TEST: GIGABYTE X570 I AORUS PRO WIFI – malá mini-ITX deska i pro výkonný AMD RYZEN 9 CPU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 22 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE X570 I AORUS PRO WIFI – malá mini-ITX deska i pro výkonný AMD RYZEN 9 CPU
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Jestli vás zajímá, zda můžete nový 12jádrový RYZEN 9 3900X procesor strčit i do takhle malé desky, tak můžete :). A zvládne i ten chystaný 16jádrový RYZEN 9 3950X. Ano, samozřejmě nemůže mít tak okázalé napájení a chlazení, jednoduše by se na desku nevešlo, ale to, co má, je dostatečně kvalitní a dimenzované, aby si s poměrně nenáročnými RYZEN 3000 procesory poradilo. A to včetně možného taktování, kdy doporučuji pro domácí použití opravdu jen PBO.

Ideálně i u této desky platí, že osaďte RYZEN 3000 procesor a co nejlepší chlazení na něj a pokud chcete vyšší než základní výkon, zapněte PBO v RYZEN Master a osaďte k tomu buď 3200MHz paměti na CL14 nebo 3600MHz na CL16 či nižší a máte vystaráno. Gigabyte a jeho malá, ale kvalitní GIGABYTE X570 I AORUS PRO WIFI vše zvládá naprosto bez potíží.

Určitým zdrojem obav může být samozřejmě ten malý ventilátor na tom kombinovaném pasivu. Problémem však v praxi není. Aktuální BIOS opravil drobné problémy s jeho řízením a v běžném provozu se ventilátor sice točí, ale slyšet není, zejména když desku máte zavřenou ve skříni. A možná se docela hodí, protože ten pasiv chladí jak X570 čipset, tak současně NVMe SSD. A PCIe 4.0 modely disků se dokáží docela zahřát a tady je vlastně ohříváte zespodu čipsetem a ze strany ještě grafikou.

Přesto teploty čipsetu v zátěži kolem 50°C, teploty na SSD kolem 60°C a ventilátor stále ještě nejede na limitu, kdy by byl jasně slyšet. Pozor na osazení SSD z druhé strany desky, u některých skříní by mohl být problém, pokud by to SSD mělo na sobě pasiv, u některých to ale problém není. Je ovšem hezké mít dvě M.2 pozice na mini-ITX desce. Velice oceňuji.

  • Závěr

Jsem rád, že GIGABYTE X570 I AORUS PRO WIFI dostála očekáváním. Chtěl jsem kvalitní malou mini-ITX desku se špičkovým zpracováním a výbavou, vhodnou i pro velmi výkonná PC a CPU a přesně taková tahle deska je. Já prostě nemohu z praxe říci o ničem, čím by mě zklamala, čím by v praktickém testování vykázala nějaké problémy či nedostatky apod. Špičkový výkon, špičkové zpracování, výbava výborná atd.

Ano, vzhledem k tomu že je to Mini-ITX pro třeba výkonná HTPC, možná by potěšil digitální výstup u zvuku, možná by u některých hodně moderních skříní mohl chybět konektor pro přední USB 3.1, ale to jsou asi maličkosti. Vše zásadní tu prostě je a velice se mě líbí to kvalitní zpracování, chlazení a funkčnost. Je to sice malá deska, ale má prostě vše, co od kvalitní X570 desky očekáváte. Potěší i ty, kteří chtějí kvalitní desku k procesoru s Integrovanou grafikou. I když k levným RYZEN 3000G je tahle deska přeci jen overkill, ale uvidíme, co nadcházející 7nm generace RYZEN 4000G ;).

Ale bohužel je tu jedna drobnost, která trochu kazí náladu. Ano, vyšší cena X570 desek útočí i zde. Tahle pěkná malá deska stojí totiž ne úplně pěkných a malých 5950 korun vč. DPH. Na druhou stranu, výběr kvalitních AM4 desek ve formátu mini-ITX není zrovna bohatý a tahle je jedna z mála na X570 platformě se všemi novinkami, tedy na nejlepší běžné desktopové platformě vůbec a má prostě výkon, zpracování i výbavu odpovídající vyšší třídě desek. Takže pokud překousnete tu cenu, je skvělá. Jednoduše jedna z mých nejoblíbenějších desek na trhu dnes a přál bych si hodně, aby měla i větší mATX variantu. Ta však bohužel zatím Gigabyte v nabídce jeho X570 desek chybí.

Co nechybí je extrémní E-ATX model dokonce snad jediný X570 na trhu bez ventilátoru. Ale na tu se podíváme někdy jindy. Pokud chcete postavit malý, ale zatraceně výkonný počítač na nové AMD RYZEN 9 platformě, je GIGABYTE X570 I AORUS PRO WIFI skvělý základ.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 22
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1343x
Komentářů: 14
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4091x
Komentářů: 2
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 627x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1457x
Komentářů: 2
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!Čtvrtek, 06 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2427x
Komentářů: 8
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!Úterý, 04 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1548x
Komentářů: 1