TEST: Gigabyte TRX40 Aorus Xtreme – nejlepší deska pro současná nejlepší a nejvýkonnější PC? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 28 listopad 2019
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte TRX40 Aorus Xtreme – nejlepší deska pro současná nejlepší a nejvýkonnější PC?
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: Gigabyte TRX40 Aorus Xtreme

                 – nejlepší deska pro současná nejlepší a nejvýkonnější PC?

Společnost Gigabyte se tento rok velmi snaží. Její nová generace série AORUS XTREME je opravdu extrémní v každém ohledu. Hlavně extrémně dobrá :). A popravdě aktuální X570 AORUS XTREME je podle mého názoru nejlepší X570 deskou na trhu vůbec, zcela bez přehánění. Nový model postavený pro TRX40, s ní sdílí spoustu prvků, ale protože je určený pro mnohem výkonnější platformu AMD TRX40 s až 64jádrovými Threadripper procesory a 72 PCIe 4.0 linkami, posouvá některé věci na zcela nový level. Výsledkem je, že Gigabyte TRX40 Aorus Xtreme je asi nejlepší základní deska, kterou jsme doposud mohli testovat, absolutní masterpiece, ale nic menšího nečekáme.

Tohle totiž je deska pro novou generaci high end počítačů a nejvýkonnější procesory všech dob, které o desítky ne-li stovky % překonávají vše, co jsme v klasických PC doposud měli. Provedení desek pro tyhle nové AMD RYZEN ThreadRipper 3000X procesory, tomu tedy musí odpovídat. A v případě dnes prvního testovaného TRX40 modelu, mohu s klidem říci, že odpovídá …

 

  • Gigabyte TRX40 Aorus Xtreme

Aktuální design desky série AORUS Xtreme už jsme letos viděli u té fantastické X570 edice, a tak už není až takovým neokoukaným překvapením. Na rozdíl od X570 verze, která je kompletně pasivní a spoléhá na obrovský kus kovu, co by chlazení, TRX40 edice má ukryté hned dva aktivní ventilátory. Zde se to ovšem dá pochopit, protože TRX40 je určeno pro velké množství výkonných M.2 NVMe SSD a k tomu pro až 64jádrové procesory, které po OC mohou mít klidně přes 500W spotřeby, takže kaskáda a deska se s tím musí vypořádat. Gigabyte se ale podařilo zachovat celkově poměrně střídmý a uhlazený styl.

O tom, že jde o jednu z nejlépe vybavených základních desek na trhu, asi nikdo nepochybuje. Tahle deska má vše a naprosto špičkové zpracování. Používá ty nejlepší komponenty a elektroniku, které jsou dnes pro základní desky dostupné, bez ohledu na jejich cenu a výhodnost. Deska má superkvalitní 8vrstvé PCB, úžasnou 16+3 fázovou napájecí kaskádu s extrémně účinnými komponenty.

O chlazení se stará soustava pasivů, klasických heatsinků, dva zabudované ventilátory a obrovského zadního nanokarbonového plátu. Vše na formátu XL-ATX (32,5 x 27,5cm). TRX40 platforma a čipset spolu s obrovským I/O v procesorech ThreadRipper 3000, nabízí 72 využitelných PCIe 4.0 linek.

Deska tak nabízí pozice hned pro 4x PCIe 4.0 NVMe SSD a další 4x PCIe 4.0 NVme SSD pozice na dodávaném extra PCIe x16 adaptéru, který je součástí příslušenství. Samozřejmě je zde obrovské množství další výbavy.

Nechybí tak ani rovnou dvě nové Intel X550 10Gbit síťové karty a WiFi6 + BT5 připojení k tomu. Samozřejmostí je také špičkový integrovaný zvuk ALC1220 s posílením ESS SABRE DAC atd. Ke všemu je zde nový propracovaný BIOS a aplikace pro Windows. Tedy špičková softwarová podpora, jak se sluší a patří.

A ano, deska má samozřejmě i RGB podsvícení, decentnější, ale má i spoustu RGB konektorů. XTREME edice od Gigabyte počítají i s příznivci do taktování, včetně toho extrémního. Takže kromě odpovídajícího fyzického a technického zpracování, mají i extra výbavu v tomto směru. Tohle je jednoduše nejlepší deska, kterou dnes Gigabyte pro běžná desktopová PC dnes nabízí.

A dnes se tedy podíváme, jaká je v praxi, protože jsme ji pořádně vyzkoušeli v kombinaci s novým RYZEN ThreadRipper 3960X procesorem od AMD. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Star Trek: Lower Decks si dělá legraci ze star treku
Star Trek: Lower Decks si dělá legraci ze star trekuČtvrtek, 16 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 314x
Komentářů: 3
Ukázka z Assassin’s Creed Valhalla – brutální hra
Ukázka z Assassin’s Creed Valhalla – brutální hraÚterý, 14 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1019x
Komentářů: 4
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1500x
Komentářů: 16
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5777x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1124x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2031x
Komentářů: 19