TEST: Biostar Racing X570GT – nejlevnější základní deska s X570 pro RYZEN 3000 a v mATX! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 13 listopad 2019
Přejít na obsah
TEST: Biostar Racing X570GT – nejlevnější základní deska s X570 pro RYZEN 3000 a v mATX!
Biostar Racing X570GT v praxi
Závěr a hodnocení
altDnes se podíváme na jednu zajímavost a raritu na trhu. Cenově dostupnou mATX X570 desku.

 

 

 

 

 

  • TEST: Biostar Racing X570GT

             – nejlevnější základní deska s X570 pro RYZEN 3000 a v mATX!

V redakci DDWorld.cz se primárně soustředíme na testy základních desek, které jsou hlavně běžně a široce dostupné na našem trhu v každém obchodě. Dnes se podíváme na jeden model, který je u nás raritou, neboť jej seženete jen od několika menších prodejců. Nejedná se totiž o značku, která by na českém trhu oficiálně působila, ale současně nejde o žádného neznámého výrobce, jen svou nabídku nabízí hlavně v Asii. Tím navíc zajímavost dnes testované desky nekončí. Kromě toho, že jde o jednu z pouhých dvou existujících X570 desek ve formátu mATX, je současně jednou z vůbec nejlevnějších X570 desek s PCIe 4.0, která existuje. Stojí pouze 3400 korun vč. DPH! Nejlevnější X570 desky hlavních výrobců u nás běžně dostupné ve velkých obchodech, začínají kolem 4000, spíše 4500 korun. Jediný další existující mATX X570 model pak stojí 5 tisíc. Samozřejmě se ale určitě mnozí ptají, v čem je háček? Jak to, že BIOSTAR dokáže prodávat X570 desku s PCIe 4.0 za méně jak 3,5 tisíce. V dnešní recenzi se na to podíváme.

Už jsem měl osobně možnost otestovat čtyři dražší modely v minulé recenzi, kde jsem se zaměřil na několik provozních aspektů a stejnou cestou se bude ubírat i tato recenze. Zhodnotím tedy jak se bude deska hřát, a jak bude hlučná v základním nastavení s BOX chladičem přímo od AMD. K tomuto účely mi byl poskytnut procesor Ryzen 5 3600X od společnosti AMD, který stále spadá do celkem rozumné cenové hladiny a také už vyžaduje kvalitnější desku.  Přece jenom se jedná o nativní 6 jádro s celkem vysokým maximálním taktem 4400MHz. S tím nastupuje můj druhý bod recenze, na který jsem se zaměřil, a to jak se bude procesor chovat z hlediska turbo frekvence, základní deska na toto může mít celkem zásadní vliv.

V další fázi recenze jsem neopomněl otestovat, jak si deska vede po stránce kompatibility s mnoha paměťovými moduly od frekvence 2933 MHz až po vysoko taktované na frekvenci 4400 MHz. Tento test bude spočívat pouze v tom, že vložím paměti do desky, načtu BIOS a zapnu XMP. Tedy opravdu základní nastavení BIOSu, jaké bude dělat většina lidí, co si bude skládat svůj nový PC. A na úplný závěr jsem si nachystal i vodní AIO chlazení od společnosti Alphacool, abych otestoval, jak se bude deska chovat v případě, že si je uživatel osadí vodním chlazení, tedy opět chování Turba, teploty procesorů, čipsetu a napájecí kaskády, a to i v přetaktovaném režimu procesoru na 4400 MHz při napětí 1.4V. Ještě musím připomenout, že během testování jsem používal stále stejnou teplo vodivou pastu pro co nejlepší přesnost měření, a to konkrétně H2 od společnosti Noctua.

  • Biostar Racing X570GT

Balení je velmi skromné, krabice je jenom o málo větší než samotná deska a uvnitř se nachází jenom manuál, instalační DVD a dva SATA kabely.

Samotná deska na první pohled pro zkušené odhalí, proč je tak levná. Prakticky jedinou luxusní věcí na ní je právě dražší čipset AMD X570 a jeden PCIe x16 slot verze 4.0 a M.2 SSD slot PCIe x4 verze 4.0. Těmto věcem musel výrobce věnovat kvalitnější zpracování. Ale zbytek desky je typická nižší třída se vším, co k tomu patří. Dokonce oba dva další PCIe sloty (x1) jsou už jen 3.0 generace.

Napájecí kaskáda má celkem 7 fází a není v rámci maximálních výrobních úspor nijak chlazená, proto doporučuji mít ve skříni kvalitní průvan. Rozhodně bych to nedoporučoval používat ve skříni bez chlazení a průtoku vzduchu. Z hlediska podpory procesory, deska umí i RYZEN 9 3900X, zda bude umět i 3950X nevíme, ale je to pravděpodobné. Není důvod proč by nemohla. Pokud jde o paměti, deska má 4 sloty pro 128GB celkem a výrobce uvádí až 4000MHz podporu a víc.

Jedná se o mATX desku, tedy menší formát a má tedy i o něco méně výbavy. X570 čipset je navíc dražší a BIOSTAR tedy hodně šetřil. Čipset je chlazený malým pasivem s ventilátorem (ten je mimochodem překvapivě tichý). Na desce najdeme 1x PCIe x16 gen4 slot a 1x M.2 PCIe x4 gen4 slot. Další 2x PCIe x1 sloty už jsou verze 3.0. Na desce je také jen 4x SATA. Výbava je hodně omezena, ale vše základní tu je, včetně RGB konektorů :).

Integrovaný zvuk je postavený na levném ALC887 od společnosti Realtek s malým vylepšením, ale v praxi jak víme tak se nemůže zdaleka rovnat ALC 1220, které se u lepších desek běžně používá a nemá neduhy levných integrovaných zvukovek, což bohužel ALC887 má. Na zadním panelu najdeme klasický PS/2 konektor, dva konektory USB 2.0, čtyři USB 3.1 a jeden Gbit LAN. Pokud desku osadíte procesorem s integrovanou grafikou (APU) můžete ještě využít HDMI nebo VGA výstup na monitor. Bohužel nové USB 3.2 ani USB-C zde nenajdete. Deska je opravdu jen základní.

Pojďme tedy, jaká je v praxi … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dead Space remake vypadá skvěle!
Dead Space remake vypadá skvěle!Úterý, 04 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 446x
Komentářů: 0
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!Sobota, 01 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 758x
Komentářů: 1
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!Čtvrtek, 29 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1097x
Komentářů: 4
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 775x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 862x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 656x
Komentářů: 0