TEST: ASUS ROG MAXIMUS X FORMULA (Intel Z370) – To nejlepší pod Intel Coffee Lake? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Sobota, 27 leden 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG MAXIMUS X FORMULA (Intel Z370) – To nejlepší pod Intel Coffee Lake?
Základní deska
Testy a výkon desky
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: ASUS ROG MAXIMUS X FORMULA

                                                          – To nejlepší pod Intel Coffee Lake?

Luxusní plně vybavená deska pro hráče, overclockery a všechny, kteří chtějí maximum. Dnes budeme pokračovat v testech základních desek Z370 platformy. Ano, pozice procesorů Intel je díky objeveným chybám složitá a procesory „děravé“ a zranitelné zůstanou, nicméně protože Intel nemá žádnou náhradu jsou COFFEE LAKE procesory a Z370 platforma to, s čím si ze strany Intel platformy budeme muset letos v mainstreamu vystačit.

Nejen ASUS vydal již záplaty pro své základní desky, a tak jsme mohli otestovat již záplatované systémy. V dnešním testu jsme tedy znovu otestovali starší desky s novými BIOSY a také novým UPDATE pro Windows 10, které částečně záplatují zranitelnosti MELTDOWN a SPECTRE. Systémy jsou víceméně stabilní, alespoň v případě těchto novějších platforem, jsme si výraznějších potíží nevšimli (na rozdíl od starších), ale musíme potvrdit o několik jednotek nižší výkon ve většině aplikací, největší pokles je u rychlosti PCIe SSD. Nicméně všechny desky jsme opatřili stejnými update, takže podmínky jsou vyrovnané.

Dnes se tedy podíváme na jednu z nejlepších základních desek, kterou ASUS pro Z370 platformu vůbec nabízí …

  • ASUS ROG MAXIMUS X FORMULA

Nová generace ROG MAXIMUS X se dočkal i verze FORMULA. ASUS čas od času trochu změní filozofii některých svých modelů a FORMULA v této generaci tak má extrémně bohatou výbavu ve všech směrech včetně výbavy pro taktování.

FORMULA v této generaci tak představuje takový mix mezi extrémně overclockerským modelem APEX a běžně zaměřenou HERO. ASUS pak ještě nabízí o něco levnější verzi CODE, které nemá vodní blok na napájecí kaskádě, kterým je v základu vybavena FORMULA verze.

Nadstandardní výbavou je také OLED display přímo ve středu základní desky, který může zobrazovat spoustu věcí, včetně přímo aktuální teploty, obrázků, animací a tak dále.  

Modely MAXIMUS FORMULA jsou tu s námi již od roku 2008 a v této verzi je tak desátou generací, ačkoliv mezi některými generacemi byly minimální rozdíly. Například mezi Z270 a Z370 vzhledem k povaze platformy, která je jen přeznačená, jsou tedy rozdíly prakticky žádné, s výjimkou několika drobností. Čipset Z370 je, jak víme, jen přeznačený Z270 a přestože Z370 desky mají stále stejnou patici LGA 1151, Intel uměle omezil kompatibilitu, takže nejnovější COFFEE LAKE procesory budou fungovat jen v Z370 deskách, nikoliv v jinak téměř identických Z270. Výrobci desek samozřejmě neměli na výběr a musí strategii Intelu akceptovat.

ASUS tedy téměř identickou Z270 edici, kterou, pokud si budete chtít koupit nový až 6jádrový COFFEE LAKE Intel procesor, můžete vyhodit a místo ní si koupit tu samou desku v podobě nové Z370 edice. Příliš rozdílů nenajdete. ASUS jen poladil několik drobností a prvků ve výbavě, ale 98 možná 99% desky je stejných. Největší rozdíl je v desku, kdy má novinky lehce odlišný design krytu, hlavě celokovový je nově chladič jedné z M.2 pozic.

Ve výbavě této desky najdeme prakticky všechno, co si jen dokážete představit. Přední USB 3.1 port, Type-C port, WiFi/BT modul, 4x RGB konektor, speciální výbavu pro taktování a plné ovládání desky, samozřejmostí je kvalitní integrovaný zvuk a tak dále a tak dále.

Výrazným prvkem je kompletní brnění s masivní kovovou zadní výztuhou a předním plastovým krytem. Vidíte také integrovaný vodní blok, sloužící a fungující i jako běžný pasiv. Jinými slovy, ASUS ROG MAXIMUS X FORMULA je základní deska pro ty, kteří chtějí úplně všechno a všechny možnosti.

Jaká tedy je v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 432x
Komentářů: 1
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1316x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 939x
Komentářů: 0
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 816x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4793x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2235x
Komentářů: 33