TEST: GIGABYTE X570 AORUS XTREME – Jednoduše nejlepší X570 základní deska pro RYZEN? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 26 srpen 2019
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE X570 AORUS XTREME – Jednoduše nejlepší X570 základní deska pro RYZEN?
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: GIGABYTE X570 AORUS XTREME

                        – Jednoduše nejlepší X570 základní deska pro RYZEN?

Jsou dobré X570 desky, jsou skvělé X570 desky a pak je tu AORUS XTREME, to nejlepší s AMD AM4? Pokračujeme v testech základních desek AMD AM4 s čipsetem X570. Tohle je bez přehánění, nejlepší aktuální mainstreamová PC platforma na trhu. Kvalita, výbava a technologie X570 desek jsou nezpochybnitelné. A dnes se podíváme na absolutní vrchol.

Gigabyte si dal na X570 řadě svých desek hodně záležet a řekl bych, že má dost možná vůbec nejzajímavější modely s touhle platformou na trhu. Ucelená řada se zajímavým a originálním designem a prvky. Již jsme testovali vynikající a unikátní mini-ITX AORUS X570, dnes se podíváme na druhý unikátní model z jinak široké nabídky tohoto výrobce. Jde totiž o jedinou X570 desku, která nemá ventilátor na čipsetu. A přesto má prakticky vůbec nejlepší chlazení ze všech X570 desek na trhu, a nepotřebuje k tomu žádné extrémní řešení, jako je třeba vodní blok apod.

  • GIGABYTE X570 AORUS XTREME

Tohle je absolutní TOP model v rámci nabídky desek nejen Gigabyte s čipsetem X570. Je velká, ale překvapivě s pěkným čistým nepřeplácaným designem, zato s extrémně kvalitním provedením ve všech detailech a ohledech.

Ač to tedy design a vzhled téhle desky neřve, je to asi nejlépe vybavená AM4 deska vůbec se zpracováním ultra-high endu, které jsme na mainstreamových deskách ještě opravdu nikdy neviděli. Běžné základní desky mají například 4vrstvé PCB, ty kvalitní 6 vrstev. Tahle má ovšem rovnou 8 vrstev! A u toho Gigabyte zdaleka neskončilo. O napájení procesoru se stará 16ti fázové napájení s prakticky nejlepšími elektro-komponentami, které můžete dnes vůbec sehnat. To se odráží v extrémně vysoké efektivitě a minimálních ztrátách, což má vliv na nižší nároky na chlazení a tak dále.

Pokud jde o to chlazení většinu desky zabírá jeden obří pasiv, který chladí čipset a také tři M.2 pozice a je heatpipe propojený s klasickými heatsinky se žebrováním na napájecí kaskádě. K tomu má deska i masivní zadní plát. Díky tomu všemu je to zatím jediná X570 deska na trhu, u které se výrobce obešel bez aktivního chlazení, tedy malého ventilátoru na čipsetu. Prostě ho nepotřebuje a budete se divit, ale má přesto asi nejnižší teploty na VRM i čipsetu ze všech X570 desek!

A je toho více. Pokud se podíváte na pravou stranu desky, uvidíte, že něco není tak úplně normální. Ano, vidíte správně! Gigabyte otočilo prakticky všechny konektory na bok. Nejen SATA, které jsou tak otočené běžně, ale i vše ostatní. A to včetně konektorů pro ventilátory, napájení atd. To je mnohem lepší pro zapojení a vedení kabeláže ve skříni.

Gigabyte také vybavilo desku vylepšenou Wi-Fi 6 802.11ax s BT5 modulem a duální anténou pro lepší pokrytí. Některé pak potěší duální LAN včetně toho, že jedna ze síťovek je drahé řešení s 10Gbit! Pochopitelně výrobce nezapomněl ani na extra kvalitní integrovaný zvuk. Deska nese několik velmi speciálních dražších řešení, vylepšení a posílení základního ALC1220 zvuku a výsledek je dosti zajímavý.

Ve výbavě desky je také externí speciální AORUS modul pro připojení dalších ventilátorů a RGB výbavy. Ačkoliv Gigabyte tuhle desku nemíří přímo na extrémní taktování, má všechny náležitosti. Včetně přímého ovládání, měřících bodů a řady dalších vychytávek.

Takže jaká je tahle deska v praxi? Podívejme se … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Total War Saga: TROY – strategie z dob trojské války
Total War Saga: TROY – strategie z dob trojské válkyFriday, 20 September 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 178x
Komentářů: 1
Nový GRID vypadá velmi dobře
Nový GRID vypadá velmi dobřeThursday, 19 September 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 369x
Komentářů: 0
Porovnání reálného TDP procesorů AMD a Intel v praxi
Porovnání reálného TDP procesorů AMD a Intel v praxiÚterý, 17 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1881x
Komentářů: 2
Chernobylite – duchovní nástupce STALKER už brzy!
Chernobylite – duchovní nástupce STALKER už brzy!Pondělí, 16 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1407x
Komentářů: 1
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1594x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1526x
Komentářů: 1