TEST: Gigabyte G1 Assassin – Gigabyte poprvé vyzvala na souboj ASUS ROG! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 18 květen 2011
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte G1 Assassin – Gigabyte poprvé vyzvala na souboj ASUS ROG!
Gigabyte G1 Assassin - deska a technologie
Gigabyte G1 Assassin - Parametry a balení
Gigabyte G1 Assassin - Deska
Gigabyte G1 Assassin - testy a taktování
Gigabyte G1 Assassin - Závěr a hodnocení

 

 

  • Gigabyte G1 Assassin – Závěr a hodnocení

Tohle je první pokus Gigabyte, nabídnout skutečnou alternativu a přímou konkurenci k ASUS ROG deskám. A jak se tedy povedl? Podle našeho názoru je to lepší, než jsme čekali a napoprvé to vůbec nedopadlo špatně.

Samozřejmě testovaná základní deska se svojí cenou kolem 10 000 korun rozhodně není pro každého a v podstatě běžný uživatel a hráč nebude nikdy schopen využít plný potenciál a výbavu této desky. Ale to samé se vlastně dá říci i o konkurenčních deskách ASUS v této cenové hladině. Ale tyhle produkty jsou právě demonstrací technologické pokročilosti a schopností výrobce dané desky. Jsou bezmezně okázalé, poměr cena-výkon je u nich neznámý pojem a jsou prostě extrémní. Pokud tedy uvažujete směrem, zda dát nebo nedat těch 10 000 korun za podobné desky, tak to není produkt pro vás.

Stejně jako u minulé testované ASUS Rampage BE X58 je na místě říci, že deska přeci jen přichází poněkud později, než by bylo ideální. X58 platforma letos končí. Nová platforma (X79) již pomaličku klepe na dveře a dokonce i "požitkáři", kteří berou vše, co je nové, zde pomalu přemýšlejí, jestli se vyplatí i jim. Upřímně řečeno, X58 platforma bude ještě nějakou dobu aktuální a výkonově je to stále TOP platforma. Máte li v PC základní desku, která vám nevyhovuje, ať už vzhledově, po stránce výbavy, nebo taktovacího potenciálu, nebude upgrade, až tak od věci. Nové Sandy-Bridge-E jsou ještě daleko a ani po jejich vydání nemusí mít všichni "vyhráno". První vlna totiž přinese pouze šesti jádrové modely, které nemusejí všechny nadchnout. Výkonem určitě překvapí a to v kladné slova smyslu, ale počet jader a další důležité věci nemusejí všechny uchvátit. Spekuluje se o tom, že procesory budou uzamčené pro OC a taktování bude opět umožněno pouze přes změnu násobiče procesoru samotného.

Můj osobní názor je takový, že se u X79 spíše vyplatí vyčkat, až dorazí vyšší verze, které můžeme očekávat Q1 2012. Ty již nabídnou osmi a desíti jádrové varianty za cenu prvních edic Sandy Bridge-E. Takže když si to shrneme, kdo dnes si pořídí novou desku pro X58 platformu určitě nebude nespokojen. V herní sestavě výkon nebude postrádat a do příštího roku zcela s přehledem mu vystačí na vše, nač si jen vzpomene. Ti, kteří požadují výkon například na úpravu videa a další činnosti, které si žádají podstatně vyšší výkon, již mají šesti jádrové procesory a to již o něčem svědčí. Svědčí to, o tom, že na peníze zase tak moc nehledí a je dosti pravděpodobné, že budou upgradovat při každé příležitosti navýšení výkonu. Přesto pro dnešní Gulftowny je třeba mít dobrý "podvozek" a osobně nevidím nic lepšího, ASUS ROG a nově tu máme možnost i volby v podobě Gigabyte G1!

  • Hodnocení

Gigabyte G1 Assassins je úžasná deska, která nabízí, vše co by TOP deska a herní deska měla nabízet. Provedení je zcela netradiční a působí opravdu líbivým a hlavně neokoukaným dojmem. Chlazení je zcela nekonvenční a v herní sestavě ostudu v žádném případě neudělá. Deska přitahuje pozornost a každý fanda kvalitních komponent ji rozhodně nepomine.

Gigabyte se tedy rozhodně podařilo získat pozornost a v mnoha ohledech nabídnout to, co do této doby nabízely pouze modely ASUS ROG. A to jako zákazníci vítáme. Na první pokus se Gigabyte podařilo vyrobit skutečnou konkurenci zavedeným ROG bez toho, aby je jen kopírovala. Už jen proto si rozhodně část příznivců získá, protože konečně nemusí mít všichni jen ROG. Nutno ovšem říci, že G1 se vydala trochu jiným směrem než ROG. G1 je vyloženě herní deska, která nabízí maximum pro hráče, ale není tak extrémní a vybavená, co se taktování týká. Na druhou stranu schopnosti OC současných desek jsou mírně řečeno přehnané a v podstatě jediný způsob, jak využít jejich schopnosti je při extrémních testech pod dusíkem apod. Na běžné OC jsou všechny desky více než dobré. Nelze ale upřít, že ASUS ROG je pro OC vybaveno a vypipláno o něco lépe.

G1 Assassins je tedy perfektní základní deskou bez vážnějších chyb a dá se doporučit jako unikátní a luxusní základ každého herního PC, které se chce chlubit nálepkou drahé, exklusivní a výkonné. Deska ale není dokonalá. Deska je třeba zbytečně veliká. V době, kdy i velmi kvalitní desky mají mATX formát, přijde Gigabyte s tímto kolosem. XL-ATX formát není dnes vůbec rozběhnutým standardem a konkurence dobře ví, proč se mu na míle vyhýbá. Málo kdo má skříň, do které jde toto obrovské monstrum osadit. Kdo nemá, tak stejně nad nákupem něčeho, do čeho by to šlo pěkně usadit, bude hodně uvažovat. Skříně, kompatibilní s tímto novým formátem totiž stojí doslova balík a vyjdou vás na částku, za kterou pomalu pořídíte tuto vypiplanou desku. Vzhledem k tomu, že levnější G1 Sniper nabízí téměř to samé, při standardních rozměrech je volba jasná. G1 Assassina si pořídí pouze extrémisti. Upřímně řečeno, zvukové a síťové obvody kvalitní výbavy by bylo ideální umístit skutečně na přídavnou PCIe kartu, jako to udělal ASUS u BE a problém s extrémní velikostí desky by byl vyřešen.

Gigabyte G1je přesně to, co jsme chtěli vidět jako konkurenci ASUS ROG. Ty tak konečně mají s kým se srovnávat. Na první pokus je to opravdu více než dobré, ale ne dokonalé. Když ale začínaly ASUS ROG, také nebyly dokonalé a kde jsou teď, takže jsme toho názoru, že Gigabyte bude dalšími modely a evolucemi konkurenci rychle dohánět. Na druhou stranu bavíme se o rozdílech, které z hlediska kvality a běžného používání desky nehrají v podstatě žádnou roli a rozdíl nepoznáte. Tohle je skutečně o souboji detailů a jako celek je ASUS Rampage III BE přeci jen o něco blíže té dokonalosti. Přesto neokoukanost, parádní design a v 95% zcela srovnatelná kvalita i výbava nové G1 z ní dělá skutečně nebezpečného konkurenta a s klidem můžeme říci, že s malou v praxi funkčně nepodstatnou ztrátou, je aktuálně G1 druhá nejlepší herní X58 základní deska na trhu.

"Vynikající a nápaditá základní deska nové řady od GB jako přímá konkurence doposud bezkonkurenčním ASUS ROG!"

 

Za zapůjčení desky děkujeme společnosti Gigabyte

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-18 16:08:58
avatar
Gigabyte ma veľmi sklamal, nielenže na svoje High End modely neaktualizuje Biosy, pokazil sa v mainstreame ale neodpovedá ani na dotezy. Proste kašlú na zákazníkov. Dosky vyzerajú krásne ale určite by som radšej šiel do výrobcu ktorý má s týmto dlhodobejšie skúsenosti.
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-18 16:39:25
avatar
Nevím... Možná už jsem na tohle příliš starý, ale ten zásobník mi přijde dětinský až trapný...
Jeví se mi to tak, že ten komu se taková pouťová třpytka líbí, většinou deset litrů na desku nemá a ten kdo těch deset litrů na desku má, by se zas za takovou "pipafbudemesihrátnavojáky" šaškárnu styděl.
Apropo, víte že ve většině asijských jazyků nemají výraz pro slovo "kýč" ?
AndreasCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-19 12:19:05
avatar
To vim. Koneckoncu na spouste produktu z Asie je to velmi videt. Proste cim vic prouzku, tim vic adidas.
PS: Ten zasobnik je vazne strasny.
budy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-19 19:35:10
avatar
Mě se to chlazení docela i líbí to co je ale doslova strašné je název
Triplespace [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-18 18:26:50
avatar
Bol som dlhorocny zastanca Gigabytu ale ako hovori Anarki ide to dolu vodou. Dalsia doska bude pravdepodobne uz Asus
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-18 18:53:29
avatar
Je to krásný kousek železa a i když je postavená na platformě kterou já zrovna nepreferuji dobře sem si početl.Já sám již 8 let preferuji ASUS a nemám sním problémy.Zatím nevidím důvod měnit a potom co jsem si přečetl názory zde napsané od kolegů tak nadále zůstanu u ASUSU, jinak co se týče recenze opět skvělá.
ElectricKota [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-18 19:22:57
avatar
Gigabyte mám rád(s biosy jsem problém nikdy neměl) ale tyhle desky co vypadaj jak pro děti. Nic pro mně, souhlasím s RiMrem je to kýč.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-18 20:32:58
avatar
Myslim si, ze v teto cenove kategorii je dulezitejsi co deska umi nez jak vypada a kombinace cerne a svitive zelene si mi libi.
GhostXT [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-18 21:41:25
avatar
Uplne je stvorena do skrinky CM HAF X NVIDIA EDITION
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Trek: Picard Season 2 v ukázce – fandové klasiky nervózní?
Star Trek: Picard Season 2 v ukázce – fandové klasiky nervózní?Neděle, 23 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1350x
Komentářů: 6
BATTLEFIELD 2042 umírá. Distancují se od něj i podvodníci!
BATTLEFIELD 2042 umírá. Distancují se od něj i podvodníci!Sobota, 22 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 867x
Komentářů: 4
The Settlers se vrací! Pohodová strategie již brzy.
The Settlers se vrací! Pohodová strategie již brzy.Pátek, 21 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1502x
Komentářů: 9
ELEX II nabídne i vylepšené souboje. Pravé RPG!
ELEX II nabídne i vylepšené souboje. Pravé RPG!Čtvrtek, 20 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1007x
Komentářů: 4
Monster Hunter Rise. Switch hra na PC a hráčům se líbí.
Monster Hunter Rise. Switch hra na PC a hráčům se líbí.Středa, 19 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 658x
Komentářů: 0
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Úterý, 18 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 587x
Komentářů: 1