TEST: ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO ve srovnání s Ryzen 9 3900X na X570 proti X470 a X370 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 10 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO ve srovnání s Ryzen 9 3900X na X570 proti X470 a X370
základní deska ASUS ROG Crosshair VIII HERO X570
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastností a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Jestli vás zajímá, zda můžete nový 12jádrový RYZEN 9 3900X procesor strčit i do starší desky, tak jak vidíte, můžete. Úplně v klidu :). Samozřejmě na starších deskách musíte aktualizovat BIOS, bez toho to nepůjde. ASUS pro většinu starších desek aktualizaci již vydal, samozřejmě pro CrossHair verze mezi prvními. Je pravda, že zrovna ASUS ROG CrossHair série je absolutní špička, takže nepřekvapí, že vše funguje bez sebemenšího zaváhání. I původní X370 edice je stále vynikající velmi dobrou a kvalitní deskou, kdy se dá dnes nová koupit za méně jak 3500 korun, což je prakticky zadarmo vhledem ke kvalitě, jakou jinak mají obvyklé desky v této cenové hladině. Ano, nemá některé prvky, je slabší v některých ohledech, ale pořád je to super deska a funguje na ní vše více než dostatečně. Novější X470 je samozřejmě ještě o kousek lepší, vyladěnější, ale stále stojí kolem 7 tisíc. Paradoxně jsou obě zajímavé i pro kombinaci s novými RYZEN 3000 procesory, pokud chcete co nejnižší spotřebu a jednodušší chlazení.

Nová X570 platforma využívající čipset, který je prakticky kusem RYZEN procesoru, má vyšší spotřebu. X570 je zhruba 3x žravější než X370/X470. Sice je celková spotřeba pouze kolem 7W toho čipsetu, ale stejně. Přicházíte na starších deskách samozřejmě o PCIe 4.0 podporu, což už může být ve výkonu znát. Jak u GPU, tak zejména u nových PCIe SSD. Ty samy o sobě jsou ale velkým zdrojem tepla, kdy PCIe Gen4 SSD schovaný pod pasivem na desce je velmi slušné topení. Přítomnost aktivních ventilátorů nepovažuji ale za ideální, a dokonce ani nutné řešení. Věc se má tak, že ten čipset vlastně ventilátorem sám o sobě chladit určitě nepotřebuje. Malý pasiv typu heatsink, tedy se skutečným žebrováním apod. by na to úplně stačil. Jenže výrobci desek heatsinky nepoužívají. Používají velké kusy hliníku nebo jeho slitin, které nemají prakticky žádné žebrování, proto jsou schopnosti jejich chlazení omezené. K tomu na mnoha deskách jsou spojené s pasivy chladící žhavé NVMe SSD disky. Situaci pak zhoršuje blízkost grafické karty a zejména nereferenčních chladičů.

Už je mě jasné, proč AMD použilo na Radeon RX 5700/5700XT blower styl chlazení, protože to je technicky nejlepší chlazení grafiky. Je sice hlučnější, ale má obrovskou výhodu, že odvádí teplý vzduch pryč od PC. Jenže nereferenční grafiky obvykle vybavené axiálními ventilátory silně ohřívají okolí karty a přímo foukají ohřátý vzduch na čipset. Na X570 desce je velký rozdíl mezi tím, kdy osadím blower Radeon RX 5700 XT kartu a jakoukoliv jinou s tím běžným nereferenčním chlazením. Ty totiž foukají ten teplý vzduch přímo do toho ventilátoru na čipsetu, čímž ho nutí se více roztáčet, zvyšují teplotu atd. Stále si myslím, že to aktivní chlazení by ale prostě nebylo třeba, pokud by ASUS použil heatsink s pořádným členitým žebrováním, ne ten kus kovu, co tam z estetických důvodů je.

Takhle ten ventilátor na automatické nastavení je v zátěži trochu slyšet (rozhodně to není nic, jako jsme kdysi byly zvyklí z malých ventilátorů na čipsetech, takže z toho nedělejte nikdo drama). Nic hrozného, ale slyšet trochu je, což u sestav s co nejtiššími chladiči budou někteří řešit. S průměrnou nereferenční kartou ale ten hluk ventilátoru zanikne ve skříni při zátěži. V klidu není slyšet vůbec a také se vypíná na určité teplotě. Také lze samozřejmě všechno ručně nastavit. Když snížíte otáčky na neslyšitelné, tak i v zátěži s nereferenční grafikou co tam fouká ten ohřátý vzduch, mě teploty na čipsetu nepřekročily 65°C (kolem 40°C s ventilátorem na automatiku), a to vedle topil ten PCIe Gen4 SSD. Takže v pohodě. Strach nemusíte mít ani o kvalitu toho ventilátoru (je to delta), ten určitě přežije morální životnost desky a platformy.

  • Závěr a hodnocení

Vyšší spotřeba X570 čipsetu je ale ještě zdrojem diskusí a zkoumání. Je zhruba 3x vyšší než u předchůdců, ale nedivím se vzhledem k tomu, že jde prostě „o kus RYZEN procesoru“ na 14nm. Na druhou stranu čipset má 4x vyšší propustnost a vyšší výbavu než X470, takže to s tou efektivitou po stránce výkonu je vlastně lepší, než se zdá. Pokud PCIe 4.0 nevyužijete nebo nechcete, je ale paradoxně starší X470/X370/B450 deska zajímavá i pro kombinaci s RYZEN 3000, neboť s nimi budou dosahovat nižší spotřeby a nižších teplot v okolí čipsetu. Výhoda PCIe 4.0 je ale už dnes jasně měřitelná a patrná. Obecně i na kvalitní X370/X470 desce je výkon RYZEN 9 3900X o nějaké to procento nižší, než na X570. Pokud řešíte každé %, tak je to pro vás asi zásadní. Pokud neřešíte každé % výkonu, tak můžete být v klidu. Fakt, že vůbec jde osadit zcela architekturou a konstrukcí odlišný nový procesor nové generace na starší desky, je více než potěšující a AMD si za to zaslouží hluboký respekt – mohlo vydělat více peněz, kdyby kompatibilitu omezilo jen na nové desky. Jsou firmy, které vás nutí k nákupu nové desky, i když jsou prakticky stejné jako ty předchozí, a to i když se neliší třeba ani patice či architektura CPU.

Výrobci desek asi radostí do stropu úplně neskáčí, ale smutnit nemusí. X570 nová platforma má dostatek výhod, aby byla zajímavá. Nevýhoda je jen jedna. Tedy dvě. V první řadě to chlazení čipsetu. Už jsem to napsal výše, podle mého názoru tam ten ventilátor být vůbec nemusel, klasický heatsink, nikoliv ty hladké kusy pasivů, ale skutečný heatsink se žebrováním, by to chladil s přehledem. Takhle to vypadá, že chlazení X570 čipsetu je snad nějaký problém. Není, ale výrobci desek z toho použitím zbytečných ventilátorů problém na oko udělali. Pro některé uživatele velmi citlivé na zvuk i praktický problém. Dá se řešit.

Druhou výtkou a asi největší nevýhodou X570, je cena. Je ale pravdou, že i ta nejlevnější nejzákladnější X570 deska na trhu, musí mít fyzickou kvalitu zpracování jako high endová deska. PCIe 4.0 je náročné na kvalitu napájení, a hlavně čistotu přenosu. A nedá se to ošidit! Vícevrstvé PCB, silnější kvalitní napájení a komponenty, všechno stojí extra peníze, a i ty základní modely jsou prostě kvalitou tam, kde byly hodně dobré desky X470. Cena tomu prostě odpovídá. Proto se výše posunuly i ty nejlepší modely. Jako ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO. Cena téměř 11,5 tisíce korun vč. DPH, to je mazec. Vedle toho tak CROSSHAIR VII HERO (X470) za 7,5 tisíce nebo CROSSHAIR VI HERO (X370) za 3,5 tisíce dnes, to už donutí některé přemýšlet. Jasně, nová CROSSHAIR VIII HERO (X570) je lepší. Je lepší ve všech ohledech zpracování je o třídu dál. Je to vynikající deska a pokud chcete špičkový výkon se vším všudy, včetně PCIe 4.0, můžeme ji jen a jen doporučit. Pokud ale máte některý ze starších modelů CrossHair, nebo o něm i uvažujete, pak i v kombinaci s výkonným RYZEN 9 3900X všechno funguje skvěle.

X570 platforma je ale o něco výkonnější a vyladěnější, což umocňuje i výhoda PCIe 4.0 a to jak pro GPU, tak pro SSD, kdy zejména rychlost PCIe gen4 NVMe SSD na X570, kde dosahují první modely 5000MB/s, to je velké číslo :). ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO (WI-FI) je vynikající deska, ale přiznám se, že se mi líbil více jednodušší design X370/X470 verzí a výhrady mám prostě k tomu řešení chlazení kolem čipsetu. To se dalo vymyslet líp. Nicméně po všech dalších stránkách je X570 CrossHair lepší než oba starší modely a bohužel cena tomu odpovídá. Pro 12ti nebo 16ti jádrový RYZEN 9 ji rozhodně doporučím, pro RYZEN 7/RYZEN 5 je to podle mě overkill. Ale proti gustu …. :). Je to prostě špičková deska, další evoluce vynikající a zaslouženě úspěšné řady. Ale zatímco předchozí verze velice snadno dominovaly v nabídce desek na trhu obecně i proti konkurenci, na X570 platformě je konkurence podstatně větší. Doporučit ji v každém případě můžeme i s oceněním.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 12:09:46
avatar
Užitečná recenze, bude i srovnání s některými lepšími B450?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 14:05:06
avatar
ano srovnání s B450 připravujeme ;)
n3v3r3k [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 16:10:05

jen jeste doufam ze k tomu prihodíte i b350 ted aktualne mam ryzen 1600 a uvazuju ze koupim 3600
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 19:21:25
avatar
Ano, bude B350/B450 vs X570 pracujeme na tom
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 12:22:40

od Jayziho som pozeral videjko a tam napr ukazoval na x570 deskach v biose zbytocne vysoke napätia pre cpu a ram, trochu to upravil, samozrejme ich znizil a zrazu dostal do 10% vyssieho vykonu s tym, ze spotreba ak sa nemylim, klesla

dokonca vo fry cry 5 zaznamenal o 20fps viac, cize tie biosy asi este stale nie su idealne a zbytocne hadzu vysoke napatie a tym padom i spotrebu

neviem sice kolko dosiek sa toto tyka, on mal msi ak dobre pamätam, ale vyzera, ze asi bude vseobecnejsi problem

samozrejme cpucka su aj bez toho extremne vykonne, ale s takym poladenim sa da vyzmykat neaky ten vykon naviac, co potesi
flanker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jayz 2019-07-12 13:51:14
avatar
na to jsem paradoxně včera narazil, ale on "blbec" měl ENABLED LN2 mód (je to vidět v jedné pasáži videa, kdy to je v BIOSU zvýrazeněné) To byla ta chyba, proč to overvoltuje a toho si asi nevšiml. LN2 mód je totiž jen pro dusík a je víceméně ready s autoamtickými hodnotami na startovní taktování s dusíkem.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 14:07:29
avatar
no někdy si říkám, že ASUS ty BIOSy už dělá tak bohaté na možnosti a nabídky, že se v tom ztrácí i ti nejzkušenější a tohle je právě ten případ .... měl tam špatně jedno zásadní nastavení ... LN2 mód ;).

Jinak když to máš v základu s aktuálním BIOSem, všechno je normální ....nepozorovali jsme žádné problémy apod. proti stavu když RYZEN začínal je X570 naprosto perfektně vyladěná hned od začátku ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 14:40:28

Mňa by zaujimali ake napatia mali na tych doskach CPU.
Na guru som si všimol 1.1V a v turbe 1,32V, na konkurenčnom serveru napatie na CPU bolo 1,49V. Ja len tak na porovnanie.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 14:44:02
avatar
V našem případě 1,10 v základu, turbo nevím, ale 1,40V stačilo na 4,4GHz na 3900X na všech jádrech při OC .... žádný problém žádné drama
miro11 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 17:39:36

Ste si istý ? Všade inde 12-jadro padne pri 1.4V po prekročení
frekvencie 4.25GHz.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 19:21:06
avatar
jsem si jistý. K našemu výsledku jsme došli díky návodu od kolegů s jiné redakce ;). Do té doby jsem se také nemohl dostat přes 4,2 - 4,3GHz .... s tím napětím se dá docela hrát, 1,425 to šlo v pohodě, pak se to dá postupně trochu snížit, je to o ladění ... já si myslím, že se půjde dostat i na 4,5GHz ...

zatím jsem na začátku. Nemáme ani moc času si s tím hrát te´d. Navíc stojím si za tím, že ruční OC je vlastně nezajímavé, protože PBO je funkčně mnohem lepší a efektivnější ...
miro11 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 19:40:36

Je to neuveriteľné, aké pekné výsledky dosahujete proti ostatným svetovým recenziám. Napríklad v linku populárny server tvrdí, že 12-jadro sa s vodníkom ťažko chladil na max. 1.225V, čo stačilo len na 4GHz all core :
https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-3900x-3700x-tested-on-x470/3.html
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 20:04:23
avatar
neuvěřitelné je, že horší výsledek a web jste si už najít nemohl. Máte talent, nejhorší z nejhorších a podle toho posuzujte ostatní .... jo to je ono ;)

jeden z nejhorších webů na světě ... ale vymlouvat vám to nebudu .... lidi co tomu rozumí a vědí co dělají nemají problémy.

ono je to o tom, že víte co děláte, že máte aktuální BIOS, a když nevíte, tak si necháte poradit (náš případ) .... nestydím se říci, že jsme si s tím také nevěděli rady a nad 4,25 jsme se nedokázali dostat a to jsme tam cpali napětí hodně vysoko. naštěstí jsme si nechali poradit a 4,4GHz jde.

ne jako tech powerup. určitě najdete jiné další weby, kde 4,3 až 4,4GHz nebyly žádný problém .... ale je hezké jak jste si našel ten co to má evidentně nejhorší a nějaký problém na jeho straně, protože nezlobte se na mě ale jen 4,0GHz na 3900X? to jako fakt?Hanba by mě fackovala tohle pustit na web a plácat něco o potížích s chlazením apod ...

4,3GHz je normální OC, 4,4GHz jsou ty dobré případy 4,5GHz je TOP .... žádný problém pro AiO. limitem je zase výrobní proces a technologie ne chlazení ...
miro11 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 20:09:58

No, ja čakám na 16-jadro, preto šmejdím po nete a hľadám kde sa čo šustne o 12-jadre, aby som mal predstavu, čo môžem očakávať.
Zatial som nenašiel žiadnu recenziu, kde by dokázali na 3900X stabilných 4.4GHz ani 4.3GHz v burne. Tak hľadám ďalej, keď tvrdíte, že 4.3GHz je normálne OC.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 21:05:34
avatar
nevím na jaké pochybné plátky to tedy chodíte ... ;) Ale pokud nedokáží na 3900X dostat 4,3GHz, asi by neměli psát o špičkovém HW a neměl byste tam hledat moudra

4,4GHz na guru3d.com
4,3 - 4,4GHz na bit-tech.net
4,4GHz na overclock3d.net
4,3 - 4,43Hz na computerbase.de

a tak dále a tak dále.... já bych řekl každý slušný web kde vědí trochu co dělají se na 4,3GHz musel dostat a pokud ne, tak se stačilo zeptat, povolanějších, což jsme udělali. 4,4GHz jde na některých deskách taky (třeba CorssHair), viděl jsem i 4,5GHz ..... 4,3GHz považuji za normál.
miro11 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 21:49:44

Tak to pozor, Vcore 1.4V vo full loade all core je neprípustné, max. bezpečná voltáž pre Zen 2 je 1.325V. To si treba uvedomiť inak hrozí poškodenie procesora. To ste nevedeli ?
https://www.overclock.net/forum/10-amd-cpus/1728758-strictly-technical-matisse-not-really.html
miro11 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-13 14:50:32

Nedočkal som sa odpovede, tak vidíte, pochybné plátky v tom nehrajú rolu. Podstatne nebezpečnejšie je taktovať nové Ryzeny cez 4.2GHz a prekročit Vcore nad 1.325V. To sa práve deje na odkazoch, ktoré ste doporučil v príspevku vyššie. Radšej na to otvorene upozornite, to bude správne.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-13 16:52:24
avatar
nechápu co to tu plácáte ....

na 1,4V není nic nebezpečného, funguje to nomrálně a stabilně a OC je vždycky dělání na vlastní riziko. Nic z toho však nevysvětluje, proč mě tady tvrdíte, že 4GHz jsou prý maximální OC já vám vypsal některé z mnoha webů, kde to bez potíží dostaly na 4,3, 4,4GHz úplně normálně ... takže přestaňte tu tvrdit něco o tom, že to nejde ....

v článku navíc jasně píši, že ruční taktování vřele nedoporučuji, PBO je mnohem lepší a vytáhnete v praxi z tohto CPU praktičtější vyšší výkon bez nevýhod ručního OC ....

každopádně já jsem objektivně vyvrátil vaše tvrzení, že většina webů se nedostala na 4,3-4,4GHz a tedy naše výsledky nejsou nijak zvláštní ... naopak každý kdo se nedostal na 4,3GHz to je zvláštní ...
miro11 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-13 17:11:17

Vy to stále nechápete ? Seriozny recenzenti to testujú s bezpečným Vcore a to je 1.325V pre Zen 2 vo full loade všetky jadrá, pre single boost je max. 1.47V. Tieto hodnoty dodrživa aj PBO. Vy perete do jadra 1.4V a ešte chcete skúšať 4.5GHz t.j viac ako 1.4V ? To, že procesor dosiahne vyššiu frekvenciu nad limit voltáže je normálne, ale nebezpečné, CPU rýchlo degraduje, u slabších kusov môže dôjsť pri vysokých teplotách k okamžitému prierazu. Takže vaše tvrdenie, že 1.4V neni nic nebezpečného, je skutočné plácaní.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-13 17:39:19
avatar
WTF? si děláte srandu že jo?

Každý seriózní recenzent otestuje a ukáže co to dá nemluvě o tom že na 1,45V není nic nebezpečného, při extrémním OC jdete mnohem výše .... RYZEN 9 3900X na 1,4V+ a 4,4GHz jde normálně bez problémů uchladit AiO ... žádný extrém to není ....

každý seriózní recenzent současně řekne, že OC je na vlastní nebezpečí a každý seriózní recenzent v případě RYZEN 3000 také řekne, že ruční OC je horší varianta, PBO je lepší z hlediska univerzálnosti a běžného použití ... ruční OC děláme jen kvůli hledání limitů.

vy jste tu neseriózně lhal, že se prý skoro nikdo nedostal tak vysoko jako v našem případě, usvědčil jsem vás z té lži a teď tu podsouváte další nesmysly ..... začínám mít jasno, problém není v serióznosti/neserióznosti recenzentů, ale ve vás a já tu o takové neseriózní diskutéry/troly opravdu nestojím .... bylo by hezké, kdybych ten čas co jsem tu s vámi zbytečně strávil odpovídáním na vaše překroucené bláboly, jste musel platit, hned by vás to vaše trollování přešlo ....
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 14:27:48

deska za 11,5k bez 10gbit, nebo aspon ten 5gbit kdyz uz, je docela vtip. a ten ventilator je na facku uplne. umisteni primo pod hlavni grafickou kartou? zakrytej cool krytem, ktery zhorsuje pristup vzduchu jeste vic nez na nem nalepena grafika a jeste zvysuje hlucnost? ten kdo tohle vymyslel a ten kdo ten design schvalil si zaslouzi vyhazov...

aspon ze u MSI pracuji trochu inteligentnejsi lide a nabizi aspon jednu dost slusnou desku (https://www.czc.cz/msi-prestige-x570-creation-amd-x570/264545/produkt a k tomu jeste tady 500gb ssd gratis, fajn nabidka) i s 10gbit za 12,7k a ventilator, kdyz uz tam musi byt, tak aspon rozumne vyresenej. na spodni strane desky pekne mimo grafickou kartu a bez dementniho krytu, kdy i vypada ze pujde pripadne snadno nahradit. navic dost mozna ta deska ma i robustnejsi napajeni, narozdil od 4+8pin jak tento asus ma rovnou 8+8pin. nenapada me zadnej duvod proc dat prednost tomuto asusu pred touhle msi a proc taky tuhle desku od asusu za ty prachy nejak ocenovat, kdyz konkurence objektivne nabizi mnohem vic za prakticky stejny penize.
skoda mozna jen toho vetsiho E-ATX formatu, i kdyz pro nekoho taky vyhoda. dale teda nechapu moc proc amd rovnou nevydalo i to 16 jadro, protoze 12c se mi zda k deskam pres 10k dost malo

blower a odvod tepleho vzduchu ze skrine pak dost precenujes..s velkym pasivem a s 2-3 axialnima ventilatorama jsou grafiky obecne chladnejsi a ten teply vzduch co ti teoreticky zustane ve skrini nebude tedy tak horky jak co fouka ven blower. navic narozdil od bloweru ti vzduch ochlazuje celkove i pcb graficke karty, kdezto u bloweru ti horke pcb dost mozna i vice ohreje vnitrek skrine nez ten teply vzduch od axialu. a snad uplne kazdej kdo kupuje takle drahy komponenty tak ma dobre vyreseny airflow ve skrini a jakakoli potencionalni vyhoda bloweru tu uz proste neplati.

prinos pcie4 pro grafiky pak pekne otestovali tady https://www.techpowerup.com/review/pci-express-4-0-performance-scaling-radeon-rx-5700-xt/23.html sorry jako, ale vzhledem k tomu jak se grafiky samy pretaktovavaji a ze to lze jen tezko kontrolovat, tak jakykoli 1-3% povazuji za normalni odchylku pri mereni a nema to vubec zadny vyznam. vsak na takovej rozdil staci kdyz ti padne na dve sekundy boost o 20MHz...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 14:55:59
avatar
ten design toho chladič ano, to se úplně nepovedlo, ale v praxi to není problém ....

10Gbit síťovka na desce za 11,5 tisíce by měla být, to souhlasím ... ale není, žíly to nikomu trhat nebude, 2,5G je více než dost pro běžné uživatele.

Nemyslím si, že konkurence nabízí nutně více, tohle je velmi dobrá deska, ale jak jsem napsal v závěru, konkurence je mnohem větší než byla v minulosti, takže ano, existují velmi schopné konkurenční desky. Ale tohle je výborná deska s výborným propracovanným BIOS, který je podle mě stále nejlepší ve srovnání se všemi ostatními atd.

Každopádně budeme mít v testech i jiné desky, tak uvidíte, že i jiní mají chybky ;) ale pořád jsou to všechno super desky ....

ne s blower chlazením je teplota kolem karty obecně nižší a nižší je i teplota ve skříni stejně jako na čipsetu (je to u všech desek, u X570 je to umocněno tím ventilátorem na čipsetu, kdy desky s axiálními chladiči to ohřívají o to více .... ale blower má prostě výhodu vždy a všude pokud jde o chlazení karty v PC a odvod teplého vzduchu pryč. Nevýhodou je vyšší hluk.

Můžeš výkon karty kontrolovat. u RX 5700/5700XT třeba nastavíš ten ventilátor na vyšší otáčky aby karta běžela pořád na maximálním boostu, čímž odstraníš tedy tyhle variace a pak srovnáváš ... podle našich měření a zkušeností je i ve hrách PCIe 4.0 o 1-4% výkonnější než ta karta v PCIe 3.0. Samozřejmě pro hráče zanedbatelné. Ale výraznější vliv to má při streamování v náročných nastaveních nebo výpočetních a mutlimediálních nasazeních, tam dokáže karta posílat skrze rozhraní mnohem více dat a PCIe 3.0 je omezením. Každopádně pokud si hráč, nemusíš PCIe 4.0 zatím řešit, ale to neznamená, že je k ničemu a nemá žádný přínos ;)
Zetor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 17:28:10

Pokud se ventilátor nastaví na vyšší otáčky, tak společně s hlučnou grafikou to bude slušný hukot.
Opravdu profi názor.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 19:15:17
avatar
??? ..... že vás tohle trollování baví ...

ano, když nastavíte ventilátor na vysoké otáčky bude slyšet a spolu s třeba rerefenční blower RX 5700XT grafikou to bude v opravdu slyšet. To je můj odborný profesionální názor na základě faktů a osobních zkušeností. On někdo tvrdí někde něco jiného?
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 15:19:10
avatar
Jsem zvědavej jestli ten větrák dokáží příští rok nějak nahradit nebo navrhnou jiný druh chlazení.
p.s. Vyjde aspoň zítra recenze RX 5700 XT?
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 15:19:00

Takto, pokial mám croshair VI Hero x370 - ssd m2 1tb Samsung evo 960 a trident z RGB 3200mhz cl14 b die - a nemám záujem meniť zatiaľ ram a m2 disk, tak zmena dosky je pre mna prakticky bezpredmetná . Nárast minimálny ako pozerám tie grafy.

Inak veľmi pekne a užitočné porovnanie.
losfantos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 15:59:34

Dobrý den chtěl jsem se optat není tam nějaká chyba v měření v tom Far Cry New Dawn? Máte tam stejný výkon na 5700XT jako při recenzi karty RX 5700.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 19:12:34
avatar
to proto že to jsou výsledky s RX 5700 bez XT ... sorry, děláme najednou víc testů a článků se všemi komponentami, tak jsem to asi nějak popletl ... tak tam alespoň máte jeden test s 5700XT a druhý test s 5700

nějak to ujednotíme v dalším testování zkoumáme teď podrobněji ve více testech vliv té PCIe 4.0 a zkoušíme obě karty ....
AndreasCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-14 13:57:06
avatar
To PCIe4 zdanlive prinasi jen 1-3% max v průměrný hodnotach měřeno napříč různými weby.

Realne ale hodně pomáhá u nejnižších fps, kde přidává 3-10% vykonu.

Je to celkem logické. Když je scéna náročná, tak i množství dat, které je potřeba přenést přes sběrnici se výrazně zvýší a muže se stát bottleneckem.

Já jsem zastáncem toho, ze není důležité mít nějaká super vysoká průměrná čísla, ale aby nejhorší případ byl pořad dostatečně dobrý. Za me tam ten přínos tedy vidím. Na druhou stranu neocením 4800 MB/s na ssd (3500 je dostatečně pro me), vadí mi spotřeba a větrák X570 a rozhodne mi vadí cena. Jestli se to podaří zprovoznit na B450 deskách, tak super a jdu do toho - 1x GK + 1x ssd v PC.
andrejcallo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 16:59:56

zdravim ,chcem sa spýtať či planujete zrecenzovat aj dosky GIGABYTE X570 AORUS ULTRA alebo GIGABYTE X570 AORUS MASTER
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 19:16:00
avatar
Ano, máme obě ale první bude ta ITX edice od GB je extra zajímavá ;)
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PBO 2019-07-12 18:50:35
avatar
Jsou nějaké rozdíly v chování PBO a auto OC mezi různými generacemi desek?

@ReveNCZ Napájecí 8pin zvládne nějakých 360W což ti nakrmí i 16 core OC Ryzen. Schválně se podívej na nějaké Buildzoidovo video co si o přídavném 4/8pinu myslí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 19:05:52
avatar
ano, PBO je ovlivněno mnoha aspekty, u X370 verze, která má jednodušší PCB a napájení je výsledný takt nižší než na X470 a X570 a tedy i výkon. Ale výkon je pořád více než slušný. Platí to ale jen u 12 a nejspíše i 16jádra. U 8 a 6 jádrových RYZEN ale je rozdíl minimální, jsou výrazně méně náročné, takže i kvlaitní X370 to zvládne podobně jako X470/570 rozdíly výkonu u 3700X s PBO jsou minimální. Rozdíl dokáží až paměti, kde X370 díky slabšímu PCB nedokáže tak luxusní nastavení jako X470 a hlavně X570 ....
Rolko 75 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-13 08:22:57
avatar
Zdravím. Prosím o pomoc. V Ryzen Mastery nemozem zapnut PBO. Vypisuje mi to hlasku FUTURE FEATURE IN DEVELOPMENT. Doska GB X370 gaming K7 /bios F40/ + R7 2700X. Chcem do nej dať R7 3700X ale neviem ako sa to bude spravat bez PBO. Ďakujem za radu
Fry [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 20:00:56
avatar
Beriem Crosshair Hero VII (235€ - 6000 kč) a k tomu 3700X, nemám si problém priplatiť za kvalitu a na strane Hero VIII samozrejme tá kvalita určite je ale ten pidi ventilátorček, točiaci sa od 3000 do 6000 otáčok proste do môjho PC nepôjde ;-) Chcem komplet tichý komp a nie bzučiaci úľ. Proste momentálne sú všetky X570 mimo môj záujem kvôli tomu hlúpemu chladeniu. Odkaz
oski1985 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 22:53:51
avatar
Nemate info ci sa pripravuje aj lacnejsia verzia cipsetu X570 nieco ako B550?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 23:22:12
avatar
velmi pravděpodobně bude B550, nicméně neočekával bych nic výrazně nového možná nebude mít ani PCIe 4 nebo bude omezená ...

výběr současných B450/X470/X570 desek je dostatečný
Mr.Paul [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-13 18:23:35
avatar
tak jsem pořídil 3700x a x470 Strix a šlape to parádně! je poznat rozdíl z i5 2500k@4,1GHZ
jediné, co mi přestalo jít po updatu win 10 je Chrome a to už jsem projel celý internet a vyzkoušel kde co a nic...
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-15 13:55:48

tak asus ma v biosech zapinat pcie4 pro linky z cpu i u hodne levnych b450 desek...tak to s tou nutnou kvalitu a mnohavrstvym pcb "kvuli" pcie4 asi nebude tak horky...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-15 14:12:16
avatar
právě že je, protože to ASUS nemůže zapnout u u mnoha desek to bude omezeno jen na některé sloty ... většina desek prostě není tak kvalitních aby to dokázala nabídnout v plné míře jako X570

a právě tomuhle zmatku se chce AMD vyhnout. Navíc tu funkčnost AMD nemůže zaručit. Potíž je, že pokud by to někde dělao nějaké problémy, lidi by se automaticky zlobili na AMD, i když to je čistě iniciativa ASUSu. AMD si oficiálně nepřeje, aby výrobci dělali bordel, takže to chce z nové AGESA odebrat ....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 723x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1376x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1680x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2