Opensource a Free software – Co je to a kam jde? Tisk E-mail
Napsal ElCondor   
Pátek, 14 září 2007
Přejít na obsah
Opensource a Free software – Co je to a kam jde?
Významné projekty a hráči na poli opensource

 

  • Významné projekty a hráči na poli opensource

 Není možné je zde vyjmenovat všechny, ale pokusím se o takový pohled na ty nejzajímavější z pohledu běžného uživatele.

Novell - Firma značně podporující vývoj technologií kolem Linuxu a opensource. Sponzoruje vývoj komunitní Linuxové distribuce openSUSE, kterou pak využívá pro svůj Suse Linux Enetrpise Desktop pro firmy. Významně rovněž odporuje projekt openoffice.org, KDE, GNOME, a mnoho dalších.

KDE - K Desktop Environment je Desktopové prostředí pro unix-like operační systémy, které vzniklo s použitím grafické knihovny Qt firmy Trolltech. Je považováno, ze nejoblíbenější grafické prostředí ba této platformě. Pro prostředí KE vznikla řada velmi populárních programů.

Trolltech - díky obrovskému úspěchu KDE se z bezvýznamné firmy TrollTech stala velmi prosperující společnost. Ačkoli je KDE i Qt šířeno pod GPL, díky velkému vývoji KDE se i jeho grafická knihovna rychle vyvíjela a společnost TrollTech (autor Qt) prodává, komerční licence pro knihovnu Qt firmám produkujícím komerční SW.

GNOME - Druhé velmi významné grafické prostředí pro unix-like OS, sponzorované řadou komerčních firem. Většina Enterprise řešení dnes využívá právě GNOME.

RedHAT - Další firma sponzorující komunitní Linuxovou distribuci Fedora a dodávající Enteprise řešení na ní postavené - RedHat Linux Enteprise Desktop. Rovněž znanče podporuje vývoj Linuxových technologií a opensource SW.

SUN - Firma , která uvedla na trh openoffice, svobodnou verzi kancelářského balíku StarOffice. Openoffice je dnes nejrozšířenější alternativou k Microsoft Office a je dostupné pro všechny možné operační systémy a HW platformy. SUN rovněž uvolnil otevřenou verzi svého OS openSolaris.

Mandriva - Francouzská společnost, která stejně jako Novell a RedHAT sponzoruje vývoj Mandriva Linuxu a prodává enterpise řešení na něm postavené.

GIMP/GTK - GIMP je nejobsáhlejší opensource grafický editor dostupný pro většinu platforem. Jeho grafickou knihovnu GTK+ využívá i Desktopové prostředí GNOME.

Mozilla Foundation - Kdo by dnes neznal Firefox a Mozillu. Oba vznikly na opensource kódech zaniklého Netscapu. Dnes je Firefox druhým nejoblíbenějším prohlížečem.

IBM. - Společnost IDC odhaduje, že za rok 2006 překonaly zisky z mainframe systémů postavených na Linuxu zisk z celé platformy Windows. Tyto Mainframe systémy umožnily IBM zkonsolidovat více než 3900 stávajících vlastních serverů na pouhých 30 Linuxovým mainframe systémů, čímž jenom úspory za energii jsou cca 80%. IBM rovněž dodává enterpise řešení založená na opensource softwaru. IBM je rovněž jednou z prvních firem dodávající Notebooky s předinstalovaným opensource softwarem. Společnosti jako Dell nebo HP je brzo následovaly.

Tenhle výčet by mohl být obrovský, snad jsem nezapomněl na ty nejvýznamnější pro obyčejného čtenáře zajímavé projekty.

  • Závěr - 100x Opensource, 100x jinak ...

Jaký je závěr? Opensource je dnes bussines, kde se točí velké peníze. Opensource je rovněž místo, kde každý může být autorem, každý může reportovat chyby. Opensource je místo, kde si podávají firmy ruku s komunitou a neváhají do ní investovat nemalé částky.Opensource je otevřenost a spolupráce. Opensource je také cesta, jak bezplatně získat základní dnes Software potřebný pro každého z nás, jako je kancelářský balík, webový prohlížeč, poštovní klient, ale také operační systém.

opensource 

Opensource je prostě tady a je tady pro všechny. Opensource je vhodným lékem pro ty, kteří v nevědomosti ukradli Photoshop, aby v něm otočili fotky z dovolené, a následně tvrdili, že nic jiného přece použít nemohou. Každý, kdo dnes crackuje a shání sériová čísla pro svůj  program, by se měl podívat, jestli mu stejně dobře neposlouží nějaká svobodná alternativa, která je hlavně legální. Je ovšem důležité poznamenat, že proprietární model zde má své nezastupitelné místo. Existuje spousta profesionálního či vědeckého SW, jehož vývoj je nákladný je třeba zaplatit. Existuje SW u něhož by zveřejnění zdrojových kódů mohlo nahrávat konkurenci a to není vždy záhodno. Všude tam má proprietární SW své místo. Neznamená to ovšem, že by komerční SW nemohl být opensource. Neboť jak jsem poznamenal na začátku, každý opensource nemusí být nutně free Software....

Článek je názorem jeho autora, který je spolupracovníkem redakce a nemusí se ztotožňovat s oficiálním postojem a názorem redakce DDWorld.cz.

Pozn. by DD: Opensource je rozhodně skvělá myšlenka, bohužel pro něj, se placený a volně nešiřitelný software stačil rozrůst kapánek rychleji, hlavně do podvědomí lidí a s dobýváním jeho pozic to nebude mít Opensource rozhodně lehké. Na druhou stranu, kdyby se hodně chtělo, tak by to takový problém zdaleka být nemusel. Přeci jen IBM proti Microsoftu by mělo více než šanci na úspěch, nicméně mě osobně se nezdá, že by tlak na Microsoft, kromě tlaku vyvíjeného různými regulačními orgány, byl jinak na platformu Windows, tedy hlavního zástupce uzavřeného softwaru, nějak zvlášť významný. A to je určitě škoda  ... 

PS: Máte-li zájem publikovat váš podobně zpracovaný názor na nějaké zajímavé IT téma (hardware, software, hry apod ...), článek a příspěvek, prosím kontaktujete mě na Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny  

 

Starší články


 / 21
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Simax85 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Open source 2007-09-14 13:47:48
avatar
Díky za článek, některé názory jsou možná trohu kontroverzní (viz. poznámka DD k EULA) ale jinak sem se dozvěděl zajímavé věci
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Překlep.. 2007-09-14 13:48:00

Dobrý den,
šoták Vám nejspíše ukradl pár slovíček ve větě: To je k vzteku a pokud Vám nepomůže.

Pěkný článek. Vždy mi nebylo jasné jak mouhou společnosti produkující opensoftware nezkrachovat.. Nyní již to vím.
alf123 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Konkrétněji... 2007-09-14 14:12:58
avatar
Článek se mi líbil. Byl bych rád, kdyby jsi však doporučil konkrétní náhrady placených programů. Místo Exploreru mohu použít Mozillu, ale čím nahradím ten Photoshop, WinRAR, PowerDVD, Word, Pinnacle, TMPGEnc DVD Author a podobně. Jsou stejně kvalitní náhrady?
Díky za odpověď.
Libor A. [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-09-14 15:02:51
avatar
Všechny programy mají svou alternativu pod licencí GNU (a to jak pro Linux, ale i pro Windows a další OS), nemá cenu je zde uvádět a doporučuji se podívat např. na Odkaz. Některé alternativy k programům pro Windows jsou stejně dobré či dokonce lepší, i když osobně dávám např. pro authoring DVD přednost programu DVD-LAB (protože jsem si na něj zvykl). Co mě osobně ovšem citelně chybí je slušné zdarma dostupné účetnictví pro linux, které bych nemusel složitě nastavovat a bylo by "předkonfigurované" pro české poměry.
Bumblebee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - članek 2007-09-14 14:29:10
avatar
jsem se zaujetím přečetl.
paradni práce
Jen tak dále
drnoha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Opensource a bussines 2007-09-14 14:32:16

Nemůžu si pomoct, ale pořád v tom tak nějak vidím obohacování nějaké firmy na úkor druhých. Není to sice případ novelu, pokud lije peníze do komunity, ale kdyby najednou 5 firem začalo vydělávat na podpoře k Ubuntu, tak by defakto vydělávali na práci komunity, aniž by ji cokoliv vraceli. Pokud se nepletu, firma, která vydělává poskytováním tech. podpory k produktu komunity, není nijak nucena ji na oplátku něco dávat. Nebo je?
Libor A. [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - re: Opensource a bussines 2007-09-14 14:49:26
avatar
drnoha napsal:
Pokud se nepletu, firma, která vydělává poskytováním tech. podpory k produktu komunity, není nijak nucena ji na oplátku něco dávat. Nebo je?

Máte pravdu není, to ale neznamená, že z toho komunita netěží. Každá firma, která nabízí podporu pro uživatele přispívá zároveň k většímu rozšíření komunity a tím i k lukrativnosti komunity pro takové hráče jako IBM, NOVELL a pod. ,takže ve svém důsledku se začnou o Linux (BSD, Solaris, a další systémy) zajímat další poskytovatelé SW, čímž se stane platforma zase dostupnější dalším uživatelům - je to takový kruh
Anonymní  2007-09-14 18:44:07

No zrovna Ubuntu ma maslo na hlave protoze pro komunitu nedela vubec nic. Jenom mirrorujou debian a vysavaji vyvojove leadery SUSE a RedHAT

Ale k tomu tematu, Cim vice firem bude nabizet podporu pro nejaky opensource projekt, tim lepe pro nej. Zadna rozumne uvazujici firma, nebude vydelavat na opensource projektu, aniz by do neho nelila penize. Je na nem totiz zavisla, a to ze se bude projekt rozvijet, to je pro ni velke plus.

Jinak nikdo se neobohacuje na praci jinych. Autori opensource proste vydali program za presne danych podminek a sami moc dobre vedi, ze nejaka firma na tom postavi bussines. Ba co vic, 99% z nich v to doufa! Prave fakt, ze je to otevrene garantuje, ze firma dostane penize jen za tvrde odvedenou praci. - za skvelou podporu, za poskytovani updatu..atd. Kdyz bude sluzby dodavat s nizkou kvalitou, zakaznik pujde jinam, takze prave ze jen u opensource lze rici, ze si tty penize firma zaslouzi 100%.
drnoha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-09-14 19:30:36

Jako je, něco na tom bude, nicméně stejně by měla být ta licence postavená trochu jinak, aby živobytí komunitních programátorů nezáviselo na inteligenci a dobrosrdečnosti firmy, která si na tom postaví bussines.
Anonymní  2007-09-14 20:17:07

ted ti trosku nerozumim. Tu licenci (GPL) vymysleli opensource vyvojari. Kazdy jeden autor si ji svobodne vybral. Prave proto, ze mu ze vsech licenci vyhovuje nejvice. Proc by mela byt blba. Kdyz to autorovi vyhovuje a mezi mnoha licencemi si zvoli prave tuto, tak to bude tim ze mu nejvice vyhovuje....

Jinak, pokud bys ty jako autor neco vytvoril a GPL se ti nezamlouva, muzes to vydat pod licenci jakou se ti zlibi, treba Drnoha-licence. Chapes? Oni jsou autori, a jim to maximalne vyhovuje, oni ani jinou nechteji. Ke GPL se dospelo velmi dlouhou cestou, a je to zatim zda se nejlepsi mozne reseni, jake se mohlo vymyslet. Kdybys totiz pridal nejake restrikce, ono by se ti to nekde blbe negativne projevilo. Myslim ze to nebude tak tragicke. Ono to totiz nestoji na "inteligenci" dane firmy, ale na jejich "financich". Firma to nedela proto, ze je to chytre, ale proto, ze je to znacne vynosne. Na prachy jsou vsichni. To je nase jedina jistota
sonoluca [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-09-23 19:28:11
avatar
alf123 napsal:
Článek se mi líbil. Byl bych rád, kdyby jsi však doporučil konkrétní náhrady placených programů. Místo Exploreru mohu použít Mozillu, ale čím nahradím ten Photoshop, WinRAR, PowerDVD, Word, Pinnacle, TMPGEnc DVD Author a podobně. Jsou stejně kvalitní náhrady?
Díky za odpověď.

Za RAR např. Odkaz, PowerDVD - Odkaz
Anonymní  - pro DD 2007-09-14 18:46:09

V clanku je chybicka. Odkaz s nadpisem KDE.org vede znova na opensuse. Spravny odkaz je:

http://www.kde.org
drnoha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2007-09-14 22:19:59

Modelový příklad, zajímalo by mě, zda je to možné:
Opensource se rozšíří (např linux a OOo) a nějaký vychcánek si založí firmu poskytující podporu pro openSUSE. Ví, že do komunity už lije peníze Novell a aby on měl kšeft, nemusí dávat komunitě ani korunu, tu už živí Novell. Tedy jenom hrabe peníze.

Je nějaká možnost, jak tomuto zabránit?

PS: Neříkám, že GPL je špatná, jen se ptám.
Anonymní  2007-09-15 08:17:36

Zabránit tomu nelze. Dokonce bych rekl, ze je takovy pripad spise pozitivni a pro samotne openSUSE je to velkou vyhodou - pokud budou ty sluzby kvalitni.

Na druhou stranu, predstav si toho tveho "vychcanka" a kolik takovy subjekt muze ukrojit z trhu podory openSUSE. Pokud se do openSUSE nejak aktivne nezapoji (penize, placeni vyvojaru a pod) bude vzdycky tak trochu hrat druhe housle a jeho podil na trhu podpory pro openSUSE bude mizivy, v jednotkach procent, a to jeste musi nabidnout kvalitnejsi sluzby nez Novell, coz bude znacnenarocne.

Ted si dokonce uvedomuju, ze presne takovy pripad nastal. A neslo o zadne amatery. Jak jiste vis, podobny projket jako je openSUSE je Fedora/RedHAT. Spolecnost Oracle, gigant ny trhu s databazemi, se rozhodla prelepit loga RedHAT Linux (tedy dokonce komercni verze, nikoli fedory) na svuj "Unbreakable Linux" a dodavat to v celku se svymi databazemi, jako jedno reseni. Dokonce mela v planu vytvaret vlastni updaty, coz maly "vychcanek" nedokaze. Presto si tento premalovany REDHAT nikdo nekoupil, protoze koupit si podporu primo u zdroje je pro vsechny velke hrace nejvyhodnejsi.....

A pro nejake male firmy, klidne at jsou tihleti vychcankove. Pokud si totiz zaplatis treba pracovnika, ktery 24h/7dni prijede, a opavi ti system, pak je to dobre odvedena prace, a neni to zadne prizivovani. Vysvetlim ti to na prikladu - Koupis si sporak Electrolux, po 4 letech se ti poroucha. Budes si ho nechat opravovat jen u Firmy Elektrolux, nebo zvolis nejblizsi kvalitni servis? Obvinil bys toho majitele servisu, ze se prizivuje na firme Elektrolux? Ja bych ekl ze ne, tam to kazdy chape jako odvedenou praci.... u opensource je to podobne.
budy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - kde je ddworld zacinam mit 2007-09-17 20:28:53
avatar
kde je ddworld zacinam mit o nej strach.nevite co je snim?kam se podel?mam pro nej nejake clanky a on jiz neni na icq asi 5 dni.nove clanky nevydava nic.snad se mu nic nestalo..........prosim pokat vite neco o nem tak pisnete.
Saki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ? :( 2007-09-18 08:54:11

Jsem sam,kteremu se zda,ze to poslednich par dnu s clankama vyrazne drhne ?

Myslim tim hlavne pocet,treba pravidelny tydeni prehled atd ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Jak to vypadá uvnitř skládací telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládací telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 485x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2096x
Komentářů: 22
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4944x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 710x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1553x
Komentářů: 2
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!Čtvrtek, 06 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2496x
Komentářů: 8