Článek: Windows 7 přichází – Co nabízejí a v čem jsou lepší než Vista a XP? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 22 říjen 2009
Přejít na obsah
Článek: Windows 7 přichází – Co nabízejí a v čem jsou lepší než Vista a XP?
Windows 7 - Novinky
Windows 7 - Důvody pro Upgrade a kompatibilita
Windows 7 - verze, ceny a hodnoceni

 

 • Windows 7 – důvody pro upgrade a kompatibilita

Samozřejmě první otázkou, která mnoha lidem přijde na mysl je, mám upgradovat? Upgradem se myslí na používaný počítač instalovat místo starších Windows XP/Vista nový Windows 7. Řekněme si na rovinu, kdy se upgradovat nevyplatí.

 

 • Mám delší dobu starší počítač s Windows XP a plánuji pořízení nové stroje.
 • Můj HW není plně pod Windows 7 podporován
 • Myslím si, že nové věci nevyužiji, nové věci zkouším nerad anebo používám starší verze software, které by pod novými OS mohly mít problémy (lze vyřešit s pomocí XP mod ve Win7)

 

Více důvodů proč nový systém nepoužít radši než starý mě opravdu nenapadá. Podívejme se teď na pár důvodů, proč na Windows 7 přejít:

 

 • Chci mít možnost využívat novinky, chci lepší funkce a lepší ovládání
 • Mám možnost upgradu zdarma nebo za zvýhodněnou cenu z Vista/XP na Windows 7.
 • Mám moderní výkonný počítač s DX11 grafikou, vícejádrovým 64bit CPU a chci toho plně využít.
 • Kupuji nový počítač (zde není co řešit)
 • Rád dělám radost sobě i ostatním (Windows 7 je funkční novinka budu mít radost já, Microsoft bude mít radost z prodeje ;) )

 

Myslím, že důvodů pro přechod je více. Nicméně jak říkám, vyplatí se to jen těm, kteří mají nový PC, nebo mají Vista. Přecházet na starším PC z XP na Windows 7 má hodně úskalí a v tomto případě bych doporučil to vyměnit úplně celé, tedy jak HW, tak systém. Samozřejmě pokud používáte PC maximálně na surfování po netu, pak vám asi nový HW i Windows 7 mnoho nepřinese. Pokud máte ale slušný stroj a z nějakého důvodu jedete na XP, pak bych nad upgradem na 7čku přemýšlel vážně.

 • Kompatibilita SW a HW u Windows 7

Jak je to s kompatibilitou programů a hardwaru? Pokud jde o hardware, tak Windows mají obrovskou databázi ovladačů, takže je v podstatě nemožné narazit na něco, co by vůbec nefungovalo. U staršího HW často fungují i voaldače určené pod Vista/XP. Nový HW má ale kompletní Windows 7 podporu a v podstatě neexistuje žádný výrobce, který by novou verzi ovladačů ke svým současným produktům nevydal. Problém není ani s grafickými kartami, kdy NVIDIA i ATI už standardně podporu W7 uvádějí a dokonce pro ně ladí své grafiky primárně. Pod DX9/10 už prostě není co vymýšlet a důvod něco dále ladit.

Z hlediska softwaru je to trochu obtížnější. Neměly by se ale opakovat velké trable s přechodem z XP na Vista, kdy hodně speciálního softwaru nejelo. Například různé CAD systémy potřebovaly nové verze. Ty by ale měly být kompatibilní i se sedmičkami. Navíc je zde podpora DirectCompute 11 a další vylepšení, takže by teoreticky mohli běžet novější verze využívající GPU akceleraci a tak dále, ještě lépe. Problém se staršími programy řeší režim kompatibility.

Většina aplikací fungovat bude včetně starších her, u hodně starších programů pomůže například Windows XP mode, který je dostupný ve verzích Professional a vyšší. Nicméně nepodporuje 3D akceleraci, takže staré hry díky ní nerozchodíte. Možnosti jak ale staré věci rozjet zde jsou například i ve formě programů třetích výrobců. Nicméně užívání prastarých programů není většinová záležitost, navíc je Windows 7 dobrou příležitostí vyzkoušet třeba o pár generací novější verze vašich oblíbených programů. Problémy s kompatibilitou u Windows 7 bych tedy bagatelizoval a s výjimkou některých hodně specializovaných a drahých softwarů, bych žádné problémy pro většinu uživatelů neviděl.

 • 32bit vs 64bit.

Bohužel, Windows 7 jsou stále dostupné i ve 32bit edicích a k naší lítosti opět někteří výrobci počítačů použijí z neznámého důvodu právě 32bit edici. Stálé přežívání 32bit verzí je jako železná koule na noze softwaru. Samozřejmě 64bit verze podporuje 32bit aplikace také všechny současné procesory, které lze nazývat procesory, mají 64bit podporu, takže v zásadě je 32bit prostě přežitek, kterému se vyhýbejte.

64bit umožňuje adresovat více operační paměti (u 32bit Windows je to omezení na 3,5GB) a kromě toho také lépe s pamětí a velkými objemy dat pracuje, takže jsou některé 64bit aplikace rychlejší. Pokud vám tomu tedy okolnosti nebrání, což u dnešních notebooku a desktopů nebrání, používejte výhradně 64bit verzi Windows 7. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Čtvrtek, 16 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1771x
Komentářů: 5
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?Středa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1014x
Komentářů: 0
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatné
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatnéStředa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2360x
Komentářů: 1
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.Pondělí, 13 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1801x
Komentářů: 1
The Last of Us Part I pro PC se blíží!
The Last of Us Part I pro PC se blíží!Čtvrtek, 09 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1723x
Komentářů: 9
Starfield má nové datum vydání! Kdy se dočkáme?
Starfield má nové datum vydání! Kdy se dočkáme?Úterý, 07 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1363x
Komentářů: 1