TEST: Asus Rampage II Extreme – S Intel Core i7 k 4GHz a dál! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pátek, 09 říjen 2009
Přejít na obsah
TEST: Asus Rampage II Extreme – S Intel Core i7 k 4GHz a dál!
ASUS Rampage II Extreme - Baleni
ASUS Rampage II Extreme - Parametry
Strana 4
ASUS Rampage II Extreme - pod drobnohledem
ASUS Rampage II Extreme - Testovací sestava
ASUS Rampage II Extreme - Herní testy
ASUS Rampage II Extreme - Testy
ASUS Rampage II Extreme - BIOS
ASUS Rampage II Extreme - Jak na 4GHz s Core i7
ASUS Rampage II Extreme - Provoz a OC
ASUS Rampage II Extreme - Hodnocení
alt

 

 

 

 

 

 

TEST: ASUS Rampage II Extreme

– S Intel Core i7 ke 4GHz a dál ...

Dnes se podíváme na pořádnou základní desku pro Core i7, tu pravou pro patici LGA 1366 s čipsetem X58.

Pamatujete, se ještě na Asus Rampage Extreme s čipsetem X48? Tato deska byla jedinečná v ohledu taktování. Byla (a stále je) tak "vymazlená", že do dnešního dne za pomoci této overclockerské libůstky padá rekord za rekordem. S příchodem nových patic pro procesory Core i7 nechtěl Asus nechat nic náhodě a připravil pro nás následovníka této opravdu skvělé základní desky. Tento nástupce, se jmenuje Asus Rampage II Extreme a je určený pro procesory Core i7 pod záštitou socketu 1366. Jestli je Asus Rampage II Extreme vskutku dobrým nástupcem, se vším všudy si povíme v dnešním článku.

Taktování s příchodem procesorů Bloomfield, se poměrně změnilo. Od dob procesorů Core Duo si uživatelé, co taktují, navykli na pohodlné taktování, kráčející ruku v ruce s vysokými OC výsledky. Před uvedením procesorů Core i7 kolovaly po internetu zvěsti o jejich výborných taktovacích schopnostech a dokonce i levnější verze těchto procesorů se dle ukázek, které jsme měli možnost na diskusních fórech spatřit, tvářili, jako sen každého taktovače. Pamatujeme se, jak na jednom nejmenovaném anglicky mluvícím fóru každým dnem se objevoval screen za screenem, na kterých nebyla o vysoké frekvence nouze. Až po čase vyšlo najevo, že se tyto procesory dají opravdu skvěle taktovat, ale že pro lidi, kteří sní o extrémních frekvencích a neovládají zrovna dokonale taktovací praktiky, je tento sen téměř nedosažitelným. Na vině je bohužel čipová sada X58, která s vyššími frekvencemi než 200MHz pro BCLK má poměrně značné problémy. Problémy teda má pouze v tom případě, když uživatel neumí dokonale vyladit BIOS. Samozřejmě, že ti co, se v BIOSech dokonale vyznají, tak se nemusí stresovat a dosažení vyšší BCLK frekvence neznamená pro ně žádný problém. Ale stejně, když si to řekneme na rovinu, tak taktování procesorů Core i7 je opravdu velice složité a dosažení vysokých frekvencí vyžaduje opravdu pevné nervy a spoustu času. Z tohoto důvodu zde přichází Asus Rampage II Extreme.

V poslední době, se výrobci základních desek začali předhánět v kvalitě desek, za účelem lepších taktovacích schopností. A tohle jde zpozorovat na každé novější desce. Ale nejvíce to jde poznat až u High-end modelů, které svůj důvod "narození" nijak nemaskují a plně dávají najevo, že taktování je smyslem jejich uvedení na trh. Přesně takovou Asus Rampage II Extreme je. Tato deska přináší bohaté příslušenství a hlavně spoustu vychytávek, které mají přilákat pozornost, ať již profesionálních overclockerů a nebo jen běžných zákazníků, kteří vyžadují mít ve svém počítači něco opravdu výjimečného. Takže teď, se vybízí otázka, jestli se investice do takto drahé desky oplatí nebo neoplatí. Dříve bylo nepsaným pravidlem, že ano. Drahé základní desky vždy nabízely o mnoho více než levnější modely a vložené investice se mnohdy oplatily. A to ne jen pro skupinu takzvaných "enthusiast" uživatelů, ale i pro obyčejné uživatele, kteří hledí na poměr cena/výkon leč požadují něco slušného pro kvalitní hrátky s taktováním svého procesoru. Během posledních pár let (jmenovitě od uvedení čipsetu P45) již tomu tak není a u platformy Nehalem je zcela jedno zda si pořídíte desku za pět tisíc korun nebo za deset. Rozdíl v taktovacím potenciálu je velice malý a i s levnější deskou neuděláte chybu. Dražší desky si teda pořídí již jen a pouze ten, kterému levný HW "smrdí".

Konec již ale řečí a ukažme si parametry dnes testované Asus Rampage II Extreme. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PC
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PCČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 543x
Komentářů: 2
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! Slušný
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! SlušnýČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 346x
Komentářů: 0
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1627x
Komentářů: 15
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 560x
Komentářů: 0
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 610x
Komentářů: 3
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířaty
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířatyPondělí, 14 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 826x
Komentářů: 2