TEST: ASUS ROG CROSSHAIR VIII FORMULA – Test zatím nejlepší AMD X570 desky od ASUSu Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 15 říjen 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG CROSSHAIR VIII FORMULA – Test zatím nejlepší AMD X570 desky od ASUSu
Základní deska - ASUS ROG CrossHair Formula X570
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Základní deska ASUS ROG CROSSHAIR FORMULA X570

Balení je samozřejmě větší a bohatší na příslušenství. Tohle je jeden z TOP modelů X570 desky, takže tomu vše odpovídá.

Najdete vše potřebné, samozřejmě nechybí antény k Wi-Fi, kvalitní kabely, RGB kabely atd. Určitě nebudete zklamáni. Jedinou výtku mám k CD, na kterém jsou ovladače atd. Vážně? Optický disk u high end desky pro moderní PC v roce 2019? A co s ním mám prosím dělat? Vsadím se, že prakticky nikdo z cílových uživatelů nemá optickou mechaniku. Někteří konkurenti už dávají USB flashdisky, když už.

Samotná deska má formát ATX a ASUS ji nacpal výbavou až po střechu. Má tedy AM4 patici a podporuje procesory RYZEN 3000 a RYZEN 2000 (starší RYZEN 1000 nejsou podporovány). Díky velmi kvalitnímu vícevrstvému PCB dokáže tahle deska provozovat zajímavá nastavení pamětí, což ASUS ještě vylepšil technologií Optimem III.

Ve 4 slotech je možné provozovat celkem až 128GB DDR4 paměti a to až na 4800MHz! Mnohem zajímavější a lepší pro výkon platformy je ale použití 3600MHz pamětí, a to na agresivnějším časování kdy ASUS dokonce zvládá CL16 na 1,25V nebo CL14 na 1,4V což jsou hodně zajímavé hodnoty, které byly do této doby na AMD AM4 platformě nemyslitelné.

Pokud do desky osadíte 7nm RYZEN 3000 procesor, budou všechny PCIe linky ve verzi 4.0 s tomu odpovídající dvojnásobnou propustností proti PCIe 3.0. Když osadíte starší procesor, bude část linek patřící do výbavy CPU samozřejmě „jen“ ve verzi PCIe 3.0. Na desce jsou fyzicky zesílené 2x PCIe x16 (16+8), další PCIe x4 je dole. Mezi nimi ještě PCIe x1. Dva M.2 PCIe x4 4.0 jsou ukryté pod pasivem v dolní části.

ASUS dovybavil desku dalšími SATA konektory, takže jich najdete 8, což je více než dost pro současné potřeby. Nechybí konektory pro přední USB 3.2 v obou verzích. Samozřejmě nabídka USB je bohatá, celkem má deska 19 USB v různých provedeních, většina je 3.2 Gen2 nechybí ani TypeC.

Ve výbavě v základu nechybí ani WiFi6/BT5 modul, je zde také 5Gbps síťovka, což je lepší než 1Gbit, ale samozřejmě to není 10Gbit, který dnes někteří z nějakého důvodu vyžadují ;). ASUS pochopitelně osadil i vlastní posílený integrovaný zvuk, založený na ALC 1220 řešení s vylepšením SupremeFX.

Protože se bavíme o špičkové ROG desce, nechybí zpracování a prvky pro extrémní taktování. Přímé ovládání některých funkcí na desce, měřící body, posílené napájení, konektor pro diagnostiku atd. Deska má pochopitelně hromadu konektorů pro ventilátory, AiO i vodní chlazení obecně. Nechybí RGB konektory atd. Ke všemu ASUS dodává propracovanou nabídku aplikací pro Windows a deska samozřejmě využívá oceňovaný UEFI BIOS ROG ASUS, ve kterém se v množství možností bez problémů ztratí i nejzkušenější uživatelé :). Samozřejmě pro ty méně zkušené má ASUS i jednodušší režimy, přehledné se všemi funkcemi, které lze vůbec vymyslet.

Tahle deska zcela jednoznačně pokračuje ve stylu a kvalitě řady ROG CrossHair a posouvá věci zase o kousek dál. Tahle verze má dokonce i OLED display. Proti HERO edici jsou některé prvky výbavy umístěny jinak, ale většina věcí je stejných. Jaká je v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2014x
Komentářů: 16
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 553x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1060x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1868x
Komentářů: 4
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!Úterý, 23 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1321x
Komentářů: 1
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?Sobota, 20 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1938x
Komentářů: 10