TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME TRX40 – Nejlepší základní deska od ASUSu pro nejlepší CPU? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 06 prosinec 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME TRX40 – Nejlepší základní deska od ASUSu pro nejlepší CPU?
ASUS ROG ZENITH II EXTREME TRX40 - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: ASUS ROG ZENITH II EXTREME TRX40

                          – Nejlepší základní deska od ASUSu pro nejlepší CPU?

Z nějakého důvodu ASUS nenabídl v rámci X570 platformy pro RYZEN 9 procesory nic lepšího, než HERO a FORMULA edice svých populárních ROG desek. A úplně tak vynechal EXTREME model, který vždy stál na vrcholu. Proč? To nevíme, ale prostě to tak je. Nicméně teď se objevila nová platforma od AMD, která jak už víte z naší recenze je s velkým náskokem to nejlepší, co PC nabízí a vymazala Intel z mapy, co by výrobce high end procesorů. ASUS se tedy pro novou TRX40 platformu pro procesory ThreadRipper rozhodl udělat zbrusu novou ZENITH EXTREME edici. A DDWorld.cz už ji má nějakou tu chvíli na hraní a dnes vám nabízíme exkluzivní český test a recenzi. Pro ty, kteří rádi rychlé závěry, tak to řeknu jednoduše: „jestli chcete nejlepší základní desku pro domácí počítač od ASUSu, tak tohle je ona :)“.

Novinku jsme otestovali v kombinaci s ThreadRipper 3960X, tedy 24jádrovým/48vláknovým procesor, kdy samozřejmě tohle je vůbec nejslabší model pro novou TRX40 platformu, ale pořád má docela slušný výkon ;):

Samozřejmě novinka podporuje i výkonnější RYZEN 3970X s 32jádry/64vlákny a bude podporovat i nový nejvýkonnější desktopový procesor všech dob v podobě RYZEN ThreadRipper 3990X, který nabídne slušných 64jader/128vláken. Ten dorazí někdy začátkem roku 2020, ale ASUS samozřejmě svou desku navrhoval i pro něj a pro jeho případné taktování. Tohle je tak jednoduše to nejlepší, co dnes ASUS nabízí ….

  • ASUS ROG ZENITH II EXTREME TRX40

ZENITH je modelová řada, která se poprvé objevila právě pro starší AMD ThreadRipper procesory a tedy X399 platformu. Také jsme ji kdysi testovali, stále je velmi dobrá, ale nové Threadripper 3000 procesory do ní bohužel nelze funkčně osadit, kvůli výrazně technologickým změnám a přeuspořádání celé patice. X399 platforma ale zůstává stále na trhu pro dnes cenově atraktivní ThreadRipper 2000 procesory. Nová TRX40 platforma posouvá věci na vyšší level.

TRX40 je s obrovským náskokem nejvýkonnější a nejvybavenější desktopová platforma současnosti. Až 72 PCIe 4.0 linek, kdy každá má dvojnásobnou propustnost proti PCIe 3.0 u předchozí AMD X399 (64linek) nebo současné Intel X299 (44 linek) platformy, zajišťuje ohromující možnosti výbavy. Živené pochopitelně monstrózně výkonnými ThreadRipper třetí generace, které mají výkon jak několik starších dvouprocesorových serverů dohromady. Ačkoliv jsou mnohem efektivnější, pořád si samozřejmě tak obrovský počet jader/vláken a výbavy žádá svou porci energie. TRX40 desky jsou tak na to stavěny. Tím spíše, kdy konkrétně ZENITH II počítá i s nejextrémnějším taktováním až 64jádrového procesoru AMD.

ASUS tedy nový ZENITH II EXTREME udělal maximálně kvalitní po všech stránkách. Fyzické zpracování, kvalita PCB, konektorů, a veškeré elektroniky je absolutní TOP špička, co dnes technologie základních desek nabízí. Jedná se tedy o model, kde se na cenu opravdu nekoukalo.

Mohutná 16fázová napájecí kaskáda s posílením a ultra-efektivními komponenty nakrmí cokoliv a vzhledem k tomu že se počítá i s extrémním s taktování 64jádra, bavíme se o spotřebě hodně přes 500W pro jen samotný procesor. Pro tyhle případy tak ASUS vybavil napájecí kaskádu dvojicí integrovaných ventilátorů.

Další ventilátor chladí čipset a hlavně okolní pasiv, který sám chladí 2 pozice pro M.2 PCIe SSD. Ano, jsou tam jen dvě. ASUS totiž netradičně třetí M.2 pozici dal na zadní stranu desky, Ale i tři pozice jsou u TRX40 desek prostě málo. Takže je tu ještě ten speciální ROG DIMM.2 modul a slot pro něj, na který se pod velké pasivy vejdou další dvě M.2 NVMe PCIe SSD. A samozřejmě všech 5 pozic je PCIe x4 verze 4.0 s odpovídající propustností. Cool :).

Co dalšího má tahle deska? Inu všechno :). Samozřejmě speciální výbava pro extrémní taktování, včetně externího modulu pro ventilátory do skříně apod. Ve výbavě je i nový velký OLED display, který je nad zadními konektory. Tam mimochodem najdeme výstupy z Wi-Fi 6/BT 5 modulu, 2x LAN, kdy jedna je 1Gbit, druhá ale 10Gbit. 2x Type-C USB 3.2 a samozřejmě výstupy z kvalitní integrované zvukovky s posílením a vylepšením. Nechybí ani poměrně decentní RGB s dalšími konektory a s odpovídající SW výbavou.

  • ASUS TRX40 nabídka desek

Dnes testovaný model ZENITH II je absolutním TOP modelem v nabídce. Má také formát E-ATX, což se samozřejmě nevejde do každé skříně. Je také pochopitelně nejextrémnější, nejvybavenější a orientovaný právě i pro extrémní taktování. Pokud se bez něho obejdete, tak ASUS má v nabídce i další dva zajímavé modely, které jsou podstatně levnější.

Oba mají přitom jen formát ATX, nejsou tedy až tak bohaté na výbavu (ale pořád jde o High end). ROG STRIX TRX40-E Gaming je model, který už nemá ty extrémní prvky pro OC apod., je tedy jednodušší, ale jinak jde stále o špičku. Základem nabídky je pak PRIME TRX40-RPO, která stojí prakticky polovinu toho, co ZENITH II, je jednodušší, ale stále bohatě vybaven s velmi silným napájením a vším, co je třeba pro provoz nejlepší PC platformy na trhu a procesorů ThreadRipper pro ně. Budeme se snažit je sehnat také na otestování, ale dnes se podíváme tedy speciálně na ten TOP model … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Half Life Black Mesa je konečně hotov!
Half Life Black Mesa je konečně hotov!Středa, 26 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1739x
Komentářů: 6
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 807x
Komentářů: 3
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2184x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 963x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2816x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5654x
Komentářů: 4