Končí PC magazíny HEXUS a Bit-tech. Seriózní žurnalistika bez šance proti influencerům? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 01 listopad 2021
altZnámé PC magazíny po více jak dvaceti letech končí. Doba přeje youtuberům a influencerům.

 

 

 

 

Kdo si myslíte, že je dnes oceněný více? Influencer s fotkou produktu na instagramu, nebo novinář, co si dal několik dní až týdnů práci ten produkt používat a pořádně otestovat a udělat na to patřičnou recenzi? Na to vám mohu z vlastní zkušenosti velice přesně odpovědět :).

Není se tak co divit, že v posledních letech skončilo mnoho klasických PC magazínů, které se věnovaly poctivému testování a recenzování. Nicméně ty prostě zabírají hromadu času a jde o poctivou práci, která je dnes výrazně méně ceněna, než „hraní si na práci“. Ostatně žijeme v době influencerství a kryptoměn, tedy dvou zásadních věcí, které jsou naprostým výsměchem a opakem poctivé práce s vytvářením reálných hodnot. Takže tu máme hned dvě „úmrtí“ v jeden den.

HEXUS.net je/byl roky nejznámější počítačový magazín v Británii, ale měl samozřejmě dosah všude ve světě. Jeho testování a další věci ovlivnily celou sféru. Společnost působila prakticky od začátku moderního internetu, jak jej známe dnes, a byla zde od roku 1998. Spolu s HEXUS.net končí také na nadšence zaměřený sesterský Bit-tech.net. I ten si získal řadu příznivců a zejména pro Britskou scénu jde o výraznou ztrátu hned dvou zásadních magazínů, které skutečně věci testovaly, tedy byly zdroji informací, nikoliv jen posunováním více či méně ověřených zpráviček z jiných webů. I když část tvůrců již ohlásila, že připravuje nový projekt. Hlavní tvůrci a provozovatel ale definitivně končí.

Každopádně velké překvapení to není. Končí postupně celá řada klasických magazínů. Hlavním důvodem vedle značné finanční náročnosti tvorby skutečného obsahu, tedy dělání recenzí na místo jen psaní zpráviček na základě drbů a jejich přebírání/kopírování, je zkrátka styl práce nových „médií“. Řada firem a partnerů, které dříve exkluzivně celou silou podporovali recenzenty, poslední roky postupně přehodila hlavní finanční zdroje směrem k youtuberům a influencerům. Speciálně influenceři nejsou žádní novináři/testeři. Obojí jsou zcela odlišné věci.

V případě youtuberů se pozornost firem a výrobců na ně, dá ještě celkem pochopit. Ostatně část klasických IT magazínů a novinářů se už změnila na youtubery a pokračuje v klasickém testování a recenzování, jen to tedy nově dělá ve formě videí. Pro většinu je ale změna obtížná, protože musíte udělat stejný objem práce jako dříve, tedy otestování, napsání článku a pak ho ještě musíte přečíst na kameru, sestříhat to atd. Takže ve výsledku 2x tolik práce za většinou stejné ohodnocení?! Nicméně asi je to nutnost. Pak jsou tady ještě influenceři. Ti větší dostávají dnes absurdní částky za „doporučení“ produktů, fotky, krátké posty, aniž by hnuly skutečně prstem a ten produkt nestranně objektivně otestovali s komplexním článkem apod. Čest výjimkám.

Co je na tom nejvíce frustrující je ta devalvace práce. Kvalitní test a recenze se vším všudy, jejíž vypracování zabere desítky hodin, je mnohem méně ceněna, než třeba jedna fotka + hashtag na Instagramu apod. Ostatně sám znám lidi z oblasti IT testování a novinařiny, kteří jsou tím natolik frustrovaní, že je prostě nebaví ty klasické informačně hodnotné články psát a dělat testy. Řeším to i v redakci. Naštěstí DDWorld.cz se snažíme stále dělat hlavně jako koníček, protože kdyby to bylo jen čistě o penězích, tedy otázka zbohatnutí, tak se na to dávno vykašleme :).

Jak víte, i u nás se snažíme o změny, ale jde o hooodně pomalu, kdy jedním z problémů je prostě že se nám do těch změn nechce. Náš web, styl a styl práce nám vyhovuje, a jediným důvodem proč ty změny na webu nebo ve stylu práce děláme, je že nás k tomu nutí okolnosti. Ne že skutečně chceme ty změny, protože ne všechny ty změny, které se po nás požadují, jsou změnami k lepšímu. S tím právě mnoho klasických magazínů a jejich tvůrců bojuje. Někteří se tak chtě nechtě změní, většina ale odolává nebo skončí. Což je tedy i nejnovější případ HEXUS a Bit Tech.

Jak dopadne třeba DDWorld.cz, který se „nebezpečně“ blíží konci své druhé dekády působení (příští rok slavíme 16 let!), se teprve ukáže. Zatím nás to ale baví, i když víme, že vám slibujeme posledních pár let nějaké změny kolem webu a obsahu. Problém je čistě v tom, že hledáme formu a styl, který nás bude bavit stejně, jako ten dosavadní. A zatím jsem úplně nenašel to, co hledám. Ale nevzdávám to :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 07:27:27
avatar
je to smutné no, ja treba poslední rok boujuju o nejakou lepsi grafiku do testlabu, udelal bych na ni recenzi, tj otestoval vykon minimalne v 10 novych hrách co vysly za poslední 2 roky a ukazoval ji dal v mnoha dalsich recenzich na jiné produkty, ale vyrobci ji radsi daji youtuberovi nebo influencerovi, u ktereho se grafika objevi na 10sekund v jeho videu a to je vse...

Proto se nedivim nekterym lidem a velkym redakcim ze proste koncej...

Ovsem pokud to takto pujde dal, kdo ty recenze bude delat?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 08:53:28
avatar
tak víš jaká je situace na poli grafik dneska ;)
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 09:19:26
avatar
nj ale Fatty 3080Ti dostane bez mrknuti oka Pritom on HW ani nerozumi..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 09:38:01
avatar
yep ....
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 09:19:31
avatar
Influencer dělá reklamu a platí ho výrobce

Recenzent dělá recenze z kterých může být skvělá reklama nebo pravý opak. Platí ho teoreticky čtenáři.

V prvním případě je pozitivní reklama zaručena, v tom druhém ne. Influencer oslovuje tupou masu, recenzent poučné publikum.

V obou případech je jasné, kde je víc peněz a vůbec se nedivím, že někdo pak dělá jen partnerské recenze, které vyjdou shodou náhod vždy velmi pozitivně. Holt Influencer tím stráví minutu, recenzent by brzo neměl co žrát.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 08:52:04

No jo ,dnes su ludia povacsine lenivy stravit co i len 30 minut citanim rozsiahleho clanku , recenzie, testu. Radsej si za ten cast preklikaju par obrazkov ci videi co im podsunie pod nos news feed. To maju PR odelenia lahku pracu .Staci par vzletnych hesiel, nieco zostrihat a reklama je hotova. Samozrejme nevyhody konkretnych vyrobkov sa taktne zamlcia ,zamaskuju, uvedu drobnym pismom niekde v navode na konci ...
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 08:59:37

No bohužel, taková je dnešní doba.
Ty magazíny mají o dost užší cílovku než influenceři, zaprvé papírová forma bohužel nemá budoucnost (informace na papíře zastarávají, těžko se hledají, nejsou u nich komentáře komunity apod.).
Zadruhé většina lidí v této době nechce věnovat čas zjišťováním, zda daný produkt opravdu stojí za koupi a povrchně dá na nějaké kecy jejich oblíbeného influencera, je to úpadek společnosti, který souvisí s jednoduchostí získat informace z webu (to umocňuje lenost hledat kvalitní obsah), ale také jednoduchostí tvorby (toho nekvalitního) obsahu.
Když to vztáhnu na sebe, tak mi je líto, že to co dělám, se snažím dělat legálně, podle pravidel. Někteří z oboru na pravidla kašlou a záměrně je porušují, udělají pěknější produkt (avšak kvůli méně zkušenostem) s horší kvalitou. Nicméně jsou nesrovnatelně populárnější, známější a mají lepší byznys.
Takže abych to shrnul, svět není a nebude fér, smiřte se s tím
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 09:31:18
avatar
to neni jenom o papirove forme.. I klasickych youtube recenzentu je poskrovnu.. Pokud to porovname s tim kolik je influenceru. Duvod je jednoduchy, udelat kvalitni podrobnou video recenzi je kolikrat jeste narocnejsi nez tu papirovou a to samozrejme influencer delat nebude.. On za tu dobu udela 10 dalsich videji na kterych vydela mnohem vic
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 09:44:51

Svět se v prdel obrací. A h..no je jeho prorok.
R.I.P.
Kermit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 11:12:52
avatar
90% lidi jsou idioti a zbylých 10% lidi má strach že to od nich chytí a hodně firem to pochopilo a podle toho to dneska taky vypadá LOOTBOXY mikrokransakce pay to win Apple kolečka/držak na monitor/hadřík lidi jsou tupe ovce co jdou s davem
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 11:56:20

Tak daný YouTuber ma často stovky tisíc followerov, čiže je jasne, že si za reklamu môže dobre zapýtať. Spomenute weby pravdepodobne skončili na poklese návštevnosti. Mna by napríklad zaujimalo, že ako je na tom návštevnosť DDWorld za tých 16 rokov, či to stúpa alebo klesá. To by mohlo niečo prezradiť o budúcnosti tohoto webu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 12:50:13
avatar
yep, problém je v tom, kolik stojí udělat kvalitní obsah vs jak velikostně omezená komunita ho čte a kolik stojí udělat jednu fotku vs ke kolika lidí "se dostane" ...
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 14:06:36
avatar
No a nie je to škoda, urobiť všetku tú prácu, nazbierať všetky tie dáta a nezavesiť s výsledkami zo začiatku amatérske video na youtube, keď všetci vieme, že ľudia sú leniví čítať a radšej si pustia video?

Pri 10k odberateľoch to už aj niečo hodí finančne.

Youtube kanál by pokojne obhospodáril so všetkým okolo priemerný študent strednej školy na polovičný úväzok.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 13:15:23
avatar
10k? Málo, to se nezaplatí ... až tak při 50k shlédnutí za video by to mělo smysl a zaplatilo se to ...
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 18:41:13

Tak určite to stojí kopu času, ale myslim, že o kvalitný obsah je stále vysoký dopyt. Ale súhlasím, že doba sa mení a napr. pctuning dosť poklesol a majú malo nového obsahu (dôvod, že to nemá kto zaplatiť).
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-04 10:00:45
avatar
kravina, spis neochota redakce prijimat lidi od kteri jim nevoni, nebo pisou i pro konkurence Ta redakce je tam tak zkostnatela ze se nemuzem divit ze uroven PCT jde proste do prdele.

Jinak za PCT stoji MALL/CZC tj velmi bohati hraci na trhu, o penize opravdu nouzi nemaji.. Jim ale nejde o obsah, vyuzivaj PCT uz jenom jako misto pro svoje reklamy apod..

Ted dokonce na PCT zvedly bonusy pod recenzema co muzou venovat lidi a treba nejctenejsi autor zde pan Rybka ma skoro u kazdého sveho postu kolem 500-1500,- navic jako bonus od lidi.. Tohle si zadnej jinej web v CR ktery pise o HW nemuze dovolit..
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 14:03:12
avatar
Jediná zmena ktorú som kedy po DDworlde chcel, bolo HTTPS,
dúfam, že sa tejto zmeny raz dočkám.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-02 19:21:54

To je ale zase jen o penězích.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 02:18:42
avatar
A ještě by to chtělo minimálně mobilní verzi, aby text nebyl zakrytý černým sloupcem.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 08:52:50
avatar
Na ten černý sloupec většinou stačí párkrát zkusit reload stránky, než zmizí.
V podstatě ho tam vídám tak jednou do měsíce, jinak ho nepotkám. Když na to nemám trpělivost, tak použiju nějaké to "zjednodušené zobrazení" v Chrome a po návratu z něj už taky bývá černý sloupec pryč.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 13:17:14
avatar
to se mě nikdy nestalo
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 02:20:36
avatar
Kolikrát jsem si říkal, jaká je škoda, že ten zajímavý hardware neukážeš na videu jako jsou grafiky, pc skříně, desky, procesory atd.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 13:20:39
avatar
já vim já vim prostě nestíhám ... vedu tov patrnosti, je to jedna z věcí .... ty videa nikdo nechce dělat v redakci, jsem na to sám a napsání článku, focení a vydání trvá kratší dobu, než to video sestříhat atd. když to má být pořádně, prostě ta doba co věnuji tomu střihu, za tu jsem schopnej napsat 2 další recenze ...
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 16:02:03

Tos to je zacarovany kruh.Chce to vacsi team aby bolo video aj bohate obsahom aj kvalitne natocene aj rychlo zostrihane. Ale to vsetko stoji cas a peniaze. Konkurencia je uz velka tazko teraz vybudovat od nuly silny ale stale iba regionalny cesko slovensky YT kanal. Dosiahnut a udrzat 50k+ sledovatelov tematickeho PC HW + game kanala je realne asi len s anglickym dabingom.
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 21:56:05

Ježiš co furt máte všichni s těma videama? Fakt jsem už tak starej, že radši čtu a nečumím na to, než se někdo vyblekotá ve videu? Protože člověk čte i 2x rychleji než mluví a ono článkem se taky rychleji prolítne než poskakovat videem. To na to máte všichni tolik času?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-04 00:52:12
avatar
když nečtou, tak ten čas mají ...

bohužel jsme ve stále "větší" menšině co radši čteme ...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 13:14:06
avatar
ne ve stávajícím webu, nefunguje to, rozhodí to celý systém .)
Ali [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 01:46:53

A kolik tě/vás v redakci vlastně je, když furt píšeš "my" ? Ty si mykáš?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 13:13:50
avatar
redakce je tvořena několika lidmi, většina testuje, já píši a vydávám není v silách jednoho člověka dělat všechno ... team je prakticky stejný od samého počátku, jen pár lidí se vystřídalo, všechno děláme nadále jako nadšenci a uživatelé ...
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-11-03 13:28:33

Dobře jim tak. Patří jim to. Měli se přizpůsobit. Myslím, že kvalitní práci lze odvádět i na YouTube, jen si ji musíte najít. Takový Gamers Nexus to dělá dostatečně dobře. Našlo by se i spousta jiných.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Úterý, 18 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 109x
Komentářů: 0
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.Pondělí, 17 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 5
Humankind dostává velké DLC rozšíření
Humankind dostává velké DLC rozšířeníPátek, 14 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 686x
Komentářů: 2
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!Čtvrtek, 13 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1002x
Komentářů: 13
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)Středa, 12 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?Úterý, 11 leden 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 801x
Komentářů: 1