Zaplaví nás malé počítače? Tisk E-mail
Napsal Martinez   
Pátek, 10 říjen 2008
alt I když samotný koncept malých přenosných notebooků není nijak nový, poslední dobou se stalo módou mezi výrobci mít alespoň jeden tzv. „netbook“. Maličké laptopy se navíc dočkali vřelého přijetí publikem, představují totiž dobré řešení pro lidi, kteří mají výkonný desktop a na cesty si chtějí brát pomocníka, který nezabere hodně místa a zvládne základní činnosti, které dnes na PC provádí téměř každý, tedy třeba surfování po internetu, IM nebo editaci dokumentů.

 

Úvodem...

Málokdo z vás ale asi ví, že první netbook se objevil již před devíti lety v roce 1999, firma Psion tehdy uvedla zajímavé zařízení nazvané originálně (v té době rozhodně) Psion NetBook. Jednalo se o malé přenosné počítače podobné hodně malým notebookům, bez problémů zvládaly práci s textovými dokumenty a internetem. Jejich slabinou byla vyšší cena a upravené operační systémy Windows CE nebo firemní Epoc (dnes známý jako Symbian), které rozhodně nebyly rozšířené. Navíc Psion trošku předběhl svoji dobu, dostupnost internetu v roce 1999 byla úplně jinde než je dnes. Celá řada byla nakonec zrušena.


V únoru tohoto roku termín oprášil samotný Intel, jenž tak našel jméno pro záplavu zařízení, kterou započal známý projekt OLPC (One Laptop Per Child) s modelem OLPC XO-1. Zajímavé je, že tato nezisková organizace vedená Nicholasem Negropontem z MIT (Massachusetts Institute of Technology) odstartovala závody ve zbrojení mezi komerčními výrobci, kterým, ruku na srdce, jde hlavně o to vytřískat ze svých výrobků co nejvíce peněz, i když rádi uvedení svých produktů balí do tiskových zpráv plných vět o jejich celospolečenské užitečnosti.


Zatímco OLPC XO-1 byl pouze jiskřičkou, pořádným požárem, který přeskočil na všechny domy v okolí, se stal Asus Eee PC. Do té doby minoritní (situace o nás nevypovídá úplně o celosvětovém stavu) výrobce přenosných počítačů z Tchajwanu udělal opravdovou díru do světa. Napodobil koncept OLPC, ale zabalil ho do mnohem dospělejšího designu, který může bez problémů používat i odrostlý člověk (což je u „stodolarového" notebooku opravdu problém), a vybavil přece jenom výkonnějšími vnitřnostmi (AMD Geode LX700 na 433 MHz nahradil Intel Celeron M 353 ULV podtaktovaný na 630 MHz). I přes spoustu nedostatků, které první generace Eee měla (zejména malý 7" displej), stala se hitem. Jméno Asus začalo být známé i v USA a dalších velkých trzích. I když rozhodně nebyl první, dalo by se říci, že asijský výrobce netbook (nebo jeho úspěšný koncept) vynalezl.


Jak ale takový netbook definovat? Podle Paula Bergevina se jedná o malé laptopy vytvořené pro bezdrátovou komunikaci a připojení k internetu, stojí okolo 250 dolarů, a přestože je nelze zaměnit s plně vybavenými notebooky, mnoho lidí budou přitahovat jako velice levná alternativa, která je připojí k celosvětové síti. Ještě bych dodal, že netbooky bez problémů zvládnou i jinou základní práci, jakou je třeba práce s textovým editorem (buď pomocí přeinstalovaného software, nebo díky tzv. Cloud Computing, tedy s využitím aplikací umístěných na webu) a většinou využívají energeticky nenáročné procesory.

Paul Bergevin, vice-prezident Intelu


Celého boomu se kromě dalších firem zabývajících se výrobou počítačů (mezi prvními byl FIC nebo MSI) zapojil i Intel a VIA, tedy přední a paběrkující producent procesorů (AMD zůstalo překvapivě stranou a to i přes to, že v podstatě první moderní netbook využíval jeho procesor). Intel vytáhl do boje s CPU známým jako Intel Atom s krycím jménem „Diamondville", který měl nahradit postarší Celeron M, jenž použil Asus. Intel Atom je pro netbooky v současné době k dispozici pouze v jednom jednojádrovém provedení s označením N270 pracujícím na 1,6 GHz a využívající technologie HyperThreading. Objednávky na něj byly v jednu dobu tak vysoké, že nebylo jasné, jestli Intel vůbec produkci zvládne a dodá jich potřebný počet. Jedním z prvních, kdo malý notebook s procesorem Intel Atom předvedl, bylo MSI a jeho Wind U100. Intel má navíc svého vlastního konkurenta OLPC XO-1: Intel Classmate PC.


VIA už se nějakou dobu specializovala na energeticky nenáročné procesory určené pro vysoce mobilní notebooky, které ale většinou neoslnily výkonem. Příchod netbooků této společnosti vytrhl pořádný trn z paty, podle všeho se díky němu po dlouhé době dostane do černých čísel. Stejně jako v případě Intelu i jí ale chybělo v počátcích specializované CPU. Ti první, kdož po jejích produktech sáhli (ať už FIC se svým Everex CloudBook nebo HP s Compaq 2133), využili a využívají starší VIA C7-M na 1,2 GHz resp. 1,6 GHz. Nově je pak připraven procesor VIA Nano. Aby toho nebylo málo, připravila VIA ještě dva referenční designy: VIA NanoBook (ten využil právě FIC) a VIA OpenBook (oba založené na VIA C7-M). Ten druhý je zajímavý tím, že je licencovaný pod Creative Commons Attribution Share Alike 3.0 Unported License, takže ho může využít v podstatě každý.

Celý článek najdete na CDR-Hard.cz

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 12:26:01
avatar
Vzhledem k současnej finanční krizi, si nejsem jistej, jestli nás něco zaplaví.
Gang [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 15:24:01

Ale naopak, představ si: krize, ne, KRIZE, lidi bez domová, bez práce, otírají se kolem restoraci s WIFI a přes netbook se snaží najít nějaké zaměstnaní na uklidu pomerančů na Krétě... To je jako malý fordík během Velké Krize 30-ch lét.
kozel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 16:48:29

Zajímavá představa s tou Krétou... ale nastává otázka jak se na tu Krétu dostanou
BoSpring [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 17:02:16
avatar
Stejně jako Somálští nezaměstnaní : pomocí čárového kódu
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 19:45:44
avatar
To byl mimořádně ohavný žert.
Majkl777 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 14:25:51
avatar
Pravdou je, že velká část uživatelů používá notebook převážně kvůli výhodě své mobility. Vyzvednutí emailu, prohlédnutí pár stránek, případně napsání komentáře na DD...

Tito lidé a troufnu si tvrdit, že je jich většina nemají problém s tím, že jejich notebook má malý výkon. Hry nebo náročné grafické aplikace neprovozují a hlavní je pro ně mobilita a hmotnost zařízení. Když se k tomu ještě přičte slušná výdrž baterie, je pro ně pravě netbook skvělou aletrnativou.

Rozhodně je to něco co tady v masovém měřítku ještě nebylo a myslím, že by tahle kategorie mohla brzy slavit úspěch.
negru.inger [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 14:52:35
avatar
souhlasim, a ted jenom lituju ze jsem si kupoval notese pred dvema mesici a ne dneska. notase stejne vyuzivam jen na browsdani po netu a obcasny pusteni filmecku - ale k tomu by mi maly eee stacilo a nemusel bych s sebou tahat 3kg na zadech:/
Eso Rimmer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 15:56:19
avatar
jj, taky jsem toho názoru, že notebook by měl být hlavně malý, lehký a vydržet pár hodin chodu, protože jinak to pro mě není notebook, ale přenosný desktop. :-D
Mak44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 17:39:58

no ono sa prave net a filmy dost tazko pozeraju na 9" monitore. Vcera som mal taky asus na servis a mal som 100 chuti to hodit o zem a rozdupat. Je to pomale, ma to 4GB ccko (sice je tam 12GB dcko ale nieje to jeden disk a teda neda sa sformatovat na 16GB, co je taka normalna particia pre XP) a blbo sa na tom pise. Je to fakt do terenu na jednoduchu pracu pre niekoho, co chce maly sikovny book. Nieje to vhodne pre domaceho uzivatela.
Eso Rimmer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-11 00:36:44
avatar
Nj, tak 16GB disk to je tragédie. Takový notebook bych si nekoupil. Co se týče sledování filmů, tak to je jasné, že 9 " není 24"... To řeší jedině TVout. Notebook prostě není desktop. Optimální je mít oboje. Já teda notes nemám, protože ho zatím k ničemu nepotřebuju. Na druhou stranu mě láká přenosné zaařízení, na kterém by se dalo brouzdat po netu, hrát hry apod. a proto jsem si objednal tu Pandoru. Je to v podstatě kapesní zařízení ale displej nemá zase tak malý jako na PDA, no a má i klávesnici.
Bennie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-12 18:01:12
avatar
Na xandros jsou 4 GB až dost, XP se na tom provozovat taky dají v klidu. Lepší je samo tiny. Sd karta do slotu 8 nebo 16GB a dostatečné na cokoliv. To by mne zajímalo, co většího než nějakých 8-10GB na takovém booku potřebujete, co používáte tak často, že to nemůže být na externím úložišti.

Přítelka má už pár měsíců eee701 (samozřejmě růžové a je velmi spokojená. Ta přenosnost je k nezaplacení, dá se dát i do kapsy u kabátu.

Stejně většinu multimediálních věcí má na serveru, který si doma mapuje přes wifi, nebo v obláčku, na internet, maily, open office, divx atd. naprosto v pohodě. I na sledování filmů to bohatě stačí. Na dovču jsme si vzali filmy na USB disku, žádný problém a sledovat se to dalo celkem v pohodě i na tom 7´ displayi, samo dneska už bych koupil ten větší.

Btw. jako přenosné zařízení na internet a nějaké ty hry, když už není x86 kompatibilní bohatě stačí třeba SE P1i nebo HTC Kaiser a přenáší se ještě lépe
Eso Rimmer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - už mám objednánu alternativu : 2008-10-10 14:46:12
avatar
Já už mám objednáno, ale ne EEE nebo něco podobného, ale tenhle opensource přístroj. :-) http://openpandora.org/ nebo komunita na http://www.gp32x.com/

Má to dotykáč, 600MHz cpu (prý jde na 900MHz), 128MB RAM, 800x480 dotykáč, 2xSDHC (tzn. např. 2x32GB SD :-)), wifi, bluetooth, napájený USB 2.0 host, klávesnice, systém je upravený Linux, prohlížeč Firefox, 3D akcelerátor s openGL ES2.0 (údajně výkon cca mezi Kyro II a Geforce 3), výdrž kolem 10 hodin. A hlavně stojí za tím velká komunita lidí, kteří pro něj budou dělat nebo už dělají emulátory, homebrew hry a programy. Na netu je video na kterém běží Ubuntu 8.04, takže se dají čekat i porty různých méně náročných linuxových distribucí (přecejen 128MB RAM...).
Cena je cca 6500Kč. České fórum tady http://www.emulatory.net/forum/

PS: Velikostně je to jako Nintendo DS.
Gang [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 15:32:56

Velice měkce řečeno, nechápu lidi a organizace, které dělají reklamu věci, které se reálně neprodávají. Protože čas promarněný na čtení reklamy až k bodu o tom, že zatím se to neprodává a nevíme, kdy to bude, mohl bych použit přijemnějším způsobem. Například, zahrát si. Já bych takové reklamisty trestal: řekněme, 1000 lidí promárnili kvůli němu 5 minut každý. 5000 min=~4 dny by dotyčný musel sedět před televizi a dívat se na reklámy.
Eso Rimmer [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 15:51:19
avatar
Kdyby sis o Pandoře něco přečetl, tak bys zjistil, že ten handheld se prodává. 30. září začaly předobjednávky na první várku, která měla být 3000ks, ale kvůli zvýšené poptávce jich nakonec nechají vyrobit 4000. Já jsem jedním z těch, co si objednali hned z první várky. Další várka bude až po vánocích, ale předobjednávat se dá i teď.

PS:
Nevím co je špatného na tom podpořit takový nadšenecký projekt tím, že na na něj někde upozorním. Za Pandorou nestojí žádná firma, která by zaplatila reklamu. Pandora si musí dělat reklamu sama tím, že si o ní lidé řeknou.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 19:47:20
avatar
Ve finále to bude lepší než předraženej Eee (vážně za tu cenu výkon nedopovídá, leda tak ta mobilita).
Bennie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-12 18:03:39
avatar
V tesku mají EEE701 ve výprodeji za 3999,-, to už docela jde ne?
Tokamak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 15:27:49
avatar
Pro mě jako milovnika poradnyho hw ,je to jako se divat na novy model trabantu , nejak to nepobiram ale pro svatecni uzivatele pocitacu to asi vyznam ma a pro ty co by se chteli chlubit ze maji notas.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 19:48:13
avatar
Tak to doporučim třeba ASUS G70S, nebo MSI notebook s HD 3850 grafikou. (první stojí kolem 50k Kč a druhej kolem 30k Kč).
Gang [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 15:36:13

A když se podíváš na to ne jako na noťas, ale na mobil s pohodlnější klavesnici? To už je jiná - cena na úrovní průměrného mobila a pohodlí o moc vyšší.
Moas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-16 12:40:23

Jen škoda, že to člověk nepřihlásí do GSM sítě.
negru.inger [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 16:05:04
avatar
od poradnyho HW mam doma desktopa, ale kdyz jedu na dovolenou, kde chci bejt pripojenej k netu a v kontaktu s rodinou a tak(vsadim se ze nekdo prohlasi ze na dovolenou se jezdi bez Pc aby si clovek odpocinul, ale ja si proste den bez PC nedovedu predstavit) pak se ti takovahle hracicka hodi, preci nebudes s sebou tahat desktopa na tejden na hory no ne?
Mak44 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 17:43:51

a co ti brani za rovnake peniaze radsej kupit na chatu normalny notbuk s 15" displayom aby si nemusel citat lupou ten maly 9" ? EEE v akejkolvek existujucej konfiguracii by malo stat tak polovicu ceny normalneho booku. By som si ho kupil, takto nie... resp. kupil, ale len ako nudzovka do terenu, nie ako hlavny pocitac.
miki75 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-10 23:21:36
avatar
Moja rec z malou obrazovkou maximalne ako nudzovka na net, inac aspon tych 15". 17" este lepsie
Zvirek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - re 2008-10-11 07:52:52

Na ot ti odpovím velmi porstě. Lepší výdrž, výdrž a ješě jednou výdrž. Na co je mi notebook, když po shlédnutí jednoho filmu ve stanu ho můžu zavřít a dát si leda tak pod hlavu? NAvíc tahej 3KG v báglu na čundru...
Patyjon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2008-10-12 11:27:13
avatar
Sorry, ale tahat sebou kompa na čundr? To je zhůvěřilost . Čundry a jiné podobné dovolené přes rok jsou jedinými a vítanými příležitostmi, jak si od nouťase aspoň trochu odpočinout. Páč jinak do něj čučim furt...a to není zdravé
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 271x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 717x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1715x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11