TEST: Asus Crosshair VIII Impact – unikátní AM4 deska pro nejvýkonnější extrémně kompaktní PC Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 14 prosinec 2019
Přejít na obsah
TEST: Asus Crosshair VIII Impact – unikátní AM4 deska pro nejvýkonnější extrémně kompaktní PC
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Základní deska

Balení už napovídá, že dnes máme před sebou kompaktnější řešení. Nicméně jde o ROG CrossHair, tedy vůbec tu nejlepší řadu desek, kterou ASUS pro AM4 platformu nabízí. Tomu tedy odpovídá kvalita a provedení všeho.

Včetně poměrně bohatého příslušenství a provedení řady prvků. Asi nejzajímavějším prvkem v příslušenství je zvláštní modul pro M.2 SSD, který se osazuje doprostřed desky samotné a je pak dost výrazný.

Deska tedy vynikají kompaktním provedením, kdy formát mini-DTX rozhodně není moc často k vidění. Nejde tedy o mini-ITX (17x17cm), má 17x20,3cm.

Je delší, takže se nevejde do mnoho menších skříní, kam se vejde mini-ITX pokud výrobce dole nenechal větší prostor, což některé mini-ITX skříně mají. Jistotou tak máte jen pokud si koupíte skříň pro formát mATX, tam je tahle deska vlastně ideální.

Jinak jde o AM4 řešení s čipsetem X570, čemuž odpovídá vše ostatní. Deska podporuje všechny aktuální AM4 procesory, včetně RYZEN 9 3950X se 16jádry/32vlákny. Sloty pro paměti jsou sice jen 2, ale deska podporuje dvouřadé moduly, takže pořád pojme až 64GB paměti celkem. Podporovány jsou i ECC.

Deska má bohužel jen jeden PCIe slot, ten 16ti linkový. Ačkoliv je delší než mini-ITX, na druhý slot jako u mATX formátu se nedostalo. ASUS pod něj osadil některé další části výbavy, včetně slotu pro „zvukovou kartu“ a pár dalších konektorů a prvků výbavy, které by se na mini-ITX moc nevešly.

Deska nese 4x SATA, překvapivě mnoho USB konektorů, včetně type C. Ve výbavě nechybí Wi-Fi 6 síťovka a BT 5.0. Deska má konektor pro přední USB 3.0 i 3.1 TypeC řešení. Bohužel LAN je jen 1Gbit/s. Najdeme ale také prvky a výbavu pro taktování včetně toho extrémního. Specialitou je „M.2“ slot pro tu přídavnou M.2 kartou, který je nad tím PCIe x16.

Speciálně udělané je také napájení a chlazení. Pokud hledáte napájecí kaskádu a vlastně i čipset, tak vše je nacpánu k zadním výstupům. Tam vidíte dva integrované ventilátory, pod nimi jsou heatsinky a chladí tedy jak VRM, tak čipset, ale to není celé. Součástí chlazení je i zadní plát s heatpipe, která je funkčním řešením celku. Jde o velmi kompaktní, přitom účinné řešení.

Místo se tak našlo právě i na velmi dobrý zvuk, kdy je ALC 1220 řešení s posílením umístěno na vlastním kusu PCB, jako by na „M.2 kartě“. Deska má celkově velice unikátní layout a spousta řešení na míru, které u jiných modelů nenajdeme. ASUS tak dokázal na poměrně malou plochu nacpat většino toho, co najdeme na jeho největších a nejkvalitnějších ROG CrossHair deskách.

A jak šlape v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1101x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1493x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 963x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1255x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1517x
Komentářů: 1