Článek: Microsoft Windows Live Hotmail a Live Essentials – Windows není jen operační systém Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 28 únor 2011
Přejít na obsah
Článek: Microsoft Windows Live Hotmail a Live Essentials – Windows není jen operační systém
Windows Live Essentials - balík bezplatných aplikací
Microsoft Windows Live služby - hodnocení a závěr
alt

Článek: Microsoft Windows Live Hotmail a Live Essentials

– Windows není jen operační systém

Společnost Microsoft asi netřeba představovat. Bylo by asi extrémně těžké, ne-li nemožné, najít člověka, který pracuje s PC a v životě o této společnosti a jejím Windows, neslyšel. Microsoft už mnoho let utváří softwarovou tvář moderních PC a ve své podstatě to byl právě Microsoft, který uplynulých téměř 20 let určoval krok na poli softwaru pro běžné osobní počítače. Samozřejmě byli a jsou zde i mnozí další, ale nikdo z jeho konkurentů se nemůže pyšnit tím, že jeho operační systém používá 95% PC.

Microsoft Windows zná zkrátka celý svět. Ale počítače se stále vyvíjí. V dobách minulých jsme se od sálových neosobních počítačů přesunuly k osobním strojům, které známe dnes, a které nás už minimálně 20 let v současné podobě vlastně provázejí.  Dnes se ale opět začínáme vracet v podstatě k těm sálovým, jež se nám mají v budoucnu, podle současných vizí, starat o výkon, zatímco doma už budeme mít jen jednoduché pracovní stanice. Této, pro některé zářné, pro některé černé budoucnosti, má dominovat Cloud Computing. Ten se už pomalu ale jistě vkrádá do našich PC mnoha webovými službami, například v podstatě i emailem, na který se dnes váže celá řada dalších služeb a aplikací, které poskytuje většinou provozovatel dané služby, a které jsme většinou dříve řešili skrze speciální aplikace nainstalované v našich vlastních počítačích.

Společnost Microsoft na tomto poli nechce zaspat a tak si dnes krátce představíme několik dalších softwarových produktů, které nesou slavný název Windows a které dnes přestávají být jen operačním systémem.

  • Windows Live Hotmail – největší emailová služba na světě

Jedná se o bezplatnou emailovou službu, která je provozována v síti Microsoft Live. Nejedná se o žádnou horkou ani bezvýznamnou novinku. Naopak se jedná o jednu z nejstarších emailových služeb vůbec, která dosáhla značné popularity už v dobách pronikání Internetu k běžným uživatelům ke konci 90.let minulého století. HOTMAIL vznikl v roce 1996, stačil pouhý rok na to, aby zaznamenala obrovský úspěch, který znamenal nabídku společnosti Microsoft na odkoupení. Ten tak v roce 1997 odkoupil Hotmail za částku kolem 400 milionů dolarů a začlenil jej do své MSN sítě, pod značku MSN Hotmail.

Název mu vydržel až do roku 2005, kdy tento emailový komunikační systém dostal do současnosti užívanou značku Windows Live Hotmail. Od té doby je tento systém neustále vylepšován a je k dispozici ve 36 různých jazykových mutacích. V současné době se také jedná o největší bezplatnou emailovou službu světa. K srpnu minulého roku jej používalo na 364 milionů uživatelů. Konkurenční službu Yahoo! pak používá 280 milionů uživatelů, ale pro Microsoft je největším soupeřem hlavně Google s jeho GMail a vázanými službami, které používá zhruba 191 milionů klientů. Přesto si dovolím tvrdit, že GMail a Google je dnes díky dominantnímu postavení na Internetu vidět více, ale rozhodně není pravdou, že by neměl stejně schopnou a funkční konkurenci. Právě tou se snaží Windows Live Hotmail být.

  • Funkce a vlastnosti

Služba je neustále zdokonalována a aktualizována. V podstatě je dnes k dispozici už ve své 4té vývojové generaci. V současné době nabízí každému emailovému účtu v základu 5GB prostoru, který, pokud vyčerpáte, bude automaticky zvětšen (v rozumných mezích). Systém je pak uzpůsoben ovládáním i vzhledem klasické desktopové aplikaci.

Nabízí pak vynikající systém práce se složkami v doručené složce, včetně jejich individualizace a možností nastavení až pěti různých aliasů, které slouží k lepší filtraci pošty a dokáží fungovat i jako samostatné adresy. Takže pokud chcete například reklamní sdělení oddělit, jednoduše je necháte přeposílat na vámi zvolený alias, který pro tyto účely budete používat. Samozřejmostí jsou i vyladěné systémy hledání a čištění ve složkách.

Hotmail dokáže odesílat emaily s přílohou až 10GB, stejně tak je vybaven systémy pro získávání multimediálního obsahu ze serverů jako Flickr nebo Youtube, aniž byste opustili složku doručené pošty.

Samozřejmostí je také ostře sledovaná bezpečnost. Microsoft se v poslední době na tomto poli obecně snaží a kromě péče o normální OS Windows, do kterých dodává dnes už i antivir, si dává záležet i na vaší ochraně pokud jde o hotmail službu. Má tedy řadu Spamových filtrů, skenovacích systému proti virům, upozorní i na pokusy o phising a tak dále. Dává vám možnosti nastavení ohledně bezpečnosti a to třeba až do extrému, kdy si můžete nastavit, že vám nebude chodit jiná pošta, než od kontaktů ve vašem adresáři.

  • Office v Hotmail

V souvislosti s tím, co jsem psal v úvodu, tedy že se nám běžné aplikace přesouvají na internet a jsou nám poskytovány skrze Cloud, se Hotmail dočkal v poslední době i novinky. Tou je implementace přístupu k Office Online, tedy webové verzi druhého nejznámějšího PC softwaru společnosti Microsoft.

Známý kancelářský balík je totiž právě tím, co je pro Cloud přímo jako dělané. Pokud jste například na počítači, kde k jinak používaným Office aplikacím třeba nemáte přístup, může se vám hodit, že jejich odlehčená verze s jinak známou funkcionalitou, se již nalézá na internetu a Hotmail jich může při psaní a práci s dokumenty využít.  Tato služba je nicméně stále ve vývoji a v současné době není k dispozici ve všech zemích.

  • Windows Live Hotmail v kostce

Tento balíček služeb je v první řadě stále populárním e velmi používaným freemailem. Jako takový vám také umožňuje jej propojit například skrze Outlook, či ThunderBird  a stahovat emaily prostřednictvím POP3. Stejně tak dnes umožňuje synchronizaci se stále rozšířenějšími mobilními zařízeními, i když zde je podpora pro různorodá zařízení stále ve vývoji. Hotmail prošel během let významnými vývojem a vznikala i zanikla podpora různých komunikačních protokolů.


V současné době jej rozhodně nelze podceňovat a v souboji se svým hlavním konkurentem od Google má minimálně stejné technické i funkční kvality. Nicméně právě tlak Google v posledních letech donutil Microsoft k velkým změnám a rychlému vývoji a zlepšení kvality služeb tohoto celého balíčku. A je to rozhodně znát. V současné době je Hotmail stále jedním z nejlepších freemailů na internetu a díky Microsoftu získává různé nové funkcionality ze systému Windows.

V rodině Windows Live, se toho ale ukrývá ještě více … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 727x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1681x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2