáček za minutu. Další věc která mě zajímala, byla teplota napájecí kaskády procesoru.

Zde zcela dominovaly modely od ASUS a Gigabyte, které měly tyto pasivy krásně vlažné a teplota se pohybovala od 36 do 43°C. U Asrocku jsem bohužel nebyl schopen odečíst hodnotu z teplotního čidla přes žádný program, ale pokud jsem na pasiv vložil prst, byl také vlažný, takže teplotu VRM odhaduji na hodně podobnou té od Gigabyte. Nejhůře dopadla deska od MSI, kde se už začínala kaskáda celkem hřát a vůči Asus byla skoro dvojnásobná. Provozovat tuto desku například s přetaktovaným Ryzen 9 3900X bych už asi neriskoval v nějaké hůře chlazené skříni, protože jeho spotřeba je skoro dvojnásobná od toho, které dosahuje přetaktovaný Ryzen 7 3700X, což se na VRM zátěži podepíše.

Takže k závěru a hodnocení 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnosti
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnostiÚterý, 21 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 104x
Komentářů: 2
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1662x
Komentářů: 1
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1044x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 842x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1738x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1153x
Komentářů: 9