ASUS ROG Theta 7.1 a Electret – TEST a RECENZE nejlepších sluchátek od ASUS s USB a 3,5mm? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 04 září 2020
Přejít na obsah
ASUS ROG Theta 7.1 a Electret – TEST a RECENZE nejlepších sluchátek od ASUS s USB a 3,5mm?
ROG Theta Electret
ROG Theta 7.1
V praxi - kvalita zvuku a ergonomie
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Používám ASUS Essence STX II zvukovku spoustu let, a tak jsem se docela těšil, když ASUS oznámil Theta Electret, co by nový Hi-hi headset. Ostatně se svou cenou téměř 8000 korun vč. DPH, už do vyšší třídy rozhodně patří. Jenže to nedopadlo tak, jak jsem čekal.

ASUS kdysi uměl velmi dobrá Hi-Fi zvuková řešení, jeho USB DAC Essence One MKII a především interní zvukovka Essence STX II 7.1 z roku 2014, už jsou ale vousatá řešení. Stále vynikající, ale už by to chtělo novou generaci. Těšil jsem se tedy na to, že Theta Electret za cenu kolem 8 tisíc korun, budou novou první z nové generace Hi-Fi produktů ASUS. Bohužel, není to ono.

Čistý detailní zvuk sice mají, ale v téhle cenové hladině už jsem slyšel lepší headsety, a především nemá celkově vyvážený zvuk. Ty basy jsou sice čisté, ale prakticky neslyšitelné většinu času, rychle je přehluší středy. Takže výsledkem je překvapivě plochý zvuk. Nevím, zda je to úmysl, nebo chyba návrhu či výroby, ale prostě ty basy jsou tak slabé, že zvukově to pro mě osobně není vyvážené. A nedokázal jsem to nijak doladit skrze ten USB DAC ani STX II zvukovku. Ale pro ty, kteří nemají rádi basy, tohle může být zvukově velmi zajímavé.

Pokud jde o zvuk, tak USB model Theta 7.1 s vlastním řešením, i když to není ve všech aspektech tak čisté jako v případě kombinace kvalitní zvukovky s kvalitním Hi-Fi headsetem, je to tak dobré, že drtivá většina lidí nepozná rozdíl! Já sám mám absolutní hudební sluch a perfektní sluch jako takový kdy stále slyším ve velkém frekvenčním rozsahu, a ačkoliv dokáži identifikovat rozdíly mezi Theta 7.1 USB a Theta Electret v kombinaci s STX II zvukovkou, v praxi bych klidně tu USB verzi používal. Tak velký rozdíl tam už není, a hlavně z těchto dvou konkrétních modelů má ta USB verze vlastně ve výsledku zajímavější lépe naladěný zvuk.

Vůbec na poli USB headsetů je to teprve druhý headset, z desítek jiných, které jsem za ty roky testoval, který bych klidně používal. Ten rozdíl zvuku proti všem ostatním USB modelům, je brutální. A není to jen parádní zvuk, ale také dodatečné SW funkce, které má. I ten inzerovaný 7.1 zde není žádné softwarové umělé šidítko, ale opravdu funguje. A pokud máte rádi prostorový zvuk, tohle je headset pro vás. Bohužel k oběma headsetům mám velké výhrady.

  • Ergonomicky problematické

Na rovinu, funkční design THETA série se mě nelíbí, zejména po funkční stránce. ASUS si dává hodně práce s testováním ergonomie myší, ale v případě těchto sluchátek moc nevěřím, že to někdo testoval. Ano, kvalita kabelů je excelentní, jenže jsou jak oprátka na krku. Těžké, tlusté a máte pocit, že jste jak pes přivázaný u boudy. Vyměnitelné náušníky, kdy látkové velmi oceňuji také jsou sice fajn, ale zásadní problém mám s konstrukcí, a především s hmotností obou headsetů.

Headsety mají masivní kovové díly, ale přidělány k sobě jsou jediným malým šroubkem a v tom místě se to lehce hýbe a působí dost fórově. Rozhodně ne tak, jak bych u headsetů s cenovkou kolem 8 tisíc čekal.

Vůbec nejzásadnější problém je ale váha. U toho 7.1 modelu chápu, že 4 měniče na každé straně něco váží. K tomu ta výborná kvalitní zvukovka, zesilovače a RGB k tomu, a je z toho těch 650g! U Electret verze ale nevím, proč má těch 555g?! V obou případech je to jednoduše hrozně moc. Těch 650g je vyloženě jako posilovna a už po několika minutách na ten headset začnete myslet. Myslím si, že 400g by mělo být u headsetů prostě maximum. Zde se bavíme o 650g v kombinaci s tlustými kabely, docela by mě zajímalo, na kolika lidech to ASUS testoval při vývoji a zda všichni řekli jo, to je OK, takhle to vydáme …

  • Závěr

Musím říci, že ASUS a jeho nová Theta série headsetů, mě přijde jako konstrukčně ne úplně dotažený koncept. Jsou podle mého názoru příliš těžké a konstrukce je v určitých detailech nedomyšlená. Nejsem si ani jist tím, zda ty slabé basy u 3,5mm Electret verze jsou nutně záměrem nebo nějakou chybou ve výrobě a designu. Ani kvalita mikrofonů nevybočuje z davu běžných herních headsetů, a to i ve srovnání s výrazně levnějšími modely.

ASUS přitom kdysi uměl Hi-Fi produkty, ale už mnoho let jsme se v řadě Essence nedočkali novinek. A tenhle Theta Electret na tom bohužel nic nemění. Jako headset je velký, těžký, sice s čistým prokresleným zvukem, ale se slabými nevýraznými rychle se ztrácejícími basy. A bohužel v cenové hladině kolem 8 tisíc korun, jsou na trhu ergonomicky i zvukově lepší sluchátka. Já doufám, že ASUS naváže na to, co kdysi uměl a v dohledné době nabídne novou generaci Essence zvukovek a k tomu odpovídající Hi-Fi headset. Theta Electret ale určitě není ono.

Druhý testovaný příbuzný, tedy ROG Theta 7.1, je zajímavější. Největší jeho problém je ta ergonomie, kdy váha 650g je vážně příliš. Ale je to daň za ten skutečný prostorový zvuk a 8 měničů. Pokud jej od headsetu chcete, tak lepší jsem zatím od žádného běžně dostupného headsetu neslyšel. Výborný je i zvuk mimo 7.1, ale v tomto případě bych vás odkázal na ASUS ROG Delta model. Ten má stejnou (možná i lepší) vynikající USB zvukovku a DAC, ale je výrazně levnější (5100 vs 7500 korun) a hlavně váží pouze 387g a kabely nejsou jako lana :). Jen ty náušníky v jeho případě mohly být větší. Pokud ale chcete skutečný prostorový zvuk, je ROG Theta 7.1 zajímavý headset po této stránce a zvukově je excelentní (speciálně na poměry USB řešení). Jinak jsou podle mě ASUS a jeho dříve uvedený a námi testovaný model ROG DELTA zajímavější a celkově nejlepší herní USB headset na trhu, i s ohledem na tu cenu a rozumnější ergonomii.

Za výbavu pro testování děkuji společnosti ASUS

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-06 01:00:49
avatar
ani zadarmo bych je nechtěl
moc rad bych viděl někdy recenzi na nějaké lepší sluchátka japonské značky Audio-Technica
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-06 11:29:39

Mas mnoho recenzii na ATH-M40x ci M50x na internete pohladaj co sa tyka zvuku tunajsie recenzie nie su z mojho pohladu moc smerodajne ...ine je to pri inych komponentoch kde su vysledky podlozene meraniami
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-06 12:35:53
avatar
brzy se dockas moji recenze na skutecna HiFi sluchatka
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-06 12:47:22

HD600/650/660S?
Sokolik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-08 13:53:06

Nějak si nedovedu představit, dát za sluchátka takovej ranec 5,5-8tis a moje resumé by bylo že mají slabší basy, nebo dokonce nevyvážený projev. V těchto cenových relacích už by to mělo být úplně o jiných mouchách.
jmmazuch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Bezdrat 2020-09-21 17:30:29
avatar
Mam Sennheiser bezdrat -vstavany neviditelny mikrofon, funguju aj ako handsfree v aute, za 100Eur
https://en-us.sennheiser.com/hd-350-bt

HD 350 BT, BT 5.0

krasny zvuk
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 502x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1711x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1582x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1500x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1667x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1012x
Komentářů: 0