Test: ASUS Rampage III Formula X58 - Závodník vyšší ligy Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pondělí, 13 září 2010
Přejít na obsah
Test: ASUS Rampage III Formula X58 - Závodník vyšší ligy
ASUS Rampage III Formula - Technologie
ASUS Rampage III Formula - Parametry a balení
ASUS Rampage III Formula - Základní deska
ASUS Rampage III Formula - čipy a detaily desky
ASUS Rampage III Formula - Testovací sestava a testy
ASUS Rampage III Formula - BIOS
ASUS Rampage III Formula - Provoz a OC
ASUS Rampage III Formula - závěr
alt

 

 

 

 

 

 

  • Test: ASUS Rampage III Formula X58 - Závodník vyšší ligy

Máme tady další horkou novinku na poli základních desek. Novou ASUS Rampage Formula, exkluzivně na DDWord.cz!

Opět vám můžeme představit, jako první v české republice velice zajímavou a zbrusu novou základní desku. Ta pochází z dílny společnosti Asus a je to takový mírně "ošizený" model, jedné ladičské hračky, kterou si jistě pamatujete z jednoho předchozího testu. Ano tipujete správně, řeč je o extrémním produktu s názvem Asus Rampage III Extreme.

 Ta si vedla velice dobře a převálcovala všechny naše hodnotící tabulky, jak to jen šlo. Jelikož jsme měli tu čest a ozkoušeli jsme všechny nejkvalitnější a nejdražší desky té doby, věděli jsme velice dobře, jak povedená tato deska je. Bohužel její cena není zrovna nízká a ne každý si může dovolit utratit za základní desku nad osm tisíc korun. Z tohoto důvodu přichází Rampage III Formula, disponující téměř stejnými parametry, layoutem a kvalitou. Toto, ale není vše, co si pro nás velice oblíbený a již klasický výrobce připravil. Na pole X58 platformy přichází další levnější produkt, který by měl toho nabídnout spoustu a to ještě při rozumné ceně. Tímto "černým" koněm by mohl být produkt prakticky zcela nové série TuF (The Ultimate Force). Jestli jste odpůrci základních desek s "keramickými" chladiči, nebo se vám jenom nelíbí jejich návrh. A aktuální R.o.G.  produkty jsou na vás stále příliš drahými, tak se můžete těšit na další lahůdku, kterou vám kolega brzy představí v testu. Má totiž pro vás otestovanou velice "našlapanou" desku, která je následovníkem nadměrně extrémní Rampage II Gene. To, ale není vše, čeho se fanoušci X58 platformy v našich testech exklusivně dočkají.

První novinku si představíme dnes. Jedná se o druhou nejdražší základní desku od Asusu pro platformu X58. Krátce po dnešním testu přijdeme s ukázkou ještě zajímavějšího produktu, který se jmenuje Sabertooth X58, u kterého budeme mít rovněž tu čest a exklusivně vám jej představíme. Kromě toho, se do naší malé redakce konečně zatoulala i její menší sestřička Sabertooth i55. Tu vám, ale představíme až později, jelikož není teď prioritou. Před dlouhým rokem jsme vám slíbili test EVGA X58 Classified a máme v plánu dodržet slovo. Desku máme už dlouhých devět měsíců otestovanou, ale bohužel stále není čas pro dokončení článku. Naštěstí k jeho dokončení nezbývá mnoho a tak brzy si budeme moci odškrtnout i tento "restík". Výrobci s pomalým příchodem podzimu chrlí na trh doslova tuny nového hardwaru a tak si můžete být jistí, že toto není vše o čem si letos na naších stránkách budete moci počíst. Mimo jiné máme pro vás otestovanou sestřičku od modré UD9 od extrémního výrobce Evga.

Jaký je vlastně rozdíl mezi Extreme a Formula variantou? Napájení procesoru zůstalo nezměněno a opět máme co dočinění s hybridním návrhem, který se řídí spínací logikou digitálního tak i analogového provedení. Chlazení je použito odlišného rázu a dává nám vzpomenout na starší základní desky rodiny P6T. Případně i mnohem starší kousky, například z rodin X38 a X48. Hlavní rozdíl nalezneme v PEG slotech. Extrémní model nese čtveřici slotů, rozmístěných přesně pro osazení čtveřice dvou-slotových grafik. Podporuje čtyři grafické karty Radeon v CrossFireX modu a trojici Geforce ve SLI. Edice Formula disponuje pouze třemi PEG sloty, takže si zbytek vydedukujete sami. Ubráno bylo také na napájení procesoru a přítomen je pouze jeden osmi-pinový 12V konektor. Přesto nebudete-li se honit za světovým rekordem pod dusíkovým chlazením, může vám být jeho nepřítomnost vskutku "ukradená". Ve zkratce, zatím, co Asus Rampage III Extreme je mířena na extrémní overclockery, tak Asus Rampage III Formula na herní nadšence. S postřehy a dalším porovnáváním nechceme na úvod moc přehánět, jelikož něco musíme si ponechat i dále do článku. Takže si teď představme v krátkosti parametry.

Zařazení produktu je logicky na high-endové výšiny, takže nesmí chybět podpora nejnovějších technologii a standardů. Aby se tedy neřeklo, je přítomna dvojice SATA 6 Gb/s konektorů, což nevidíme jako zrovna nejbohatší počet. Na USB 3.0 se také nezapomnělo. Deska nabízí rovných devět USB konektorů staršího formátu. Dva z nich jsou kompatibilní s novým rozhraním USB 3.0. Jako drobný bonus, bylo desce dopřáno softwarové podpory EAX 5.0 a OpenAL za pomoci zvukového kodeku, který výrobce pojmenoval jako SupremeFX X-Fi. Bohužel do kvalit precizních zvukovek od Creative má tento kodek daleko a softwarová emulace je dobrá spíše jen k lákání zákazníků. A tohle  všechno dostanete za cenu do 7 000,- (300$) což dělá zhruba o 2 000,-  méně než za  Extrémní edici. Co se týče kvality, tak ta je jako u každého produktu ze série R.o.G. perfektní. To samé připravenost, na všechno možné. V herní sestavě, kde se počítá s více grafickými kartami je připravenost díky třem PCIe slotům zaručena. A pro vysoké domácí taktovací hrátky je deska ideálním společníkem. Pro boření rekordů za pomoci dusíku bude také dobrým partnerem, ale o tom až ve specifické kapitole. Už tedy jen ve zkratce, jestli se vám Rampage III Extreme zalíbila, ale je pro vás příliš drahou a až zbytečně "našlapanou", tak si přečtěte dnešní recenzi a možná zjistíte, že je čas k rozbití prasátka. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 896x
Komentářů: 0
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 768x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 939x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 931x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1509x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 1