TEST: Asus Crosshair VIII Impact – unikátní AM4 deska pro nejvýkonnější extrémně kompaktní PC Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 14 prosinec 2019
Přejít na obsah
TEST: Asus Crosshair VIII Impact – unikátní AM4 deska pro nejvýkonnější extrémně kompaktní PC
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

V sestavě máme AMD Radeon RX 5700 XT grafiku s blower chladičem, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory. 

 

  • Spotřeba a teploty

Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda, ale i čipsetové řešení atd. Spotřeba nových X570 desek je kvůli vyšší spotřebě čipsetu obecně vyšší než X370/X470 platforem. Paradoxně tak můžete použitím starší desky dosáhnout ještě lepší efektivity, ale přijdete o trochu toho špičkového výkonu, zejména v souvislosti s PCIe 4.0. Spotřeba dnes testované desky je ale velice dobrá a nižší než u mnoha X570 modelů.

Pokud jde o chlazení VRM, tak ASUS CrossHair Impact, přes své minimalistické rozměry, má velmi dobré chlazení díky ventilátorům, pasivům a zadnímu funkčními plátu s heatpipe. Takže teploty na VRM jsou běžně do 50°C, žádný problém.

Deska má integrované dvě ventilátory DELTA. Zpracování je kvalitní, o životnost se bát nemusíte. Dají se regulovat, ale ASUS je vyladil dobře, deska není v základu nijak hlučná. Jejich potenciál tak využijí až velcí fandové do taktování. Při běžném provozu i třeba s PBO, ji stěží zahřejete ;).

 

  • Taktování

ASUS ROG CROSSHAIR Impact X570 je jednou z nejlepších desek pro taktování AMD procesorů vůbec a bez extrémního OC nemáte šanci najít její limity. Je to vlastně jen fyzicky zmenšená verze neméně působivých ROG HERO, FORMULA apod. X570 verzí, které jsme již testovali. Na X570 šlape taktování a ladění CPU i TAM o něco lépe než na starších platformách, což se asi dalo čekat. Každopádně 4,3GHz stabilně na všech 12jádrech/24vláknech u RYZEN 9 3900X, dokonce se nám nedávno podařilo i 4,35GHz! Mimochodem 4,25GHz je zatím nejlepší výsledek s touhle deskou v kombinaci se 16jádrem Ryzen 9 3950X. To jen pokud by někdo pochyboval o jejích schopnostech.

Pro domácí přetaktování nové RYZEN 3000 procesory ručně ale nedoporučuji taktovat a rovnou doporučím aktivaci PBO + možná automatického OC k dosažení nejlepších praktických výsledků a výkonu i provozních vlastností, jsou všechny desky trochu overkill, ale zase máte jistotu naprosto stabilního a bezpečného provozu i maximálně přetaktované sestavy po dobu mnoha let.

V čem jsou X570 CrossHair modely velmi dobré, jsou paměti a jejich ladění. Tyhle modely dokáží jít k 4800MHz atd., aktuální rekord je přes 6000MHz a to dokonce na téhle desce, tedy ASUS ROG IMPACT X570! Zajímavější jsou ale možnosti praktického ladění, kdy kvalitní kit 3600/3800MHz lze stáhnout na časování CL14, což přináší vynikající výkon atd. ASUS si s tím docela vyhrál. Pokud chcete nějaký větší rozbor PCB a tedy i schopností téhle desky, kdy pochybujete vzhledem k jejím rozměrům o tom, co dokáže, tak doporučuji tohle video:

Takže k závěrům … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Next GEN verze Witcher 3 to letos prý stihne!
Next GEN verze Witcher 3 to letos prý stihne!Pondělí, 23 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 860x
Komentářů: 1
Vyšlo Vampire: The Masquerade – Swansong
Vyšlo Vampire: The Masquerade – SwansongČtvrtek, 19 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 557x
Komentářů: 1
She-Hulk v první ukázce – hodně nezvládnutá CGI?
She-Hulk v první ukázce – hodně nezvládnutá CGI?Středa, 18 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1229x
Komentářů: 9
The Orville – třetí a poslední sezóna v ukázce!
The Orville – třetí a poslední sezóna v ukázce!Neděle, 15 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1651x
Komentářů: 3
Nejočekávanější hra roku odložena! StarField letos nedorazí!
Nejočekávanější hra roku odložena! StarField letos nedorazí!Čtvrtek, 12 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1057x
Komentářů: 0
Avatar: The Way of Water v první ukázce!
Avatar: The Way of Water v první ukázce!Pondělí, 09 květen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1734x
Komentářů: 8