TEST: Gigabyte Z390 AORUS XTREME – Gigabyte posouvá hranice svých desek na nový level Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 11 prosinec 2018
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte Z390 AORUS XTREME – Gigabyte posouvá hranice svých desek na nový level
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: Gigabyte Z390 AORUS XTREME

                          – Gigabyte posouvá hranice svých desek na nový level

Úplně nová generace základních desek od Gigabyte má vše, co si dnes dokážete vymyslet. Jaká je? Společnost Gigabyte je jedním ze dvou největších výrobců desek na světě a aktuálně po několika letech prochází s další výraznější změnou svých modelů. Asi kolem toho chtěla udělat větší humbuk a dát to výrazněji vědět. Avšak bohužel celá tahle velká změna vyšla na nepříliš zajímavou platformu. Ale tak jako tak, Gigabyte předvádí svou vůbec nejlepší základní desku s novými prvky výbavy a dnes se na ní podíváme podrobněji, protože ji máme v redakci na testování.

  • Gigabyte Z390 AORUS XTREME – nová generace a nový level výbavy

Jako první musíme zmínit velkou změnu, která se dotkla všech v poslední době uvedených nových GIGABYTE desek, a to nejen pro Z390 platformu. Gigabyte totiž definitivně změnilo logiku názvů a značení svých desek. Několik let jsme měli poměrně jasno, protože společnost používala pro své modely číselná označení. Tedy populární Gaming 3 nebo dříve UD3, Gaming 5 (UD5), Gaming 7 (UD7) a Gaming 9 (UD9), kdy bylo jasné, že vyšší číslo = vyšší a lepší model. Bohužel tohle přehledné, jasné a logické názvosloví bylo hozeno do koše u nižších řad, kde se objevovaly různé „nečíselné názvy“ jako „Ultra-hyper-mega“ apod. Bohužel, Gigabyte se rozhodl, že skončí s přehledným číslováním úplně pro všechny modelové řady a výsledkem je tohle:

Já musím říci, že pro mě osobně tahle změna není změna k lepšímu, protože některé názvy nedávají smysl. Proč je zrovna ELITE horší než PRO nebo MASTER apod.? Stejně tak vedle AORUS modelů zde máme levnější GB GAMING a UD sérii a také luxusně vybavené DESIGNARE.

Osobně, který se o situaci na poli desek velmi zajímá, prakticky všechny zajímavé nové desky testuje, tak nemohu přehlédnout fakt, že Gigabyte zcela převzal logiku a styl značení svého největšího konkurenta. ASUS je, co se týká názvosloví svých desek, výrazně stabilnější a nemění jej často. Stávající schéma má zažité a používá se spoustu let a generací, největší změnou je tak aktuální změna orientace a určení TUF řady. Gigabyte ovšem teď prakticky zcela do puntíku převzal značení ASUSu a jeho logiku pro jednotlivé modely a třídy, tedy značení bez čísel, a dokonce i postavení jednotlivých modelů:

  • Gigabyte AORUS Extreme vs ASUS ROG Extreme
  • Gigabyte AORUS Master vs ASUS ROG Formula
  • Gigabyte Designare vs ASUS WS (WorkStation)
  • Gigabyte Gaming vs ASUS TUF Gaming
  • Gigabyte UD vs ASUS Prime

Číselné značení dávalo dle mého názoru větší smysl, jasně desky odlišovalo, a to i od konkurence a jejích nečíselných názvů, které musí být pro běžné zákazníky velmi matoucí. Samozřejmě název ještě desku nedělá, dnes se ale konkrétně podíváme na zcela novou Gigabyte AORUS Extreme, které nejen podle názvu, ale i co do zpracování, výbavy, určení a cenového zařazení jde přímo proti stejně nazývané ASUS ROG Extreme, tedy v obou případech tvoří absolutní TOP model a vrchol nabídky základních desek obou hlavních výrobců.

Gigabyte v rámci této změny představilo i výrazně změny v designu, ve výbavě a některých prvcích. Z390 série, a hlavně tahle EXTREME deska je první, které to přináší. Konkrétně EXTREME model je určený z hlediska výbavy a možností pro nejnáročnější uživatele i extrémní taktování. Ve výbavě najdete extra OC příslušenství, včetně extra panelu pro připojení extra výbavy pro extrémní OC, tedy OC Touch panel:

Také najdete v ceně desky AORUS RGB FAN COMMANDER, tedy speciální přídavný modul do PC skříně pro připojení hned 8x RGB a 8x ventilátorů:

Gigabyte samozřejmě zapracovalo také na klíčových věcech, jako je výrazně posílené napájení se 16-ti fázemi a tomu odpovídající chlazení, kdy deska používá speciální materiál a výztuhy i na zadní straně.

Z hlediska běžné výbavy Gigabyte posílilo vylepšilo integrovanou zvukovku, deska nese 2x USB type-C včetně Thunderbolt 3, má samozřejmě Wi-Fi/BT (802.11ac Wave2 CNVi Wi-Fi + Bluetooth) s novými anténami a je to jedna z mála desek na trhu, která má kromě 1Gb LAN také 10Gb síťovku.

Ke všemu je pochopitelně udělaná pořádná SW podpora, nechybí nový propracovaný BIOS, aplikace pro všechnu výbavu v rámci Windows a tak dále a tak dále. Navrch je zde samozřejmě zcela nový design chladičů a RGB podsvícení, kdy deska patří mezi výrazněji svítící modely:

Gigabyte Z390 AORUS XTREME je nejvybavenější deskou tohoto výrobce a prvním EXTREME modelem s tímto novým designem a prvky výbavy. Jaká je? Podívejme se … 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD Ryzen
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD RyzenSobota, 23 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 321x
Komentářů: 1
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámeno
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámenoPátek, 22 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 230x
Komentářů: 1
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceČtvrtek, 21 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 863x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuStředa, 20 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 734x
Komentářů: 4
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Pondělí, 18 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 815x
Komentářů: 2
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngine
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngineSobota, 16 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2345x
Komentářů: 4