Základní desky s754 – EPOX vs DFI - Představení EPOX EP Tisk E-mail
Napsal DigitalDooM a redakce   
Pondělí, 15 květen 2006
Přejít na obsah
Představení EPOX EP
Představení EPOX EP
Představení DFI Infinity nF4-4x
Bios a taktování
Testy
Závěr a hodnocení

 

 

 

 

 

Představení EPOX EP – 8NPA SLi

Firma Epox je dobře známá již řadu let i na našem trhu. I když nepatří k nejvíce prodávaným deskám přesto patří a patřila vždy k tomu lepšímu, hlavně co se týká zpracování a výbavy či provozních vlastností základních desek. Jako jediná pro s754 připravila variantu s chipsetem NF4 SLi. Předem chci říci, že osobně mi ani tak nejde o možnost osadit dvě grafické karty do SLI, jelikož toto se vyplatí a má význam jedině u nejsilnějších karet na trhu, které nejspíše již žádný dostupný procesor pro s754 nebude schopen uživit. Zajímavý je tento chipset pro své další vlastnosti.

Myslím, že pro většinu lidí nemá cenu zde rozebírat každou použitou elektrosoučástku a tak já to omezím na minimum jen na to nejdůležitější. Z obrázků ostatně můžete vidět vše sami.

Rozložení komponent je proti jiným deskám netradiční. Umístění ,,jen“ dvou paměťových slotů  nad procesorem není obvyklé. Paměťové sloty přirozeně nefungují, jak už bylo u tohoto chipsetu výše uvedeno, v dual režimu. Takže při osazení dvou modulů nezískáte nic. Naopak můžete získat problémy, což vysvětlím později v kapitole taktování. Samotné uspořádání má proti klasickému výhodu v lepší cirkulaci vzduchu a tedy lepšímu chlazení, jak prostoru kolem procesoru, tak samotných pamětí.

Deska má dva sloty pro grafické karty , právě proto, že umožňuje provoz SLi a že to EPOX myslí vážně je důkazem i standardně dodávaný SLi můstek. Bohužel díky přítomnosti dvou PCIe16x zbylo místo jen na 2 klasické PCI, což pro někoho může být vcelku problém. Standardně jsou dnes na deskách přítomny dva sloty PCIe 1x, které však stále není čím osadit.

Co naopak není zrovna vhodné, je umístění napájení uprostřed základní desky. Jednak je to vcelku neestetické po osazení do case a hlavně by se tyto kabely mohly plést do větráků a chlazení.

Deska obsahuje standardně 4xSATA300 tedy podporuje i nejnovější připojení pevných disků. To se však až na drobnosti a název nijak neliší od klasických SATA150 a tak se nemusíte bát, že by vám do SATA300 nešly SATA150 disky a naopak. Nicméně je to díky použitému chipsetu jediná deska na s754, která SATA300 podporuje. Vedle SATA konektorů můžete vidět zvláštnost základních desek EPOX – diagnostický display, který oceníte při řešení případných problémů.

Posledním, co si zaslouží pozornost je chlazení chipsetu. Bohužel je vyřešeno aktivním chladičem standardní (ne)kvality. Ten je hlučný i když se řídí dle teploty. Po dlouhodobějším používání určitě nastane stav, kdy se zanese a bude ještě hlučnější. I za cenu vyšší provozní teploty si myslím, že to šlo vyřešit pohodlně  pasivním chlazením.

Dodávané příslušenství můžete vidět v tabulce:

V další velké tabulce si můžete prohlédnout kompletní technické parametry, tak jak je uvádí výrobce. Pro jejich podrobné zobrazení klikněte na tabulku.

epox

  

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 288x
Komentářů: 3
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 574x
Komentářů: 1
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2413x
Komentářů: 20
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 678x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1114x
Komentářů: 2
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1926x
Komentářů: 4