TEST: ASUS ROG MAXIMUS XI APEX – Základní deska pro nadšené overclockery Intel procesorů Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 28 červen 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG MAXIMUS XI APEX – Základní deska pro nadšené overclockery Intel procesorů
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Osobně se mi starší modely APEX líbily. Zejména jejich přímočarým zaměřením, kdy záměrně neobsahovaly přebytečnou výbavu, nějaké zbytečné blbůstky, měly zajímavě řezané PCB a soustředily se prostě maximálně na robustní zpracování toho základního, co nabízely a extrémní výbavu i pro extrémní taktování. Jsem tak trochu překvapený, že ASUS se u nového Z390 APEX modelu vydal prakticky směrem k ostatním ROG modelům a nemyslím si, že je to dobré rozhodnutí.

Právě jednoduchost desky hrála roli. Nyní je tu ale masivní zbytečné oplastování, komplikovanější RGB podsvícení, a další extra klasická výbava včetně WiFi atd. Tak trochu mě uniká smysl této edice, když velice podobné věci nabízí modely FORMULA, HERO, CODE nebo když už, tak Extreme edice. Osobně jsem pak vyloženě zklamán, že ASUS u tohoto APEX neudělal to seřezané PCB, což dávalo APEX edicím ten osobitý a unikátní vzhled. Tento model ale vypadá jako všechny ostatní ROG. Není to škoda?

Myslím si prostě, že tahle edice v téhle vybavenější a načančanější podobě nedává vlastně moc smysl. Samozřejmě je to vynikající deska s excelentním zpracováním a vydrží i extrémní taktování, kdy prostě bez extrémních způsobů chlazení nemáte šanci limity téhle desky dosáhnout. Na druhou stranu chybí jí konektor pro OC panel, k tomu ty luxusnější prvky běžné výbavy a estetické přebytečnosti a trochu tak přemýšlím, komu je tahle deska vlastně určena. APEX vždy byl záměrně jednoduchý a očesaný, aby byl co nejlepší pro extrémní taktování. Takže ta jeho očesanost ve srovnání s jinými modely byla správná, záměrná a vítaná. ASUS ale Z390 APEX přizdobil a trochu zmainstreamoval. Míří tak podle mého názoru poněkud mimo cílovou skupinu.  

Na druhou stranu je Z390 Maximus XI APEX o něco levnější než ještě načančanější CODE, levnější než FORMULA s vodním blokem na kaskádě a o 3 tisíce levnější než E-ATX model EXTREME. Ten má ale zase úplně všechno, a tak je možná trochu otázkou, zda pro cílovou skupinu nadšenců je rozdíl dát 12 800 nebo 9500 korun za desku. Protože musíte být opravdu velcí nadšenci, abyste si dnes Z390 a Intel procesory koupili. Jsem tedy trochu rozpačitý z téhle nové Z390 APEX edice. Opravdu se mi líbilo zpracování styl a design APEX X299 a doufal jsem, že v tom ASUS bude pokračovat. Prostě z velice originální edice je tu sice stále výrazněji zaměřená edice, ale už bez toho výrazného záměrného odlišení od ostatních MAXIMUS ROG modelů. A to je prostě škoda.

  • Závěr

Každopádně ASUS ROG MAXIMUS XI APEX je vynikající základní deska, jedna z nejlepších se Z390 čipsetem vůbec a pokud chcete hledat a lovit maxima vašeho Intel procesoru a osazených pamětí, je to prakticky nejlepší podvozek, který si můžete pro taktovací hrátky vybrat. Samozřejmě smysluplnost a zajímavost samotné Intel Z390 platformy a 14nm maximálně jen 8jádrových procesorů Core dnes, je už jinou otázkou. Pokud se ale pro tuhle platformu rozhodnete a pořádně si svůj počítač přetaktujete, tak tohle je velmi dobrý základ mající obojí. Tedy skvělou OC výbavu a dobrou ostatní klasickou výbavu. Můžeme tedy doporučit, samozřejmě poměr cena/výkon u této desky a platformy nehledejte, ten nešel ani okolo, i když na poměry desek s maximální kvalitou a zpracováním pro OC je docela zajímavá. Kvalita zpracování je absolutní TOP.

Osobně bych si přál, aby ASUS pokračoval ve stylu starších APEX modelů včetně jejich unikátnějšího řezaného PCB designu, ale bez oplastování a dalších parádiček. APEX by bylo fajn zachovat unikátnější, protože všechny ostatní MAXIMUS modely jsou si jinak docela podobné. APEX vždy vynikal jednoduchostí a designem a tento na tu odlišnost zbytečně rezignuje. Jinak skvělá kvalitní deska pro maximálně stabilní i extrémnější taktování. Snad se podobná objeví i na smysluplnější platformě v kombinaci s o něco zajímavějšími a výkonnějšími procesory. Jsou tu dvě platformy (patice), kde se APEX edice od ASUSu ještě neobjevila a možná by stála za to ;).

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 12
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 286x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1773x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1369x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2848x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1617x
Komentářů: 1
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!
Sledujte Goodwood Festival of Speed 2019, svátek automobilismu!Pátek, 05 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 0